Udostępnij

Artykuł ten jest uzupełnieniem obszernego artykułu o refleksoterapii, który znajduje się już w serwisie i powstał jako odpowiedź na komentarze do ww. artykułu…

Artykuł ten jest uzupełnieniem obszernego artykułu o refleksoterapii, który znajduje się już w serwisie i powstał jako odpowiedź na komentarze do ww. artykułu…

Nie będę zatem opowiadał od początku o refleksoterapii, tylko przejdę do sedna:

Inge Dougans jest z pochodzenia Dunką i w to właśnie w Danii miała pierwszy kontakt z refleksoterapią. Zapoznała się z nią jako zdesperowana pacjentka od lat walcząca ze swoją chorobą. Kiedy okazało się, że to właśnie refleksoterapia przyczyniła się do jej powrotu do zdrowia, osobiście zajęła się zgłębianiem tajników tej terapii.
W kwietniu 1981 r. w Danii otrzymała dyplom refleksologa, a w 1983 r., po wyemigrowaniu do RPA, rozpoczęła nauczanie refleksoterapii. Nowatorskie połączenie refleksologii z tradycyjną medycyną chińską przyczyniło się do szybkiego rozwoju utworzonej przez nią placówki i ogromnego wzrostu zainteresowania tą metodą na całym świecie. Obecnie na świecie istnieje kilkadziesiąt placówek Międzynarodowej Szkoły Refleksoterapii i Terapii Meridianowej.

Metoda Dougans
Zasadniczą nowością w porównaniu z poprzednimi metodami jest połączenie teorii o terapii strefowej z tradycyjną medycyną chińską. Inge Dougans na mapę ludzkiego organizmu zawierającą podział na strefy nałożyła mapę chińskich meridianów i dostrzegła pewną analogię. Wiedza o chińskich meridianach okazała się być jednak bardziej rozległa i precyzyjna. Pozwoliło to autorce nowej metody na znaczne doprecyzowanie mapy receptorów, która teraz uwzględnia fakt, iż w stopach kończy się i zaczyna sześć bardzo ważnych meridianów. Meridianów, które przechodzą przez wszystkie najważniejsze narządy wewnętrzne.

Koncepcja kanałów energetycznych (meridianów)
Zastosowanie koncepcji meridianów w refleksoterapii ułatwia nam zrozumienie zależności między punktami na stopach a resztą ciała. Założenie bowiem jest takie, że w kanałach tych płynie życiodajna energia, a jej zablokowanie, bądź jakiekolwiek zaburzenia w jej przepływie, skutkuje najpierw dolegliwościami w ciele, a w końcu chorobą.
W stopach zaczynają się meridiany śledziony/trzustki, wątroby i nerki, zaś kończą meridiany żołądka, pęcherzyka żółciowego i pęcherza moczowego.
Oczywiście dla tych, którzy nie uznają koncepcji meridianów, pozostaje teoria o połączeniach nerwowych między stopami a narządami wewnętrznymi. Zaletą i najważniejszą cechą refleksoterapii jest bowiem to, że niezależnie od teorii, w praktyce ta metoda po prostu działa.

Meridiany i diagnoza
Połączenie refleksologii z tradycyjną medycyną chińską daje coś więcej. Mianowicie wiedza o meridianach daje nam możliwość bardzo dokładnego zdiagnozowania pacjenta.
Dolegliwości czy choroby umiejscawiają się najczęściej na przebiegu zablokowanego meridianu lub meridianów. Jeśli osoba skarży się np. na bóle kolan w przyśrodkowej części, ma cukrzycę, a na stopach zauważymy zmiany na paznokciach palucha, to możemy przypuścić, że zablokowany jest meridian śledziony trzustki. Łatwiej jest wtedy ustalić przyczynę dolegliwości, wiadomo o co dopytać pacjenta, dokładnie wiadomo, w którym miejscu na stopach należy się bardziej skupić, no i oczywiście można uświadomić pacjenta na temat stanu jego zdrowia. W oczach pacjenta z kolei będziemy bardziej wiarygodni. 

Przykład: ból głowy można próbować walczyć masując paluchy. Ale jeśli dowiemy się od pacjenta, że bóle występują zazwyczaj po bokach (skroniowe), będziemy wiedzieć, że zablokowany jest meridian pęcherzyka żółciowego. Oprócz paluchów dokładniej lub dłużej będziemy masować części stopy przez które ów meridian przebiega z receptorem PŻ włącznie. Nasza terapia na pewno okaże się wówczas dużo skuteczniejsza.

Wiedza z zakresu pięciu elementów i dwunastu meridianów jest bardzo rozległa i bardzo ciekawa. Zainteresowanych tematem odsyłam do literatury i najnowszej książki Inge Dougans "Refleksologia"

autor: 
Robert Stępień
refleksolog
rs@naturoterapia.waw.pl

autor: Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze