Udostępnij

Refleksologia to nauka o punktach/strefach odruchowych znajdujących się na stopach, dłoniach i twarzy, które są projekcją energetyczną i pomniejszeniem energetycznym narządów i układów ciała ludzkiego…

Refleksologia to nauka o punktach/strefach odruchowych znajdujących się na stopach, dłoniach i twarzy, które są projekcją energetyczną i pomniejszeniem energetycznym narządów i układów ciała ludzkiego…

refleksologia

Refleksologia ma długą historię. W większość starożytnych kultur istniała tradycja pracowania nad stopami, by pomóc ciału zachowywać równowagę. Trudno jest w tej chwili powiedzieć, od kiedy refleksologia była stosowana. Informacje, doświadczenia były przekazywane ustnie. Jednakże, jakiś dowód na istnienie refleksologii został znaleziony w sztuce, czego dowiadujemy się z hieroglifów i rysunków ściennych wykonanych 2300 lat p.n.e., w Egipcie, w grobowcu Ankhmabora , grobowca znanego również jako lekarskiego. Tłumaczenie hieroglifu głosi "Nie skrzywdź mnie", na co prowadzący zabieg odpowiada "Ja muszę postępować tak abyś mnie wynagrodził." Widać wyraźnie że masowne są stopy i dłonie.

 

Jeszcze wcześniej, bo 4000 lat p.n.e, w Chinach, także stosowano tradycyjny masaż stóp, wykorzystywano w nim refleksologię. Mówi się, że refleksologia narodziła się w Chinach i wywodzi się najprawdopodobniej z masażu stóp, który najczęściej jest nazywany akupresurą stóp. Refleksologia jest krewniaczką akupunktury i shiatsu.

W 1890 r. Dr. med. Henry Głowa zademonstrował neurologiczną relację, która istnieje między skórą i wewnętrznymi organami.

 

Noblista, P. Karol Sherrington udowodnił, że cały nerwowy system i ciało dostosowuje do bodźca, który jest wywołany uciskaniem jakiejś części ciała.

W Niemczech, Dr. Alfons Cornelius, przestrzegł, że uciski mają wpływ na zmianę ciśnienia krwi, zmianie w ciepła na ciele, jak również bezpośrednio wpływają na procesy psychiczne pacjenta. Rosjanie, nie pozostają dłużni. Dr. Ivan Pavlov i Vladimir Bekhterev, badają punkty odruchowe na ciele, prawie cały wiek!

Nowoczesna Refleksologia jest oparta na pracy dwóch amerykańskich lekarzy, Dr. Williama Fitzgeralda i Dr. Joe Shelby Riley – rok 1920.

W 1917 roku Dr. Fitzgerald opublikował książkę pod tytułem "Terapia strefowa albo uśmierzanie bólu w domu". W tej książce, opisuje swoje sukcesy w uśmierzaniu bólu poprzez oddziaływanie na różne części dłoni i palców. Zalecał on stosowanie plastrów zgniotek itp. wspomagających palce dłoni, w celu złagodzenia bólu i uzyskania znieczulenia.

Później fizjoterapeutka Eunice D. Ingham, która rozwinęła wiedzę teoretyczną Fitzgeralda i Riley do praktycznej terapii – rok 1930 – 1970. Jedną z wcześniejszych metod, które stosowała w swych eksperymentach, było zlokalizowanie wrażliwych punktów na stopach, pokrycie ich kłębuszkiem waty i przytwierdzenie plastrem, a następnie chodzenie z tego typu ,,opatrunkiem". Ten sposób postępowania pobudzał odpowiednie refleksy i pośrednio osiągał żądany efekt. Wtedy doszła do wniosku, że bardziej odpowiednim sposobem jest używanie własnych palców, w celu uzyskania odpowiednich wyników pracy terapeutycznej. W 1938 roku zgromadziła swoje wszystkie doświadczenia i spostrzeżenia w książce, którą zatytułowała "Historie, które stopy mogą opowiedzieć" Całe swoje życie poświęciła pomocy rodzajowi ludzkiemu, przekonana, że refleksologia może pomóc w cierpieniach. Po jej śmierci rodzina stworzyła Narodowy Instytut Refleksologii i Międzynarodowy Instytut Refleksologii. Jej książki są ciągle wydawane i przetłumaczone na 8 języków obcych.

Do dzisiaj trwają prace badawcze przeprowadzane w Stanach Zjednoczonych, gdzie nadal bada się skuteczność Refleksologii.

W Chinach, refleksologia została przyjęta przez rząd jako sposób zapobiegania i leczenia chorób i zachowywania zdrowia. Przeprowadzono ponad 300 rożnych badań, które pokazały, że dzięki stosowaniu refleksologii poprawie uległo 95% z ponad 18,000 badanych przypadków chorych na 64 różne choroby.

W Japonii i Danii, refleksologia została wcielona do programów ochrony zdrowia pracownika. Mniej pracowników zaczęło chorować i w kilku dużych korporacjach, korzyści tego przedsięwzięcia wynosiły 1000 USD rocznie na każdego ze zdrowych pracowników.

 

 

Definicje:
Refleksologia to nauka o punktach/strefach odruchowych znajdujących się na stopach, dłoniach i twarzy, które są projekcją energetyczną i pomniejszeniem energetycznym narządów i układów ciała ludzkiego.
Refleksoterapia natomiast, to leczniczy masaż punktów/stref odruchowych znajdujących się na stopach, dłoniach lub twarzy.

[page-break]

refleksologia, serwis-masazysta.pl

 

Refleksologia (jak sama nazwa wskazuje) to nauka o refleksach, miejscach – punktach znajdujących się na stopach, dłoniach, uszach i mających bezpośrednie połączenie ze wszystkimi naszymi gruczołami, organami i częściami ciała, (dla przykładu: stopa ludzka to zakończenie 7200 nerwów, które mają bezpośrednie połączenie z mózgiem, a równocześnie z wszystkimi częściami ciała.)

Poprzez pracę na odpowiednich refleksach terapeuta pomaga zmniejszyć i likwidować problemy zdrowotne pacjenta. I tak np.: pracując na dużym palcu u stopy możemy zniwelować ból karku, a poprzez profesjonalną pracę kciukiem na środku lewej stopy leczymy bóle żołądkowe. Organ, który niewłaściwie pracuje, lub w którym rozwija się jakiś stan zapalny, odbija się refleksem w postaci bólu przy nacisku w odpowiadającym mu miejscu; stopy, ucha, lub dłoni. Refleksologia to prosta, głęboko relaksująca metoda terapeutyczna wspomagająca zdolność organizmu do samoleczenia.

Refleksologia stóp i dłoni pomaga w:

  1. Obniżeniu stresu i napięcia nerwowego.
  2. Poprawia krążenie krwi i wspomaga odblokowanie impulsów nerwowych.
  3. Pomaga w naturalnym przywracaniu równowagi organizmu

To wyjątkowa metoda "chodzenia" kciukiem i palcami po tych refleksach. Refleksologia to nie akupresura, refleksoterapia lub masaż. To chodzenie kciukiem i palcami z jednostajną siłą ucisku zmiennym kątem działania, przechodząc w kolejności miejsca zdrowe, chore do miejsca zdrowego.

Zabieg refleksologii polega na dokładnym "przejściu" terapeutycznym całej stopy. W przypadku zdrowego organizmu bez jakichkolwiek dolegliwości stopa nie daje odczuć bolesnych sensacji i na całej powierzchni jest taka sama. W przypadku natrafienia na zmiany tak wizualne (odmienny kolor naskórka, zrogowacenia) lub rejony sprawiające ból sygnalizuje nam to występowanie problemu.

Połączenie stóp z organami wewnętrznymi i układem gruczołów w systemie jest serią południowych linii, z których każda określa strefę. Organ wewnętrzny lub gruczoł, który znajduje się w odpowiedniej strefie, ma zawsze swoje refleksy w tej samej strefie stopy. Każde podrażnienie zlokalizowane w odpowiedniej strefie stopy, będzie sygnalizowało zmiany chorobowe zachodzące w organizmie, gdzie przez naciskanie poszczególnych części stóp będziemy oddziaływać na gruczoły znajdujące się w tej strefie. Jakie to są strefy??…. zajrzyj do Map stóp

Dłonie są doskonałym miejscem pracy na sobie samym, jeśli nie możemy pracować na własnych stopach albo nie umiemy znależć kogoś do tej pracy.

Refleksolog nie jest lekarzem, nie diagnozuje, nie przepisuje leków niemniej umiejąc odczytać mowe stóp zauważa anomalie w nich występujące czasami na długo przed ich fizycznym wystąpieniem w naszym systemie. Mając takie informacje zasugeruje wizytę u lekarza w celu potwierdzenia swoich spostrzeżeń. Powtarzanie zabiegów refleksologii ma na celu doprowadzenie naszego systemu do balansu biologicznego, usprawnienie cyrkulacji krwi, wyciszenie układu nerwowego, likwidowanie bólów, odblokowanie zatorów w organizmie poprzez wykorzystanie osobistego systemu obronnego każdego z nas. Poprzez prawidłową dietę i właściwy styl naszego życia pozbędziemy się dolegliwości, do których doszło. Zabiegi refleksologii są metodą bezinwazyjną i w żadnym wypadku nie mogą zaszkodzić a ze względu na swoją uniwersalność mogą być stosowane w każdych warunkach wymagających naszej interwencji.

W wielu krajach na świecie refleksologia znalazła swoje miejsce w szpitalach, domach opieki społecznej czy domach spokojnej starości jako doskonałe uzupełnienie medycyny stosowanej. Refleksologia jest terapią rozpoznającą w każdym przypadku indywidualne potrzeby pacjenta przystosowując się do jego aktualnego stanu zdrowia.

Literatura:
"Lepsze zdrowie z refleksologią stóp-oryginalna metoda Ingram" – Dwight C.Byers

Inne źródła:

Refleksologia

Co to jest refleksologia / refleksoterapia?

Podstawy naukowe Refleksologii

Historia Refleksologii

autor: Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze