Udostępnij

Zapraszamy do ciekawego badania, które udostępniłą nam jej autorska Pani Beata Nowak – technik masażu, instruktor personalny oraz trener pilatesu.

Poniższa praca została oparta na prawdziwych przypadkach.

Zapraszamy do ciekawego badania, które udostępniłą nam jej autorska Pani Beata Nowak – technik masażu, instruktor personalny oraz trener pilatesu.

Poniższa praca została oparta na prawdziwych przypadkach.

Wstęp: Implanty piersiowe  
Implanty piersi – protezy stosowane w celu powiększenia rozmiarów kobiecych piersi z powodów kosmetycznych w celu odtworzenia brakującej usuniętej piersi (np. po mastektomii albo w wadach wrodzonych), a także w ramach zmiany płci. Według Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych, augmentacja piersi jest najczęściej wykonywanym kosmetycznym zabiegiem chirurgicznym w USA. W 2006 roku w tym kraju przeprowadzono 329000 takich zabiegów
Stosuje się dwa główne typy implantów piersi: wypełnione solą fizjologiczną i żelem silikonowym

Cel pracy: celem pracy jest przedstawienie skutków ubocznych po wstawieniu implantów piersiowych, gdzie dochodzi do większych zmian niż jest to opisywane i przedstawiane przez lekarzy, np. zakażenie przez obecność implantów, krwiaki, drętwienie piersi, infekcje.


 
Zagadnienie omówię na przykładzie dwóch pacjentek.
Obie pacjentki miały zastosowane implanty piersiowe. Pacjentki były nie świadome, że implanty piersiowe mogą spowodować takie objawy.
Zgłosiły się do gabinetu uskarżając się na ból w odcinku szyjnym i barkowym promieniującym do palców dłoni, trudności z oddychaniem oraz bólem w klatce piersiowej.
I.    Pacjentka wiek 25 lat – przeprowadzony 2 lata temu zabieg powiększania piersi.
II.    Pacjentka wiek 38 lat – przeprowadzony 9 lat temu zabieg powiększania piersi.
Po przeprowadzeniu wywiadu stwierdziłam, że są zaburzenia czynnościowe w układzie mięśniowym. Ograniczona ruchomość w stawie barkowym i szyjnym.

Zaburzenia czynnościowe w układzie mięśniowym są jedną z najczęstszych patologii w układzie ruchu. Mogą być pierwotną przyczyną łańcuchowych zaburzeń funkcjonalnych lub następstwem wielu innych procesów patologicznych. Niezależnie od przyczyny, niemal zawsze towarzyszy im wzmożone napięcie mięśni i ból. W pracy przedstawiono najczęściej występujące zaburzenia funkcjonalne w układzie mięśniowym w poszczególnych okolicach ciała.

U pacjentek zastosowano masaż tkanek głębokich. Pierwszy etap – klatka piersiowa opracowanie  mięśnia piersiowego większego, mięśnie mostkowo- obojczykowo-sutkowe (otwarcie klatki piersiowej). Drugi etap – opracowanie mięśni, prostownik grzbietu część szyjna, mięsień czworoboczny cześć górna, mięsień dźwigacz łopatki, mięsień podłopatkowy, mięsień nadgrzebieniowy.

KLATKA PIERSIOWA

Mięsień piersiowy większy
Zaburzenia czynnościowe w tym mięśniu towarzyszą często zespołom bólowym szyjnego odcinka kręgosłupa. Reakcją na psychiczny stres i lęk jest bowiem podświadome wysuwanie barków do przodu, w celu przyjęcia postawy obronnej. Pozycja taka wiąże się ze stałym, statycznym napięciem mięśni piersiowych większych. W konsekwencji może dojść do bólów przedniej ściany klatki piersiowej. Mogą również ulec zablokowaniu górne żebra, co sprawia trudności w oddychaniu. Mięsień piersiowy większy ulega również nadmiernemu napięciu i czynnościowemu skróceniu w zespołach bolesnego barku.    

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy
Jest to mięsień, którego wzmożone napięcie może wiązać się z zaburzeniem funkcji wielu różnych stawów. Wynika to z czynnościowego związku z połączeniem głowowo-szyjnym, szyjnym odcinkiem kręgosłupa i obręczą barkową.
 
Mięsień prostownik grzbietu – część szyjna
Zwiększone napięcie mięśni tej okolicy jest typowe dla zespołów bólowych szyjnego odcinka kręgosłupa. Powoduje zwiększenie lordozy szyjnej i wysunięcie głowy do przodu z równoczesnym oddaleniem brody od mostka. W dużym stopniu zaburza ruchomość w odcinku szyjnym kręgosłupa, co może być przyczyną bardzo wielu dolegliwości bólowych kręgosłupa, obręczy barkowej i głowy.
 
OBRĘCZ KOŃCZYNY GÓRNEJ  

Mięsień czworoboczny – część górna
Zwiększone napięcie i skrócenie górnej części mięśnia czworobocznego jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zaburzenia równowagi statyczno – dynamicznej w układzie mięśniowym. Łączy się prawie zawsze z zespołami bólowymi szyjnego odcinka kręgosłupa. Powoduje uniesienie barku i zbliżenie go w stronę głowy. 
Mięsień dźwigacz łopatki
Zaburzenie prawidłowej funkcji tego mięśnia, podobnie jak górnej części mięśnia czworobocznego, jest typowe dla wszelkich postaci „zespołu szyjnego”.
Mięsień podłopatkowy
Bardzo często reaguje on zwiększonym napięciem na zaburzenia funkcjonalne okolicy ramienno-barkowej.
Mięsień nadgrzebieniowy
Zaburzenie funkcji mięśnia nadgrzebieniowego związane jest z zespołami bólowymi okolicy ramienno-barkowej. Dolegliwości ze strony mięśnia pojawiają się głównie w początkowej fazie ruchu odwodzenia w stawie ramiennym, szczególnie przeciwko zewnętrznemu oporowi.

Po przeprowadzonym masażu tkanek głębokich kolejnym etapem jest zastosowanie ćwiczeń.
Ćwiczenia: rozciągające i wzmacniające.

Wyniki: U pacjentek, u których wykonano masaż tkanek głębokich i ćwiczenia nastąpiło zmniejszenie napięcia mięśniowego, bólu w okolicy klatki piersiowej
i w odcinku szyjnym oraz barkowym, zwiększyła się pojemność płuc. Niestety u 38-letniej pacjentki po pewnym czasie nastąpiły nawroty, zalecono tomograf
komputerowy, gdzie stwierdzono uszkodzenia na odcinku szyjnym.

Wnioski : w obu przypadkach zastosowano masaż tkanek głębokich i ćwiczenia. U pacjentki 25-letniej terapia nie pomogła do końca, ponieważ były duże zmiany
w odcinku szyjnym. Powiązałam to wszystko z zabiegiem powiększania piersi. U osób, które miały mniejsze piersi, mięśnie oraz powięzi nie były przygotowane na tak duże obciążenie. Po przeprowadzonej operacji pacjentka nie odczuwa napięcia mięśniowego, dopiero po pewnym okresie dochodzi do zmian w układzie.
Ciężar implantów spowodował wzmożone napięcie i skrócenie mięśni, powięzi oraz zwyrodnienia w odcinku szyjnym. Pacjentka obecnie jest po operacji zmniejszenia implantów piersiowych oraz po operacji odcinka szyjnego gdzie zastosowano stabilizator. Wczesna rehabilitacja dała dobre wyniki.
Zastosowano u pacjentki masaż powięziowy oraz ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Pacjentka nie uskarża się na ból.

Lekarze po zabiegu wstawienia implantów piersi zalecają bieliznę uciskową, jeżeli nastąpi obrzęk zalecany jest masaż limfatyczny, w wypadku bliznowców stosowane są różnego rodzaju maści i plastry silikonowe. Według mnie, po okresie rekonwalescencji powinna być zastosowana wczesna rehabilitacja, gdzie zastosowałoby masaż tkanek głębokich i odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, przez co nie doszłoby wzmożonego napięcia układu mięśniowego i zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym. W przypadku niestosowania rehabilitacji oraz ćwiczeń, może dojść do większych zmian patologicznych.

Autor:
Beata Nowak
Technik masażu, instruktor personalny i pilaste-u
ul .Bolesława Krzywoustego 15
70-250 Szczecin
ecomasaz@gmail.com
tel .508155859

Podobne tematy:

Masaż leczniczy w zaburzeniach laktacji


Udostępnij

Komentarze

komentarze