Udostępnij

Muzykoterapia jest dziedziną nauki. Nie jest (jakby się mogło wydawać) metodą niekonwencjonalną, lecz została uznana przez Światową Organizacje Zdrowia jako metoda rehabilitacji…

Muzykoterapia jest dziedziną nauki. Nie jest (jakby się mogło wydawać) metodą niekonwencjonalną, lecz została uznana przez Światową Organizacje Zdrowia jako metoda rehabilitacji…

Muzyka i różne dźwięki są wśród nas od zawsze. Już pierwsze cywilizacje poznały pozytywne oddziaływanie muzyki na organizm człowieka. Muzyka była nie tylko elementem uroczystości, lecz już w cywilizacjach prymitywnych miała charakter terapeutyczny. Lecznicze działanie muzyki było zawarte w pieśniach i rytmach, które dostosowane były odpowiednio do potrzeb.
Podczas plemiennych obrzędów uczestnicy tańcząc rytmicznie i angażując swoje emocje w rytuał zapominali na przykład o istniejącym bólu.
Uważano również, iż muzyka wpływa korzystnie zarówno na świat ożywiony jak i nieożywiony.

W dzisiejszych czasach muzyka również odgrywa ważną role w naszym życiu. Stosujemy ją w różnych celach. Muzykoterapia jest dziedziną nauki. Nie jest (jakby się mogło wydawać) metodą niekonwencjonalną, lecz została uznana przez Światową Organizacje Zdrowia jako metoda rehabilitacji. Jej podstawy opierają się na zastosowaniu psychologii, psychoterapii, rehabilitacji i pedagogiki specjalnej.
Muzyka oddziałuje na człowieka w sposób wszechstronny. Przywraca równowagę emocjonalną, fizyczną, psychiczną i umysłową organizmu. Jej zadaniem nie jest tylko relaksacja, lecz relaksacja jest jedną z wielu technik muzykoterapii.

Muzyka w leczeniu spełnia również rolę profilaktyczną. Stosowana jest szczególnie do aktywizacji ogólnej. Działania muzyki przyczyniają się do uregulowania napięcia psychofizycznego, rytmizowania życia codziennego, usprawnienia umysłowego, poprawy komunikacji międzyludzkiej, pomaga w kreowaniu własnej rzeczywistości wykorzystując przy tym techniki wizualizacyjno-medytacyjne.

Zastosowanie muzykoprofilaktyki pomaga w oderwaniu się od codziennych zajęć, pomaga zrelaksować się, wyciszyć, uspokoić, usposobić pogodnie i optymistycznie. W tych działaniach muzykoterapia znajduje zastosowanie poprzez zredukowanie wczesnego stresu za pomocą technik odreagowujących. Muzykoprofilaktyka pomaga również w samopoznaniu, w integracji z otoczeniem, aktywizacji fizycznej, muzycznej, plastycznej.

Forma ćwiczeń stosowanych w ramach muzykoprofilaktyki jest różna gatunkowo. Zazwyczaj mają one charakter rozluźniająco-aktywizujący. Nadają się do wykonywania w każdych warunkach i dla osób w każdym wieku. Wykorzystywane są ćwiczenia ruchowe, oddechowe, z instrumentami perkusyjnymi, relaksacyjne, ekspresyjne i kreatywne, wszystkie stymulowane muzyką odpowiednio dostosowaną do wyznaczonych celów profilaktycznych.

W działaniach profilaktycznych dużo miejsca poświęca się działaniom z wykorzystaniem ruchu fizycznego. Ruch fizyczny prowadzi do ogólnej sprawności ciała, jak również do nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Znaczenie prawidłowej postawy ciała jest bardzo istotne dla naszego samopoczucia Prawidłowa postawa stabilizuje nasze ciało, co wpływa na jego prawidłowe funkcjonowanie, a tym samym nasze samopoczucie, także psychiczne.

W profilaktyce muzycznej stosuje się głównie formy aktywne. Ich wykorzystanie obejmuje działania, które w miarę możliwości angażują w sposób jednoczesny wiele ludzkich zmysłów.

Charakter sesji powinien być zabawowy, odprężający oraz zwiększający poczucie własnej wartości. Do uzyskania takich celów powinna być zaprogramowana odpowiednia muzyka, która nie kłóciłaby się jednocześnie z gustami uczestników, jeśli to są zajęcia grupowe.
Tak, więc ta dziedzina jest skierowana do wszystkich. Z uroków muzykoterapii mogą korzystać zarówno ludzie o dobrym stanie zdrowia jak również ciężko chorzy.

Muzykoterapie obecnie stosuje się również jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego, zabiegowego, rehabilitacyjnego, psychoterapii i pedagogiki specjalnej.

Muzyka jest również ważnym elementem wykorzystywanym w pracy masażysty.

Źródła:

www.muzykoterapia.cba.pl
– "Muzykoterapia" Małgorzata Kronenberger

autor:

Jarosław Budziarek

 

autor: Marcin.Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze