Zamiast leków masaż? – masaż tkanek głębokich w leczeniu bólu kręgosłupa

Długotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, może prowadzić do komplikacji zdrowotnych i dolegliwości, chociażby ze strony układu pokarmowego. Jednak to właśnie po nie sięgają osoby cierpiące na różnego rodzaju bóle kręgosłupowe.

Biorąc pod uwagę to, jakie możliwości niesie za sobą masaż tkanek głębokich, grupa badaczy postanowiła sprawdzić, czy mógłby się przyczynić od odstawienia niesteroidowych środków przeciwzapalnych. Dzięki temu pacjenci poddawani rehabilitacjom mogliby cieszyć się lepszym zdrowiem bez wprowadzania do organizmu farmaceutyków.

Próby i metody badawcze

Badaniu zostało poddanych 59 osób będących pacjentami ambulatoryjnej kliniki ortopedyczno-rehabilitacyjnejw wieku od 42 do 60 lat. Wszyscy zostali skierowani przez lekarzy na masaż terapeutyczny i cierpieli na bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Każdy z badanych miał zdiagnozowane: zwyrodnienie zmiany kręgosłupa, chorobę krążka międzykręgowego lub inne bóle kręgosłupowe.

Badanych podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich, grupa badawcza, została zaklasyfikowana do stosowania zabiegów masażu tkanki głębokiej. Druga, grupa kontrolna, do masażu tkanki głębokiej przy jednoczesnym stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wszyscy uczestnicy badania przez 10 dni brali udział w 30 –minutowej sesji masażu tkanek głębokich, a grupa kontrolna dodatkowo przyjmowała środki przeciwbólowe. Wyniki zostały przeanalizowane za pomocą kwestionariusza Roland-Morris, kwestionariusza Oswertry i poprzez wizualną skalę analogową. Wszystkie były przeprowadzane przed terapią, a dzień po zakończeniu terapii powtórzone.

Kiedy masaż jest najskuteczniejszy?

Analizy uzyskanych wyników pokazały, że w obu grupach uczestników badania zmniejszył się poziom odczuwanego bólu. Bez względu na to, czy oprócz masażu były przyjmowane niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jest to dowodem tego, że masaż tkanek głębokich jest w wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem. Większą skuteczność uzyskano u osób, które nie mają bólów promieniujących. Mało w literaturze jest informacji na temat tego, że masaż zmniejsza dolegliwości w stadiach ostrych. Jednocześnie pojawiają się przesłanki świadczące o tym, że bóle lędźwiowo-krzyżowe chroniczne lub w stadium podostrym, zmniejszają swoje natężenie.

U pacjentów z chronicznymi bólami zaobserwowano mniejszą intensywność bólu, która przełożyła się na ich lepsze funkcjonowanie. Masaż jest skuteczniejszy niż akupunktura i relaksacja, jednak metoda ta okazała się być mniej efektywną niż przezskórna stymulacja nerwów. Leczenie masażem tkanek głębokich jest efektywniejsze, jeżeli odbywa się równocześnie z ćwiczeniami. Analizy pokazały, że u osób, które borykają się z niewielkim bólem w okolicach lędźwiowych masaż pomaga w niewielkim stopniu. Ponieważ przeprowadzane badanie było jednym z pierwszym tego rodzaju i nie uwzględniło wszystkich czynników i leków, istnieją wskazania do dalszych analiz, które mogą przełożyć się na lepsze funkcjonowanie i zmniejszenie liczby środków przeciwbólowych przez pacjentów z bólami kręgosłupa.

Źródło:

Deep Tissue Massage and Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs for Low Back Pain: A Prospective Randomized Trial

Marian Majchrzycki, Piotr Kocur, Tomasz Kotwicki The Scientific World Journal 2014(6):287597 · February 2014

 • w górę
  100%
 • down
  0%

Komentarze

Portret użytkownika jjo

Szprycowanie się lekami to

Szprycowanie się lekami to moim zdaniem ostateczność.

No właśnie, trochę z innej beczki - orientujeci się może gdzie w Krakowie są w miare krótkie terminy na badania RTG?

 • w górę
  50%
 • down
  50%
Portret użytkownika ulpix

W zasadzie to w większości

W zasadzie to w większości gabinetów nie musisz czekac na wykonanie badania rtg. Od czasu od kiedy wymagane jest posiadanie skierowania na badanie rtg to kolejki znacznie zmalały ( może i dobrze, bo ludzie bez potrzeby się już tak nie prześwietlają jak to było w przeszłości).

W Krakowie wybierz się do Prima Med: https://prima-med.info/oferta/rtg/ - maja tam porządny sprzęt do rtg

 • w górę
  50%
 • down
  50%
Portret użytkownika jjo

Nie od dziś wiadomo, że masaż

Nie od dziś wiadomo, że masaż ma zbawienną funkcję na wiele układów. Przede wszystkim funkcje związane z relaksem i odprężeniem.

W zasadzie w każdym mieście można znaleźć dobrej klasy masażystów. Tutaj np z salon masażu z Lublina.

Tutaj dla przykładu salon masażu z Warszawy.

 • w górę
  50%
 • down
  50%