Udostępnij

pomimo zmniejszenia obrzęku po masażu nadal tkwi ból…

Pytanie od użytkownika:  zulaw

pomimo zmniejszenia obrzęku po masażu nadal tkwi ból…

Pytanie od użytkownika:  zulaw

Pytanie:

Mam taki problem. Mam pacjentkę po mastekomi wykonałem u niej masaż limfatyczny obrzęk sie zmniejszył ale narzeka cały czas na ból tylnej części mięśnia naramiennego.  Jeśli ręka jest ćwiczona w odciążeniu to nie czuje żadnego bólu, jednak jeśli ćwiczy to ból jest nie do zniesienia właśnie w tamtych okolicach. Co mogę zrobić aby jej pomoc?  I jeszcze jedno chciałbym się spytać informacyjnie, czy można wykonywać masaż limfatyczny jak pacjentka przyjmuje chemię?

 

Odpowiedź:

Zbyt mało informacji aby udzielić konkretnej odpowiedzi. Ból może być spowodowany rozciąganiem blizn pooperacyjnych. Z drugiej strony, jeśli pojawia się tylko przy ruchach czynnych to mogło by sugerować entezopatię któregoś z mięśni stożka mięśniowo-ścięgnistego strony tylnej ramienia (najczęściej m. nadgrzebieniowego). Jeżeli pacjentka prowadziła mało ruchliwy tryb życia to wykonywanie ćwiczeń po mastektomii mogło doprowadzić do przeciążenia. Są to jednak rozważania czysto teoretyczne. Uważam, że konieczna jest konsultacja lekarza ortopedy.

Polecam stronę http://rymarczyk.eu/index.php?page=kontakt ze względu na nowatorskie podejście do leczenia entezopatii.

Jeżeli chodzi o stosowanie drenażu w trakcie chemioterapii to decyzję musi podjąć lekarz prowadzący w zależności od tolerancji chemioterapii przez pacjenta oraz zmian morfologicznych i innych skutków ubocznych choć zasadniczo nie ma przeciwwskazań.

Pozdrawiam
Adam Zborowski

autor: Marcin.Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze