Udostępnij

Masaż o okresie macierzyństwa przyjmuje różne twarze w zależności od aktualnych potrzeb kobiety. Ogólnie dostępne czasopisma zawierają reklamy kosmetyków „bezpiecznych” dla kobiet w ciąży oraz opisy kosmetycznych (nie medycznych) zabiegów szczególnie kierowanych do tej grupy odbiorców. Dziś przedstawiam swój pogląd na temat masażu w okresie macierzyństwa w oparciu o refleksje zawodowe. Zapraszam do lektury.

Masaż o okresie macierzyństwa przyjmuje różne twarze w zależności od aktualnych potrzeb kobiety. Ogólnie dostępne czasopisma zawierają reklamy kosmetyków „bezpiecznych” dla kobiet w ciąży oraz opisy kosmetycznych (nie medycznych) zabiegów szczególnie kierowanych do tej grupy odbiorców. Dziś przedstawiam swój pogląd na temat masażu w okresie macierzyństwa w oparciu o refleksje zawodowe. Zapraszam do lektury.

Dziś chciałbym podnieść temat rewitalizacji poporodowej wczesnej i póżnej opartej właśnie na podstawie dowodu naukowego. Mówiąc o rewitalizacji poporodowej wczesnej mam na myśli okres po porodzie do dwóch tygodni od porodu czyli czas upływający zarówno w klinice tuż po porodzie jak i w zaciszu domowym. Nie zawsze jest możliwa do przeprowadzenia wczesna rewitalizacja poporodowa ze względu na stan matki po porodzie a także ze względu na stan noworodka, gdzie w jednym i w drugim przypadku możemy liczyć się z poważnymi konsekwencjami poporodowymi lub z chorobami noworodka- stanami zdrowia wymagającymi matychmiastowej interwencji ze strony lekarza. Stąd niezwykle ważna wydaje się być obserwacja okresu połogu.

Słuchacze CKM AKSON podczas szkoleń zapoznają się i z tą problematyką.

Po porodzie następuje obkurczenie macicy i jej dno sięga do połowy odległości pomiędzy pępkiem a spojeniem łonowym. Obserwuje się rytmiczne skurcze macicy zmierzające do skracania się włókien mięśniowych macicy. Dynamika zmniejszenia się masy macicy jest największa do 5 dnia połogu. Jednocześnie ma miejsce obniżenie się dna macicy. Po 24 godzinach od porodu dno macicy sięga do wysokości pępka, natomiast w 5 dniu połogu znajduje się na wysokości połowy odległości między pępkiem a spojeniem łonowym. Obserwujemy także inne równolegle przebiegające procesy gojenia i inwolucji, które dotyczą narządów płciowych wewnętrznych.

Wczesna rewitalizacja poporodowa masażem według pęczków mięśniowych archimiometrium i paramyometrium jest zatem rewitalizacją przyłóżkową wczesną – popołogową. Rewitalizacja dotyczy ściany macicy w zakresie błony mięśniowej. Masaż wykonujemy powoli, delikatnie z zastosowaniem tylko głaskania. Głaskać będziemy opuszkami palców, całą powierzchnią dłoniową ręki prawej i lewej.

Masaż jest możliwy do przeprowadzenia tylko pod warunkiem prawidłowo przebiegającego okresu połogu. W przeciwnym razie nie wykonujemy jakichkolwiek czynności manualnych.

Póżna rewitalizacja poporodowa to rewitalizacja od 2-4 tygodnia od porodu, obejmuje swym zasięgiem zabiegi stosowane w okolicach ciała poddawanych nadmiernemu obciążeniu podczas ciąży i podczas porodu. Taką rewitalizację należy stosować przy udziale kobiety także w okresie 1 roku od porodu i póżniej – w zalezności od potrzeby lub wyrażonej chęci.

Masażysta zajmuje się masażem powłok jamy brzusznej, masażem kończyn dolnych.

W okresie po zakończonym karmieniu piersią rewitalizacja poporodowa to masaż piersi zarówno kosmetyczny jak i leczniczy.
Tu należy pamiętać o wskazaniach i przeciwwskazaniach do masażu i oczywiście o wykonaniu masażu w odpowiedniej fazie cyklu miesiączkowego.

W okresie 2-3 lat (wcześnie) po porodzie a przede wszystkim w okresie przekwitania pojawia się zjawisko nietrzymania moczu zarówno wysiłkowego jak i samoistnego.

Słuchacze CKM AKSON zajmują się masażem zapobiegającym zjawisku nietrzymania moczu. Tego typu masaże są wpisane w koncepcję rewitalizacji poporodowej póżnej według CKM AKSON. Podobnie rzecz się ma z modelowaniem sylwetki czyli dziś już poważnym problemem estetycznym dla wielu kobiet.

Rewitalizacja poporodowa – modeling sylwetki? – czemu nie?

Warto zaproponować kobiecie zabiegi będące połączeniem drenażu limfatycznego z profundowym stopniowaniem tkankowym.

Do następnego artykułu – Grzegorz LewandowskiCKM AKSON.

autor: Marcin.Banasinski
link: www.ckm-akson.edu.pl


Udostępnij

Komentarze

komentarze