Parę dni temu, wziąłem udział w dość niezwykłym wydarzeniu o randze… wiejskiej. Znajomy zaproponował mi, bym opowiedział o masażu na spotkaniach naukowych, które cyklicznie organizuje. Miejsce wydarzenia, to wioska Załuże, a słuchacze to rolnicy.

Program wydarzenia obejmował kwestie sanatoryjne, a wśród nich zabieg, który nawet większość pacjentów uważa za kluczowy, w dojściu do formy. Nie będę opisywał przebiegu wykładów, opiszę refleksję po swoim wystąpieniu.

Czekałem na ciekawy głos odnośnie moich felietonów o masażu związanym z uzdrowiskami i doczekałem się. Przytoczę tutaj komentarz, a pod nim odpowiadam na niego:

Portret użytkownika Grzegorz

Korzenie współczesnego masażu

Jedni słyszą pierwszy raz, takie określenie jak masaż uzdrowiskowy, a inni od razu kojarzą go z masażem wchodzącym w skład leczenia sanatoryjnego. Śmiało można nazwać istotą tego masażu właśnie te czynniki zewnętrzne, które wpływają nie tylko na masaż, ale przede wszystkim na stan osoby masowanej. Już starożytni zauważyli, że ciało należy poddawać specjalnym zabiegom, by je przygotować do innych działań. Czasem, nazywam niektóre przypadki w masażu, bezkrwawymi operacjami. Spowodowane jest to, manualną ingerencją w ciało.

Portret użytkownika Grzegorz

Poszukiwanie dotyku

Poszukiwanie dotyku

Dotyk jest najciekawszym zmysłem człowieka, jednocześnie najbardziej niedocenianym. Masaż sam w sobie, to oddziaływanie na zmysł dotyku. Jeżeli zaczniemy wymieniać inne zmysły, zobaczymy, że istnieją różne formy leczenia, albo oddziaływania, które mają na nas wpłynąć. Na wzrok działa terapia kolorami. Węch jest poddawany aromaterapii. Słuch muzykoterapii. Smak, można uznać za bramę wejściową do układu pokarmowego, gdzie rolę lekarstwa gra pokarm.

Portret użytkownika Grzegorz

Masaż a mapa termiczna ciała

Dla wielu masażystów, ten artykuł może być odkryciem przysłowiowej Atlantydy. Chodzi tutaj o tak zwaną mapę termiczną ciała.

Naukowcy, badają różne aspekty fizjologii ciała człowieka. Następnie wnioskują, że skoro występuje gdzieś zaburzenie i odchodzi od normy, to należy zbadać, jaki to ma wpływ na działanie ciała.

Portret użytkownika Grzegorz

Sekrety masażu uzdrowiskowego

Masaż Uzdrowiskowy - możliwy jest tylko w miejscowości uzdrowiskowej

Jako pasjonat masażu, szczególnie jego źródłowego stylu, opartego na optymalnej prostocie, od lat zgłębiam różne aspekty tej niezwykłej manualnej sztuki. Z racji zamieszkiwania w miejscowości uzdrowiskowej, a także pracy w uzdrowisku, naturalnym kierunkiem zgłębiania, stała się historia tego typu leczenia. Gdzie tylko to możliwe, staram się znajdywać źródłowe teksty, które pokazują, jak kiedyś wyglądał masaż i leczenie uzdrowiskowe. Wnioski tych dociekań, nakłoniły mnie do stworzenia czegoś nowego w masażu. Tym czymś jest masaż uzdrowiskowy.