Udostępnij

Dotyk, ciepło, bliskość matki to bardzo ważne elementy rozwoju psychofizycznego każdego dziecka zwłaszcza malutkiego. Okres tuż po narodzinach jest bez wątpienia jednym z najważniejszych i przełomowych momentów w kształtowaniu się wszystkich najważniejszych układów.

Dotyk, ciepło, bliskość matki to bardzo ważne elementy rozwoju psychofizycznego każdego dziecka zwłaszcza malutkiego. Okres tuż po narodzinach jest bez wątpienia jednym z najważniejszych i przełomowych momentów w kształtowaniu się wszystkich najważniejszych układów.Pierwsze pół roku życia to dynamiczny rozwój centralnego układu nerwowego z jednoczesnym doskonaleniem układu krążenia, kostno-stawowego hormonalnego, pokarmowego. Jest to również czas w którym utrwalają się nieprawidłowości powstałe w okresie życia płodowego oraz podczas porodu, które nie zostały wyrównane pomimo bardzo dużej elastyczności i akceleracji rozwoju centralnego systemu nerwowego. W przypadku zauważenia jakichkolwiek braków, mały pacjent jest otaczany troskliwą opieką przede wszystkim w zakresie kinezyterapii neurorozwojowej, która w ostatnim czasie proponuje szeroki wachlarz metod usprawniających, pozwalających w dość dużym stopniu na korygowanie wszelkich nieprawidłowości związanych z wadliwie funkcjonującym układem nerwowym.

Z braku środków i wyspecjalizowanej kadry pominięto dzieci zdrowe, które bez wątpienia potrzebują dużej ilości różnorodnych bodźców, aby ich rozwój mógł przebiegać dynamicznie a zarazem harmonijnie. Obecnie wśród dzieci obserwuje się podwójny trend. Pierwsza grupa to niemowlęta i młodsze dzieci, u których zauważamy akceleracje rozwoju fizycznego są to dzieci, u których o wiele wcześniej pojawia się samodzielne siadanie, stanie i chodzenie nie rzadko ma to miejsce przy równoczesnej niedojrzałości układu kostno-stawowego, co nie wątpliwie stwarza warunki sprzyjające powstawaniu wad postawy. Drugą grupą są niemowlęta, u których obserwujemy niewielkie opóźnienia dotyczące poszczególnych składowych rozwoju fizycznego. Często są wynikiem nieprawidłowego nawyku ruchowego i niechęci do przyjmowania określonych pozycji min. leżenia na brzuchu, co jest dość częstym zjawiskiem. Wreszcie są dzieci, których rozwój przebiega prawidłowo i harmonijnie, a rodzice chcą uczęszczać na zajęcia, po to aby nauczyć się dbać o rozwój psychofizyczny swojej pociechy, chcą mu zapewnić dobry start przez wyrobienie u dziecka prawidłowego nawyku ruchowego i adaptacji to zmieniającego się środowiska.

Przebywanie z innymi dziećmi przyczynia się do szybkiej adaptacji społecznej, dzięki czemu mamy obserwują w późniejszym czasie łagodną formę lęku izolacyjnego. Właśnie z tą myślą poszukujemy form masażu, do tej pory zarezerwowanych dla dorosłych a specjalnie przystosowanych dla małych odbiorców. Spotkały się one z bardzo dobrą reakcją zarówno ze strony rodziców a przede wszystkim ich latorośli. Na szczególną uwagę zasługuje masaż wykonany ciepłymi bazaltowymi kamieniami oraz refleksoterapia stóp połączona ze skojarzoną terapią trakcji i kompresji.

Dotychczas masaż ciepłymi kamieniami bazaltowymi był zarezerwowany dla dorosłego odbiorcy jako forma relaksu i pobudzenia układu krążenia prowadząca do zwiększenia przepływu krwi przez naczynia krwionośne, limfatyczne usprawniając ich funkcjonowanie. Jest to forma oddziaływania na organizm, która wykorzystuje bodźce mechaniczne w postaci delikatnego ucisku oraz bodźce termiczne w celu wywołania fizjologicznych odczynów. U znacznej większości dzieci zwłaszcza tych najmłodszych tj 4 -6 tygodniu życia, obserwuje się bardzo pozytywną reakcję na ciepło. U dzieci pobudzonych płaczliwych następuje obiektywne zmniejszenie negatywnych reakcji. Ponadto rodzice obserwują w dniu przeprowadzania masażu wydłużenie drzemki popołudniowej z równoczesnym wyciszeniem podczas snu nocnego, zmniejszają się również dolegliwości ze strony układu pokarmowego – łagodzenie wzdęć, zaparć oraz kolek. Ciepły kamień natłuszczony olejem bazowym - z avokado, kokosu, słodkich migdałów, pozwala na wnikanie do skóry drogocennych nienasyconych kwasów tłuszczowych zawierających łańcuchy omega - 3 oraz omega – 6, wspomagając naturalną ochronę niedojrzałej skóry dziecka, która bezpośrednio po porodzie ulega nierzadko zmacerowaceniu. Kamień jako bodziec mechaniczny wspomaga ten proces przyczyniając się do poprawienia odżywienia, przyspieszeniu obiegu krwi i limfy zwiększając naturalną odporność niemowlęcia.

Bardzo ważna jest temperatura pomieszczenia, w którym odbywa się masaż - musi ona być nie co wyższa w porównaniu do wykonywania zabiegu tradycyjnego i wynosi 25 – 26 stopni. Jest to warunek konieczny, ponieważ ciało dziecka bardzo szybko odbiera ciepło docierające z kamienia i musimy zapobiec szokowi termicznemu spowodowanego nagłą zmianą temperatur. To dodatkowo powoduje u dziecka dyskomfort nie rzadko objawiający się płaczem. Masaż rozpoczynamy od opracowania stóp, ponieważ są one narażone na najszybsze wychłodzenie, stąd podniesienie ich temperatury jest najbardziej istotnym elementem zabiegu z równoczesną adaptacją dziecka do nowego bodźca. W tym momencie po przegłaskaniu stopy począwszy od guza piętowego kończąc na przodostopiu włączamy zabieg refleksoterapii. Zamiast kciuka możemy wówczas użyć specjalnie do tego przeznaczonych małych kamieni. Opracowujemy przyśrodkową część stopy skupiając się na refleksie nerek, moczowodu, pęcherza moczowego. Bardzo często jest to moment, w którym u dzieci następuje oddanie moczu, co upewnia w przekonaniu silnego powiązania receptorów umieszczonych na stopie z odpowiednimi organami wewnętrznymi. W następnej kolejności zwiększamy temperaturę palców stopy, począwszy od palucha. Prosimy rodziców, aby przede wszystkim kierowali się instynktem, jeśli obserwują niepokój u dziecka czy niezadowolenie należy zmienić obszar masażu.

[page-break]

Masaż niemowląt ciepłymi kamieniami, Serwis-Masażysta.plSzczególnym miejscem, które jest preferowane to guz piętowy. Zakreślamy ciepłym kamieniem ruchy koliste z równoczesną zmianą kierunku po kilku przegłaskaniach. Dla ułatwienia opracowania małej stópki oraz zwiększenia poczucia bezpieczeństwa chwytamy stopę w okolicy stawu skokowego palcem wskazującym i środkowych tzw. litera V . Dzięki takiej stabilizacji znacznie łatwiej rodzicowi i terapeucie wykonywać ruchy rytmicznego delikatnego ucisku na obszarze całej stopy. Taka farma refleksji może być przeprowadzona zarówno kciukiem lub jak poprzednio kamieniem. Czas przeprowadzania masażu stóp na samym początku nie powinien przekraczać 2-3 min na jednej kończynie. Przy kolejnych zabiegach docelowo dochodzimy do 10 min, następnie przechodzimy do opracowania całej kończyny dolnej oraz górnej. Kierunek masażu jest uzależniony od reakcji dziecka, u dzieci z bardzo dużą wrażliwością jest on proksymalno-dystalny, natomiast u pozostałej grupy dosercowy. W czasie opracowania kończyn zarówno górnych i dolnych łączymy zabieg masażu z elementami trakcji i kompresji stawów, dzięki tak różnorodnym bodźcom mamy możliwość pobudzania zarówno ciałek pacciniego jak i receptorów czucia głębokiego – aparatów golgiego, w ten sposób przyczyniamy się do wytwarzania nowych połączeń w obrębie układu nerwowego.

Ostatnim etapem zabiegu jest masaż okolic powłok brzusznych i grzbietu. Jak wiadomo noworodki oraz niemowlęta bardzo często cierpią na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, objawiające się w postaci zaparć, wzdęć oraz napadów kolkowych. Tradycyjną formą walki z tymi dolegliwościami poza farmakoterapią jest właśnie przykładnie różnych źródeł ciepła do brzuszka np. termoforu, ciepłego ręcznika, pieluchy oraz kąpiele w ciepłej wodzie. Alternatywą w tym przypadku jest znowu kamień- ciepły, gładki a do tego połączony w wykonywaniem masażu będącym czynnikiem mechanicznym wspomagającym przesuwanie się treści pokarmowej i gazowej w kierunku ujścia odbytniczego.

Dobrą pozycją do wykonania tej części masażu jest ułożenie dziecka na swoich udach kończyny dolne zgięte w stawach kolanowych i biodrowych oparte o klatkę piersiową. Dla ułatwienia, prosimy aby rodzic przytrzymał sobie nóżki dziecka a jeszcze lepiej jeśli połączy masaż z rytmicznym zginaniem i prostowaniem kończyn. Wykonujemy ruchy zgodnie ze wskazówkami zegara oraz ruch delikatnej wibracji labilnej. U dzieci większych imitujemy wykonywanie rysunków, pamiętając o zachowaniu odpowiedniego kierunku. Również masaż grzbietu jest odbierany przez dziecko bardzo pozytywnie, podczas opracowania tej okolicy wykonujemy głaskania zwłaszcza ciepłym kamieniem, delikatne rozcierania, technikę oklepywania w formie fortepianu na przemian z wibracją labilną. Bezwzględnie należy pamiętać o fazie utrwalającej czyli przegłaskaniu całego ciała, co u tak małych dzieci ma to fundamentalne znaczenie. W niektórych przypadkach jest to jedyna technika, która jest tolerowana przez noworodki i niemowlęta.

Reasumując jest to temat, który warto podjąć będąc masażystą, fizjoterapeutą, ponieważ coraz częściej dbanie o prawidłowy rozwój psychofizyczny rozpoczyna się już od dnia narodzin. Dzięki takim działaniom bez wątpienia przyczyniamy się do zmniejszenia niekorzystnych wpływów zmniejszonej aktywności i wywieramy wpływ na pogłębienie relacji między dzieckiem a rodzicem.

 

autor:

mgr Ewa Bartelmus


autor: Marcin.Banasinski
link: www.bartmaj.republika.pl


Udostępnij

Komentarze

komentarze