Udostępnij

17 maja odbędzie się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Wiosna Młodych Fizjoterapeutów. Jej organizatorami są Instytut Zdrowia i Kultury Fizycznej przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy oraz Koło Naukowe Studentów Fizjoterapii FIZJOMANIAK działające przy uczelni. Honorowy patronat nad konferencją objęło Polskie Towarzystwo Fizjoterapii.

17 maja odbędzie się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Wiosna Młodych Fizjoterapeutów. Jej organizatorami są Instytut Zdrowia i Kultury Fizycznej przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy oraz Koło Naukowe Studentów Fizjoterapii FIZJOMANIAK działające przy uczelni. Honorowy patronat nad konferencją objęło Polskie Towarzystwo Fizjoterapii.

Serwis-Masażysta objął patronatem medialnym to wydarzenie i na łamach naszego portalu przeczytacie relację z tej konferencji. (przyp. red.)

O przygotowaniach do konferencji rozmawiamy z jej współorganizatorem Adamem Tadychem.

Co skłoniło was do organizacji tego wydarzenia po raz kolejny?

Kiedy w ubiegłym roku podjęliśmy się organizacji konferencji po raz pierwszy, nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania ze strony środowiska fizjoterapeutów i nie tylko. Okazało się, że adresatami naszego pomysłu stali się specjaliści zajmujący się fizjoterapią, ale również psycholodzy czy lekarze różnych specjalności.

Czyli dobrze trafiliście z pomysłem…

Bardzo dobrze, bowiem skuteczne pomaganie pacjentom w rehabilitacji jest możliwe tylko dzięki podejściu interdyscyplinarnemu, kojarzącemu zespół terapeutyczny z różnych dziedzin medycyny. Taka wspólna wymiana doświadczeń, wyników przeprowadzanych badań naukowych czy poznanie nowych technik i dzielenie się dobrą praktyką są cennym źródłem zarówno dla młodych fizjoterapeutów, jak i tych z długoletnim doświadczeniem. Już w ubiegłym roku, w trakcie trwania spotkania, uczestnicy wyrażali chęć udziału w kolejnej edycji, zatem decyzja o organizacji konferencji po raz kolejny była oczywista. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż Wyższa Szkoła Gospodarki wspiera naszą inicjatywę, a nie ukrywam, że bez takiego poparcia organizacja takiego przedsięwzięcia byłaby niezmiernie trudna. Przewodniczącą komitetu organizacyjnego jest mgr Paulina Dobrowolna, wykładowca WSG.

Nie narzucacie sobie tematów, czy w tym roku będzie podobnie? Każdy uczestnik może wystąpić z wykładem?

W tym roku również dajemy uczestnikom możliwość swobodnego wyboru tematu prelekcji. Wszyscy zainteresowani mogą do 5 maja zgłosić swój udział nadsyłając streszczenie wystąpienia. Ponadto wprowadziliśmy rejestrację internetową uczestnictwa, za pośrednictwem formularza zamieszczonego na naszej stronie www.wiosna-fizjo.byd.pl. Spośród wszystkich nadesłanych tematów wybrane zostaną te najbardziej interesujące, które autorzy zaprezentują podczas konferencji. Ponadto po ubiegłorocznej konferencji została wydana dwutomowa monografia zawierająca artykuły uczestników. Także w tym roku materiały naukowe uczestników zostaną wydane w formie pokonferencyjnej publikacji.

A co, Pana zdaniem, jest najważniejsze w przygotowaniu przyszłych fizjoterapeutów do pracy z pacjentem? Czy udział w takiej konferencji może się do tego przyczynić?

Sam od 10 lat pracuję jako masażysta, a w tym roku kończę studia z zakresu fizjoterapii i wiem jak ważna w tym zawodzie jest ciągła edukacja. Stale zmieniające się metody, postęp techniczny w urządzeniach pomocniczych przy usprawnianiu i rehabilitacji zmuszają nas do systematycznego szkolenia się. Oprócz praktyki w pracy z pacjentem, powinniśmy cały czas śledzić doniesienia naukowców i sami również uczestniczyć w pracach badawczych, aby poszerzać horyzonty i nie stać w miejscu. Takie podejście do tego zawodu pozwoli nam skutecznie leczyć pacjentów i odnieść pełną satysfakcję z jego wykonywania tak, aby praca stała się dla terapeuty wyzwaniem, któremu chce sprostać, a nie obowiązkiem. Uczestnictwo w organizowanej przez nas konferencji pozwala na poznanie swoich zainteresowań badawczych, przez co możemy się nawzajem inspirować do działania, a swoją pasją i zaangażowaniem zarażać innych.

Z tego co Pan mówi wynika, że konferencja to przede wszystkim wymiana wyników badań naukowych między fizjoterapeutami, ale czy tylko?

Konferencja to nie tylko wykłady, prelekcje czy prezentacje wyników badań, ale również integracja. Po zakończeniu części oficjalnej odbędzie się spotkanie przy grillu, podczas którego możemy już w swobodnych rozmowach wymieniać się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Warto dodać, że tak samo jak poprzednio udział w konferencji jest bezpłatny, a ponadto mamy przygotowanych kilka niespodzianek. Dzięki sponsorom udało nam się pozyskać atrakcyjne nagrody rzeczowe, które będą rozlosowane podczas trwania konferencji.

Źródło:

bydgoszczinaczej.pl


Udostępnij

Komentarze

komentarze