Udostępnij

Niestety tekst nie dotyczy polskich szpitali. Ostatnio pozazdrościlismy sytuacji masażu w Australii. Dzisiaj przyszedł czas na USA.

Coraz większa liczba szpitali otwiera swoje drzwi wykwalifikowanym masażystom, w związku z wzrastającym zainteresowaniem bezpieczną opieką zdrowotną, opartą na masażu u osób cierpiących na  schorzenia różnego typu.

Niestety tekst nie dotyczy polskich szpitali. Ostatnio pozazdrościlismy sytuacji masażu w Australii. Dzisiaj przyszedł czas na USA.

Coraz większa liczba szpitali otwiera swoje drzwi wykwalifikowanym masażystom, w związku z wzrastającym zainteresowaniem bezpieczną opieką zdrowotną, opartą na masażu u osób cierpiących na  schorzenia różnego typu.

Ilość badań pokazujących zasadność masażu, jako leczenia bez zastosowania leków, wzrastała równomiernie w przeciągu kilku ostatnich lat.  Szpitale również widzą korzyści w oferowaniu masażu i innych niekonwencjonalnych terapii  swoim pacjentom.

Według ostatnich faktów z branży, podanych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Terapii Masaże (AMTA przyp. red.) prawie 10 % osób więcej korzystało z masażu ze zdrowotnego lub medycznego powodu. 44% badanych Amerykanów, którzy wybrali się na masaż między czerwcem 2010, a czerwcem 2011, zdecydowało się na niego z powodów zdrowotnych lub medycznych w porównaniu z 35% procentami w roku wcześniejszym. Spośród zapytanych, którzy mieli przynajmniej jeden masaż w przeciągu ostatnich pięciu lat, 40%  przyznało, że skorzystało z masażu z przyczyn zdrowotnych takich jak: leczenie bólu, rehabilitacja pourazowa, chroniczne leczenie bólu lub utrzymanie ogólnej dobrej kondycji. Jako że więcej ludzi, szczególnie urodzonych w okresie wyżu demograficznego, prosi o takie usługi i ma środki do opłacenia ich, szpitale i inne miejsca oferujące opiekę zdrowotną biorąc to pod uwagę dokonują zmiany w swoich ofertach.

Kariera

„Masaż w szpitalnym otoczeniu jest idealny” – mówi Edie Black, pielęgniarka dyplomowana i licencjonowana masażystka pracująca w Dziecięcym Centrum Medycznym Connecticut. Jako, że zapewniam terapię masażem pacjentom naszego szpitala, widzę, że odnajdują oni głęboki sens odprężenia, ulgę od bólu i wzrost świadomości własnego ciała.

Black ukazuje pozytywną relację między pacjentami, a masażystami. „Dzięki naturze szpitalnego otoczenia, każdy pacjent czerpie inne korzyści. Nasz szpital ma jedno piętro poświęcone dzieciom chorym na raka i z chorobami krwi, i większość masaży odbywa się tutaj. Niektórzy pacjenci szukają ulgi od bólu, gdy dochodzą do siebie po zabiegach operacyjnych takich jak amputacja, czy rekonstrukcja po usunięciu nowotworu. Niektórych przeraża szpital i myśl o bolesnych zabiegach, których doświadczyli.”, mówi Black. „Masażysta może pomóc oferując ten „bezpieczny” czas nie tylko pacjentowi, ale również jego rodzinie.

Elizabeth Schroeder została zatrudniona przez Szpital Łaski Dziecięcej w Kansas City w 2008 roku jako terapeuta zajęciowy, ale zainteresowała się bardziej terapiami niekonwencjonalnymi takimi jak masaż, kiedy była jeszcze w szkole. „Próbowałam się dowiedzieć, czemu terapeutyczne użycie dotyku pomaga pacjentom, którymi się opiekowałam. Gdy znalazłam podparte dowodami wyniki badań poświęconych masażowi, porozmawiałam z moją przełożoną w szpitalu na temat licencjonowania się i zostałam poparta w moich staraniach”. Schroeder jest już teraz licencjonowaną masażystką od ponad roku.

Schroeder mówi : „Choroby związane z bólem są najczęstszym wskazaniem do masażu, są to między innymi: idiopatyczne zapalenie stawów, młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów oraz ból szyi, pleców lub stawów. Często używam masażu przy leczeniu ADHD, zaburzeń spektrum autystycznego, zaburzenia przetwarzania i modulacji sensorycznej.” Badanie pokazało również, że 59% pacjentów stwierdziło, że chciałoby, aby ich ubezpieczanie pokrywało terapię masażem.

Edukowanie lekarzy i pacjentów

Według badania Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii Masażem, masażyści zauważyli wzrost skierowań od innych terapeutów opieki zdrowotnej, razem z dwukrotnie większą liczbą pielęgniarek zalecających masaż w roku 2011 i 96%  badanych masażystów otrzymujących co najmniej jedno skierowanie w przeciągu sześciu miesięcy ze szpitala lub z gabinetu lekarskiego. Badanie pokazuje, że przeciętnie masażyści przyjmowali około czterech pacjentów ze skierowaniem miesięcznie, dwukrotnie tyle ile w roku poprzednim.

Również zwiększa się ilość badań, do których terapeuci mogą się odnieść, co jak również zauważają inni fachowcy z branży, pokazuje pozytywne korzyści i efektywność masażu terapeutycznego. Ostatnie badania były poświęcone efektom masażu w leczeniu różnych specyficznych chorób takich jak ból i zmęczenie związane z nowotworem, ból okolicy lędźwiowej i chroniczny ból szyi, spadające ciśnienie krwi, a także przy redukowaniu występowania bólów głowy, pobudzaniu układu immunologicznego, a nawet przy łagodzeniu objawów odstawienia alkoholu.

„Nasi pacjenci i ich rodziny przekazali nam pozytywną informację zwrotną zawierającą ich planowane przyjęcie na leczenie w okolicach dni, kiedy terapeuta jest dostępny” mówi Black. I szpitale zauważają to zapotrzebowanie. Klinika Mayo w Minnesocie  oferuje szpitalny kurs terapii masażu dla terapeutów, którzy chcą przystąpić do zespołu opieki medycznej szpitala. Program jest podzielony na trzy moduły, na którego realizację potrzeba dwóch miesięcy oraz ukończenia minimum 500 godzin programu terapii masażem. Klinika Mayo stwierdza, że poprzez kurs, uczestnicy uzyskają lepsze zrozumienie stosowania terapii masażem i medycyny integracyjnej w szpitalch oferujących krótkotrwałą opiekę medyczną. Uczestnicy uczą się samoopieki, podejścia opartego na współpracy zespołu przy integracyjnej opiece medycznej oraz odbywają praktykę, poznają obieg dokumentacji w rejestrze lekarskim, uczą się budowania relacji terapeutycznych oraz planowania leczenia. Ten program jest proponowany tylko dwa razy do roku i jest przeznaczony jedynie dla dwunastu studentów, po to aby, terapeuci uzyskali solidne instrukcje i obszerniejsze doświadczenie. Oprócz dobrze znanego szpitala Kampus Kliniki Mayo zawiera szerokie udogodnienia między innymi kompleks dla pacjentów i miejsca przeznaczone do badań. Praktyka zawodowa dla terapeutów kończących szkolenie jest więc według Kliniki bardzo dobra.

Prawdziwa Integracja

Dla tych, którzy już pracują w szpitalu jest jasne, że stanowią część zintegrowanego podejścia w opiece lekarskiej, która ma służyć dobru pacjenta.  W  Szpitalu Łaski Dziecięcej, Schroeder widzi tę integrację na własne oczy: „jestem w kontakcie z lekarzem każdego pacjenta w związku z planem opieki i rozwojem w kierunku docelowych terapii. Szczególnie jeśli chodzi o diagnozy związane z bólem, jestem często w kontakcie ze strukturami oferującymi pacjentowi wsparcie psychologiczne. We wszystkich tych relacjach, odkrywam chęć i otwarcie terapeutów do oglądania efektów masażu stosowanego w leczeniu.”

Candace Linares jest masażystką od dziewiętnastu lat i pracuje w szpitalu od siedmiu lat. Doświadczenie pokazało jej że, lekarze i pielęgniarki, z którymi pracuje regularnie proszą o wsparcie masażystów.

 „Wierzę, że istnieje zaufanie względem praktyki masażu, co może pomóc pacjentom w ich zdrowotnych problemach”. Jako, że szpitale i lekarze stają się coraz bardziej świadomi i akceptują korzyści i efektywność terapii masażem, a także coraz większa liczba pacjentów prosi o taką pomoc, zapotrzebowanie na masażystów, którzy są gotowi i będą w stanie stać się kompetentnymi i wartościowymi członkami zespołu terapetów, będzie wzrastać.

  

Autor: Kathryn Feather


Udostępnij

Komentarze

komentarze