Udostępnij

Ból może znacząco utrudniać wykonywanie codziennych czynności, ale u pacjentów cierpiących na fibromialgię może mieć charakter stały, zaburzać sen, pracę i funkcjonowanie. Zdaniem American Chronic Pain Association, fibromialgia dotyczy przeszło 6 mln Amerykanów.

Chociaż na tę chorobę nie ma na razie skutecznego lekarstwa, terapia masażem może być jedną z metod, dzięki którym pacjentom z fibromialgią będzie łatwiej.

Badania: masaż przy fibromialgii

W 2010 r. Adelaida Maria Castro-Sanchez nakłoniła naukowców z Uniwersytetu w Almerii w Hiszpanii do tego, aby rozważyli wpływ terapii mięśniowo-powięziowej na poziom bólu, lęk, jakość snu, depresję i jakość życia u pacjentów z fibromialgią. Zastosowano badanie z randomizacją. Przez 20 tygodni badacze przydzielali 64 chorych na fibromialgię do jednej z dwóch terapii. W grupie eksperymentalnej terapia bazowała na uwalnianiu mięśniowo-powięziowym. Zabieg trwał 90 minut raz w tygodniu. Grupa kontrolna była poddawana terapii, w której wykorzystywano magnetoterapię na niewłączonym aparacie. Jednorazowy zabieg trwał 30 minut raz w tygodniu. Wszyscy pacjenci oceniali poziom bólu na początku badania i pod koniec 20 tygodni, następnie po upływie jednego, a następnie sześciu miesięcy od zakończenia badania.

Korzyści z leczenia fibromialgii terapią masażu

Po przeprowadzonym badaniu, naukowcy doszli do wniosku, że grupa eksperymentalna wykazała mniejsze lęki, poprawę snu, mniejszy ból, lepszą jakość życia – zarówno od razu po zakończeniu leczenia, jak i po upływie miesiąca, w grupie kontrolnej korzyści tych nie zaobserwowano. Po sześciu miesiącach poprawa snu była jedyną różnicą widoczną w obu grupach.

Podobne badanie zostało przeprowadzone przez Castro-Sanchez w 2011 roku. Oprócz powyższych czynników zweryfikowano, w jaki sposób pacjenci z zespołem fibromialgii reagują na terapię masażu i udowodniono, że ma ona wpływ na zmniejszenie wrażliwości na ból. Poza tym wyniki pokazały wiele korzyści, które utrzymywały się nawet rok po zakończeniu badania.

Źródło:

amtamassage.org


Udostępnij

Komentarze

komentarze