Udostępnij

Masaż misami dźwiękowymi Peter Hess rozwinął metodę masażu dźwiękiem w latach 80-tych.

Masaż misami dźwiękowymi Peter Hess rozwinął metodę masażu dźwiękiem w latach 80-tych.

W poszukiwaniu alternatywnych metod leczenia odbył wiele podróży do takich krajów jak Indie, Nepal i Tybet. Doświadczenia, które zdobył u tradycyjnych uzdrowicieli oraz u Newarów, rdzennej ludności z doliny Kathmadu, pozwoliły mu zrozumieć znaczenie dźwięku w tradycyjnym procesie uzdrawiania. Peter Hess w trakcie swoich podróży miał okazję odczuć działanie dźwięków na własnym ciele. Doznał zarówno uzdrawiającego jak i szkodliwego działania dźwięków, bo jak wszystko inne na tym świecie, również i dźwięk charakteryzuje się dualnością.  

Peter Hess, gdy tylko powrócił do Niemiec swoje doświadczenie i wiedzę zaczął przekazywać dalej. W Nepalu poznał misy dźwiękowe i doszedł do wniosku, że mogą one być idealnym medium, które pozwoli ludziom Zachodu korzystać z ich dobroczynnego działania. Jego pomysł szybko znalazł odzwierciedlenie w pierwszych seminariach, a pierwsze dobre doświadczenia doprowadziły do szybkiego rozwoju metody masażu dźwiękiem. Dzięki temu powstał elastyczny system uzyskiwania informacji zwrotnej z praktyki, który przysłużył się do dalszego rozwoju metody, bo podobnie jak dźwięk, formy masażu dźwiękiem według Petera Hessa również podlegają ciągłym zmianom.

Do Polski metodę sprowadziła Małgosia Musioł. 

Obecnie wykorzystuje się masaż dźwiękiem metodą Petera Hessa w wielu zawodach i takich dziedzinach jak pedagogika, doradztwo, terapia oraz medycyna. Szeroki wachlarz możliwości kształcenia oferowany przez Instytut Petera Hessa jest odzwierciedleniem olbrzymich możliwości wykorzystania masażu dźwiękiem, jak również wykorzystania samych mis w życiu zawodowym. Taka oferta umożliwia rozwijanie kompetencji zawodowych na wysokim poziomie w zakresie wykorzystania dźwięków.  
Czym właściwie jest masaż dźwiękiem i jakie są jego charakterystyczne cechy, świadczące o jego skuteczności?  
W dużym uproszczeniu, masaż dźwiękiem polega na ułożeniu mis dźwiękowych na osobie, która jest ubrana oraz na lekkich uderzeniach w misy. Delikatne i harmonijne dźwięki są od razu odbierane przez zmysł słuchu i szybko doprowadzają do głębokiego stanu odprężenia. Rytmiczne drgania przenoszą się na ciało i wytwarzają bardzo subtelne wibracje, które są opisywane często jako „masaż”.  

Podczas masażu dźwiękiem odczuwamy atmosferę zaufania i bezpieczeństwa, w której możemy po prostu puścić wszystko, puścić stres, lęki, zmartwienia, wątpliwości oraz inne podobne uczucia, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Atmosfera ta pozwala nam znów nawiązać kontakt z naszymi potrzebami i naszą „wewnętrzną mądrością”. Odczuwamy błogi stan ciała i być może po raz pierwszy od dłuższego czasu ponownie świadomie zaczynamy to ciało odczuwać. Galopujące myśli się uspokajają, a nasza dusza znów znajduje przestrzeń do rozwoju. Te aspekty stanowią główną oś naszego zdrowia w jego całościowym rozumieniu. Stanowią one podstawę dla radosnego, świadomego i kreatywnego życia. 

Z wielu lat doświadczeń w praktyce można wyróżnić następujące aspekty działania masażu dźwiękiem: 
• Holistyczna metoda –jednoczesne działanie na ciało, duszę i umysł 
• Dostarcza całej gamy zróżnicowanych wysokich, harmonijnych i naturalnych dźwięków mis  
• Przynosi głębokie odprężenie organizmu 
• Wzmacnia pierwotne zaufanie człowieka 
• Rozwija umiejętność „puszczania“ i wprowadzania się w stan relaksu 
• Przyczynia się do poprawy stanu zdrowia poprzez harmonizację, regenerację oraz witalizację  
• Wspiera i poprawia świadomość własnego ciała 
• Stwarza dostęp do własnych zasobów samoregeneracji oraz umożliwia ich wykorzystanie 
• Wzmacnia pewność siebie, kreatywność, siły twórcze i motywację. 
Działanie dźwięków jest bardzo złożone. Nawet, jeśli na pierwszy rzut oka metoda ta wydaje się być prosta, to jednak jej zastosowanie wymaga gruntownej wiedzy na temat działania dźwięku i jego oddziaływania na organizm oraz zebrania własnych doświadczeń, by móc w ukierunkowany i bezpieczny sposób stosować ją dla dobra klientów.

 

Podobne tenaty:

Dźwięk, który czyni cuda

Peter Hess

Masaż dźwiękiem – wywiad ze Stanisławem Kubaszakiem


Udostępnij

Komentarze

komentarze