Udostępnij

Metoda Su Dżok została opracowana przez południowokoreańskiego naukowca prof. Park Jae Woo…

Metoda Su Dżok została opracowana przez południowokoreańskiego naukowca prof. Park Jae Woo…

Nowatorska technika masażu, opracowana w Korei przez prof. Park Jae Woo.

Medycyna europejska nadal pozostaje bezradna wobec wielu chorób. Akupunktura, znana w Chinach od pięciu tysięcy lat, stanowi zatem cenne uzupełnienie współczesnej medycyny. Jesteśmy obecnie świadkami integracji tej tradycyjnej chińskiej medycyny z klasyczną medycyną polską. Bardzo istotny jest również aspekt ekonomiczny. Akupunktura jest tanim sposobem leczenia, nie wymagającym skomplikowanych instrumentów, a w swojej odmianie nazywanej Su Dżok na tyle prostą, że każdy może z łatwością nauczyć się podstawowych zasad tej terapii. Metoda Su Dżok została opracowana przez południowokoreańskiego naukowca prof. Park Jae Woo.

Energia w meridianach
Organizm (ciało) człowieka jest energetyczną formą życia, która znajduje się w pełnej harmonii sama ze sobą i z otaczającym ją wszechświatem. W naturze i w ciele oscylują stale dwie przeciwstawne siły: element yang, pierwiastek męski – dzień, światło, niebo, słońce, ciepło, ogień, ruch i siła twórcza – oraz element yin, pierwiastek żeński – noc, mrok, ziemia, księżyc, bierność i inercja.

Energie te stale płyną w kanałach (meridianach), docierając do wszystkich narządów i tkanek. Warunkiem zachowania zdrowia jest utrzymanie równowagi między siłami yin i yang. Według tradycyjnej medycyny chińskiej przyczyną powstania choroby jest albo zakłócenie tej równowagi, albo zakłócenie krążenia energii w kanałach energetycznych w wyniku ich zablokowania.

W obu przypadkach nakłuwanie lub naciskanie odpowiednich punktów w obrębie powłok ciała pozwala przywrócić zachwianą równowagę energetyczną i tym samym przywrócić zdrowie. Niestety, klasyczna akupunktura chińska ma ok. 70 przeciwwskazań do jej stosowania.

Opracowana przez prof. Park Jae Woo metoda Su Dżok nie ma takich ograniczeń i może być stosowana również w okresie ciąży, w stanach depresji, chorobach nowotworowych, psychicznych i zakaźnych.

"Su" oznacza dłoń, "Dżok" stopę. "Onnuri" można przetłumaczyć jako cały świat. Jest to metoda bazująca na wzajemnej zależności układów wewnętrznych organizmu z punktami witalnymi na dłoniach i stopach, które są układami sterowania ludzkim zdrowiem. Nasze dłonie i stopy są jednym z wielu mechanizmów samouzdrawiania, w jakie wyposażyła nas natura. Prof. Park stwierdził, że na dłoniach i stopach znajdują się punkty współoddziaływania o wysokim stopniu aktywności, połączone ze wszystkimi organami i częściami ciała. Kiedy dochodzi do zakłócenia pracy organu, wysyła on "impuls informacyjny" do właściwego punktu współoddziaływania i uaktywnia go: punkt staje się bardzo bolesny. Podczas stymulacji takiego punktu "impuls uzdrawiający" wraca do chorego organu i leczy go. Zaletą systemu Su Dżok jest jego skuteczność, pełne bezpieczeństwo, uniwersalność i prostota.

Najprostszym sposobem stymulacji punktów jest masaż patyczkiem diagnostycznym lub palcem. Można też w terapii stosować ziarna, magnesy , moksy (nagrzewanie), kolory (koloroterapia polecana jest zwłaszcza u dzieci), kamienie i oczywiście igły.

Bezbolesnym, bezpiecznym i bardzo silnym narzędziem w terapii Su Dżok jest sztabka 4 K. Jest bardzo skuteczna w przypadku chorób przewlekłych i z powodzeniem może być stosowana w leczeniu różnego rodzaju uzależnień (choroba alkoholowa, papierosy, leki, narkotyki, otyłość).

[page-break]

 su dzok, serwis-masazysta.pl

głowa odpowiada kciukowi…
Bardzo istotna z terapeutycznego punktu widzenia jest zasada leczenia każdej dolegliwości ujawniającej się w danym obszarze przez właściwy jej rejon odzwierciedlenia na ręku i stopie. Niezależnie od etiologii choroby czy rodzaju dolegliwości.

Cały organizm człowieka można za pomocą metody odwzorowania przenieść w miniaturze na dłoń. Tył ciała (powierzchnia yang) przenosimy na grzbiet ręki, a na stronę dłoniową – przednią powierzchnię ciała, yin. Głowa odpowiada kciukowi, palce II i V to kończyny górne, a palce III i IV odpowiadają kończynom dolnym.

Głowa i szyja znajdują swoje miejsce na paliczkach kciuka. Głowa na paliczku dalszym a szyja bliższym. Tył głowy znajdzie się po paznokciowej stronie palca, a jej przód na stronie opuszkowej. Wszystkie organy i narządy na głowie i szyi mają swoje rozmieszczenie we właściwych sobie miejscach na odpowiednich obszarach kciuka.

Nos reprezentowany jest przez obszar zbiegania się linii papilarnych na opuszce. Zatem wszelkiego rodzaju schorzenia nosa (katar, krwawienie, uraz, zaburzenia węchu) będziemy leczyć w tym właśnie miejscu.

Przy katarze można prowadzić terapię przez ogrzewanie palca, przyklejenie w miejscu "noska" ziarna pieprzu, trwający 30-60 s masaż punktu lub pomalować fragment opuszki na kolor czerwony. Można też wkłuć w punkt leczniczy specjalną igłę lub zastosować elektropunkturę (sztabka 4 K).

Uszy znajdują się po bokach głowy na wysokości nosa. Podobnie po bokach kciuka znajdują swoje odzwierciedlenia punkty lecznicze uszu. Działanie na te punkty w stanach zapalnych, szumów usznych lub zaburzeń słuchu jest analogiczne do metod leczenia kataru.

Uporczywe bóle głowy, nerwobóle nerwu trójdzielnego i twarzowego, dolegliwości kręgosłupa szyjnego można skutecznie korygować przez właściwe punkty odzwierciedlenia na kciuku. Podobnie jak choroby tarczycy (środek paliczka bliższego kciuka po stronie wewnętrznej palca) czy migdałków podniebiennych (staw międzypaliczkowy kciuka po jego stronie wewnętrznej).

su dzok, serwis-masazysta.pl

Fenomenem terapii Su Dżok jest istnienie ogromnej liczby układów leczniczych, które możemy znaleźć na ręku i stopie (układ standardowy, owadopodoby, miniukład, biolmeridiany, biolczakry). Dzięki temu uzyskujemy większą liczbę punktów leczniczych dla każdego narządu. To czyni metodę bardzo efektywną w leczeniu wszelkich dolegliwości.

Podstawą możliwości stosowania akupunktury Su Dżok jest poznanie zasad i reguł rządzących sposobami "przeniesienia" organizmu człowieka na jego rękę i stopę. Ważne jest również opanowanie sposobów leczenia i zapoznanie się ze stosowanymi w Su Dżok narzędziami.

źródło:

autor: Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze