Udostępnij

ból w mastektomii – a masaż?

ból w mastektomii – a masaż?

Jeden z naszych użytkowników zadał pytanie:

Mam taki problem. Mam pacjentkę po mastektomii wykonałem u niej masaż limfatyczny obrzęk się zmniejszył ale narzeka cały czas na ból tylnej części mięśnia naramiennego. Jeśli ręka jest ćwiczona w odciążeniu to nie czuje żadnego bólu, jednak jeśli ćwiczy to ból jest nie do zniesienia właśnie w tamtych okolicach. Co mogę zrobić aby jej pomoc? A i jeszcze jedno chciałbym się spytać informacyjnie, czy można wykonywać masaż limfatyczny jak pacjentka przyjmuje chemie?

Odpowiedź Grzegorza Lewandowskiego:

Problem jest poważny, mastektomia to poważny problem bo jest wynikiem trwającej w czasie choroby nowotworowej, jak zwykle na odległość trudno odnieść się do konkretnego problemu/przypadku bez indywidualnej oceny pacjenta, zatem:

  • jaki czas upłynął od mastektomii? to znaczy czy ból, o którym piszesz może byc jeszcze efektem pooperacyjnym?
  • czy ból jest wynikiem neuralgii pooperacyjnej? i co o tym wiesz lub co jest napisane w karcie informacyjnej o przebiegu zabiegu?

Drenaż limfatyczny możesz stosowac w trakcie chemioterapii, ale uwaga!! chemioterapia w zależności od zaawansowania choroby (TNM) w swoich skutkach oczywiście ma za zadanie leczyć (prowadzic do remisji choroby lub spowolnić dynamikę choroby), ale co też jest ważne i co jest zmienne osobniczo daje objawy niepozwalające pacjentowi funkcjonowanie tak jak dotychczas (mdłości, wymioty, osłabienie, brak apetytu, apatia, spowolnienie myślowe, myśli depresyjne), zatem bywa, że ten pacjent nie pomyśli o potrzebie drenażu/terapii lub cokolwiek do Ciebie nie przyjdzie w przyczyn w/w. i co ważne: współpracuj z lekarzem-onkologiem, chemioterapeutą, radioterapeutą, hematologiem i diagnostą laboratoryjnym

pozdrawiam
Grzegorz Lewandowski (www.ckm-akson.edu.pl)

odpowiedź Adama Zborowskiego:

Zbyt mało informacji aby udzielić konkretnej odpowiedzi. Ból może być spowodowany rozciąganiem blizn pooperacyjnych. Z drugiej strony, jeśli pojawia się tylko przy ruchach czynnych to mogło by sugerować entezopatię któregoś z mięśni stożka mięśniowo-ścięgnistego strony tylnej ramienia (najczęściej m. nadgrzebieniowego). Jeżeli pacjentka prowadziła mało ruchliwy tryb życia to wykonywanie ćwiczeń po mastektomii mogło doprowadzić do przeciążenia. Są to jednak rozważania czysto teoretyczne. Uważam, że konieczna jest konsultacja lekarza ortopedy. Polecam stronę http://rymarczyk.eu/index.php?page=kontakt ze względu na nowatorskie podejście do leczenia entezopatii.

Jeżeli chodzi o stosowanie drenażu w trakcie chemioterapii to decyzję musi podjąć lekarz prowadzący w zależności od tolerancji chemioterapii przez pacjenta oraz zmian morfologicznych i innych skutków ubocznych choć zasadniczo nie ma przeciwwskazań.
Pozdrawiam
Adam Zborowski

autor: Marcin.Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze