ABC masażu
Portret użytkownika Redakcja

Terapia masażem alternatywą dla opiatów

Kupowane na receptę opioidy są stosowane w leczeniu bólów umiarkowanych i ciężkich. Często przepisuje się je po zabiegach chirurgicznych albo urazach, ale również w tak poważnych chorobach, jak nowotwory. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że stosowanie opioidów może prowadzić do uzależnienia, przedawkowania i nadużywania. Zdaniem Centrum Kontroli Chorób, liczba zgonów na skutek spożywania leków opioidowych na receptę od 1999 roku zwiększyła się aż czterokrotnie.

Portret użytkownika Redakcja

Kiedy zerwiesz ACL, zmienia się twój mózg

Jak pokazują badania, nasz mózg zmienia się i wymaga przekwalifikowania po zerwaniu więzadeł krzyżowych przednich (ACL), co może sugerować nowe podejście do rehabilitacji. Naukowcy z Ohio State University Wexler Medical Center stwierdzili, że odzyskanie pełnej funkcji po uszkodzeniu więzadeł krzyżowych przednich (ACL) jest czymś więcej niż tylko wróceniem do sprawności fizycznej – wymaga przekwalifikowania mózgu.

Prawidłowo funkcjonujący układ limfatyczny ma duże znaczenie dla ogólnej kondycji organizmu i warunkuje naturalne zdolności do walki z rakiem. Niestety, wiele osób nie ma dużej wiedzy dotyczącej jego budowy i roli, jaką odgrywa, a lekarze nie rozmawiają z pacjentami na ten temat.

Podejść i terapii w medycynie alternatywnej jest wiele, są wśród nich takie, które zostały ignorowane w przeszłości. Jak pokazują najnowsze badania, 36% populacji Stanów Zjednoczonych korzysta z jakiejś formy medycyny alternatywnej. W 1997 r. Amerykanie wydali aż 27 mld dolarów na terapie alternatywne. W tym czasie przeprowadzono 627 milionów wizyt u lekarzy medycyny alternatywnej, wizyt u lekarza pierwszego kontaktu było 386 milionów.

To odkrycie może zmienić nasze rozumienie tego, w jaki sposób ból przechodzi przez całe ciało i zrewolucjonizuje metody opracowywania leków przeciwbólowych. Obecne założenie jest takie, że uczucie bólu jest interpretowane tylko przez centralny układ nerwowy, czyli mózg i rdzeń kręgowy. Jednak najnowsze doniesienia naukowców sugerują, że obwodowy układ nerwowy może spełniać ważniejszą rolę niż do tej pory sądzono.