Nasze zdrowie

Przeciętna głowa waży około dziesięciu funtów, ale w momencie, kiedy szyja jest pochylona w dół do przodu, rośnie obciążenie kręgosłupa szyjnego. Przy kącie 15 stopni obciążenie dla szyi jest odczuwalne jakby głowa ważyła 27 funtów, przy 30 stopniach 40 funtów, przy 45 stopniach jest to już 49 funtów, a przy 60 stopniach aż 60 funtów.

Jak pokazują niedawne odkrycia naukowców, płuca spełniają dużo więcej funkcji w organizmach ssaków, niż do tej pory sądzono. Pojawiły się dowody na to, że nie tylko są niezbędne do oddychania, ale także odgrywają rolę w produkcji krwi. Podczas eksperymentu na myszach odkryto, że na godzinę wytwarzanych jest przeszło 10 milionów płytek krwi. Do tej pory zakładano, że wszystkie nasze składniki krwi wytwarza szpik kostny.

Portret użytkownika Redakcja

Chodzenie boso - dlaczego warto?

Wyobraź sobie, że większość swojego życia nosisz na dłoniach rękawiczki. W zimie na pewno się przydają – chronią dłonie przed nadmiernym wysuszaniem, wychłodzeniem i zranieniami. A co z innymi porami roku, kiedy rękawiczek nie potrzebujemy? Gdyby były noszone przez cały rok, ograniczały by Twoją zdolność palpacji, ogólną jakość ruchu dłoni oraz zaburzały by proces termoregulacji.

Napięcie mięśni w ciele jest przyczyną wielu dolegliwości. Warto zwrócić uwagę na oczy, które, aby dobrze pracowały, także potrzebują rozluźnienia i relaksu. Gdy przyjrzymy się budowie oka, widzimy mięśnie, które otaczają gałkę oczną, również soczewka obsługiwana jest przez mięsień decydujący o jej prawidłowej pracy. Tutaj jednak nie dotrą sprawne ręce masażystki, czy masażysty. Aby rozluźnić oczy, potrzebujemy nauczyć się odpowiednich metod relaksacji.
Portret użytkownika Rafał Uryzaj

Technika Alexandra

Frederick Matthias Alexander(1869-1955) - australijski aktor, opracował on proces edukacyjny, który jest dziś nazywany Techniką Alexandra.

Technika Alexandra jest to forma reedukacji, stosowanej do rozpoznawania i pokonywania nawykowych ograniczeń w poruszaniu się i myśleniu.

Portret użytkownika Redakcja

Relaks stopniowy metodą Jacobsona

Edmund Jacobson – twórca metody – urodził się w 1888 r. w Chicago, zmarł w 1983 r.