Udostępnij

Wystarczy chcieć, to nic trudnego … ale czy rzeczywiście? Czy samo „chcieć” wystarczy?

Każdy ma taki moment w życiu, że musi nim pokierować, dokonać wyboru, podjąć trafną decyzję –  Co będzie w życiu chciał robić? Dotyczy to osób wchodzących dopiero w życie „dorosłe” jak i tych którzy już dawno wyboru dokonali … bo, może w ich przypadku to nie był trafny wybór? Być może dokonując za młodu owego wyboru, tak ważnej decyzji, nie przemyśleli jej dokładnie i to co robią teraz … to tak po prostu wyszło.

Wystarczy chcieć, to nic trudnego … ale czy rzeczywiście? Czy samo „chcieć” wystarczy?

Każdy ma taki moment w życiu, że musi nim pokierować, dokonać wyboru, podjąć trafną decyzję –  Co będzie w życiu chciał robić? Dotyczy to osób wchodzących dopiero w życie „dorosłe” jak i tych którzy już dawno wyboru dokonali … bo, może w ich przypadku to nie był trafny wybór? Być może dokonując za młodu owego wyboru, tak ważnej decyzji, nie przemyśleli jej dokładnie i to co robią teraz … to tak po prostu wyszło.
A dziś jest inaczej, mają już jakieś przemyślenia, inne spojrzenie na siebie i otaczający świat. Chcieliby coś zmienić! Podobnie, jak ja zmieniłem.

Jeżeli chodzi o moją osobę, to mając te młode lata, kiedy podejmowało się te poważne życiowe decyzje też nie wpadłem na pomysł bycia masażystą. Dorośli mi nie podpowiedzieli. To, że dziś zajmuje się masażem to czysty przypadek, choć i przemyślana decyzja, której ani trochę nie żałuję … ale nie o tym chcę pisać.

Osoby, które dopiero wchodzą w „życie dorosłe” i decydują się zostać masażystami mają duże ułatwienie. Droga ich, jest praktycznie już wytyczona. Idą na „technika masażystę”, polecam tą kolejność. Po 2 letniej szkole (policealnej) i zdanych egzaminach 🙂 zostają dyplomowanymi masażystami. Dalej albo kształcą się w kierunku medycznym (np: fizjoterapia, studia wyższe) albo zaczynają pracę zarobkową w jednostkach usług medycznych, tudzież działają na własną rękę – zakładają działalność gospodarczą.

Jak i w jednym, tak i w drugim przypadku, osoby chcące masować, powinny na własną rękę nadal się uczyć i szukać odpowiednich szkoleń u profesjonalistów.

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy decyzję o zostaniu masażystą podejmujemy np: po 30stce. Rzadko, wtedy ktoś zaczyna od technikum, kieruje się raczej na kursy masażu. Istnieje co prawda niewielka grupa osób, które podejmują się pierw nauki w technikach lub na wydziale fizjoterapii, najczęściej zaocznie lub weekendowo w ogólnie odstępnych szkołach proponujących ten kierunek. Ale jak pisałem wyżej, tych jest mało. W grę wchodzą raczej kursy. Na początek – kurs masażu klasycznego, jako podstawa, wzbogacony o drenaż, masaż sportowy i segmentarkę. Bywa, że dodatkowe, inne masaże uzupełniają podstawę szkolenia i kuszą „nowych” by wybrali tą a nie inną placówkę prowadzącą kursy. I i II stopień to standardowe cykle szkoleniowe ale nie miejmy złudzeń, że są one wystarczające. Tak jak w przypadku technikum czy fizjo to nadal jest mało, to tylko podstawa. By być dobrym fachowcem trzeba się szkolić praktycznie cały czas.

„Masaż jest sztuką, a mistrzów jest niewielu”

Ciekawym jest to, że będąc po dyplomie trzeba się szkolić praktycznie, czyli na kursach a będąc po kursach, powinniśmy szkolić się teoretycznie, czyli zdobyć dyplom 🙂
Reasumując, solidną podstawę zdobędziemy łącząc wiedzę kursu i szkoły, inaczej – praktyki i teorii. Inaczej się nie da!

Czy mamy lat 15 czy 30, decyzję podjąć trzeba!
Wróćmy więc do tematu – Chcę zostać masażystą/stką?
Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należało by się do niego przygotować, „rozłożyć je na czynniki pierwsze” i zdobyć pewne informacje a tym samym poszerzyć swoje wiadomości na ten temat.  

Rozłóżmy zatem pytanie na czynniki pierwsze i postarajmy dowiedzieć się czegoś więcej. Streszczając odpowiedź na te pytania, postaram się przedstawić to co najważniejsze. Jeżeli komuś to nie wystarcza, proponuję zajrzeć do google, to podobno pomaga 🙂
Zacznijmy od prozaicznego pytania:

 1. Czym jest masaż?
  Masażem nazywamy zespół czynności manualnych bądź mechanicznych, które wywierają wpływ na tkanki ustroju człowieka (skórę, mięśnie, ścięgna, stawy, okostna, układ krwionośny i chłonny).
  Ktoś, kogo znam i cenię za olbrzymią wiedzę w tej materii powiedział, że „masaż to nie mechaniczne trzepanie tkankami” … zgadzam się!

  … kolejne pytanie to:

 2. Kim jest masażysta? (masażysta jako osoba a nie płeć)
  Masażysta wykonuje masaż leczniczy, rehabilitacyjny, relaksacyjny, sportowy, kosmetyczny, specjalny i inny zgodnie z wymogami wiedzy medycznej. Wykonuje go ręcznie, za pomocą strumienia wody lub urządzeń mechanicznych, w celu uzupełnienia zabiegów fizykalnych i usprawniających bądź jako samodzielny zabieg.

  … teraz przybliżmy to, czym się zajmować będziemy, jeżeli podejmiemy wyzwanie – zostać masażystą:

 3. Jak wygląda praca masażysty?
  Do zadań masażysty należy:
 • planowanie (zgodnie z zaleceniami lekarza bądź samodzielnej decyzji), czynności wchodzących w skład masażu, czyli zastosowanie odpowiednich technik, chwytów w zależności od zgłoszonego, zdiagnozowanego problemu;
 • stosowanie różnych technik i metod masażu w zależności od typu schorzenia, stanu pacjenta i możliwości technicznych; 
 • objaśnianie masowanym sposobu kompleksowego usprawniania, uczenie ich  wybranych metod postępowania w rehabilitacji, w tym wykonywania gimnastyki biernej i czynnej oraz określonych zestawów ćwiczeń.

Masażysta, poza umiejętnością wykonania masażu, powinien posiadać umiejętność:

 • stosowania odpowiednich testów diagnostycznych; 
 • stosowania ćwiczeń kinezyterapeutycznych w postaci gimnastyki leczniczej, zabaw ruchowych, czy terapii zajęciowej oraz niektórych zabiegów fizykoterapeutycznych;
 • kontrolowania i oceniania reakcji pacjenta na stosowane zabiegi, dokonywania korekt w swoim postępowaniu;
 • obsługiwania sprzętu mechanicznego, stosowanego przez niego, podczas masażu

… no to już wiemy, co dalej? Dalej, należałoby zadać sobie pytania, upewniając się, że nasz wybór  jest trafny, np.:

 • Dlaczego chcę zostać masażystą/stką?
 • Dlaczego pomyślałem akurat o masażu?
 • Co skłoniło mnie do podjęcia takiego wyboru?
 • itp.

… ale na te i podobne pytania odpowiedzcie sobie sami 🙂 Dlaczego sami? Ja Wam na te pytanie nie odpowiem bo każdy jest inny i inaczej postrzega świat i czego innego od życia chce.
 
Odpowiedzieliście sobie na pytania? Wiecie już co Was czeka? Wiecie czego chcecie? Podoba Wam się praca masażysty? Super. Teraz już prawie z górki. Jeszcze tylko musicie spełnić odpowiednie warunki. Odpowiedzcie na poniższe pytanie. Uwaga! W odpowiedzi na to pytanie powinniście posiłkować się wizytą u specjalisty, np.: lekarza medycyny pracy. Pewne zaburzenia fizyczne jak i psychiczne dyskwalifikują petenta do pracy w zawodzie!

 • Czy mogę zastać masażystą, innymi słowy czy mam ku temu odpowiednie warunki/predyspozycje?

Bardzo ważne pytanie a odpowiedź ma być pozytywna! Ogólnie dostępna literatura, ściśle określa jakie warunki powinna spełniać osoba, chcąca pracować jako masażysta. Weźmy książkę Adama Zborowskiego, tom1 – Masaż Klasyczny i czytamy:
„ …Ciężka praca fizyczna, jaką wykonuje masażysta, wymaga pełnej sprawności fizycznej i psychicznej. Masażysta nie może być obciążony niewydolnością układu oddechowego, zaburzeniami statycznymi, nadmiernym poceniem się rąk …”
Mamy zatem wymagania co do kondycji fizycznej i psychicznej, by móc podołać temu wyzwaniu.
 

 • Predyspozycje fizyczne – mam tu na myśli nasze uwarunkowania i możliwości. Tak jak pisałem, zajęcie nie jest lekkie i wymaga „dobrego zdrowia” a więc tężyzny fizycznej,  sprawności (koordynacji) ruchowej i wytrzymałości, po prostu – dobrej kondycji, o którą przez cały czas musimy dbać, bo przecież jak mamy pomagać innym skoro sami niedomagamy? Pracujemy prawie zawsze w ruchu, czy to na stojąco (klasycznie przy stole), czy na klęcząco (np.: przy macie), albo siedzimy przez cały zabieg w jednym miejscu (refleksologia)… trzeba wytrzymać, często 8-10 godz dziennie. Czasami nawet więcej.
 • Predyspozycje psychiczne – tutaj trzeba sobie odp na pytanie czy chcemy pomagać innym i czy mamy na tyle samozaparcia, cierpliwości by pracować z ludźmi. Czy mamy zrównoważone reakcje emocjonalne i motoryczne, czy jesteśmy wrażliwi uczuciowo, czy potrafimy reagować na bodźce, czy jesteśmy spostrzegawczy, cierpliwi, tolerancyjni, czy posiadamy zdolność do swobodnego i spontanicznego nawiązywania kontaktów … itp.

np: nie może być takiej sytuacji, a znam takową osobiście, gdzie osoba twierdzi, że będzie masować tylko kobiety a mężczyzn nie! W takim wypadku, darujmy sobie!

To byłoby na tyle, jeżeli chodzi o pomoc w podjęciu decyzji. Macie jakieś pytania, zapraszam na forum, gdzie stworzyłem temat, poświęcony niniejszej publikacji – http://www.serwis-masazysta.pl/forum/2122/zostac-masazysta

Jakie masaże wykonywać?
Teraz trochę informacji techniczno-organizacyjnych. Zacznijmy może od wyboru naszego „kierunku masowania”, bo inaczej będzie w przypadku masaży leczniczych, inaczej w przypadku relaksujących, a jeszcze inaczej będzie w przypadku masaży kosmetycznych (takich dla urody), czy masaży dla utrzymania formy. Mamy więc takie możliwości jak masaż leczniczy, masaż relaksujący, masaż dla urody (kosmetyczny), masaż dla formy (odnowa biologiczna, masaż sportowy) i … masaż erotyczny. Tym ostatnim, w niniejszym opracowaniu nie będziemy się zajmować.

Moim zdaniem, masaż erotyczny to profanacja naszego zawodu. Trzeba jednak wiedzieć, że takowe istnieją i nie mam tu na myśli masażu wykonywanego w „czerwonych domach uciech” a masażu erotycznego w starożytnej filozofii taoistycznej.

Omówmy zatem skromnie poszczególne masaże:

 • Masaż leczniczy – w internecie można znaleźć taką definicje masażu leczniczego – „jest formą fizycznego oddziaływania na organizm ludzki za pomocą bodźców mechanicznych, głaskania, rozcierania, przepychania, uciskania itp. na tkanki, którego celem jest wywołanie odczynu miejscowego i ogólnego. Jest jedną z metod działania fizykalnego w leczeniu, usuwaniu zewnętrznych i wewnętrznych objawów chorobowych” Najbardziej popularne to –  masaż klasyczny, drenaż limfatyczny, masaż segmentarny.

Moim zdaniem każdy masaż jest leczniczy! Skierowany na ciało w konkretnym celu, swoim działaniem leczy, odpręża, poprawia i reguluje! Dlatego twierdzę, że te niżej wymienione masaże również są lecznicze.

 • Masaż sportowy – odnowa biologiczna, stosowany u osób aktywnych,którego celem jest albo pobudzenie przed wysiłkiem, albo rozluźnienie powysiłkowe.
 • Masaż relaksujący – celem tego masażu jest ogólna relaksacja ciała i … duszy. Temat rzeka, bardzo dużo jest form tego masażu do najbardziej popularnych zaliczymy – np.: Lomi Lomi Nui, Ma-uri czy japońskie Shiatsu
 • Masaż kosmetyczny (dla urody) – jak sama nazwa wskazuje, stosowany w celu poprawienia wyglądu skóry (np: cellulit). Stosowany z technikami masażu sportowego, drenażu limfatycznego w celu np: modelowania sylwetki. Jak w każdym masażu, służy również do aplikowania środków leczniczych czy kosmetycznych. Trzeba tu również wspomnieć o masażach ajurwedyjskich, które prócz działania leczniczego wspaniale służą w kosmetyce ciała. Nie wolno tutaj zapomnieć o wszelkich działaniach anti-aging czyli zabiegom „przeciw starzeniu się”.

Kochani, wymieniać można w nieskończoność, sam zapewne nie znam ich wszystkich. Chciałem tylko przybliżyć Wam możliwości ukierunkowania się w danej dziedzinie masażu. Bo łatwiej i lepiej być specjalistą w jednej z tych dziedzin a nie „rozdrabniać się” na wszystkie możliwe.

Jak ktoś jest od wszystkiego … może być do niczego 🙂

Z doświadczenia wiem, że najbardziej popularny kierunek masażu to jednak masaż leczniczy. Tam gdzie mamy ból, ograniczenie ruchów, najłatwiej o pacjenta … stąd popularność masaży leczniczych.
Osoba wykonująca masaże lecznicze, powinna mieć ukończone minimum „technika masażystę”! Uważam, że taką wiedzę powinni posiadać wszyscy masażyści (jako podstawę), nie ważne jakim torem idą i dopiero potem, dalej szkolić się w wybranym kierunku!

Choć wielu z Was stwierdzi, że technik masażysta to nie podstawa to już całe kompendium potrzebnej wiedzy by masować – ja nadal będę twierdził że to za mało.   

Pozdrawiam
Marcin
zapraszam na część drugą 🙂 – tutaj


Udostępnij

Komentarze

komentarze