Udostępnij

Gua Sha jest rodzajem chińskiej techniki terapeutycznej stosowanej zewnętrznie. Jest bardzo wartościową techniką leczniczą, którą można używać samodzielnie lub w połączeniu z innymi formami terapii (masażem klasycznym, masażem Tuina, Shiatsu, akupunkturą, refleksologią, terapią bańką chińską). W swojej podstawowej formie pełni rolę leczniczą z zastosowaniem w przypadku bólów ostrych, przewlekłych czy zastojów.

Gua Sha jest rodzajem chińskiej techniki terapeutycznej stosowanej zewnętrznie. Jest bardzo wartościową techniką leczniczą, którą można używać samodzielnie lub w połączeniu z innymi formami terapii (masażem klasycznym, masażem Tuina, Shiatsu, akupunkturą, refleksologią, terapią bańką chińską). W swojej podstawowej formie pełni rolę leczniczą z zastosowaniem w przypadku bólów ostrych, przewlekłych czy zastojów. W technice skóra pacjenta powinna zostać pokryta specjalnym olejkiem do GuaSha bądź innymi substancjami oleistymi a następnie z użyciem narzędzi do scrapingu: rogu bawolego, wypolerowanego kawałka drewna, specjalnych narzędzi wykonanych z naturalnych kamieni szlachetnych, ceramicznych łyżek wykonuje się zgodny z zasadami techniki Gua Sha odpowiedni masaż.  
Technika Gua Sha jest jedną z najbardziej efektywnych zewnętrznych technik uwalniających. Porusza zastoje i przywraca harmonijny przepływ krwi i Qi (w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej określane jako substancja i funkcja, materia – energia, ma swoją materialną i niematerialną naturę, nie odnosi się do żadnej uzasadnionej zachodniej koncepcji energii),  Technika Gua Sha może mieć silny wpływ na psycho – emocjonalny stan pacjenta.
Technika Gua Sha:

  • Uwalnia zastoje i stagnacje (wewnętrzne i zewnętrzne czynniki patogenne)
  • Porusza Qi
  • Porusza i rozprasza śluz (ujęcie wg. Tradycyjnej Medycyny Chińskiej)
  • Wzmacnia i działa tonifikująco na organizm
  • Uspakaja, relaksuje
  • Harmonizuje ciało człowieka

Technika Gua Sha – kosmetyczny zabieg Gua Sha może być również wykonany na twarzy z zachowaniem środków ostrożności i odpowiednim indywidualnym podejściem terapeutycznym. Wykonując kosmetyczny masaż techniką Gua Sha na twarzy  używamy w tym celu specjalnie wyprofilowanych do kształtu twarzy pacjenta narzędzi wykonanych z wypolerowanego bawolego rogu i kamieni szlachetnych. Narzędzia w kształcie „ryb” stosowane są do masażu i dodatkowej stymulacji punktów akupunkturowych na twarzy, narzędzia w kształcie „kija do gry w golfa” używamy wykonując masaż liftingujący żuchwy i okolicy policzków. Kosmetyczny zabieg Gua Sha działa stymulująco i drenująco dzięki czemu poprawia się owal, koloryt, stan skóry jak i sam wygląd twarzy.

Jong Kook Baik jest jedynym w Europie akredytowanym wykładowcą KHT – Koryo Hand Therapy – Koreańska Akupunktura/Akupresura Ręki, Koreańskiej Aurikuloterapii (E Chim & Ear Reflex Zone Therapy). Jong Baik specjalizuje się w tzw: mikro akupunkturze: Sujok (Korean Hand), Foot Acupuncture (akupunkturze/akupresurze stopy), Eye Acupuncture (akupunkturze oka) Nose Acupuncture (akupunkturze nosa), akupunkturze głowy i twarzy. Posiada gruntowną wiedzę zarówno z TCM (Tradycyjnej Medycyny Chińskiej) jak i z Akupunktury wg. Pięciu Elementów (Sa am Acupuncture – Koreańska Technika Akupunkturowa).
Prowadzi również kursy i wykłady z zakresu Gua Sha (chińska technika terapeutyczna), Facial Cosmetic Acupuncture (akupunktura kosmetyczna twarzy), Cupping Therapy (terapia bańką chińską), Muscle Taping & Magnet Therapy (kinesiotaping z wykorzystaniem magnesów do ciała – 800 i 250 gauss), Weight Loss – A Multi Therapy Approach (utrata wagi – podejście wieloaspektowe), Emotions & Traditional East Asian Medicine (zrozumienie etiologii zaburzeń psychicznych i emocjonalnych z perspektywy Tradycyjnej Medycyny Wschodnioazjatyckiej), Pulse Diagnosis (diagnoza z pulsu), Cancer & Palliative Care: A Traditional East Asian Medicine Perspective (nowotwory i opieka paliatywna: perspektywy i podejście według Tradycyjnej Medycyny Wschodnioazjatyckiej), Korean Style Moxabustion & Introduction to Various Cupping Technique (koreańska technika terapii moksą i wprowadzenie do różnych technik wykorzystania bańki chińskiej).
Jego główna specjalność zawodowa to leczenie schorzeń nowotworowych, leczenie bólu. Zyskał światową reputację w skutecznym leczeniu szerokiego zakresu chorób.
Posiada gruntowne kwalifikacje z zakresu studiowania chińskich klasyków (m.in. „Księga Przemian”, Księga ciężkich przypadków „,” Kanon Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza „).

Wiedzę i doświadczenie z zakresu TCM, KHT i Korean Auricular Therapy zdobywał pod okiem mistrzów: Professor B Lee, Professor at Shanghai University of TCM, Dr Tae Woo Yoo – autora i twórcy metody KHT „Koryo Hand Therapy”, Mistrza Cho – Originator of Korean Auricular Therapy – twórcy koreańskiej aurikuloterapii. Pracuje w ramach zespołu opieki paliatywnej w hospicjum w Darlington od ponad 10 lat.
Od 7 lat prowadzi prelekcje dla terapeutów BACC, BMAS, ATCM * i AACP.
Wykłada również gościnnie na Uniwersytecie w Coventry, w Hospicjum w Butterwick.

UWAGA!
Po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowana Technika Gua Sha na twarzy przez Jonga Kook Baik, który w 2014 roku planuje gościnnie wykładać w Katowicach,
więcej można przeczytać na stronach:
http://www.jongbaik.co.uk/index.php/training-courses-cpd/search-by-location/overseas/poland/katowice.html
http://www.neurorefleksoterapia.com/kursy.php
 

Podobne tematy:

 – Technika Grastona

 – Film z pokazem masażu Gua-Sha

 – Arytykuł o Gua-sha


Udostępnij

Komentarze

komentarze