Udostępnij

Instytut Refleksologii Czaszkowo-Krzyżowej w Londynie został powołany przez Panią doktor Martine FaureAlderson w celu nauczania i promowania metody refleksologii czaszkowo-krzyżowej – RCK (ang. Cranio-Sacral Reflexology – CSR).

Instytut Refleksologii Czaszkowo-Krzyżowej w Londynie został powołany przez Panią doktor Martine FaureAlderson w celu nauczania i promowania metody refleksologii czaszkowo-krzyżowej – RCK (ang. Cranio-Sacral Reflexology – CSR).

Pani doktor Martine Faure-Alderson jest wykwalifikowaną osteopatką z 40-letnim doświadczeniem w prywatnej klinicznej praktyce zawodowej. Ponadto w roku 1970 uzyskała doktorat z homeopatii i medycyny ogólnej. Posiada również kwalifikacje z akupunktury, ziołolecznictwa i refleksologii. Dr Alderson prowadzi szkołę w Paryżu, w której naucza refleksologii od 1968 r. Prowadzi także seminaria w całej Europie, w Ameryce, Afryce Południowej, Australii i Nowej Zelandii. Obecnie planuje wprowadzić tę terapię do Polski.

Oto jak dr Martine Faure-Alderson zachęca do nauki swojej metody:
"Jestem szczęśliwa mogąc zaproponować wyjątkowy program szkoleniowy w zakresie refleksologii leczniczej, oparty na systemie terapii czaszkowo-krzyżowej. Kurs ten umożliwi refleksologom i masażystom uzyskanie u pacjenta poprawy ruchomości w obrębie głowy i narządów czaszki poprzez leczenie stóp. Techniki tego zabiegu stymulują wszystkie części ciała za pośrednictwem autonomicznego układu nerwowego oraz 12 nerwów czaszkowych mających bezpośredni wpływ na narządy głowy i nasze zmysły. Techniki te są również bardzo przydatne m.in. do zwalczania stresów pacjenta oraz w przypadkach urazów kręgosłupa szyjnego”.

 

Co to jest refleksologia czaszkowo-krzyżowa?

Termin terapia czaszkowo-krzyżowa (TCK) powstał prawie 100 lat temu. Za ojca tej metody uważa się dr Williama Garnera Sutherlanda, który w latach dwudziestych XX wieku jako pierwszy opracował spójny model systemu wzajemnych napięć i zasad ich przenoszenia w układzie czaszka – opona twarda – kość krzyżowa. Doktor Sutherland udowodnił wzajemny ruch kości czaszki nawet po okresie zakończenia jej rozwoju, odkrył prawo wzajemnych napięć między oponą twardą wyściełającą jamy czaszki i otaczającą rdzeń kręgowy oraz współruch kości krzyżowej ze szkieletem czaszki.

CSR, Serwis-Masazysta.plSystem czaszkowo-krzyżowy można porównać do pasa transmisyjnego, którego osie obrotu stanowi z jednej strony czaszka z drugiej zaś kość krzyżowa (stąd nazwa terapii). Mechanizmem napędowym tej kostnej konstrukcji jest pulsacyjny wypływ płynu mózgowo-rdzeniowego z komór bocznych mózgu, gdzie w splotach naczyniówkowych ów płyn powstaje. Oba powyższe bieguny łączy pas transmisyjny pod postacią opony twardej stanowiącej zewnętrzną ochronę rdzenia kręgowego. Opona twarda mając swój bliższy przyczep w okolicy otworu wielkiego czaszki, a przyczep dalszy na kości krzyżowej stanowi czuły transmiter napięć zstępujących w dół ciała z bieguna czaszkowego jak i wstępujących do góry z bieguna krzyżowego. Prawidłowy ruch tego systemu jest nie tylko warunkiem zachowania równowagi w układzie nerwowym, trzewnym i hormonalnym, ale także warunkiem niezbędnym dla odnowy i regeneracji organizmu, gdyż system napięć w oponach czaszkowych przenosi się na system mięśniowo-powięziowy całego ciała.

Terapeuta pracujący na systemie czaszkowo-krzyżowym obserwuje za pomocą bardzo lekkiego dotyku nieprawidłowe napięcia tkanki nie tylko w czaszce, kręgosłupie i oponie twardej, ale pośrednio również w całym ciele, wykorzystując zjawisko ciągłości tkanki łącznej i sprzężeń zwrotnych w jej systemie napięciowym. Poprzez ów delikatny dotyk terapeuta równoważy te nieprawidłowe napięcia zapisane w szkielecie, mięśniach, stawach i powięziach. Istotą terapii jest założenie, że w każdym nawet najbardziej okaleczonym i obarczonym chorobami organizmie istnieją mechanizmy kompensacyjne, które można zmobilizować. Regulacja systemu czaszkowo-krzyżowego jest właśnie impulsem do wyzwolenia tych wewnętrznych sił organizmu dla utrzymania lub powrotu do równowagi.

Ten sam rezultat terapeutyczny można osiągnąć poprzez metodę refleksologii czaszkowo-krzyżowej (RCK), która łączy powyższe założenia terapii czaszkowo-krzyżowej z leczeniem refleksologicznym stóp. Dzieje się tak dlatego, ponieważ kości stóp dokładnie odzwierciedlają kości czaszki i szkielet miednicy, a wśród nich także kość krzyżową.

Wyszkolony refleksolog czaszkowo-krzyżowy z wyczulonym zmysłem dotyku (niezbędnym do badania palpacyjnego), może osiągnąć te same efekty terapeutyczne co osteopata czaszkowo-krzyżowy, a nawet lepsze, poprzez oddziaływanie na układ kostno-stawowy stóp, w których znajduje się odruchowa reprezentacja czaszki i kości krzyżowej. Diagnoza i terapia na stopach opiera się na tych samych impulsach mózgowo-rdzeniowych co w TCK, z tym że stan zdrowia organizmu jest odczytywany z impulsów (symptomów) w stopach.

Zablokowane i osłabione strefy ciała są wyczuwalne jako nierównowaga w przepływie tychże impulsów. Refleksolog czaszkowo-krzyżowy pracuje nad eliminacją źródeł dysfunkcji organizmu poprzez refleksologię i techniki czaszkowo-krzyżowe, a tym samym usuwa objawy chorobowe i przywraca zdrowie i witalność pacjenta.

Serwis-Masazysta.pl utrzymywany jest z przychodów pochodzących z reklam. Materiały w nim gromadzone mogą powstawać właśnie dzięki tym dochodom. Dziękujemy za wsparcie i uszanowanie ich obecności.

[page-break]Refleksologia czaszkowo-krzyżowa jest stosowana u wszystkich, od noworodków do osób starszych, w tym z chorobami ostrymi i przewlekłymi. Wskazaniami do tej terapii są:

  • dolegliwości kręgosłupa i stawów obwodowych
  • bóle głowy, migreny
  • nerwobóle
  • chroniczne zmęczenie
  • stany pourazowe (złamania, skręcenia, zwichnięcia stawów), kontuzje sportowe
  • zapalenia oskrzeli, zatok, astma
  • szum uszny
  • zaburzenia snu, bezsenność
  • zaburzenia nastroju i przemęczenie
  • obniżenie odporności
  • nerwice
  • depresja, w tym depresja poporodowa
  • urazy okołoporodowe matki i płodu
  • dzieci – wcześniaki
  • zaburzony odruch ssania
  • kolka niemowląt
  • osłabienie koordynacji wzrokowo-ruchowej u dzieci
  • refluks
  • autyzm
  • mózgowe porażenie dziecięce
  • opóźnienie rozwoju i zachowania psycho-ruchowego
  • nadpobudliwość i płaczliwość u dzieci
  • zaburzenia koncentracji i kłopoty z uczeniem się
  • powtarzające się infekcje ucha i gardła
  • niestrawności różnego pochodzenia
  • nietrzymanie moczu
  • niepłodność

Wszystkie seminaria refleksologii czaszkowo-krzyżowej obejmują wykłady teorii i sesje praktyczne w postaci 3 stopni zaawansowania.
Wkrótce będą one prowadzone przez dr Martine Faure-Alderson także w Polsce

KURSY PROWADZI:

IARMT, Serwis-Masazysta.pl

autor:

Dariusz Ruder
www.refleksoterapia.pl

autor: Marcin.Banasinski
link: www.refleksoterapia.pl


Udostępnij

Komentarze

komentarze