Udostępnij

Kontynuując temat z poprzedniego artykułu, przedstawiamy dziś dwa kolejne masaże ajurwedyjskie, padaabhayanga i shirodhara. Ich istotę przybliży pani Izabella Demozzi – konsultantka ajurwedy i założycielka pierwszego w Polsce Centrum Ajurwedy.

Kontynuując temat z poprzedniego artykułu, przedstawiamy dziś dwa kolejne masaże ajurwedyjskie, padaabhayanga i shirodhara. Ich istotę przybliży pani Izabella Demozzi – konsultantka ajurwedy i założycielka pierwszego w Polsce Centrum Ajurwedy.


Kontynuując temat z poprzedniego artykułu, przedstawiamy dziś dwa kolejne masaże ajurwedyjskie, padaabhayanga i shirodhara. Ich istotę przybliży pani Izabella Demozzi – konsultantka ajurwedy i założycielka pierwszego w Polsce Centrum Ajurwedy.

Kontynuując temat z poprzedniego artykułu, przedstawiamy dziś dwa kolejne masaże ajurwedyjskie, padaabhayanga i shirodhara. Ich istotę przybliży pani Izabella Demozzi – konsultantka ajurwedy i założycielka pierwszego w Polsce Centrum Ajurwedy.

Jak już wiadomo z poprzedniego artykułu, masaże ajurwedyjskie wykonuje się w ramach szeroko pojętej profilaktyki zdrowia. Niezwykle istotnym elementem w terapii ajurwedyjskiej jest diagnostyka psychofizycznej konstytucji organizmu (doshas), a na jej bazie ustalenie zrównoważonej diety, odpowiednich zajęć ruchowych i optymalnego stylu życia.




 

Padaabhayanga

Masaż ajurwedyjski stopami (padaabhayanga) jest rozbudowaną wersją tradycyjnego masażu ajurwedyjskiego (abhayanga), który został opisany w poprzednim artykule. Składa się z kilku elementów: masażu głowy i karku, masażu przedniej i tylnej części ciała wykonywanego stopami, podczas gdy klient leży w pozycji „Leonardo da Vinci” (człowieka wpisanego w koło, ze słynnego dzieła Leonarda da Vinci) na materacu, następnie masażu „wyciszającego energię”, wykonywanego na drewnianym łóżku do masażu (neutralnym dla ruchu energii w organizmie), masażu stóp oraz masażu twarzy jako elementu zamykającego całość zabiegu.

Masaż stopami to bardzo precyzyjna technika, obejmująca całe ciało jednorodnym, płynnym ruchem stóp, przy zastosowaniu odpowiedniego, dużo głębszego niż w tradycyjnym masażu, nacisku na punkty witalne i kanały energetyczne. Masażysta, balansując na linie podwieszonej do sufitu, oparty jedną nogą na materacu, stopą drugiej nogi dynamicznymi, zamaszystymi, choć łagodnymi ruchami stymuluje całe ciało. W organizmie następuje szybka reakcja metaboliczna, usprawnienie krążenia żylnego i limfatycznego, przyśpieszenie dotlenienia tkanek, nagła mobilizacja organizmu do działania, a zaraz potem jego bardzo intensywne odprężenie, dające poczucie zapadnięcia w głęboki sen, a raczej stan błogiego zawieszenia pomiędzy jawą a snem. W takim właśnie stanie zachodzi równoważenie się poruszonej wcześniej energii, odblokowanie zatorów powstałych w kanałach energetycznych organizmu i przywrócenie harmonijnego przepływu energii.

ajurweda, Cabines.pl, Serwis-Masażysta.plPodczas padaabhyanga zachodzi intensywna stymulacja punktów akupresurowych rozmieszczonych wzdłuż całego ciała. Jest to rodzaj akupresury w płynnym ruchu. Na skutek głębszej i płynnej stymulacji (co jest możliwe tylko w masażu stopami) i jednoczesnego zastosowania leczniczych olejów ziołowych następuje mobilizacja organizmu do rozpoczęcia procesu oczyszczania (detoksykacji), a następnie jego rewitalizacji. Pełny skutek można osiągnąć jedynie przy zabiegach seryjnych. Zabieg wykonany jednorazowo przynosi bardzo głębokie odprężenie, przyjemność dla ciała i ducha oraz stanowi element pielęgnacji całego ciała.

Akupresura, czyli stymulacja punktów marma na poziomie ciała fizycznego, pobudza receptory czuciowe skóry i mięśni, przesyłając sygnał do mózgu i rdzenia kręgowego, a następnie za pomocą układu wegetatywnego, do odpowiadających receptorom narządów. W ten właśnie sposób następuje usprawnienie przepływu energetycznego w poszczególnych organach. Stymulacja akupresurowa ma również działanie przeciwbólowe. Poprzez odpowiednio wykonany masaż następuje usprawnienie przewodzenia bodźców nerwowych i pobudzenie wydzielania endorfin. Jednocześnie dochodzi do uelastycznienia mięśni i stawów, poprawy koordynacji ruchu, a w konsekwencji do wzrostu kondycji. Sprężystości nabiera również powierzchnia skórna, następuje wyraźna poprawa jej wyglądu. Masaż usprawnia krążenie krwi, intensyfikuje transport substancji odżywczych we wszystkich komórkach. Już po kilku zabiegach skóra jest odpowiednio odżywiona, natłuszczona i nawilżona. Również dotlenienie komórek jest bardzo istotne, gdyż przyczynia się do obniżenia produkcji toksycznych związków i pobudza organizm do walki z drobnoustrojami. Spowolnione zostaje również działanie wolnych rodników, a pobudzona produkcja antyoksydantów.

Masaż stopami stanowi równocześnie element terapii anycellulitowej, redukuje jego objawy i hamuje rozwój. Zapobiega i wspomaga leczenie otyłości. Zdecydowanie kształtuje sylwetkę ciała, toteż można odnieść ogólne wrażenie, że po kilku zabiegach jesteśmy znacznie młodsze, promieniujące radością i zdrowiem.
 

Izabella Demozzi

Autorka wiedzę zdobywała w ajurwedyjskim instytucie zdrowia: Panchakarma Institute and Research Centre w Kerali, na południu Indii. Ma wysokie kwalifikacje w zakresie konsultacji i masaży ajurwedyjskich, potwierdzone certyfikatami. Ukończyła również kursy z zakresu masażu klasycznego. W ramach szeroko pojętej profilaktyki zdrowia wykonuje zabiegi i masaże ajurwedyjskie (m.in. abhayanga, padaabhayanga, shirodhara). Prowadzi również szkolenia i warsztaty z masażu ajurwedyjskiego.

[page-break]

Shirodhara

ajurweda, Cabines.pl, Serwis-Masażysta.plShirodhara jest masażem olejowym wykonywanym na „trzecie oko” inaczej „czakrę brwiową” (w sanskrycie AJNA) lub też „oko mądrości”, „wewnętrzne oko”. Stymulacja tego czakramu, jednego z najważniejszych centr energetycznych, m.in. rozwija intuicję, przyspiesza dojrzałość duchową, pogłębia świadomość samego siebie i wszystkiego, czego doświadczamy. Zabieg ten polega na laniu niewielkiego strumienia podgrzanego do temperatury ciała leczniczego oleju na czoło pacjenta. W tym czasie leży on na stole, w pełnym relaksie i w bezruchu, a terapeuta z wyczuciem i skupieniem wykonuje jednostajny, bardzo powolny ruch specjalnym naczyniem, z którego po sznurku z włókna kokosowego ciurkiem spływa olej. Istotna przy tym zabiegu jest pewna sekwencja i rytmika ruchu.

Bezpośredni kontakt z ciałem pacjenta ma terapeuta dopiero pod koniec zabiegu, który trwa ok. 30-45 min. Wówczas wmasowuje olej w głowę, kark i rozprowadza go po kręgosłupie Dhara jest zawsze wykonywana po wcześniejszej stymulacji organizmu zabiegiem wykonanym na ciało, najczęściej jest to masaż abhyangha. Choć nie należy on do spektakularnych zabiegów, to jednak stanowi jedną z najważniejszych terapii ajurwedyjskich. Bardzo głęboko relaksuje, ma wręcz działanie transowe. Często wprowadza pacjentów w odmienne stany świadomości. Usuwa większość dolegliwości związanych głównie z zaburzeniem energii VATA, tj. wszelkie zaburzenia układu nerwowego i hormonalnego, chroniczne bóle głowy, zatok, bezsenność, zaburzenia słuchu, wzroku, leczy kłopoty z koncentracją i pamięcią, pobudza funkcje umysłowe. Pomaga także przy paraliżu mięśni i zaburzeniach czucia, jak też wzmacnia włosy, opóźnia proces siwienia, łysienia i ogólnie starzenia organizmu.

Shirodhara jest zabiegiem polecanym dla wszystkich osób borykających się z niechcianymi emocjami, stresem, nadmierną pobudliwością, rozdrażnieniem, agresją, zaburzeniami pamięci i koncentracji, wycieńczeniem fizycznym i psychicznym, brakiem sił witalnych, osłabionym systemem immunologicznym. Ma więc bardzo szerokie spektrum działania, a wykonana w cyklu kilku zabiegów przywraca poczucie wewnętrznej harmonii.

 




Oleje do masażów

Charakterystyczne dla zabiegów ajurwedyjskich jest wykorzystywanie do masażu ciepłych, aromatycznych, ziołowych olejów, które korzystnie oddziałują na psychikę i samopoczucie, a także poprawiają stan skóry i włosów oraz ogólnie organizmu. Do masażu używane są oryginalne lecznicze oleje, sporządzane na bazie oleju kokosowego, palmowego i sezamowego. Jednak najważniejsze właściwości lecznicze olej zyskuje dzięki zawartym w nim ziołom. Do produkcji olejów stosowane są różnorodne zioła rosnące w Indiach, mające właściwości zdrowotne. W olejach ajurwedyjskich stosowane są kombinacje ziołowe opisane w Vedach, najstarszej w świecie wiedzy pisanej. Ziołolecznictwo jest stosowane nieustannie i z sukcesem od wielu wieków na całym świecie. Jako że masaże wykonywane są osobom o różnej konstytucji energetycznej i kondycji organizmu, toteż zabiegi różnią się siłą nacisku oraz zastosowaniem olejów i olejków eterycznych. Także pora dnia, w której wykonywany jest masaż, powinna być dostosowana do typu energetycznego pacjenta oraz typu zabiegu.

 

autor:

Izabella Demozzi – 

konsultant ajurwedy

Centrum Ajurwedy – www.ajurweda.com

autor: Marcin.Banasinski
link: www.cabines.pl


Udostępnij

Komentarze

komentarze