Udostępnij

Relax Therapy to autorska koncepcja łącząca elementy masażu relaksacyjnego wraz z terapią psychosomatyczną.

Relax Therapy to autorska koncepcja łącząca elementy masażu relaksacyjnego wraz z terapią psychosomatyczną.

Masaż Relax & Therapy  – autorska koncepcja masażu relaksacyjnego
 
W dzisiejszych czasach gdy masaż staje się coraz bardziej popularny i gdy paleta możliwości wyboru rodzaju masażu jest coraz większa  zwykły masaż relaksacyjny nie jest już tak atrakcyjny jak kiedyś. W odpowiedzi na coraz większe wymagania klientów wobec masażu  powstała technika Relax & Therapy, która łączy w sobie wiele składowych zapewniających coś bardzo pożądanego przez większość z nas –  żyjących w ciągłym pospiechu – pełne odprężenie umysłu, ducha i ciała.
 
Relax & Therapy jak sama nazwa wskazuje to połączenie szeroko rozumianych pojęć relaksu i terapii.
 
Geneza powstania tej techniki:
Jeszcze  podczas nauki  miałem okazję odbyć wiele praktyk w szpitalach, klinikach leczniczych itp. Już w trakcie studiów rozpocząłem pracę w zawodzie masażysty i robię to do dnia dzisiejszego. Pracowałem w wielu ośrodkach Spa, klubie sportowym, prowadziłem własny gabinet, odwiedzałem moich pacjentów w domu.
Przez cały ten czas miałem styczność z pacjentami/klientami. Nie traktowałem ich jednak jako klientów czy pacjentów. Przez cały ten okres byli to dla mnie po prostu ludzie, przychodzący do szpitala, gabinetu, Spa po pewnego rodzaju pomoc. Każdy z nich miał jakieś oczekiwania, potrzeby, a nawet żądania. Począwszy od placówki państwowej gdzie masaż trwa 15 min aż po Spa w którym  cała wizyta może trwać do kilku godzin nauczyłem się, że czas ten trzeba wykorzystać w taki sposób aby w jak największym stopniu zaspokoić oczekiwania danej osoby. Ba, przez  cały ten czas starałem się robić więcej niż dana osoba tego oczekuje.
Pracując zawodowo stale podnosiłem swoje kwalifikacje na różnego rodzaju kursach, szkoleniach, pokazach, sympozjach. Każde z takich zdarzeń wnosiło cos nowego w moje życie fizjoterapeuty i masażysty. Wykorzystując tę wiedzę do celów praktycznych mogłem zaobserwować, że każda z technik ma swoich zwolenników i przeciwników, jedna z nich jest bardziej efektywna inna mniej, jedna przynosi pełną ulgę i odprężenia inna może powodować żywe reakcje. Wszystkie takie doświadczenia skrupulatnie obserwowałem i próbowałem zebrać w jedną całość.
Postanowiłem zatem z każdej z technik którymi operowałem wyciągnąć to co najlepsze aby spełnić oczekiwania osób udających się na masaż, cierpiących z jakiegoś powodu, chcących zaznać czegoś niespotykanego, zapomnieć o troskach i kłopotach i przenieść się choć na chwilę w krainę relaksu i beztroski.  Chciałem tym samym stworzyć kwintesencje pracy z ciałem i duchem  czego owocem jest Relax & Therapy.
 
Istota Relax & Therapy:
 
Podział na dwie składowe relaksu i terapii ma na celu tylko dać pogląd czym jest tego rodzaju masaż. W rzeczywistości stanowi on integralną całość, a techniki relaksacyjne czy terapeutyczne nie mają kolejno następować po sobie lecz tworzyć nierozerwalną całość.
Pojęcie relaksu zawarte w tej koncepcji to nie tylko mechaniczne odprężenie organizmu. To przede wszystkim cała atmosfera jaka stworzona jest wokół samego masażu.
 
Według tej metody pracy relaks to:
 
Miejsce w którym wykonujemy sesje masażu – dające pierwsze wrażenie, że może się tam przydarzyć tylko coś kojącego,
Zapach – przywołujący najwspanialsze wspomnienia i poczucie beztroski,
Osoba masująca – budząca zaufanie,
Rozmowa – przed i po masażu – dająca obraz oczekiwań i potrzeb osoby masowanej, budująca relację oparta na zaufaniu i wzajemnym szacunku,
Muzyka – jako jeden z najważniejszych elementów; budząca w wyobraźni piękne obrazy przenosząc w stan ” oderwania od rzeczywistości”; mająca ogromny wpływ na przebieg masażu oraz jego odbiór przez osobę masowaną,
Oraz wiele innych szalenie ważnych elementów wpływających na masaż w myśl że diabeł tkwi w szczegółach.
 
Na relaks oczywiście ma wpływ też sam masaż pełen polotu, finezji, zrozumienia i szacunku do ciała.
To masażysta łączący kolejne techniki w sposób tak rytmiczny i nieprzerwany, że nie sposób ich od siebie odróżnić. To operowanie kocimi ruchami przeplatanymi głębokimi technikami poruszając się, wokół świątyni jakim jest stół do masażu, w niezauważalny dla osoby na nim sposób. To praca w rytm muzyki powodująca, że masaż staję się tańcem na ciele, sprawiając radość i likwidując pojęcie nudy i rutyniarstwa w pracy. Indywidualna odpowiedź na potrzeby danej osoby i chęć dawania najwięcej ile możemy dać w danej chwili czyni masażystę artystą, a masaż sztuką, w której tworzona jest odrębna historia, gdzie ręce masażysty są piórem, a ciało osoby masowanej pergaminem.
 
To właśnie jest relaks w tej koncepcji – widzianej moimi oczami.
Terapia zawarta w masażu tego rodzaju to z kolei odpowiedź na coraz więcej problemów bólowych większości z nas, choroby cywilizacyjne, stres i nieumiejętność radzenia sobie z nim. To odpowiedź na badania, z których wynika, że ok. 80 % osób zmaga się z bólami dolnego odcinka kręgosłupa przynajmniej raz w życiu. To odpowiedź na moje obserwacje podczas pracy zawodowej, gdzie niemal każdy przychodzący na zabieg masażu przynosi ze sobą jakiś problem w obrębie narządu ruchu.
Masaż w tej koncepcji ma zatem za zadanie przywrócić harmonię ducha, a także znieść problemy i dyskomfort istniejący w obrębie ciała. W tym celu masaż ten zawiera wiele technik głębokich połączonych z bierną gimnastyką, stretchingiem, likwidacją bolesnych napięć podczas danej sesji.
Terapia to praca ze stopą jako fundament naszego ciała. Praca technikami miękkimi, powięziowymi, głębokimi pozwala poczuć własne stopy „inaczej” niż dotąd. Inaczej znaczy w sposób naturalny, niezaburzony, bezbolesny.
 
Masaż w koncepcji Relax & Therapy jest połączeniem technik zaczerpniętych z takich masaży jak:
 
Masażu głębokiego – niezastąpionego w pracy z bólami tkanek miękkich, usuwania nadmiernych napięć mięśniowych, punktów spustowych, niwelowania ograniczeń ruchowych w stawach i przywracania balansu mięśniowego. Jest to specyficzna forma pracy z tkankami miękkimi opartej na warstwowym układzie tkanek. Wpływa na zdolność pracy poszczególnych tkanek poprzez rozluźnianie, likwidowanie zrostów oraz nieprawidłowych wzorców ruchowych w najmniej obciążający pacjenta sposób.
 
Masażu hawajskiego LOMI LOMI NUI – który nadaje masażowy płynność, rytm, lekkość. Uczy pracy z ciałem i duchem przywracając harmonię całemu ciału i psychice. Jego elementy nadają masażowi wyjątkowość dzięki której pacjent będzie czuł się odprężony i zrelaksowany. Masaż Lomi Lomi Nui to koncepcja wywodząca się z Hawajów. Określenie „Nui” znaczy wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju i właśnie masaż ten niesie ze sobą niezwykłe doznania nie tylko dla ciała, ale również dla ducha i umysłu. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób żyjących w ciągłym pośpiechu, stresie. Dla ludzi z problemami, noszącymi w sobie dużo negatywnych emocji i chcących się ich pozbyć i osiągnąć harmonijny stan ducha.
 
Masażu tajskiego – zwanego jako „gimnastyka dla leniwych”. Zaczerpnięte zostały z niego niektóre pozycje, techniki mające charakter stretchingu czy techniki uciskowe.
masażu klasycznego – jako podstawy wielu masażów. Jego techniki jak głaskanie, rozcieranie czy wibracja są widoczne w większości masaży dostępnych na rynku dlatego nie może się obyć bez tych technik także i w tym rodzaju masażu. Techniki zaczerpnięte z masażu klasycznego stanowią swojego rodzaju spoiwo czy łącznik między kolejnymi technikami i powodują, że masaż nie jest przerywany i nie traci ciągłości.
masażu kalifornijskiego – głęboko relaksujący, niwelujący stres, łagodzący napięcia i wyciszający. Masaż ten jest bardzo rytmiczny, nadaje płynność i mobilizuje energie organizmu.
Techniki i inspiracje własne – obejmuje moje własne pomysły oraz podejrzane podczas pokazów czy pracy innych masażystów. Jest to zbiór całej mojej dotychczasowej pracy zawodowej, którą staram się wykorzystać w masażu relaksacyjnym aby jak najbardziej oddać charakter słowa jakim jest „relaks”
Praca ze stopą – jako odrębna część szkolenia, którą również można wykorzystać podczas masażu. Jest to praca oparta na technikach pracy z tkankami miękkimi w celu przywrócenia właściwego napięcia w obrębie stopy. Techniki są wykorzystywane w leczeniu takich schorzeń jak ostrogą piętową, bóle wywołane haluksami, przemęczone stopy i inne. Praca ze stopa obejmuje pracę z łydką oraz z tkankami w obrębie stopy. Techniki terapeutyczne to masaż głęboki, poizometryczna relaksacja, mięśniowo-powięziowe rozluźnianie i aktywne rozluźnianie.  Techniki te można stosować również jako odrębna terapie nie wchodzącą w skład masażu relaksacyjnego. Jest to praca wymagająca doświadczenia, skupienia i dużej dokładności.
 
Sposób nauki:
Szkolenie masażu Relax & Therapy odbywa się tylko dla masażystów z doświadczeniem mającym za sobą chociażby szkolenie z masażu klasycznego.
Nauka odbywa się nie tylko pod kątem praktycznego wykonania masażu. Uczestnicy mają wynieść ze szkolenia przede wszystkim wyjątkowy sposób podejścia do osoby masowanej, do masażu, do pracy z ciałem. Podczas szkolenia ogromny nacisk kładziony jest na indywidualny charakter tego masażu, aby unikać schematów, rutyniarstwa i  nazywanej przez mnie „pracy taśmowej” z klientem. Nauka skierowana jest pod kątem „szycia masażu na miarę klienta” aby każda kolejna sesja spełniała oczekiwania i potrzeby danej osoby.
 
Nauka to praktyczne wykorzystanie technik przekazywanych podczas szkolenia oraz łączenia ich w całość współgrającą z towarzyszącą masażowi muzyką. To nauka dostarczania osobie masowanej  synergistycznych bodźców dla zmysłów zapachu, dotyku, słuchu aby uzyskać oczekiwany efekt relaksu psychosomatycznego.
Nauka podzielona jest na 4 dni intensywnej pracy. Jest to stosunkowo krótki kurs jednak uczestnicy mają możliwość uczestnictwa w kolejnych edycjach bezpłatnie w formie warsztatów i praktyki. Możliwe jest także filmowanie kursu co jest świetna okazją w przyszłości aby wracać do niego w celu odświeżenia i przypomnienia treści na nim przekazywanych. Wszelkie wiadomości teoretyczne uczestnicy otrzymują w formie materiałów szkoleniowych.
 
W ramach kursu realizowane są zatem takie zagadnienia jak:
Pomieszczenie do masażu:
• „cisza i spokój”
• temperatura
• oświetlenie
• stół do masażu
• muzyka
• inne
 
Przygotowanie do masażu:
• wizyta
• wywiad
• „chwila dla siebie”
 
W trakcie masażu:
• tempo
• obszar masażu
• „praca z ręcznikiem”
• techniki
• rozmowa z klientem
• czas
• pozycje
• częstotliwość
• temperatura oleju
 
Po masażu:
• „chwila dla siebie”
• rozmowa
• odpoczynek
 
Aromaterapia (wybrane zagadnienia, opis olejków eterycznych, olei bazowych, przygotowania itp.)
 
Wszelkie informacje na temat szkoleń i masażu Relax & Therapy na stronie:
www.kursymasazu.com
Kontakt:
body-relax@wp.pl
Rafał Uryzaj 501 858 790

autor: rafal.uryzaj
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze