Udostępnij

rola i budowa narządów moczowych

rola i budowa narządów moczowych

NARZĄDY MOCZOWE

Rola narządów moczowych (nerki):

  • regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej, a więc utrzymanie homeostazy wewnątrzustrojowej na stałym poziomie (izojonia, izohydria, izotonia, izoosmia, izowolemia),
  • wydalanie produktów przemiany materii (mocznik, kreatynina, kreatyna, amoniak, kwas moczowy, aminokwasy) oraz toksyn, antybiotyków, witamin, jonów metali ciężkich,
  • wpływ na metabolizm wapnia i fosforu,
  • funkcje metaboliczne nerek w procesie glukoneogenezy, produkcji amoniaku, kwasu mewalonowego i kreatyny,
  • bierze udział w uwalnianiu reniny z aparatu przykłębuszkowego i wpływa na funkcje reabsorpcyjne i wydzielnicze cewek nerkowych w zależności od hormonu antydiuretycznego, aldosteronu, prostaglandyn (regulacja układu renina-angiotensyna-aldosteron: RAA)

Podział NM:

– Nerki
– Drogi wyprowadzające mocz, które dzielimy na:
Drogi wew. nerki:
– kielichy nerkowe mniejsze
– kielichy nerkowe większe
– miedniczka
Drogi poza nerką:
– moczowody
– pęcherz moczowy
– cewka moczowa

BUDOWA NERKI:

Barwa ciemnoczerwona. Posiada dwa bieguny:
– Biegun górny – pokryty nadnerczem, jest położony bliżej kręgosłupa
– Biegun dolny – oddalony od kręgosłupa
Nerki są ustawione pod kątem. Długość 11 cm, szer. 5 cm, gr. 5 cm.
Znajduje się na plecach, za ostrzewią, tylnia strona jamy brzusznej, na wys. od 12TH do 2-3L. Prawa mieści się około jednego kręgu niżej, pod wątrobą, która wymusza niższe położenie nerki.
Nerka wraz z nadnerczem objęta jest luźną tkanką łączną przestrzeni zaotrzewnowej. Tkanka ta, zawierająca dużo tłuszczu, wytwarza torebkę tłuszczową wspólną dla nerki i nadnercza. Torebkę tłuszczową na zewnątrz obejmuje powięź nerkowa – łącznotkankowa błona, do której z przodu przylega otrzewna, natomiast do wewnątrz od torebki tłuszczowej, bezpośrednio do nerki, przylega torebka włóknista. Torebka włóknista składa się z błony włóknistej i błony mięśniowej.

Prawa nerka sąsiaduje z :
– Wątroba
– Nadnercze prawe
– Dwunastnica
– Jelito czcze
Lewa nerka sąsiaduje z:
– Śledziona
– Nadnercze lewe
– Trzustka
– Okrężnica (jelito grube)

Droga moczu:
1. Piramidy + brodawki
2. Kielich mniejszy
3. Kielich większy
4. Miedniczka nerkowa
5. Moczowód
6. Pęcherz moczowy
7. Cewka moczowa

Podstawową częścią wydalniczą nerki jest NEFRON. Składa się z :
1. Ciałka nerkowego:

Ciałko nerkowe (kłębuszek nerkowy) jest tworem kulistym i utworzonym z sieci złożonej z około 30 pętli naczyń krwionośnych włosowatych, które powleczone są blaszką trzewną torebki kłębuszka. W każdym ciałku nerkowym wyróżniamy biegun naczyniowy i biegun kanalikowy. Na uwagę zasługuje biegun naczyniowy, który jest miejscem wejścia do kłębuszka tętniczki doprowadzającej i wyjścia (odejścia) tętniczki odprowadzającej. Biegun kanalikowy jest miejscem wyjścia kanalika głównego.
2. kanalika głównego, składającego się z kanalika kretego I rzędu,
3. pętli nefronu
4. kanalika prostego
5. kanalika prostego II rzędu

MOCZOWODY

Moczowody są przewodami mięśniowymi, którymi mocz wpływa do pęcherza. Przewody kurczą się i rozkurczają ułatwiając przepływ moczu. Każdy z moczowodów ma po 25-30 cm długości, 3mm grubości. Zaczynają się w nerkach (miedniczka), później część brzuszna, dalej część miedniczna i łączą się z pęcherzem moczowym na jego tylniej ścianie.

PĘCHERZ MOCZOWY

Jest tworem mięśniowym, wielkości owocu cytryny, znajduję się za spojeniem łonowym, jest to "balon", który się napełnia moczem. Ściany pęcherza to mięsień zwany wypieraczem, obkurcza się ułatwiając tym samym opróżnienie. W 1/3 napełnienia, rozciąga się i znajdujące się tam receptory informują mózg, że już czas. U mężczyzn leży wyżej w miednicy, u kobiet niżej.

CEWKA MOCZOWA

Podstawową różnicą w budowie anatomicznej wewnętrznego układu moczowego i płciowego męskiego i żeńskiego jest pozostawanie bez kontaktu ze sobą dróg moczowych i płciowych w przypadku kobiet. W przypadku męskiego układu moczowego i płciowego cewka moczowa męska stanowi wspólną drogę dla moczu i nasienia.

Wydzielina wielu gruczołów (najądrzy, baniek nasieniowodów, pęcherzyków nasiennych, gruczołu krokowego, gruczołów opuszkowo – cewkowych) stwarza środowisko zapewniające plemnikom żywotność oraz chroni przed środowiskiem dróg płciowych żeńskich. Na szczególną uwagę zasługują tu boczne wypustki nasieniowodów określane mianem pęcherzyków nasiennych. Są to gruczoły, których wydzielina rozcieńcza nasienie i pobudza plemniki do ruchu.

Artykuł napisany z pomocą użytkownika megakariocyt

autor: Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze