Udostępnij

W obecnych czasach nadwaga to problem ogólnoświatowy i choć w różnych proporcjach, to możemy się z nim spotkać pod każdą szerokością geograficzną.

W obecnych czasach nadwaga to problem ogólnoświatowy i choć w różnych proporcjach, to możemy się z nim spotkać pod każdą szerokością geograficzną.

Najczęściej wynika on z braku świadomości zdrowego stylu życia. W definicji zdrowego stylu życia zawiera się jednakże nie tylko wiedza dotycząca dbania o ciało stricte fizyczne, ale również stan emocjonalny, z odniesieniem do poziomu duchowego. Brak świadomości dotyczącej „sztuki życia” prowadzi właśnie do zaburzenia harmonii energetycznej całego organizmu, powodując różnego rodzaju dolegliwości, a w dalszej konsekwencji – poważne choroby. Toteż wybierając zabiegi mające na celu obniżenie wagi, przywrócenie pożądanych kształtów sylwetki ciała, poprawienie kondycji skóry, należy pamiętać, iż tego typu działania nie sprawią cudu, jeśli nie będą podparte silnym fundamentem, czyli zmianą dotychczasowego stylu życia, a często też sposobu myślenia.
Ajurweda, nazywana „matką wszelkiej medycyny”, kładzie ogromny nacisk na codzienną rutynę. W jej ajurweda, Cabines.pl, Serwis-Masażysta.plpraktycznych poradach znajduje się odniesienie do diety (jako sposobu żywienia) oraz korzystania z ziół i przypraw, aktywności fizycznej, medytacji i relaksacji, pielęgnacji ciała. Wśród czynności dotyczących pielęgnacji ciała podkreśla się głównie rolę masaży i produktów do nich wykorzystywanych. Oczywiście, mówiąc o codziennej praktyce, mamy raczej na uwadze automasaże, które, choć mniej skuteczne, również stanowią bardzo istotny czynnik w procesie zachowania zdrowia i urody. W kulturze hinduskiej masaże są postrzegane jako element higieny osobistej.

 
Konstytucja psychofizyczna a masa ciała

W ajurwedzie krągłość ciała nie zawsze musi oznaczać otyłość czy zaburzenie organizmu. Wszystko to zależy od tzw. dosha, czyli typu energetycznej konstytucji psychofizycznej. Każdy człowiek reprezentuje swoistą mieszankę energetyczną (vatha, pitha, kapha), która predysponuje go do zróżnicowanych zaburzeń organicznych, charakteryzuje jego strukturę fizyczną jak też psychiczną. Dosha jest zatem naszym energetycznym kodem genetycznym, na bazie którego ustala się indywidualną zrównoważoną dietę, ćwiczenia fizyczne, zabiegi pielęgnacji ciała i styl życia. I tak predyspozycje do nadwagi będą miały osoby typu kapha, a do niedowagi – vatha. Jeśli jednak te dwa organizmy będą stosowały się do właściwych dla ich typów określonych przez ajurwedę zachowań, te problemy nie będą spędzać snu z powiek. Diagnozę typu konstytucji psychofizycznej organizmu powinien jednak postawić certyfikowany konsultant ajurwedy.

Właściwie skomponowana dieta stanowi 70% sukcesu w dochodzeniu do równowagi organizmu, resztę stanowią ćwiczenia fizyczne i zabiegi na ciało. Nad tym wszystkim góruje jednak nasza psyche. Zabiegi ajurwedyjskie stanowią element wspomagający odchudzanie, a rzetelniej to ujmując – dochodzenie do właściwej wagi. Aby przyniosły skutek, muszą być wykonywane w towarzystwie pozostałych, opisanych tu praktyk. Terapeuta wykonujący zabiegi odchudzające powinien zawsze poinformować pacjenta, że rezultat zabiegów zależy od niego. To pacjent jest odpowiedzialny za swoje zdrowie i życie.

 

Udvarthanam

Jakie zatem zabiegi wspomagające odchudzanie proponuje ajurweda? Właściwie wszystkie masaże ajurwedyjskie wykonywane w serii kilku zabiegów (ich ilość jest zależna od kondycji pacjenta) przyczyniają się do obniżenia wagi i wymodelowania sylwetki poprzez usprawnienie metabolizmu, krążenia żylnego i limfatycznego, dotlenienie komórek i przyśpieszenie eliminacji toksycznych związków z organizmu, wzmocnienie układu mięśniowego, a przede wszystkim usunięcie blokad energetycznych i wprowadzenie harmonii. U osób bardzo otyłych stosuje się masaż zwany udvarthanam.

ajurweda, Cabines.pl, Serwis-Masażysta.plJest to masaż znacznie różniący się od pozostałych zabiegów z kanonu terapii ajurwedyjskich, jako że w przeciwieństwie do większości masaży wykonuje się go nie na bazie ziołowych olejów, lecz na bazie sproszkowanych ziół, specjalnie przygotowanej mieszanki o właściwościach detoksykujących. Stąd też nazywany jest również masażem pudrowym. Zabieg ten wykonuje najczęściej dwóch terapeutów, którzy rytmicznie i w pełnej synchronizacji ruchów masują ciało pacjenta, dokładnie pokryte ziołową mieszanką.

W odróżnieniu od innych zabiegów ajurwedyjskich, udvarthanam wykonuje się, wykorzystując mocne techniki uciskania i ugniatania, prowadząc ruch od dolnych do górnych partii ciała. Jest to głęboki, intensywnie działający zabieg, najbardziej „agresywny” wśród praktyk ajurwedyjskich. Podczas udvarthanam masuje się całe ciało z pominięciem głowy, co też stanowi wyjątek. W zależności od kondycji organizmu i skóry pacjenta można wykonać przed tym zabiegiem skróconą wersję olejowego abhyangham,

opisanego w pierwszym artykule z cyklu poświęconego ajurwedzie. Można również rozpocząć zabieg od masażu głowy olejem ziołowym, rozprowadzając olej na całym ciele.

Stymulacja punktów witalnych głowy pobudza receptory czuciowe, przesyłając sygnał do mózgu, a następnie rdzenia kręgowego, aktywizując nerwowy układ wegetatywny, a tym samym usprawniając przepływ energetyczny w poszczególnych narządach. Poza tym rozpoczęcie zabiegu masażem głowy daje poczucie głębokiego relaksu i stanowi bardzo dobrą formę pierwszego kontaktu terapeuty z pacjentem. Na przygotowane w ten sposób ciało posypuje się dopiero ziołowy puder. Praktykę wcześniejszego naoliwienia skóry stosuje się głównie w przypadku osób owrażliwej, problematycznej cerze lub mocno owłosionym ciele. Po masażu wskazana jest kąpiel parowa z dodatkiem ziół lub olejków eterycznych o właściwościach oczyszczających, ułatwiających eliminację toksyn z organizmu, które na skutek masażu przedostały się bliżej wierzchniej warstwy skóry. Udvarthanam zalecany jest szczególnie w przypadkach zaburzeń związanych z energią kapha, nadwagi, cellulitu, obrzęków, dolegliwości skórnych, nadmiernej potliwości, problemów reumatycznych.
 

Kalari Uzhichil

Innym masażem wspomagającym odchudzanie i przywracającym zgrabną sylwetkę ciała jest Kalari Uzhichil. Wykonywany jest według specjalnej techniki bazującej na wywodzącej się z filozofii ajurwedyjskiej sztuce walki Kalari, opartej na znajomości witalnych punktów rozmieszczonych na ciele, zwanych marmas. Zabieg ten może być wykonywany przez jednego lub dwóch masażystów.

Przebieg masażu różni się od klasycznego abhyangham tym, że jest on bardziej rytmiczny, intensywny, wielokrotnie powtarza się tę samą sekwencję ruchu, bardziej skupiając się na przebiegu kanałów energetycznych i rozłożonych wzdłuż nich marmas. Elementy tożsame z abhyangham to rozpoczęcie masażu od pozycji siedzącej i stymulacji punktów energetycznych głowy, karku, rąk, a następnie przejście do pozycji leżącej, w której masowane są pozostałe partie ciała. Zabieg kończy masaż twarzy i stymulacja receptorów odzwierciedlających różne organy ciała. Po intensywnym wcześniejszym fragmencie zabiegu, masaż twarzy jest bardzo łagodnym, głęboko relaksującym, wprowadzającym w stan pełnego odprężenia zakończeniem.

Kalari Uzhichil stosowany jest głównie w celu głębokiego pobudzenia organizmu do działania, usprawnienia procesu przemiany materii i szybkiego zregenerowania komórek. Dzięki tej technice następuje wzmocnienie organizmu na poziomie komórkowym, wzniecenie tzw. biologicznego ognia (lub też ognia trawiennego), a tym samym podniesienie sił witalnych organizmu.
 

Zakończenie

Również opisany w poprzednim numerze zabieg padaabhyangham, tj. masaż stopami, stanowi istotny element terapii odchudzających. Należy jednak zawsze pamiętać, że najlepszym lekarzem czy terapeutą jesteśmy my sami. Wystarczy wziąć na siebie odpowiedzialność i zacząć stosować holistyczną filozofię zdrowia w swoim życiu.

W następnym numerze przybliżymy cały proces oczyszczania i rewitalizacji organizmu Pancha Karma, bez zastosowania którego możemy jedynie w ograniczonym stopniu odczuwać działanie wszelkich terapii regenerujących. Najważniejsze bowiem jest zawsze porządne przygotowanie organizmu do jakiegokolwiek procesu rewitalizacji. Proces przygotowania to proces oczyszczenia z toksyn.

 

autor:

Izabella Demozzi – konsultant ajurwedy

Centrum Ajurwedy – www.ajurweda.com

autor: Marcin.Banasinski
link: www.cabines.pl


Udostępnij

Komentarze

komentarze