Udostępnij

Dla mnie samej refleksologia jest pasją, pracą, zabawą, szczęściem i radością, miłością dla każdego człowieka, który poszukuje dobrego zdrowia. Sposobem na życie w pełnej harmonii – zaczynając od swojego własnego gniazda domowego. Spełniam wciąż swoją rolę życia jako żona (30 lat razem) matka… Pani Wanda Budzanowska-Bratko

Dla mnie samej refleksologia jest pasją, pracą, zabawą, szczęściem i radością, miłością dla każdego człowieka, który poszukuje dobrego zdrowia. Sposobem na życie w pełnej harmonii – zaczynając od swojego własnego gniazda domowego. Spełniam wciąż swoją rolę życia jako żona (30 lat razem) matka… Pani Wanda Budzanowska-Bratko

Skąd pomysł na założenie PIR? 

Tę odpowiedź ma Pan w skrócie opisaną w historii polskiej refleksologii
Proszę zajrzeć – http://www.refleksologia.com/histpol.html

 

Czy PIR to jedyna placówka w Polsce, w której można nauczyć się refleksologii? 

nie, w 2002 roku zostala zarejestrowana w kraju działalność szkoły  Ingi Dougans (proszę wpisać jej pełne brzmienie), mająca własny program pracy i nauki którego podstawą jest metoda INGHAM. Jest wiele szkół  np kosmetycznych, a każdy wybiera co mu odpowiada.

 

W jaki sposób PIR wspiera swoich słuchaczy?

Po zakończonych etapach nauki i praktycznej refleksologii, nie zrywamy kontaktów z refleksologami. Prowadzimy warsztaty ( odbyły się VIII-me ) dla zainteresowanych – gdzie zajmujemy się praktyczną refleksologią – sami nawzajem na swoich stopach, każdy powinien i musi to odczuć zanim będzie pracowal na stopach pacjenta. Przedstawiamy nowe trendy światowej refleksologii, zapoznajemy  z praktyczną refleksologią w przypadkach poszczególnych problemów ze zdrowiem, prowadzone sa wykłady  – uzupełniane praktyczną refleksologią. Zapraszamy na te spotkania ciekawych ludzi – którzy wprowadzają nas tajniki problemów chorobowych np. stwarnienie rozsiane, czy problemy dróg oddechowych,  pracujemy na stopach takich pacjentów. Zapoznajemy zebranych z terapią "Cranio-Sacral" czaszkowo-krzyżową , aby refleksolodzy zadecydowali sami czy potrzebują uzupełnienia swej nauki w  tym kierunku. W ten sam sposób przedstawiłam w tym roku na wiosnę nowo promowaną terapię – pionową VTR  prezentowaną przez Lonni Booth z Anglii – szuka ona osoby w kraju kto wykupiłby jej licencję. Decyzja należy do zainteresowanych.

od kilku lat wydajemy dla członków PIR biuletyn "Polski Refleksolog". Te 16 stron formatu A-4 to nasza praca . Od lat jesteśmy członkami kilku organizacji  refleksologów, oni wydają magazyny, biuletyny, nasze konferencyjne wyjazdy uczą nas wciąż czegoś nowego. Nie każdy z polaków – refleksologów jest swobodny w jęz.angielskim, nie każdy ma możliwość prenumerowania tych wydawnictw, lub wejścia na strony internetowe, bo te są tylko za opłatą członkowską dla zainteresowanych, nie każdego stać finansowo na udział w tych konferencjach  . Przybliżenie tych tematów  jest  celem  w budowaniu polskiej refleksologii. Polscy refleksolodzy powinni absolutnie wiedzieć i znać co dzieje się w świecie tego zawodu. Muszą iść w parze ze światową refleksologią. Swą pracą na stopach mają imponować tym znającym zagadnienie i tym, którzy po raz pierwszy się z nią spotykają.

 

Kto jest autorem metod szkoleniowych w PIR?

International Institute of Reflexology udzielił  nam prawa autorskie . Wzrośliśmy w pracy Metodą Ingham. Mr.Byers i jego Instytut jest  podwaliną naszej pracy.  To on prowadzi w wielu krajach świata zajęcia i w ten sam sposób  my kształtujemy swą pracę w kraju – seminaria dla zaawansowanych, Inter.Inst.of Refl. w USA prowadzi specjalne seminaria dla zaawansowanych co 2 lata. Jeżeli chcesz się kształcić – korzystasz na swój koszt.

Ksztalcenie IIR połączone z warsztatami na konferencjach , zjazdach roboczych są podstawą w tworzeniu polskiej refleksologii –  Całokształt  pracy  dydaktyczno-naukowej w języku polskim prowadzę ja Wanda Bratko.

 

Jakie PIR posiada lecencje, pozwolenia na kształcenie swoich słuchaczy?

Jestem dyplomowanym refleksologiem IIR z dyplomem USA – Kanada , IIR dal mi pełne prawa autorskie do nauki zawodu (luty 1996), reprezentowania w polskich mediach na całym świecie – zresztą szczególy są zamieszczone w załącznikach na stronie. Posiadam również osobiste prawa autorskie do podręcznika refleksologii, mam spisaną wieloletnią umowę z Prezydentem IIR w USA.

 

Jakie PIR wystawia certyfikaty, dyplomy ukończenia kursu refleksologa? 

Wystawiamy dyplomy  ukończenia nauki zawodu – Dyplomowany Refleksolog.  Dokumenty podpisuję ja sama z pełną odpowiedzialnością . Jestem odpowiedzialna w calości za program praktycznej i teoretycznej pracy PIR.

 

Jakie predyspozycje musi mieć refleksolog ?

Założenia światowej refleksologii  IIR -USA pana D.C.Byers Prezydenta Instytutu (powyżej 70 lat praktyki w zawodzie – od 12-tego roku życia)  to: refleksologia jest dla wszystkich, kto chce pomóc bliskiej osobie, rodzicom, krewnym, lub dla zdobycia nowego zawodu, może się nauczyć jej każdy bez ograniczenia wieku . Jest dla mechanika i dla pielegniarki, lekarza i pracownika na budowie, dla sekretarki….dla wszystkich. Moja mama nauczyła się jej w wieku 86 lat – odeszła do wiecznego spoczynku niedawno w wieku 98 lat. Najmłodszy dyplomowany refleksolog IIR w Kanadzie to była 12-to letnia córka –  choroba matki doprowadziła ją do decyzji  nauczenia się tego zagadnienia.  Predyspozycje refleksologa? –  tylko chęć nauczenia się zawodu , a techniki pracy kciuka i palców pozwalają na ich swobodną pracę nawet po 40 latach praktyki . Taką praktykę ma za sobą Hanne Marquardt – Niemcy. Np. Chińczycy -studenci uniwersytetów refleksologią zarabiają na swoje opłacenie kosztów studiów. Dlatego nie chcieliśmy rejestrować szkoły refleksologii w resorcie szkolnictwa, bo trzeba było określić wymaganą barierę wykształcenia . Uczyłam refleksologii ludzi który mieli palce powykręcane reumatyzmem, po 4-ch latach pracy na stopach, ich palce się prostowały -nie mogłam w to uwierzyć jak pozytywne mogą być zmiany.

 

Ukończyli Państwo wiele kursów z zakresu refleksologii stóp, rąk i głowy. Jakie to były szkoły i  jaka jest różnica pomiędzy nimi?

Wanda  : International Institute of Reflexology – jako podstawa, Ontario Collage – classic masage ;tematy na konferencjach ,  warsztatach, poznaję  pracę innych szkół, Ukończenie 2-dniowego seminarium – nie jest odpowiednikiem ukończenia kursów, jest to uzupełnienie dla swojej codziennej praktyki w zawodzie. Znane powiedzenie mówi : praktyka czyni mistrza….Nie mam czasu na inne kursy, refleksologia jest moim polskim dzieckiem, trzeba je pielegnować aby dorosla do wieku gdzie będzie kwitła szczęściem w pełni jak np. w Danii w śród dzieci w przedszkolach.  

Andrzej : International Institute of Reflexology, American Reiki Master Association Reiki Master-teacher, Ontario Collage of Traditional Chinese Medicine, Wu’s Head Massage Therapy ,Zoneterapi Uddannelse Dania, Ontario Collage – classic massage.

Właśnie – jesteśmy mistrzami w swej codziennej praktyce i nauce.

 [page-break]

Jakie plany na przyszłość ma PIR$1

znaleźć drogę porozumienia między szkołami refleksologii w kraju, aby każdy z nas zrozumiał że nasza praca jest wspólną pracą dla dobrego zdrowia schorowanego ciała człowieka.  Zawsze zabiegałam o refleksologię w kraju – nie o własne JA. Doprowadziliśmy do utworzenia  zawodu, teraz trzeba go postawić praktycznie na takim poziomie, abyśmy w przyszłości mogli  pracować tak jak fizjoterapeuta, rehabilitant, masażysta….  Do 2005 roku refleksolodzy ukrywali swoją pracę pod ukończonym kursem masażu klasycznego.  Teraz nie muszą!.

Koniecznie zorganizowac w kraju Europejską Konferencję Refleksologów – Polscy refleksolodzy powinni zaistnieć na mapie konferencji europejskich, zorganizować kolejny AGM – europejskich organizacji, kolejne warsztaty – dla wymiany praktycznej refleksologii. Nauka i praca dla dobra rozwoju  Polskiej Refleksologii.  Nauczyć dobrej refleksologii  osoby w rodzinie, w szpitalach i jednostkach zdrowotnych ;są ludzie ze zdrowymi rękoma mimo że  chorzy, – gdyby nauczyć ich pracy – byłoby wspaniałe – wszyscy będą mieli korzyść z tej pracy,np.ból gardła, ucha, ból karku będą likwidować już sami na poczekaniu w każdej wolnej chwili…, nauczyć ich pracy na rękach po zabiegach operacyjnych – będą szybko wracali do zdrowia, takich pomysłów dla polskiej refleksologii mam w swej głowie olbrzymią ilość – czy potrafię je jeszcze zrealizować $2 czas i pasja to rozstrzygnie.

Mamy już wielu lekarzy, którzy przesyłają pacjentów do refleksologa, są to ci którzy już poznali wartości refleksologii na sobie lub swoich dzieciach. O refleksologii wyraża się negatywnie ten kto nie poznał i nie odczuł jej praktycznie sam na sobie u dobrego refleksologa.

Aby moja  przez lata spisana na kartach papieru praktyka w zawodzie refleksologa ujrzała światło dzienne na półkach w księgarniach, aby pomogła przyszłym refleksologom łatwiej odczytać mowę stóp –  odnaleźć w ciele dobre zdrowie. Choroba należy do nas, my ją wypielęgnowaliśmy.

 

Niedosłuch, czy refleksologia może w tym pomóc$2

Tak, należy tylko zrozumieć , że problem w pracy ciała , niedomaganie, choroba mają swoje podłoże. Przez starannie wykonany zabieg na całych stopach refleksolog doszuka się bez większego problemu gdzie jest przyczyna : wykonać cały zabieg, ze szczególnym zwróceniem uwagi na:

 • praca na refleksach ramion i rąk – kciuk chodzi po refleksach  we wszystkich kierunkach,
 • praca na refleksach kręgosłupa  w górę i w dół, po przekątnej w jedną i drugą strone – doskonale ureguluje pracę układu nerwowego kręgosłupa, rozluźni i usprawni prace krwioobiegu ,
 • praca na refleksach karku i kręgach szyjnych  – zrelaksuje mięśnie karku, usprawni przepływ krwi, i impulsy nerwowe dla twarzy , glowy, umysłu,
 • powtórzyć pracę na refleksach karku – dla kompletnego jego rozluźnienia,
 • praca na refleksach zatok, oczu, uszu – kciuk chodzi tam i spowrotem , w górę i w gół,  – zredukuje ucisk, otworzy drogi kanałów limfatycznych, zlikwiduje blokady,
 • praca na przysadce mózgowej – metodą wejścia i odskoku – ureguluje wydzielinę hormonalną dla sprawnej pracy innych gruczołów wewn. wydzielania,
 • ponownie kark i glowa – to sa palce w całości – relaksują ciało,
 • praca na refleksach mózgu – ureguluje pracę naszych zmysłów,
 • praca na refleksach wątroby – chodzący kciuk  zneutralizuje toksyny w krwi i  opanuje infekcje,
 • praca na refleksach układu moczowego – oczyści i usprawni pracę krwioobiegu wydalając sprawnie z krwi zanieczyszczenia, a ten sam zon dotyczy pracy uszu i oczu.
 • praca na refleksach obu nadnerczy – ich wydzielina hormonalna zlikwiduje infekcje i będzie balansować minerały w krwioobiegu.

Refleksy w stopach, które pod pracą kciuka lub palców dobrego refleksologa będą mniej lub wiecej wrażliwe. Tworzą się tam narosty, zrogowacenia, zmiana koloru naskórka, miejsca jak rozlazłe ciasto… dużo więcej zmian może być widocznych już gołym okiem. Właśnie ten ból poinformuje gdzie jest przyczyna niedomagań słuchu. Dalej należy wziąć pod uwagę, że obok tego problemu w pracy ciała, może być problem w pracy jelit, które nie są w stanie kontrolować ilości śluzu , więc niezbędna jest praca na zastawce  krętniczo-kątniczej jelita  tylko na prawej stopie. Ten niedosłuch może być również spowodowany zastojami w drenażach limfatycznych szyi, karku np po przechorowaniu kilkakrotnie powtarzającej się grypie.

A może ktoś wypielęgnował już np. astmę, nadciśnienie….  W jakim wieku jest pacjent , jaki jest jego styl życia, żywienia, procesów wydalania – to wszystko powiedzą stopy przy pierwszym zabiegu konsultacyjny u dobrego refleksologa. Dzieci są najwdzięczniejsze w pracy – efekty bardzo szybkie.

Zadając dorosłym "zadanie domowe" dla zlikwidowania problemów uszu, oczu  – nie wszyscy są sumienii. Nie da się w pracy ciała rozdzielić  oka i ucha. Jesteśmy jedna szlachetnie zestrojoną całością.

 

Słowo na koniec

Uczmy sie wszyscy refleksologii tam gdzie nam jest wygodnie, dla nas ważne jest dobre zdrowie człowieka. Każdy zlikwidowany ból w ciele pacjenta – to również radość dla ducha refleksologa.

autor: Marcin.Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze