Udostępnij

Pacjenci przychodzą do Was, bo niepokoi ich ból pleców, szukają u Was pomocy i przyniesienia ulgi w bólu. Bóle zaczynają się gdy np. próbowali wstać z łóżka czy sięgnąć po klucze, które spadły na podłogę. Zdolność do szybkiej oceny objawów swojego pacjenta, dobra komunikacja pozwalają  określić plan działania i terapii.

Pacjenci przychodzą do Was, bo niepokoi ich ból pleców, szukają u Was pomocy i przyniesienia ulgi w bólu. Bóle zaczynają się gdy np. próbowali wstać z łóżka czy sięgnąć po klucze, które spadły na podłogę. Zdolność do szybkiej oceny objawów swojego pacjenta, dobra komunikacja pozwalają  określić plan działania i terapii.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy może powodować ból w plecach, który waha się od łagodnego aż po ostry, intensywny ból. Należy zatem zbadać oznaki i objawy, które wskazują na zaangażowanie mięśnia biodrowo-lędźwiowego w bólu i sposobów pracy z tym mięśniem.

Objawy

Pacjenci zgłaszają ból i trudności podczas próby stania prosto, po dłużej trwającym zgięciu w stawie biodrowym, po jeździe samochodem, siedzeniu przy biurku, spaniu przy zgiętym stawie biodrowym lub na boku w pozycji embrionalnej. 

Problemy z tym mięśniem mogą wystąpić po urazach o dużej amplitudzie i szybkości np. upadkach, urazach sportowych. Przykurcz może wystąpić także po długotrwałym używaniu zgięcia biodra np. podczas jazdy rowerem.

Problemy uwidaczniają się także przy dyskopatiach, skoliozach, usztywnieniach odcinka lędźwiowego spowodowanych np. operacją.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy to podstawowy zginacz uda. Tak więc ból jest często doświadczany z  tego mięśnia gdy pacjent wykonuje zgięcie stawu biodrowego, podczas siadania czy podczas ruchów przy wstawaniu z pozycji leżącej.

Teraz spójrzmy na funkcję tego mięśnia z innej perspektywy. 

Gdy uda się w stałym położeniu mięsień biodrowo-lędźwiowy działa jako zginacz tułowia. Analiza zdjęć posturalnych ułatwia udokumentowanie i edukowanie pacjentów w temacie skróconego mięśnia biodrowo-lędźwiowego, który poprzez swój przykurcz wymusza postawę ze zgiętym stawem biodrowym, przenosząc ciężar ciała na stronę przykurczonego mięśnia utrzymując zgięte kolano po bolesnej stronie. (zdjęcie 1).

Mięsień biodrowo-lędźwiowy odgrywa też ważną rolę w utrzymywaniu pozycji pionowej zapobiegając jednocześnie przeprostowi w stawie biodrowym.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy jest aktywny podczas chodu. Kiedy mięsień ten będzie znajdował się w przykurczu, pacjenci będą chodzić w pochylonej postawie; będzie również powodował pochylenie miednicę do przodu tworząc hiperlordozę odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

 

Anatomia:

Mięsień rozpoczyna się w dole biodrowym (mięsień biodrowy)

oraz na trzonach TH12-L4 oraz sąsiednich krążkach międzykręgowych,

wyrostkach żebrowych wszystkich kręgów lędźwiowych.

Mięsień przyczepia sie wspólnym ścięgnem do krętarza mniejszego kosci udowej.

 

 

 

Testowanie mięśnia

Jednym z  prostych sposobów, aby sprawdzić długość mięśnia jest test, w którym pacjent siada na kozetce opierając się o jej skraj na guzach kulszowych. Następnie pacjent chwyta swoje kolano jak na zdjęciu i przechyla się do tyłu kładąc się na kozetce. Obserwujemy drugą kończynę , która w normie powinna zwisać poniżej poziomu kozetki (tułowia).

Jest to norma przy prawidłowej długości mięśnia.

W innym przypadku gdy noga nie zwisa swobodnie poniżej poziomu kozetki mówimy o przykurczu mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Jeśli do tego noga będzie prostować się znacznie w stawie kolanowym (a nie zwisać swobodnie jak na zdjęciu) będzie to świadczyło dodatkowo o przykurczu mięśnia czworogłowego uda.

 

Punkty spustowe

Punkty spustowe w mięśniach lędźwiowych powodują ból promienujący  ból wzdłuż kręgosłupa lędźwiowego, w przedniej i przednio-przyśrodkowej części uda, pośladku.

Gdy punkty spustowe aktywne są z obu mięśni biodrowo-lędźwiowych pacjenci wskazują przenoszenie bólu z jednej  strony na drygą.

Mięsień biodrowydaje ten sam ból  jako lędźwiowy, a także odczuwalny w pachwinie.

Chociaż punkty spustowe mogą powstać w biodrowo-lędźwiowym  z ostrego przeciążenia, są często związane z istnieniem punktów spustowych  w innych mięśniach. Ważne będzie, aby ocenić i leczyć mięsień lędźwiowy, a także mięśnie przykręgosłupowe, czworoboczny lędźwi, naprężacz powięzi szerokiej, grzebieniowy, prosty uda, prosty brzucha.

 

Środki ostrożności

Podczas gdy  rozpoznania problemu z biodrowo-lędźwiowym jest dość łatwe to konieczne jest, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do wykonywaniem rozciąganie lub terapii manualnej. Mięsień ten może dawać podobne objawy kliniczne jak problemy z nerkami, moczowodów, trzustki, esicy, węzłów chłonnych i nerwów.

Zrozumienie anatomii i właściwe szkolenie praktyczne jest konieczne przed rozpoczęciem leczenia tego mięśnia.

FILM – DZIAŁANIE MIĘŚNIA BIODROWO-LĘDŹWIOWEGO

Podobne tematy:

Mięsień podgrzebieniowy – badanie

Mięsień podobojczykowy

Mięsień prosty brzucha


Udostępnij

Komentarze

komentarze