Udostępnij

YNSA Yamamoto’s New Sculp Acupuncture

YNSA Yamamoto’s New Sculp Acupuncture

W latach 60tych XX wieku Toshikatsu Yamamoto, japoński chirurg i akupunkturzysta, pracujący w małym szpitalu w Nishina na południu Japonii, odkrył nowe somatotopie ciała w obrębie głowy, szyi i brzucha, i rozwinął nowa formę terapii czaszki. W celu odróżnienia własnej metody od tradycyjnej chińskiej akupunktury (TMCh) Yamamoto nazwał ją Nową Akupunkturą Czaszki.  Ynsa stosuje się u dorosłych i dzieci.

YNSA służy diagnozie i leczeniu różnych dolegliwości oraz równoważeniu przepływów energetycznych w organizmie. Podstawą diagnostyczną tej metody są mapy/punkty somatotropowe zlokalizowane na szyi i brzuchu. Dr  Yamamoto rozpatruje część ciała, w której powstała dysfunkcja (prawa, lewa), przyporządkowuje to poszczególnym meridianom (obiegom) oraz formom energii Yin i Yang. Terapia dotyczy już samej czaszki. Metodę kombinować można z TMCh (tutaj akupunkturą, ziołolecznictwem, diagnostyka z pulsu czy języka), z refleksologią twarzy, stóp czy rąk, masażem, zabiegami chiropraktyki, homeopatią etc. Diagnoza postawiona z palpacji map szyi czy brzucha pokrywa się z tą z języka i pulsu!

Oryginalna metoda odnosi się do nakłuwania map na głowie specjalnymi krótkimi igłami, ale praktycy wykorzystują też laser, elektrostymulację albo mechaniczne bodźcowanie (za pomocą palców rąk lub narzędzi). Nowa akupunktura czaszki, o ile stymulujemy właściwe miejsca, daje natychmiastowy feedback. Diagnoza opiera się na badaniu palpacyjnym szyi lub/i brzucha. Diagnoza z szyi (swoista dla Yamamoto) może na początku przysporzyć nieco trudności. Potrzeba na to czasu, praktyki i cierpliwości a przede wszystkim czułych rąk. Diagnostyka z brzucha jest elementem rozpoznania w medycynie Kampo – odmianie japońskiej medycyny chińskiej.

Yamamoto uporządkował znane z Kampo strefy diagnostyczne na brzuchu i odkrył nowe. Poza tym dodał punkty diagnostyczne z tzw. chiroterapii strain-counterstrain. W przeciwieństwie do „czytania” z szyi diagnostyka z brzucha jest prosta i dokładna. Umiejętność postawienia właściwego rozpoznania po badaniu palpacyjnym jest niezbędna do osiągania właściwych efektów terapii.

Mapy somatotropowe Yamamoto zlokalizowane sa w większości na granicy linii czoło-włosy. Punkty Ypsilon oraz te korespondujące z narządami wewnętrznymi leżą w okolicy skroniowej. Mapy  somatotropowe ciała znajdują się w okolicy czołowej i w potylicznej.
Zastosowanie YNSA

Oto tylko niektóre wskazania:

schorzenia neurologiczne i ich następstwa ( ch. Parkinsona, ch. Alzheimera, zawroty głowy, padaczka, hemiplegia, paraplegia, porażenia nerwów, zapalenia nerwów, nerwobóle i inne)

 • schorzenia układu ruchu i ich następstwa (artrozy, zapalenia, chondromalacja, ograniczenia ruchomości, przykurcze i inne)
 • urazy, złamania, zwyrodnienia i towarzyszące im objawy lokalne lub uogólnione
 • ból rożnego pochodzenia i  natężenia
 • choroby naczyniowe ( żylne, tętnicze)
 • choroby wirusowe i towarzyszące im objawy ( np.: połpasiec i nerwobóle z nim związane)
 • lumboischialgia
 • schorzenia układu moczowo płciowego, zaburzenia erekcji i potencji
 • schorzenia oczu ( alergiczne zapalenie spojówek, zez, zaćma, jaskra i inne)
 • schorzenia jamy ustnej ( afty, paradontoza, brak smaku, bóle zębów, zaburzenia mowy i inne)
 • schorzenia uszu ( ch. Meniera, nagła utrata słuchu, osłabienie słuchu, urazy i inne)
 • zaburzenia hormonalne
 • astma
 • histeria

i wiele innych.

Doktor Tadeusz Błaszczyk, który zaznajamia Polaków z YNSA, twierdzi że jest to „oszczędna, prosta, skuteczna i nadzwyczaj dobrze tolerowana przez pacjentów, nawet tych najmniejszych”. Poza tym dla wielu YNSA oznacza „piękne wzbogacenie arsenału leczniczego”.
Polecamy metodę lekarzom, terapeutom, refleksologom, masażystom, herbalistom i wszystkim zainteresowanym zdrowiem!

 

CIEKAWOSTKA!

Od 10 lat z YNSA pracuje japoński weterynarz Noriko Nashiku. Praktykuje z psami cierpiącymi na porażenia, złamania, ból stawów i kręgosłupa.

 

Literatura:

Błaszczyk Tadeusz, dr, Nowa akupunktura czaszki doktora Yamamoto, Galaktyka, Łódź 2007

 

autor:

Beata Sekuła

autor: Marcin.Banasinski
link: www.refleksoterapia.net.pl


Udostępnij

Komentarze

komentarze