Udostępnij

TERAPIA EKMANA – haczykowanie

HISTORIA

TERAPIA EKMANA – haczykowanie

HISTORIA

Haczykowanie jest metodą leczenia tkanek miękkich, która pojawiła w Europie w latach 70-tych ubiegłego stulecia. Jej prekursorem jest Kurt EKMAN. Był fizjoterapeutą i pracował w tamtym czasie w Londynie z dr Cyriaxem. Na początku zajmował się leczeniem ortopedycznym. Następnie wykonywał głęboki masaż poprzeczny z zastosowaniem metody rozwiniętej i rozpowszechnionej przez dr Cyriaxa. Zauważył jednak, że występują strefy w obrębie ciała, do których trudno dotrzeć za pomocą samej ręki. Zrodził się u niego pomysł, aby użyć przyrządów, które byłyby przedłużeniem ręki i dzięki temu zapewniłyby dostęp do tych stref.

Ekman zrozumiał ograniczenia manualne dotyczące głębokiego masażu poprzecznego. Poznawszy przyrządy Gua sha, wykorzystywane w chińskich metodach terapeutycznych, a będące w kształcie bawolego rogu lub skorupy żółwia, postanowił wykorzystać formę przyrządów używanych przez Egipcian, a następnie Rzymian podczas  Igrzysk Olimpijskich. Te ostatnie, mające formę haczyka, stały się prototypem dla Ekmana.

Początkowo narzędzia, którymi się posługiwał były przeznaczone do scrapingu (drapania), a nie do haczykowania i w związku z tym wywoływały ból u pacjenta. Kurt Ekman zdecydował zmodyfikować dotychczas używane narzędzia i opracował haczyki ze stali nierdzewnej. Te haczyki są używane do dzisiaj i noszą nazwę haczyków twardych. Występują też haczyki miękkie, które są bardziej komfortowe w użyciu zarówno dla terapeuty jak i pacjenta, haczyki miękkie pozwalają na:

 • najwyższą skuteczność dzięki zapewnieniu równowagi między sztywnością, niezbędną do uruchamiania tkanki a elastycznością niezbędną do czucia tkanki.
 • możliwość zastosowania na wszystkie strefy anatomiczne dzięki odpowiedniemu zakrzywieniu
 • łatwość trzymania w dłoni i posługiwania się haczykiem, dzięki małemu uchwytowi wykonanemu z giętkiego polimerowego tworzywa sztucznego

Terapia Ekmana z użyciem haczyków przynosi efekty w leczeniu zrostów tkankowych, podrażnień tkankowych jak i zwłóknień w obrębie tkanek miękkich. Kurt Ekman w swojej praktyce fizjoterapeutycznej leczył również bardziej złożone patologie takie jak : ograniczenia ruchomości, ból, dysfunkcje łańcuchów powięziowych, zapalenia ścięgien czy też zamrożony bark.

Po śmierci Kurta Ekmana narodziły się różne ruchy kontynuatorów jego idei. Jednakże obecnie ich liczba jest niewielka, ponieważ metoda Ekmana wymaga prawdziwej wiedzy i umiejętności. Tylko nieliczne osoby opanowały ją w sposób wystarczający, aby móc szkolić innych.

TECHNIKA

Terapia EKMANA jest terapeutyczną techniką uruchamiania tkanek miękkich wspomaganą haczykami. Pozwala ona na osiągnięcie skutecznego efektu w oddziaływaniu na różne wzajemnie zależne układy ciała np. układ mięśniowy, nerwowy, hormonalny czy naczyniowy. Technicznie, haczyk jest przykładany do przestrzeni, którą chcemy uruchomić, czyli np. do przegród międzymięśniowych, powięzi, więzadeł, ścięgien, nerwów.

Uruchamianie ma na celu:

 • przywrócenie naturalnego ślizgu między tkankami,
 • uwolnić  struktury od napięć mechanicznych,
 • poprawić ślizgi oraz perfuzję tkankową
 • przywrócić normalne funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego
 • przywrócenie stanu normalnego napięcia mięśni poprzez oddziaływanie na receptory
 • wyeliminowanie powracającego bólu

 

WSKAZANIA

Po pierwsze, wskazania wynikają wprost z koncepcji mechanicznej zdefiniowanej przez Kurta Ekmana. Haczykowanie powoduje eliminację ograniczeń w tkankach i ich uruchomienie. Ta metoda działa na zrosty włókien tkankowych spowodowane np. urazami sportowymi, podrażnieniami i przejściowym niedotlenieniem tkanek.

W ten sposób mogą być traktowane:

 • zwichnięcia i procesy zwyrodnieniowe dotyczące więzadeł
 • uszkodzenia mięśniowo-powięziowe
 • kontuzje mięśni
 • neuropatie obwodowego układu nerwowego (nerwu piszczelowego, neuralgia Arnolda, zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej – łokieć tenisisty,  bóle w bocznym przedziale uda, bóle TFL i inne.
 • konsekwencje nagromadzenia siniaków, krwiaków
 • zespół dolegliwości w obrębie kompleksu barkowego
 • ograniczenia mobilności tkanek po przebytych zabiegach chirurgicznych
 • objawy troficzne: algoneurodystrofia, przykurcz rozścięgna dłoniowego, zwany inaczej chorobą Dupuytrena, zespół cieśni nadgarstka, itd.

ODRUCHY

Bez względu na przyczynę (posturologia, dysfunkcja neuromotoryczna czy uraz) wrzecionka  nerwowo-mięśniowe mogą się rozregulować z powodu nadmiernego obciążenia. W efekcie impulsy do nich wysyłane mogą silnie na nie oddziaływać. Informacje wysyłane przez wrzecionka mogą ulec zaburzeniu z powodu ich zmodyfikowanej wrażliwości. Haczykowanie normalizuje działanie wrzecionek nerwowo-mięśniowych, i przywraca właściwą ich czynność.

WEGETATYWNY UKŁAD NERWOWY

Badania wykazały, że tempo regeneracji tkanek po urazie jest znacząco zmniejszone przez stymulację włókien współczulnych w strefie urazowej. Badania pokazują także, że napięcie powięzi utrzymywane w czasie może spowodować wzrost napięcia układu współczulnego. Ten stan napięcia układu współczulnego może mieć szkodliwy wpływ na tkankę. To napięcie układu współczulnego może wywołać następujące po sobie reakcje chemiczne, np. angiospazm (skurcze spazmatyczne naczyń krwionośnych). Angiospazm może z kolei powodować lekką ischemię i w konsekwencji spowolnienie tempa regeneracji tkanek.

Uwolnienie napięć poprzez haczykowanie spowoduje wyregulowanie i przywrócenie do stanu normalnego funkcjonowania, układu wegetatywnego oraz zlikwidowanie zaburzeń układu współczulnego, co wpłynie na szybsze leczenie, a także poprawę trofizmu tkanek. W efekcie haczykowanie poprawia przepływ krwi oraz  drenaż tkanek w obrębie wykonywania zabiegu.

PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA HACZYKOWANIA

 

 • niewłaściwe użycie przyrządu
 • stan skóry pacjenta
 • znaczny obrzęk tkanek
 • kruchość naczyń krwionośnych, włosowatych
 • hiperestezja (przeczulica)

Autor: mgr Marcin Hyżorek

Źródło

 1. strona www.ekman-therapie.fr
 2. skrypt szkoleniowy „Terapia Ekmana – haczykowanie”
 3. strona www.fizjo-kursy.com.pl

Kurs terapii Ekmana:

TUTAJ


Udostępnij

Komentarze

komentarze