Udostępnij

Reportaż z Sympozjum Profesjonalnego Masażu, które odbyło się w Słupsku dn. 20.10.2007

Reportaż z Sympozjum Profesjonalnego Masażu, które odbyło się w Słupsku dn. 20.10.2007

Pojechałem tam pociągiem. Pociąg z Warszawy odchodził blisko północy, miałem przed sobą ponad 7 godz jazdy. Pierwsza moja podróż w celach dziennikarskich na takie sympozjum.

Dojechałem według rozkładu, później taxi i byłem w gmachu szkoły sporo przed czasem. Poranna kawa wraz z przyjaciółmi Sławkiem Kałuźnym i Grzegorzem Lewandowskim w pobliskim internacie postawiła mnie na nogi…. mało spałem w pociągu podczas podróży.

Godz 9.00 – rozstawienie sprzętu w przygotowanej na te okoliczność sali gimnastycznej, ostatnie rozmowy organizacyjne i sala zaczęła się powoli napełniać słuchaczami.

Organizatorami sympozjum byli:

Piotr Szczotka, inicjator sympozjum przywitał nas wszystkich serdecznie i podziękował za tak liczne przybycie. Byli słuchacze z Krakowa, Szczecina, Warszawy, Poznania, oczywiście większość ze Słupska, oraz z innych miejscowości. Frekwencja dopisała.

Jako pierwsza wygłosiła wykład Pani mgr Magdalena Majkowska „Manualny Drenaż Limfatyczny” w medycynie estetycznej, wprowadzając nas w tajniki tej, jakże pomocnej metody.

Następnie wykład  „Zastosowanie Drenażu Limfatycznego po mastektomii” wygłosiła Pani mgr Barbara Jaromin-Góral, jasno i klarownie opisując problemy dotyczące tej jednostki chorobowej.

Pan Grzegorz Lewandowski przygotował dla słuchaczy dwa tematy. Pierwszy to „Masaż w chorobie nowotworowej”, temat dość kontrowersyjny, gdzie zainteresowanie sięgnęło zenitu, drugim tematem, równie interesującym był „Masaż i macierzyństwo – współczesne ujęcie problematyki”. Temat nowy i na czasie. Padały pytania od słuchaczy, dotyczące pierwszego i drugiego wykładu. Pan Grzegorz nadwyrężył przeznaczony dla siebie czas…. także na przerwę przewidzianą na godz 11.50 udaliśmy się 20 min później.

Tak jak pisałem, wykłady odbywały się na sali gimnastycznej na parterze, a na drugim piętrze rozstawili się ze sprzętem przedstawiciele Firmy Habys. Uczestnicy sympozjum mieli okazję osobiście przekonać się o zaletach ich produktów.  

Po przerwie głos zabrał Piotr Szczotka i wprowadził nas w zagadnienie dotyczące „ Modelowania miejsc problemowych, a terapia cellulite (PEFS)” na przykładzie metody DMA. Pan Piotr jest specjalistą w tej dziedzinie, wykład więc był profesjonalny i ciekawy.

Następnie wykład poprowadził Pan mgr Zdzisław Drobner. Tematem jego wykładu było „Wprowadzenie do miękkiej terapii manualnej”. Pan Zdzisław poruszył aspekt dotyczący problemów fizjologicznych ruchomości stawów i korekcji miednicy za pomocą dwóch trójkątnych klinów. Swoja drogą będąc na Targach Rehabilitacji w Łodzi, widziałem na stoisku firmy Habys zestawy tych klinów. (Pomysł pana Drobnera został produkcyjnie wdrożony przez firmę Habys.)

Pani mgr Dorota Kurowska odpowiedziała nam na pytanie – „Co to jest terapia czaszkowo-krzyżowa?” – wstęp do terapii cranio-sacral. Temat równie interesujący jak poprzednie…. sam widziałem jak w przerwie po wykładzie, Pani Dorota jest „atakowana” pytaniami od słuchaczy.

„Reakcja na dotyk, reakcja na masaż – wstępna relaksacja z elementami diagnostyki na przykładzie metody IBM” to temat poprowadzony przez Pana Piotra Szczotkę. Materiał ten przybliżył nam sposób zachowania się i postępowania z klientem/pacjentem. Niby wszystko proste, ale większość z nas o tym zapomina.

Na sam koniec wykładów, głos zabrał Pan Sławomir Kałuźny, prezes powstającego Polskiego Stowarzyszenia Masażystów (PSM). Tematem jego wypowiedzi była kwestia ubezpieczenia masażystów, na razie dobrowolna, a jak się dowiedzieliśmy – w przyszłości obowiązkowa, oraz propozycja PSM dla masażystów i jego status.

Zakończenie sympozjum z ust organizatorów, słowami podziękowania usłyszeliśmy sporo po godzinie 17.00.

Zapraszam do obejrzenia krótkiej relacji:

Zapraszam również do galerii i obejrzenia dokumentacji zdjęciowej

o to kilka postów napisanych przez użytkowników forum www.masaze.pl :

uzytkownik – zulka86 napisał:
Wysłany: Nie Paź 21, 2007 3:14 pm:
Witam..
sympozjum pokazało w małej pigułce jakie stawia sobie cele, wykłady były przeprowadzone tak by pokazać cukierka i zachęcić do następnego uczestnictwa ufam że następnym razem sympozjum będzie poświęcone szerszemu omówieniu jednego tematu głównego..
Miałem okazję także skorzystać z noclegu w internacie przy szkole i jestem zadowolony szybka miła obsługa zero stresu

Gratuluję przede wszystkim organizatorom i uczestnikom oby w następnym roku było jeszcze lepiej …

użytkownik – Kidler, napisał:
Wysłany: Wto Paź 23, 2007 11:23 am

Siema wszystkim byłem jednym ze słuchaczy na sympozjum w słupsku. Było ciekawie polecam innym ludziom związanym z masażem oraz innych kierunków medycznych z tego co usłyszałem iż w lutym w krakowskiej szkole masażu odbędzie się kolejne sympozjum z udziałem Piotra Szczotki potem znów w Poznaniu na które też się wybieram . pozdro dla wszystkich

użytkownik – bastek, napisał:
Wysłany: Sro Paź 24, 2007 1:58 pm

Super organizacja, wspaniałe towarzystwo i dobra atmosfera…wykłady dość interesujące. Pokazy chwytów leczniczych i terapeutycznych bardzo ciekawy.
Dodatkowe wystawy sprzętu do masażu i środków poślizgowych było dobrym pomysłem. dzięki niemu poznaliśmy aktualności i aktualne ceny.
w piątek 19. 10. 2007 odbyły się warsztaty i kursy szkoleniowe. w których młodzież uczestniczyła. Osoby te zdobyły nowe umiejętności.
ps. oby było więcej organizowanych takich sympozjów i szkoleń.

 

Moim skromnym zdaniem, tego typu imprezy są szalenie potrzebne. Nie mówiąc już o kwestii ważnej jaką jest przekazywanej wiedzy merytorycznej czy technicznej, ale potrzebne są także dla integracji ludzi z branży a przede wszystkim jest to fantastyczny pomysł na promowanie masażu w Polsce. I tak jak napisał wyżej, użytkownik – bastek – oby więcej takich spotkań było……

pozdrawiam

autor:

Marcin  Banasiński

 

autor: Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze