Udostępnij

Masaż, w którym zamiast rąk używane są …gorące kamienie (jest to również rodzaj masażu kompementarnego)…

Masaż, w którym zamiast rąk używane są …gorące kamienie (jest to również rodzaj masażu kompementarnego)…

Masaż, w którym zamiast rąk używane są …gorące kamienie (jest to również rodzaj masażu kompementarnego)…

Masaż, w którym zamiast rąk używane są …gorące kamienie (jest to również rodzaj masażu kompementarnego)…

Masaż gorącymi kamieniami łączy w sobie oddziaływania zarówno termoterapii, drenażu, akupresury, aromaterapii jak i masażu szwedzkiego. Podstawę główna stanowi szerokie działanie na termoreceptory znajdujące się w skórze pacjenta. W wyniku oddziaływania odruchowego dochodzi do podniesienia temperatury okolic masowanych i wtórnego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Reakcja ta wpływa tym samym na zwiększenie pojemności łożyska naczyniowego. Odpowiedni nastrój, zastosowanie olejków eterycznych oraz odpowiednio dobrana muzyka wpływa kojąco na pacjenta, hamując działanie układu limbicznego zmniejszającego ogólne napięcie nerwowe. Obszerność oraz siła bodźca wpływają na wytworzenie dużej ilości enkefalin w C.U.N.

Celem masażu jest ogólne rozluźnienie, duże przekrwienie miejscowe i ogólne podniesienie podstawowej przemiany materii, ogólne oczyszczenie organizmu, zwiększenie procesów wymiany tkankowej oraz podniesienie progu odczuwania bólu.

Masaż gorącymi kamieniami wykonujemy specjalnymi wyselekcjonowanymi kamieniami bazaltowymi, które poprzez wieloletnia naturalną obróbkę falami morskimi mogą być użyte do celów terapeutycznych. Do masażu całego ciała potrzebnych jest zestaw około 50 kamieni o różnym kształcie i wielkości. Dlaczego bazaltowe ? Dlatego gdyż duża zawartość żelaza posiada na tyle dużą pojemność cieplną ażeby przekazać je głęboko wgłąb tkanek.

Wskazania do masażu gorącymi kamieniami:

 • stany wyczerpania psychofizycznego
 • nadmierny stres
 • wzmożone napięcie mięśniowe
 • ból pochodzenia mięśniowo-powięziowego
 • zaburzenia czynnościowe narządów wewnętrznych
 • nadciśnienie tętnicze
 • stany przeciążeniowe.

 Technikami, które głównie występują podczas masażu są: głaskanie, rozcieranie miejscowe oraz uciski punktowe. Podczas masażu stosujemy oliwkę wzbogacona w specjalne olejki terapeutyczne.

Masaż gorącymi kamieniami łączy w sobie oddziaływania zarówno termoterapii, drenażu, akupresury, aromaterapii jak i masażu szwedzkiego. Podstawę główna stanowi szerokie działanie na termoreceptory znajdujące się w skórze pacjenta. W wyniku oddziaływania odruchowego dochodzi do podniesienia temperatury okolic masowanych i wtórnego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Reakcja ta wpływa tym samym na zwiększenie pojemności łożyska naczyniowego. Odpowiedni nastrój, zastosowanie olejków eterycznych oraz odpowiednio dobrana muzyka wpływa kojąco na pacjenta, hamując działanie układu limbicznego zmniejszającego ogólne napięcie nerwowe.

Ciepło błyskawiczne i prosto do serca – Masaż Gorącymi Kamieniami
Kiedy, ciepło tak kojące jak matczyny dotyk ukierunkowane jest na zmęczone zestresowane tkanki, to mamy do czynienia z unikalnym oddziaływaniem trwającym 90 minut zwanym Masażem Gorącymi Kamieniami. 

Pomysł zrodził się w Arizonie i szybko trafił za ocean dając dobre efekty terapeutyczne. Każdy który spotkał się z tego rodzaju masażem zaobserwował, że efekty jego nie ograniczają się tylko do oddziaływań fizykalnych. Na pierwszy rzut oka terapia kamieniami nie daje wrażenia tak przyjemnego jaką w rzeczywistości jest. Ale rozważając gładkość, lśniący wygląd ciepłych bazaltowych kamieni z koryta rzeki, przesuwanych bez wysiłku po ciele, dających ukojenie, oczyszczających organizm oraz wyrównujących niedobory energetyczne można zmienić spojrzenie.

Używane do terapii kamienie, ich kształt i wielkość, temperatura, zależą od potrzeb i możliwości pacjenta. Terapia kamieniami sięga wgłąb ciała, umysłu i duszy każdego pacjenta. Fizyczna odpowiedź na działanie terapii zależy od temperatury użytych kamieni wpływając na przyśpieszenie chemicznych reakcji wymiany we krwi i limfie.

Natychmiastowa głęboka relaksacja w masażu klasycznym występuje dopiero po 15-20 minutach. Blokując pamięć wsteczną pacjenci otwierają się rozpoczynając proces psychoterapii. W każdej z kultur możemy dopatrzyć się zasad terapii kamieniami. Szamani układali kamienie blisko ciała pacjenta w celu ułatwienia procesu uzdrawiania.

Kobiety kładły ciepłe kamienie na brzuchu w celu zmniejszenia bólów menstruacyjnych. W rzymskich łaźniach chłodzono ciało na marmurowych stołach. Pielgrzymi kładli gorące kamienie w końcu łóżka w celu rozgrzania stóp. Energia roztaczająca się wokół terapii kamieniami nie dużo różni się od prostej przyjemności której doświadczamy w dzieciństwie.

Kiedy jesteśmy dziećmi, kochamy kłaść się na dużych głazach będąc w górach bądź bawić się na trawie. Te niewinne dziecięce doświadczenia są ładowaniem duszy i zdobywaniem ziemskiej energii. Podczas gdy, ciepłe kamienie dostarczają kojącego ciepła do głęboko położonych tkanek, i wymieniają w nich krew i limfę, tak zimne kamienie, są pomocne w usuwaniu krwi z miejsc zapalnych. Stosowanie na przemian ciepłych i zimnych kamieni podnosi efektywność terapii.

Całe ciało jest zaangażowane w proces w którym ciepło jest pomocne w przywróceniu homeostazy organizmowi, w którym następuje szybka wymiana krwi w sercu i płucach dostarczając utleniona krew, wzbogaconą w związki odżywcze do miejsc gdzie jest najbardziej niezbędna. Oddech początkowo zwiększa się by następnie spowolnieć pomagając klientowi wejść w stan głębokiej relaksacji na poziom, gdzie następuje uzdrawianie ciała, umysłu i duszy. Emocje całkowicie ustępują.

Terapia kamieniami jest niezbędna w każdym z gabinetów masażu, który chciałby odznaczać się profesjonalnym podejściem. Uzyskane efekty terapeutyczne jak najbardziej świadczą o tym, iż należy ja stosować. Kończąc, muszę stwierdzić, że cieszy się ona ogromnym powodzeniem wśród klientów, dając im ukojenie ich ciałom, duszom i umysłom.

Masaż z użyciem ciepłych kamieni
Kamienie podgrzewane w specjalnych podgrzewaczach używa się do masażu ciała, a także do akupresury. Różna wielkości kamienie przystosowane są do masażu różnych części ciała. Tak więc największe używa się do masażu tułowia, mniejsze umieszcza się między palcami dłoni i stóp oraz na twarzy. Taki zabieg trwa około półtorej godziny.

Masaż kamieniami jest formą oddziaływania na organizm, która wykorzystuje bodźce mechaniczne w postaci ucisku na tkanki w celu wywołania fizjologicznych odczynów. Dodatkowo masaż ciepłymi kamieniami wpływa na rozszerzanie się naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, zwiększa przepływ krwi przez mięśnie, przyspieszając dostarczanie substancji odżywczych i równocześnie powoduje sprawniejsze wydalanie produktów przemiany materii.

