Udostępnij

Radykalna poprawa wzroku u chłopca ze schorzeniem genetycznym, przywracanie sprawności ruchowej u dzieci z uszkodzeniami mózgu, znacznie lepsze wyniki szkolne dyslektyków – to tylko niektóre przykłady skuteczności Temprany. Od 2009 r. terapia jest dostępna w Polsce.

Radykalna poprawa wzroku u chłopca ze schorzeniem genetycznym, przywracanie sprawności ruchowej u dzieci z uszkodzeniami mózgu, znacznie lepsze wyniki szkolne dyslektyków – to tylko niektóre przykłady skuteczności Temprany. Od 2009 r. terapia jest dostępna w Polsce.

Tę interdyscyplinarną metodę rehabilitacji osób ze schorzeniami neurologicznymi i genetycznymi opracowała Dunka Lone Sorensen, znana w świecie głównie jako twórczyni refleksologii twarzy i innych metod z zakresu neurorefleksologii (Sorensensistem™). Temprana to wyższy stopień „wtajemniczenia”, ukoronowanie jej pracy terapeutycznej i bez wątpienia największe osiągnięcie w kształceniu kolejnych pokoleń refleksologów.

Temprana - wczesna terapia, Sorensensistem™, Serwis-Masazysta.plTemprana obejmuje działania z zakresu refleksologii twarzy, stóp i rąk, a także terapii mięśniowej, 'gimnastyki mózgu’, muzykoterapii, dietetyki oraz suplementacji. Po to, by zrozumieć czym tak naprawdę jest Terapia Temprana trzeba się cofnąć do lat 80. i 90. ubiegłego wieku, gdy Lone Sorensen mieszkała w Argentynie. Otaczająca ją sława niezwykle skutecznej terapeutki ściągała chorych z całego kraju i zagranicy. Korzystając z pomocy asystentów Sorensen przyjmowała ok. tysiąca chorych w miesiącu. Należy pamiętać, że tak jak w każdej terapii, która jest procesem, tak i w tym przypadku konieczna była seria zabiegów. Tymczasem do Sorensen przyjeżdżali ludzie z ogromnych odległości, często z małymi dziećmi. Mimo wspaniałych efektów opracowanej przez nią refleksologii twarzy, duńska refleksolog nie była cudotwórczynią, by przywracać do zdrowia osoby ciężko chore już przy pierwszy spotkaniu. Powstała konieczność stworzenia terapii, w której to rodzice chorych dzieci przejmują rolę terapeutów. Efekty były nadzwyczajne.

Krótko po powrocie do Europy w 2000 r. Sorensen stworzyła Międzynarodowy Instytut Refleksologii Twarzy, który prowadzi szeroki program szkoleń. Okazało się, że w Europie Temprana też jest potrzebna. Szybko stała się popularna, zwłaszcza w Skandynawii (Dania, Szwecja), ale przeszkoleni terapeuci działają z powodzeniem w Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Meksyku i Japonii. Jeśli dziecko mieszka w pobliżu terapeuty, on sam może z nim pracować. W przypadku, gdy problemem jest duży dystans, szkoli rodziców. Nie bez wpływu są też koszty terapii. W razie konieczności prowadzenia codziennej terapii przez specjalistę wydatki są znacznie wyższe niż w przypadku wykonywania zabiegów przez rodziców.

Co takiego umie terapeuta Temprany czego nie potrafi osoba przeszkolona wyłącznie w refleksologii twarzy i stóp? Wystarczy powiedzieć, że roczny program szkoleń terapeutów Temprany obejmuje 300 godzin nauki (ok. tysiąca stron materiałów szkoleniowych) i przewiduje napisanie pracy dyplomowej. Dla porównania: kurs refleksologii twarzy Sorensensistem™ to 64 godziny zajęć pod okiem instruktora. Absolwent tych podstawowych szkoleń podczas kursu Temprany musi się jeszcze nauczyć m.in. rozbudowanych elementów terapii Yamamoto, Wonga, terapii schorzeń oczu etc. Dostaje też komplet materiałów o refleksologii rąk oraz neuromasażu stóp (Praxis Vertebralis), który znacznie różni się od klasycznej refleksologii stóp. Podsumowując można stwierdzić, że program zajęć obejmuje całość technik opracowanych przez Sorensen z wyjątkiem terapii estetycznych oraz niektórych kursów specjalistycznych jak np. terapia niepłodności. Uczestnik szkoleń otrzymuje jednocześnie obszerną porcję wiedzy z zakresu neuroanatomii i neurofizjologii, a także – co niezwykle ważne – przełożoną na język współczesny wielowiekową tradycję medycyny Dalekiego Wschodu.
 
Tysiące lat temu chińscy medycy zrozumieli i opisali procesy, które znalazły potwierdzenie zupełnie niedawno „pod mikroskopem”. Idąc ich tokiem myślenia można pójść jeszcze dalej i robi to wlaśnie Lone Sorensen podczas szkoleń Temprany. Udowadnia, że skomplikowane zjawiska z zakresu embriologii, neurologii, genetyki i psychiatrii można opisywać z perspektywy Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i dzięki temu lepiej zrozumieć ich genezę. Terapeuci korzystający z wiedzy Dalekiego Wschodu zajmując się dolegliwością nie gubią z pola widzenia całego człowieka, nie próbują usuwać wyłącznie objawów chorób.
 
Zrozumienie istoty chorób m.in. genetycznych i wad wrodzonych poprzez mechanizmy opisane w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej to początek procesu terapeutycznego. Metody neurorefleksologii znane pod nazwą Sorensensistem™ dają możliwość usuwania zarówno przyczyn jak i symptomów schorzeń. Tym co odróżnia terapeutę Temprany od innych refleksologów jest fakt, iż potrafi stworzyć długofalowy, indywidualny program pomocy dla osób z uszkodzeniami mózgu, zaburzeniami neurologicznymi, psychiatrycznymi czy genetycznymi, nawet tymi najrzadszymi. Jego palce wyczują zmiany w odpowiednich strefach receptorów  na twarzy, stopach i rękach, co pozwoli na postawienie właściwej diagnozy refleksologicznej. A to może znaczyć, że dwie osoby z tym samym schorzeniem, będą poddane zabiegom, które mogą się znacznie od siebie różnić. Terapeuta ma do wyboru mnóstwo technik i świetnie wie z których skorzystać w pierwszej kolejności, a jakie zostawić na później. Oczywiście nierzadko usprawnianie chorego trwa miesiącami i latami. Są też osoby, które nigdy nie osiągną pełni zdrowia, ale można im pomóc w wykorzystaniu 100 proc. potencjału, jaki w nich drzemie.

Terapeuci nie muszą tworzyć swoich własnych materiałów dla rodziców chorych dzieci. O wszystkim pomyślała Lone Sorensen. Mapy są kolorowe i bardzo czytelne, nie zawierają żadnych zbędnych elementów. Tu nie chodzi o zasypanie opiekunów chorego setkami stron szczegółowych informacji, a o praktyczny efekt. Sorensen dokładnie opracowała też program terapii i jej ramy czasowe. Plan szkoleń rodziców to zaledwie trzy dni, po których są oni w stanie w pełni profesjonalnie wykonywać zaawansowaną terapię. A potem już wszystko zależy od ich motywacji i cierpliwości. Terapeuta nadzoruje ich pracę, służy radą i w zależności od przebiegu terapii, modyfikuje jej cele.

Zapewne niedługo polscy terapeuci nie będą musieli jeździć do Hiszpanii, Danii lub USA, by uczyć się Temprany. Lone Sorensen, jedyna dotychczas instruktorka Temprany na świecie, przygotowuje dwoje następnych nauczycieli tej metody. Jednym z nich jest niżej podpisany. Kto może rozważyć udział w szkoleniach dla terapeutów? Z pewnością refleksolodzy oraz rehabilitanci. Jest wskazane, by mieli oni przynajmniej kilkumiesięczne doświadczenie w stosowaniu refleksologii twarzy Sorensensistem™. Rodzice chorych dzieci już teraz mogą korzystać z Temprany jako metody terapeutycznej. Powinni pamiętać, że „temprana” znaczy po hiszpańsku „wczesna”. Im szybciej rozpoczną terapię tym lepiej. Ważne jest również to, że terapia nie koliduje z żadnymi procedurami medycznymi i metodami rehabilitacji. Przykłady skuteczności Temprany znajdą Państwo pod adresem: www.temprana.pl. Są tam również linki do szczegółowej prezentacji Terapii Temprany w jęz. angielskim.

Robert Przybyś
refleksolog, pierwszy dyplomowany terapeuta Temprany w Polsce

autor: Marcin.Banasinski
link: www.temprana.pl


Udostępnij

Komentarze

komentarze