Udostępnij

Mobilizacyjno – energetyczny masaż kręgosłupa jest opracowana
w pewnym przynajmniej stopniu przez mnie kompilacją, czyli „dzieckiem kilku ojców”.

Mobilizacyjno – energetyczny masaż kręgosłupa jest opracowana
w pewnym przynajmniej stopniu przez mnie kompilacją, czyli „dzieckiem kilku ojców”.

Punktem wyjścia do niego był niewątpliwie przede wszystkim masaż  kręgosłupa  wg Rudolfa Breussa, jedna z  coraz  częściej  spotyka-nych  tzw.  technik  autorskich.  Jej  autor, w swoim czasie bardzo znany i ceniony naturoterapeuta austriacki, w swym niezwykle czynnym 91-letnim życiu (obejmującym praktycznie prawie cały XX wiek) przyjął podobno, i to z dobrymi efektami, udokumentowanymi zaświadczeniami i opiniami lekarskimi, ponad 9000 pacjentów cierpiących na różne zaburzenia kręgosłupa, mających przeważnie za sobą wiele lat leczenia, w tym także zabiegów kręgarskich. Posługiwał się przy tym prawie wyłącznie opracowaną przez siebie techniką masażu, która może być stosowana zarówno jako terapia samoistna, jak i łączona z innymi zabiegami leczniczymi, szczególnie zaś ze zdobywającą coraz więcej zwolenników zwłaszcza w Niemczech tzw. metodą DORNA, oryginalną formą nieagresywnej terapii manualnej w ruchu, stosowaną w zaburzeniach zarówno kręgosłupa, jak i stawów obwodowych.

Masaż Breussa „odkrył” w swoim czasie uczeń Dorna Harald Fleig i przywiózł do Niemiec, uzupełniając zresztą o dwie dodatkowe, własne techniki. Ponieważ zabieg ten jest dla pacjentów  równie skuteczny co subiektywnie po prostu bardzo przyjemny, jest też przez nich bardzo lubiany.

Masaż ten składa się z dwóch części. Pierwsza z nich ma charakter fizjoterapeutyczny i celem jej jest zintensyfikowanie za pomocą specjalnych technik mechanizmu „pompy dyfuzyjnej” zaopatrującej w wodę krążki międzykręgowe, a zatem głównym jej wskazaniem są procesy odwadniające krążki, czyli dyskopatie. Druga część ma charakter bioenergoterapeutyczny, jednak bez konieczności posiadania specjalnych predyspozycji energetycznych, jako że opiera się na bardzo skutecznych technikach POLARITY wg R.Stone’a. Zabieg musi być wykonywany zawsze całościowo, tzn. na całej długości kręgosłupa, nie zaś jedynie na aktualnie bolesnym odcinku, jak to ma miejsce np. w masażu klasycznym. Oryginalny masaż Breussa jest techniką bardzo efektywną, a jednocześnie stosunkowo łatwą do opanowania, co zazwyczaj nie zajmuje więcej niż kilka godzin.

Okazało się jednak, że dołączenie do niego elementów innych technik, równie sprawdzonych, cieszących się popularnością
i znanych z dobrych efektów, może być rozwinięciem tej metody, nie przynosząc przy tym żadnego uszczerbku jej dobrej sławie. Wykorzystano tu elementy technik osteopatycznych, tradycyjnego masażu chińskiego TUI-NA i  masażu bańkami. Kilkuletnie doświadczenie udowodniło skuteczność przyjętej koncepcji.

Będąc w dalszym ciągu przede wszystkim rozwinięciem koncepcji Breussa rozszerzony masaż mobilizacyjno – energetyczny jest zabiegiem samoistnym, ukierunkowanym nie tylko na dyskopatie, ale również na inne stany bólowe, głównie związane z czynnościowymi zaburzeniami kręgosłupa, czyli tzw. zablokowaniami, jako że niektóre jego techniki mogą doprowadzić na bardzo delikatnej drodze do ich uwolnienia.

W odróżnieniu jednak od pierwotnej koncepcji Breussa masaż ten jednak nie jest już zabiegiem, który przeznaczony jest „dla każdego”. Aby go kompetentnie wykonywać, należy posiadać wiedzę i umiejętności co najmniej zawodowego masażysty.

 

autor:

mgr Zdzisław Drobner

PSTTM, Serwis-Masażysta.pl

autor: Marcin.Banasinski
link: www.tuina.w.interia.pl


Udostępnij

Komentarze

komentarze