Udostępnij

Doświadczenia ze Szwecji pokazują, że dla osób, które straciły kogoś ze swych bliskich masaż może być pomocny w przejściu przez okres żałoby.

Doświadczenia ze Szwecji pokazują, że dla osób, które straciły kogoś ze swych bliskich masaż może być pomocny w przejściu przez okres żałoby.

Dowodzą tego doświadczenia przeprowadzone w Szwecji, a opisane na łamach czasopisma "Journal of Clinical Nursing". Wzięło w nich udział 18 osób w wieku od 34 do 78 lat, które straciły kogoś bliskiego.

Uczestnicy doświadczenia mogli wybrać masaż stóp lub masaż dłoni oraz miejsce spotkań z masażystą: dom, pracę lub szpital. Zaoferowano im prawie półgodzinny, cotygodniowy masaż przez dwa miesiące.

Jak wyjaśnia dr Berit Cronfalk z Karolinska Institutet, która kierowała tymi badaniami, masaż tkanki miękkiej pobudza receptory dotyku, co prowadzi do wydzielania się w mózgu oksytocyny – hormonu znanego ze swego działania relaksującego i poprawiającego nastrój.

Po zakończeniu serii masaży zebrano opinie na temat działania takiej terapii na osoby, które straciły bliskich. Wszyscy byli z nich zadowoleni. Jak mówili, były jak pomocna dłoń wyciągnięta we właściwym momencie, stanowiły chwili odpoczynku, kiedy ludzie mogli być sam na sam ze swoim żalem a jednocześnie nie wymagano od nich, by o nim mówili. Relaks i spokój, jakie zapewniał im masaż pozwalały im zebrać siły, by stawić czoła codzienności.

– Wszyscy ludzie, z którymi rozmawialiśmy, używali słowa "pocieszenie" – mówi dr Cronfalk, cytowana przez serwis Eurekalert. – Masaż zapewniał kontakt fizyczny i bliskość oraz pozwalał ludziom stłumić poczucie pustki i samotności – dodaje badaczka.

źródło: onet.pl


Udostępnij

Komentarze

komentarze