Udostępnij

Pytanie :Jakie badanie pomaga w rozróżnieniu urazu ścięgna mięśnia podgrzebieniowego od schorzeń dotyczących stożka rotatorów?

Odpowiedź : Rotacja boczna z oporem

Pytanie :Jakie badanie pomaga w rozróżnieniu urazu ścięgna mięśnia podgrzebieniowego od schorzeń dotyczących stożka rotatorów?

Odpowiedź : Rotacja boczna z oporem

Rotacja zewnętrzna ramienia z oporem jest niekwestionowana przy określaniu urazu ścięgna mięśnia podgrzebieniowego. Dla dokładniejszej oceny, nawet gdy kontuzja jest delikatna, badanie może być przeprowadzone w kilku pozycjach. Ustala się to w oparciu o budowę mięśnia. Wytrzymałość i elastyczność mięśnia podgrzebieniowego jest często inna u różnych osób. Zazwyczaj mięsień ten jest raczej słaby, ale u tenisistów czy u atletów może być wyjątkowo mocny i rozwinięty.

Ścięgno mięśnia podgrzebieniowego jest aktywne w tenisie przy backhandzie lub przy wymachiwaniu kijem baseballowym czy golfowym. Jego uraz powoduje ból nawet przy prostych czynnościach takich jak pisanie, otwieranie drzwi lub chwytanie rzeczy zza siebie.

Mięsień podgrzebieniowy pokrywa niższy fragment łopatki poniżej jej grzebienia (2/3 przyśrodkowej części dołu podgrzebieniowego), a jego ścięgno jest przyczepione do powierzchni środkowej guzka większego kości ramiennej ; ścięgno zrasta się z torebką stawową. (ryc. 1). Mięsień podgrzebieniowy jest odpowiedzialny za zewnętrzną rotację ramienia. Ścięgno mięśnia ma bardzo duży i rozległy przyczep, szerokości nieco większej niż 1 cm zależnej od rozmiaru danej osoby i długości od 2 do ponad 5 cm.

Niektórzy ludzie mogą mieć niewielkie naderwanie ścięgna mięśnia podgrzebieniowego, które przez lata pozostaje ledwie zauważalne. Mogą oni odczuwać lekki dyskomfort przy sięganiu po rzeczy z góry lub z tylego siedzenia auta. Jeśli jednak to niewielkie naderwanie nie jest odpowiednio leczone, może później wywołać poważniejszy uraz. Taki nie leczony uraz może powodować ból przy tak prostych czynnościach jak ściąganie bluzki przez głowę, przy zakładaniu skarpetek lub podczas leżenia na boku. Oznacza to, że sytuacja znacząco się pogarsza. Często uraz ścięgna mięśnia podgrzebieniowego trwa przez lata, pozostając obojętnym na wszelkie próby leczenia. Kontuzja ta może być bardzo bolesna i uporczywa. Jeśli naderwanie jest umiarkowane, trudno ocenić jego stan. Jednakże istnieje specjalne badanie,  który pozwala stwierdzić uraz, nawet gdy jest on wyjątkowo łagodny.

Badanie: Badany stoi z nogami rozstawionymi na szerokość ramion, tak aby czuć się stabilnie. Należy położyć jedną rękę na jego ramieniu, lekko powyżej stawu łokciowego i docisnąć je do ciała, tak aby je ustabilizować. Badany zgina kończynę górną w stawie łokciowym do 90 stopni (przy ustalonym wcześniej ramieniu dociśniętym do ciała). Terapeuta swoją drugą dłonią przykłada lekko powyżej nadgarstka badanego po grzbietowej stronie przedramienia. Następnie trzeba poprosić badanego, o to aby wykonał ruch w naszym kierunku (rotacja zewnętrzna) podczas, gdy terapeuta przykłada jednostajny opór.

Jeśli to badanie nie da żadnych pozytywnych rezultatów (ból), można wykonać kolejne bardziej delikatne pod kątem 30 stopni. Rozciąganie mięśnia powoduje większy nacisk na jego strukturę i zazwyczaj daje dobry efekt. Dobrze wykonane badanie jest tożsame z odczuciem bólu, który wskazuje na kontuzję mięśnia podgrzebieniowego.

Autor: Ben Benjamin

Podobne:

mięsień podobojczykowy

Mięsień biodrowo-lędźwiowy – diagnostyka

Pośladkowy średni

Prosty Brzucha


Udostępnij

Komentarze

komentarze