Udostępnij

Współczesne koncepcje fizjoterapii i masażu w reedukacji pacjenta niepełnosprawnego z zaburzeniami lokomocji – to temat konferencji z 14.05.2015, która odbyła się w Sosnowcu. Nasz serwis był jej patronem medialnym. Byłem tam i zapraszam na krótka relację.

Współczesne koncepcje fizjoterapii i masażu w reedukacji pacjenta niepełnosprawnego z zaburzeniami lokomocji – to temat konferencji z 14.05.2015, która odbyła się w Sosnowcu. Nasz serwis był jej patronem medialnym. Byłem tam i zapraszam na krótka relację.

Konferencja przedmiotowo-metodyczna odbyła się w Regionalnym Centrum Kształcenia Ustawicznego – www.rcku.nazwa.pl w Sosnowcu. To pierwsza taka impreza fizjoterapeutyczno-masażowa. Konferencja zorganizowana została z inicjatywy nauczycieli kierunku technik masażysta, nad całością organizacji czuwała dyrektor szkoły Pani Renata Stochel – Piróg. Organizator Pani Monika Szydłowska-Gajda, zwierzyła mi się, że tego typu konferencję już odbywały się w RCKU, tylko o innej tematyce – ratownictwo medyczne. Także spotkanie było świetnie zorganizowane, widać było doświadczenie organizacyjne, 5 z plusem.

Problemy lokomocyjne to duży problem rehabilitacyjny osób dotkniętych tą sytuacją. Problemy poruszania się to wielkie wyzwanie dla fizjoterapeutów i masażystów. Z roku na rok przybywa kolejnych ciekawych rozwiązań ułatwiających pracę z chorymi. Takim nowym rozwiązaniem jest urządzenie firmy TECHNOMEX – Egzoszkielet ułatwiający pracę rehabilitantów właśnie z problemami lokomocji. Egzoszkielet był tematem przewodnim konferencji. Był pokaz możliwości tego sprzętu i dzięki uprzejmości Sławomira Jędrzejko (po wypadku narciarskim, złamanie kręgosłupa) mogliśmy podziwiać działanie egzoszkieletu. Firma TECHNOMEX stanęła na wysokości zadania – zapraszam na film

Konferencja odbywała się na sali gimnastycznej, małej ale wystarczającej by pomieścić około 60 uczestników. Również na sali rozstawiono stoły pełne słodkości, napojów, kawy czy herbaty. W przerwach można było częstować się do woli. W połowie imprezy dla wszystkich uczestników wydano obiad, smaczny, jedliśmy na stojąco, po szwedzku 🙂

Konferencja miała charakter wykładów poza wspomnianym wcześniej pokazem możliwości egzoszkieletu. Pierwszym, inauguracyjnym wykładem był temat „Rola dysfunkcji mięśniowo szkieletowych w zaburzeniach równowagi i lokomocji” dr Marka Walusiaka. Pan dr jest specjalistą fizjoterapii, kierownikiem Ośrodka Rehabilitacji Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach. Funkcjonalność narządu ruchu zależy od stanu układu kostnego oraz układu mięśniowego i oczywiście układu nerwowego. Tylko sprawność tych 3 elementów gwarantuje prawidłową lokomocję, gwarantuje prawidłowe działanie układu ruchu.

Ciekawym wykładem również był temat dotyczący kampanii społecznościowej – Stop Udarom! Temat poświęcony uświadamianiu społeczeństwa czym jest udar, jak go rozpoznać u siebie, u innych,  jak go uniknąć i jak się ratować w razie jego wystąpienia. Straszne jest to, że statystyki mówią iż udar jest drugą pod względem częstości występowania przyczyną zgonów na świecie. Statystycznie mówi się że co 6 osoba w Polsce będzie miała udar … bez komentarza :-/
Jak wiadomo udar w swoich skutkach zaburza prawidłową lokomocję. My to wiemy ale co z tego …
Pogadankę o Udarze wygłosiła Pani Katarzyna Korzeniowska z firmy farmaceutycznej BOEHRINGER INGELHEIM, która to firma produkuje innowacyjny lek stosowany w tzw. leczeniu trombolitycznym. Pamiętać należy, że najważniejszym elementem eliminowania skutków udaru jest jak najkrótszy czas reakcji. Im szybciej pacjent trafi pod fachowa opiekę lekarzy tym mniejsze będą konsekwencje udaru.

Pani dr Ilona Fajter-Kruczek wystąpiła z tematem – „Asystowanie osobie niepełnosprawnej i niesamodzielnej w podnoszeniu jakości i mobilności życia”. To ważny aspekt w życiu osoby niepełnosprawnej. Taka pomoc jest niezbędna.

Mgr Łukasz Skowron, fizjoterapeuta Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 i. Św. Barbary w Sosnowcu na kolejnym wykładzie wyjaśnił nam „pojęcie propriorecepcji w aspekcie pracy z pacjentem z zaburzeniami lokomocji”. Propriorecepcja czyli czucie głębokie (wyspecjalizowana forma czucia dostarczająca informacje o ułożeniu poszczególnych części ciała, pozycji stawu a także o zmianach ułożenia względem siebie czyli czuciu ruchu) które ulega znacznym zaburzeniom w trakcie np.: udaru bądź czynnika neurologicznego, który z kolei prowadzi do zachwiania lokomocji człowieka.
Walka z czuciem głębokim (jego prawidłowym czuciem) jest zatem zadaniem dla ekipy rehabilitacyjnej. To jest bardzo ważny aspekt usprawniania osób z problemem aparatu ruchu.

Większość badaczy pokazuje, że właśnie ukierunkowanie postępowania fizjoterapeutycznego w tym kierunku wpływa na znaczną poprawę jakości chodu i zdolności przemieszczania się z mniejszym ryzykiem upadków.

Około godziny 14.30 po dłuższej przerwie obiadowej  wystąpił przedstawiciel firmy TECHNOMEX, mgr Adrian Michałek z wykładem i pokazem urządzenia rehabilitacyjnego – EGZOSZKIELETU. Bardzo ciekawe rozwiązanie, ułatwiające rehabilitacje osób z problemami lokomocji. Wykład obfitował w wiele filmów pokazujących jakie efekty można uzyskać stosując Egzoszkielet … wymierne.
Zaraz po wykładzie uczestnicy mogli w praktyce obejrzeć sprzęt. Jak pisałem wcześniej, osoba która została „ubrana” w sprzęt to Sławomir Jędrzejko. Choć przyjechał na wózku, mógł i poruszał się niemal samodzielnie przy pomocy egzoszkieletu. Komentarze i pytania pozostawię Wam, obejrzyjcie proszę film

Pomiędzy przerwami a kolejnymi wykładami głosy zabrały firmy sponsorskie. Firma Habys, Tomek Olbrot, poruszył sprawę doboru odpowiedniego stołu do masażu a Grzegorz Sanocki, firma LurguS przybliżył nam zastosowanie środków dezynfekcji i higieny w gabinecie masażu. Z kolei sponsor firma Astar, Jakub Białek opowiedział nam o zastosowaniu Polarisa HPS w laseroterapii wysokoenergetycznej.

W ramach konferencji odbyły się również dwa praktyczne warsztaty. Pierwszy z wykorzystaniem egzoszkieletu w terapii chodu (pisałem wyżej) a drugiego tematem było – „Praktyczne warianty nauki oraz poprawy lokomocji w oparciu o terapie neurorozwojowe”. Zainteresowanych nie brakowało.


 

Podsumowanie.
Moim zdaniem konferencja należała do udanych. Atmosfera kameralna, w przerwach słychać było ożywione rozmowy, zainteresowanie konferencją było. Organizacja na najwyższym poziomie, poczęstunek smaczny i urozmaicony a co najważniejsze tematy były ciekawe. Jedynie czego mi brakowało to części masażowej. Nie poruszano kwestii masażu w ogóle, konferencja raczej fizjoterapeutyczna. Mam nadzieję, że kolejnym razem ta proporcja się zmieni 🙂

Marcin Banasiński

P.S.
Ode mnie – kochani, czemu na takich konferencjach nie bywacie? Naprawdę warto wiedzieć więcej. Poproszę w komentarzach o odpowiedź na zadane Wam pytanie!


Udostępnij

Komentarze

komentarze