Masaż wpływa na:

 • skórę
  • ułatwia oddychanie skórne
  • poprawia odżywianie skóry
  • przyspiesza obieg krwi i limfy w naczyniach skórnych
  • poprawia jej elastyczność i jędrność, a co za tym idzie wygląd
  • pomaga zwalczać cellulitis
 • tkankę mięśniową
  • zwiększa zdolność mięśni do pracy
  • poprawia napięcie i elastyczność mięśni
  • regeneruje po długotrwałym wysiłku fizycznym
 • układ krwionośny i limfatyczny
  • poprawia pracę układów (gimnastyka naczyń)
  • ułatwia odpływ krwi żylnej
  • zmniejszając opór krwi w tętnicach ułatwia pracę serca
 • układ nerwowy
  • działa uspokajająco i relaksująco
  • łagodzi objawy stresu 

Masaż ciepłymi kamieniami jest zabiegiem doskonale uzupełniającym kompleksowe działanie fizjoterapeutyczne, którego zadaniem jest przywrócenie sprawności uszkodzonych narządów.

Ma również zastosowanie w gabinetach odnowy biologicznej, przyspieszając procesy wypoczynkowe, zwiększając tym samym zdolność wysiłkową organizmu.

Połączenie ciepłych kamieni z odpowiednimi technikami masażu jest zbawienne dla zmęczonego, zestresowanego ciała i umysłu współczesnego człowieka, relaksując i regenerując całe ciało.

Zabiegi relaksacyjne z użyciem kamieni
Do zabiegów tych zaliczamy terapię przy pomocy rozgrzanych kamieni z wykorzystaniem olejków zapachowych. Jest to oddziaływanie na ośrodki energii zwane według staroindyjskiej tradycji czakrami. Czakry to punkty na ciele odbierające i przetwarzające energię, która wnika do pola energetycznego człowieka oraz odpowiadają za jej prawidłowy przepływ przez całe ciało. Zablokowane czakry, mogą powodować złe samopoczucie fizyczne i psychiczne, a nawet chorobę.

W ciele człowieka znajduje się siedem najważniejszych czakr, które rozmieszczone są od podstawy kręgosłupa aż do głowy:

 1. czakra korony mieści się na czubku głowy i odpowiada za życie duchowe
 2. czakra trzeciego oka mieści się w środkowej części czoła i odpowiada za wyobraźnię, a blokady w niej mogą wywoływać bóle głowy i problemy ze wzrokiem
 3. czakra gardła znajduje się na szyi i odpowiada za twórczość, a jej blokada może powodować astmę i bóle gardła
 4. czakra serca mieści się na piersi i odpowiada za energię miłości, zaburzenia w jej obszarze mogą wywołać problemy z ciśnieniem
 5. czakra splotu słonecznego kieruje życiem uczuciowym, jej zaburzenia wywołują alergie, zmęczenie, problemy z trawieniem
 6. czakra seksu znajduje się w podbrzuszu i odpowiada za życie seksualne
 7. czakra korzenia mieści się u podstawy kręgosłupa, w okolicy kości ogonowej i odpowiada za układ odpornościowy i energię życiową, jej blokada ma wpływ na powstawanie zwyrodnień stawów

Terapia kamieniami opiera się na specjalnych mapach rozmieszczenia czakr na ciele. Podczas masażu kamienie układa się w okolicach czakr lub masuje te miejsca w celu odblokowania kanałów energetycznych

Drugim rodzajem terapii jest zabieg z wykorzystaniem energii kamieni półszlachetnych i olejków eterycznych. Łączy on w sobie działanie kamieni z aromaterapią.

Zabieg rozpoczyna się wykonaniem masażu relaksującego lub drenującego. Następnie skórę w miejscu czakry smaruje się olejkiem eterycznym i układa odpowiedni kamień półszlachetny. Z odpowiednio ułożonymi na ciele kamieniami wypoczywa się przez około pół godziny.

Po takiej terapii człowiek czuje się zrelaksowany, odprężony i wyciszony.

autor:

autor: Banasinski


Udostępnij

Komentarze

komentarze