Udostępnij

Masaż Tui Na to starożytny chiński sposób leczenia; stosowano go już 4000 lat temu. Obecnie, obok starych, wypróbowanych zasad, specjaliści wprowadzają ulepszenia, opierając się na naukowych osiągnięciach w dziedzinie medycyny…

Masaż Tui Na to starożytny chiński sposób leczenia; stosowano go już 4000 lat temu. Obecnie, obok starych, wypróbowanych zasad, specjaliści wprowadzają ulepszenia, opierając się na naukowych osiągnięciach w dziedzinie medycyny…

Masaż Tui Na to starożytny chiński sposób leczenia; stosowano go już 4000 lat temu. Obecnie, obok starych, wypróbowanych zasad, specjaliści wprowadzają ulepszenia, opierając się na naukowych osiągnięciach w dziedzinie medycyny.

Leczenie masażem Tui Na odbywa się bez użycia środków farmakologicznych. Jego podstawową zasadą jest pobudzanie Qi, energii własnej pacjenta i przekazywanie energii z zewnątrz. Ma to miejsce poprzez silne uciskanie określonych punktów na ciele (często zbieżnych z punktami akupunktury). Energia zostaje wtedy wtłoczona do kości lub osłabionego narządu.

Stosowanie tradycyjnej metody Tui Na nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Czasami, jeżeli konieczne jest zastosowanie szczególnie silnego ucisku, może później w tych miejscach wystąpić ból. Jest to jednak efekt przejściowy i w zasadzie występujący przy wszystkich masażach terapeutycznych. To metoda bezpieczna, wypróbowana i działająca ożywczo nie tylko na chore lub osłabione miejsca, lecz na cały organizm pacjenta.

W medycynie chińskiej obowiązuje powszechna zasada równoważenia Yin i Yang (czyli pary pojęć przeciwstawnych i wzajemnie się uzupełniających opisywanych często jako ciepło – zimno, męskie – żeńskie, ciemne – jasne, itd.).  Harmonię zapewnia jedynie właściwa proporcja każdego elementu. Organizm ludzki utrzymuje swoje funkcje życiowe dzięki energii – Qi – określanej mianem energii życiowej. W myśl filozofii chińskiej, nie jest ona jednorodna i również posiada cechy Yin i Yang. Zachwianie równowagi energetycznej w organizmie, utrzymujące się przez dłuższy czas, prowadzi nieuchronnie do choroby.

Masaż Tui Na ma na celu uregulowanie przepływu energii, usunięcie blokad. Do miejsc na ciele, na których koncentruje się praca terapeuty, dopływa energia o odpowiednim ładunku. Zabieg tego rodzaju może być wykonywany wyłącznie przez specjalistę, który posiada wyjątkowo silną i harmonijną własną energię wewnętrzną.

 

ZASTOSOWANIE

Masaż pomaga nie tylko osobom chorym, ale także osobom zdrowym, chwilo wyczerpanym pracą, zmęczonym. Trwa około 40 minut i zapewnia wzmocnienie organizmu, rozluźnia napięcia, przynosi uczucie zrelaksowania, lekkości i odrodzenie sił witalnych.

W przypadku osób szczególnie osłabionych lub bardzo wrażliwych na ból, specjalista wykonuje masaż bez dotykania pacjenta; terapeuta przekazuje wówczas energię na odległość. Jest to metoda oparta na starej, chińskiej praktyce medytacyjnej zwanej Qigong.

W krajach europejskich 90 % ludności ma wady lub schorzenia kręgosłupa. Siedzący tryb życia – praca przy biurku, odpoczynek przed telewizorem, niewłaściwe ułożenie ciała podczas snu – wszystko to działa niszcząco na kręgosłup i na cały organizm. Wady postawy, spowodowane schorzeniami kręgosłupa, powszechnie występują już u małych dzieci. Wywołują one często zaburzenia procesu wzrostu oraz są przyczyną ogólnego osłabienia organizmu dziecka.

nerwy kregosłupa, serwis-masazysta.plZ punktu widzenia tradycyjnej medycyny chińskiej, choroby kręgosłupa, nawet te drobne, mają wpływ na stan całego organizmu i właściwe funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych.

Prawie wszystkie zabiegi terapeutyczne Tui Na koncentrują się w dużej mierze na kręgosłupie. Na przykład odpowiedni masaż kręgów szyjnych ma wpływ na stan oczu lub zatok nosowych, masaż części środkowej kręgosłupa na pracę serca, itd.

Masaż tradycyjną metodą Tui Na może w szybkim czasie skorygować nieprawidłowości kręgosłupa i co za tym idzie, uwolnić narząd wewnętrzny od szkodliwego oddziaływania chorego kręgosłupa. Energia dostarczona podczas zabiegu zapewnia odnowę i wzmocnienie.

Masaż kręgosłupa jest stosowany nie tylko w związku z dolegliwościami samego kręgosłupa, lecz pomaga na schorzenia w obrębie:

  • układu nerwowego
  • układu krwionośnego i serca
  • układu oddechowego
  • układu pokarmowego
  • układu moczowego i rozrodczego
  • układu ruchowego, czyli mięśni, ścięgien i kości.

 

BUDOWA KRĘGOSŁUPA I JEGO FUNKCJE

Kręgosłup jest narządem ruchu mieszczącym w swoim kanale rdzeń kręgowy otoczony trzema oponami, pomiędzy którymi krąży płyn mózgowo-rdzeniowy. Z rdzenia kręgosłupa, poprzez kanały międzykręgowe, wychodzą korzenie nerwowe.
Kręgosłup jest stale poddawany działaniu sił ściskających i rozciągających. Wraz z upływem czasu nasilają się dolegliwości związane ze zmianami zwyrodnieniowymi lub zapalnymi, co w konsekwencji prowadzi do powiększenia zwyrodnieniowego kości, obrzęku w stanach zapalnych stawów i aparatu okołostawowego, przemieszczania się kości, powstawania krwiaków, obrzęków i tym podobnych zmian. Te zmiany ograniczają fizjologiczną przestrzeń krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego, powodują ucisk na korzenie nerwowe i rdzeń kręgowy, drażnią zakończenia bólowe w aparacie stabilizującym kręgosłup i powodują odruchy przykurczu, ograniczenia ruchomości kręgosłupa, powstawanie patologicznych skrzywień, uszkodzenia korzeni nerwowych, czasem powstanie uszkodzeń rdzeniowych.

Na powstanie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa mają wpływ takie czynniki, jak ciężka praca, długotrwale wymuszona postawa, często powtarzany wysiłek podnoszenia ciężarów lub wykonywanie ruchów zginających i obrotowych. Najbardziej narażone są zawody urzędnicze (osłabienie mięśni stabilizujących kręgosłup), narażenie na wibracje, a nawet uprawianie niektórych rodzajów sportów np. jogging, żeglarstwo.

Prawidłowy i silny kręgosłup ma ogromny wpływ na układ nerwowy, ponieważ ochrania on ośrodkowy układ nerwowy, w skład którego wchodzą mózgowie i rdzeń kręgowy.

Według chińskiej medycyny tradycyjnej przez kręgosłup przebiega główna droga energii wewnętrznej Qi. Wszelkie schorzenia kręgosłupa powodują ograniczenia w jej prawidłowym obiegu wewnątrz naszego ciała. Dlatego też zaleca się wykonywanie ćwiczeń profilaktycznych pozwalających na zachowanie prawidłowej budowy kręgosłupa z zachowaniem właściwych przestrzeni między kręgami, natomiast w przypadku bardzo wielu schorzeń konieczny i bardzo korzystny jest masaż kręgosłupa.

Gdy pacjent cierpi np. na żołądek, lekarstwo pomaga tylko miejscowo. Jeśli zaś do leczenia dołączymy masaż, działając na cały kręgosłup, leczymy miejsca, w których biorą początek nerwy czuciowe, co daje znacznie lepsze i trwalsze efekty. Wprowadzana do organizmu energia Qi pomaga na wszystkie chore narządy wewnętrzne. Aby ją jednak pobudzić, należy to zrobić u źródła, czyli na kręgosłupie. W przeciwnym razie działamy tylko częściowo i w sposób niepełny. Kiedy kręgosłup jest chory, może to utrudnić wiele funkcji organizmu, jak na przykład chodzenie, sprawne poruszanie się, wykonywanie pewnych czynności. Może również zakłócić prawidłową pracę narządów wewnętrznych, ponieważ układ nerwowy nie pracuje prawidłowo. Pod wpływem masażu energia przechodzi swobodnie właściwymi sobie kanałami, leczy i wzmacnia poszczególne narządy i całe układy, które napotka na swej drodze.

Zhang Fengjun od blisko 20 lat praktykuje leczniczy masaż bioenergoterapeutyczny metodą Tui Na z bardzo dobrym skutkiem. W pracy z pacjentami opiera się na wiedzy dotyczącej tradycyjnej medycyny chińskiej, przekazanej bezpośrednio przez chińskich mistrzów oraz na wieloletnim doświadczeniu i własnych badaniach.

GABINET KANG YUAN
TRADYCYJNE CHIŃSKIE METODY LECZNICZE
UL. POLNA 10/14
00-625 WARSZAWA
TEL. 0.601 053 398

ZAJĘCIA INDYWIDUALNE
(grupy do 3 osób)
Tai Chi – Kung Fu – Qi Gong
nauka masażu chińskiego
kaligrafia – język chiński

Copyright:

Zhang Fengjun 

autor: Marcin.Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze