Udostępnij

W listopadzie spotkaliśmy się z Martą Targońską. Tematem naszego spotkania był Masaż Dotyk Motyla, wchodzący w skład całej filozofii terapii Gentle Bio-Energetics.

Efektem naszego spotkania była rozmowa Rafała z Martą oraz sesja masażu Dotyk Motyla, która została wykonana właśnie na Rafale.

Pokaz masażu Dotyk Motyla można zobaczyć TUTAJ

Zapraszamy:

W listopadzie spotkaliśmy się z Martą Targońską. Tematem naszego spotkania był Masaż Dotyk Motyla, wchodzący w skład całej filozofii terapii Gentle Bio-Energetics.

Efektem naszego spotkania była rozmowa Rafała z Martą oraz sesja masażu Dotyk Motyla, która została wykonana właśnie na Rafale.

Pokaz masażu Dotyk Motyla można zobaczyć TUTAJ

Zapraszamy:

Marto może na początek kilka słów o sobie w kontekście Twojej praktyki zawodowej.
Jestem refleksoterapeutą.  Od kilku lat interesuję się różnymi technikami pracy z ciałem, dietetyką, ziołolecznictwem i rozwojem duchowym.  Wszystkie zdobyte umiejętności wykorzystuje w swej praktyce łącząc elementy terapeutyczne, duchowe oraz energetyczne. 
Jak zaczęła się Twoja przygoda z tym typem terapii?
Od dłuższego czasu pracując jako refleksoterapeuta szukałam czegoś co uzupełni moją terapię. 
Usłyszałam o masażu Dotyk Motyla i tak natknęłam się na terapię Gentle Bio-Energetics. Poszukiwania kontynuowałam poprzez Internet i znalazłam obszerny kurs, który odbywał się w USA. Odległość jednak przeszkodziła w moim uczestnictwie. Byłam natomiast w tym roku na Litwie, na zjeździe naturoterapeutów i tam poznałam Litwinkę, która pokazała mi Masaż Dotyk Motyla. Próbowałam nawet obserwując nauczyć się samodzielnie wykonania tego masażu jednak nie udało mi się ta sztuka. Masaż Dotyk Motyla jest bardzo łatwy i prosty, ale trzeba wpierw poznać całą sekwencję.  Jednocześnie dowiedziałam się, że Richard Overley przyjeżdża do Łotwy aby poprowadzić 8 dniowy kurs terapii Gentle Bio-Energetics. Natychmiast po powrocie do domu wysłałam maila z zapytaniem do Richarda i ku mojemu zaskoczeniu odpowiedź otrzymałam równie szybko. Otrzymałam termin kursu i zmieniłam swoje plany urlopowe aby móc wziąć w nim udział. Zatem wróciłam z Litwy i chwilę później pojechałam na Łotwę 
Powiedz mi  Kim jest Richard?
Richard jest założycielem instytutu  Gentle Bio-Energetics w USA. Jest trenerem i terapeutą  metody.  Uczył się bezpośrednio od twórczyni metody Pani Evy Reich, córki Wilhema Reicha.  Autor  książki „Gentle Bio-Energetics – Theory and Tools for Everyone”  którą napisał razem z Eva. 
Częścią tej terapii jest Masaż Dotyk Motyla (zobacz film poniżej – przyp. Red.)
Jak były Twoje wrażenia po kursie?
To był ciężki czas… 
Dlaczego?
W trakcie kursu oprócz tego, że poznawaliśmy nowe metody pracy to również pracowaliśmy sami ze sobą. Nie jest to łatwy proces, ponieważ wraca mnóstwo wspomnień, zauważamy coraz więcej programów, wzorców postępowania. Kurs poza tym był prowadzony w języku angielskim co wymagało ode mnie wielkiego skupienia aby zrozumieć dokładny przekaz Richarda. Byłam tam sama i nie mogłam z nikim porozmawiać po polsku. Trzeciego dnia kursu zadałam sobie pytanie co ja tutaj w ogóle robie? Poczułam się zagubiona i zmęczona, chciałam wracać do domu. 
Za chwilę przyszło zrozumienie, że nie trafiłam tutaj przez  przypadek, a wszystko wydarzyło się w odpowiednim  dla mnie czasie i momencie,  uspokoiłam się i wiedziałam że bycie tu i teraz ma sens dla mnie, dla mojego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i duchowego i przygotowuje mnie do  dalszej pracy terapeutycznej. 
Do domu wróciłam odmieniona.
Co się kryje pod nazwą Gentle Bio-Energetics?
Słowo “Gentle = Delikatny” w Gentle Bio-Energetics odnosi się do delikatnego, nieinwazyjnego podejścia, dotyku i rozmowy osoby praktykującej (rodzic, opiekun lub terapeuta, profesjonalista). Słowo „Bio-Energetics” odnosi się do energii życiowej. 
Dzięki delikatnemu dotykowi możemy wrócić do najstarszych i najgłębiej skrywanych wspomnień zapisanych w komórkach i tkankach naszego ciała. 
Istotnym elementem terapii jest wzajemne powiązanie trzech elementów: przepływu energii, traumy i zbroi.
Energia życiowa płynie nieskrępowanie przez całe życie – pulsacja, ładowanie/rozładowanie, kurczenie się i ekspansja za wyjątkiem kiedy doświadczamy traumy. 
Trauma jest doświadczeniem, które zakłóca przepływ energii. Niektóre traumatyczne doświadczenie, głównie te powstałe we wczesnym okresie naszego życia skutkują założeniem Zbroi, która ma nas chronić. Traumy takie jak np.: operacje w późniejszym okresie życia mogą przerywać przepływ energii i nie koniecznie skutkować powstaniem zbroi. 
Trauma jest wyjątkowa, unikalna i  dla każdego inna. 
W wyniku traumatycznych doświadczeń podejmujemy nieświadomą i instynktowną decyzję o założeniu Zbroi (pancerza). Zbroja jest sumą wszystkich metod jakich używamy aby chronić siebie. Mimo to, że zbroja zakładana jest w celach bezpieczeństwa, przerywa przepływ energii i uniemożliwia w pełni cieszyć się życiem. Zbroja może przejawiać się w naszych wzorcach postępowania, napięciu mięśniowym, problemach w wyrażaniu emocji czy objawach psychosomatycznych.
Naturalny przepływ energii przywracany jest dzięki delikatnym, nieinwazyjnym technikom (dotyk, rozmowa) tak dobranych aby rozpuściły zbroję, przywołały i uzdrowiły wspomnienia, uwolniły blokady i pomogły zrozumieć jak przeszłe doświadczenia wpływają na nasze obecne życie. 
Delikatne i nie inwazyjne podejście przejawia się w subtelnym dotyku, rozmowie,  szacunku dla zbroi klienta, nie ocenianiu, zrozumieniu i pełnej akceptacji. Klient w każdej chwili może przerwać  zabieg/ terapię jeżeli okaże się to dla niego za dużo – nie ma nacisku i przymusu aby kontynuować dalej.
 
Co wchodzi w skład całej terapii Gentle Bio-Energetics? Możesz mi krótko opowiedzieć?
W skład terapii Gentle Bio-Energetics wchodzi szereg metod i technik  (jest ok. 30) wspomagających zdrowie i rozwój od poczęcia aż do śmierci. Terapię możemy zastosować zaraz po doświadczeniu traumy, kilka lat po aby uwolnić traumatyczne doświadczenia zapisane w ciele lub jako profilaktykę.
Wybrane metody:
Masaż Dotyk Motyla, Balans, Metamorfoza, Linia Traum Życiowych, Psychodrama Narodzin, Oddech Psychofoniczny, techniki rozładowania emocjonalnego, Rozbrajanie Segmentowe, Uzdrawiająca Modlitwa, esencje Bacha, Brazylijski masaż palców.  
 
Czy można nauczyć się pojedynczych technik, o których mówisz czy należy uczyć się całej filozofii Gentle Bio Energetics?
Zawsze dobrze jest  poznać filozofię i to co stoi u podstaw danej terapii.  
Głównym celem terapii Gentle Bio-Energetics  jest przywrócenie naturalnego przepływy energii, jej pulsacji , procesu ładowania i rozładowania oraz ekspansji i kurczenia się.  Eva uważała, że jeżeli nie zrozumiesz tej podstawowej zasady to nie zajdziesz daleko w terapii.
Czy każdy może się tego nauczyć? Czy trzeba mieć konkretne predyspozycje?
Tak. Bezwarunkową miłość do drugiej osoby. 
Co odróżnia tę terapię od innych? W podobnym temacie pracuje się metodami Lowena, hawajską metodą Huny czy ustawienia Hellingerowskie. 
Obecnie jest szereg metod, które umożliwiają nam nawiązanie kontaktu ze swoim wewnętrznym ja i odnalezieniu się w tym życiu. Co mnie bardzo cieszy, bo każdy może znaleźć  coś dla siebie. Jednak to my musimy zrobić ten pierwszy krok. Każdy z nas jest inny, doświadczył innych traum i założyliśmy inne zbroje. Zachęcam każdego do podążania za głosem serca i odszukania metody, która jest dla niego na danym etapie rozwoju odpowiednia.
Dlaczego Gentle Bio-Energetics?  Delikatne i nieinwazyjne podejście. Możliwość poznania Siebie. Akceptacja i zrozumienie. Różnorodność metod i technik, które można zastosować w zależności od zaistniałej sytuacji.  W każdym momencie możesz powiedzieć STOP – nie ma nacisku i przymusu aby kontynuować dalej.
Czy, a jeśli tak to jak taka forma pracy może urozmaicić warsztat pracy masażysty?
Przychodzi do ciebie osoba, która jest bardzo spięta i zablokowana, aby dostać się do głębszych warstw musisz użyć więcej siły i pracy. To może spowodować ból i kolejne napięcia. Dana osoba myśli dam sobie radę, to ma tak boleć. Jeżeli w przeszłości doświadczyła nadużycia np.: fizycznego może dojść do kolejnego powtórzenia tej sytuacji i zamknięcia się w sobie lub wycofania się, napięcie mięśniowe pozostanie.
 Zamiast głębokiego i intensywnego nacisku możemy zastosować subtelny dotyk motyla. Eva Reich zaobserwowała, że zbroja (np.: napięcie mięśniowe) ponad 100 kilowych mężczyzn rozpuszcza się pod wpływem lekkiego dotyku i ponownie doświadczają oni i uzdrawiają wspomnienia traumy pierwotnej.
 
 
 
Masaż Dotyk Motyla, który wykonałaś na mnie wywołał u mnie radosny śmiech i stan euforii. Czy taki efekt często się zdarza?
Tak zdarza się.
Często pojawia się smutek, opuszczenie. Wracają wspomnienia  dawno zapomniane i głęboko schowane. Wychodziły rzeczy, które osoby myślały, że już przepracowały, a tu okazuje się że jeszcze coś pozostało. Osoby wspominają dotyk matki. 
Znaczna większość czuje się cytuję „błogo”, mocno zrelaksowana.  Doświadczają oni rozpuszczenia lub rozpłynięcia się. W trakcie pojawiają się dreszcze, oddech staje się pełniejszy i głębszy. Ciało wibruje. Czuć jak energia przemieszcza się z naszego  centrum do powierzchni skóry.  
Dzieci uspakajają się i z wielkim zainteresowaniem śledzą moje ruchy. Obserwują i wyczekują  tego co będzie dalej.  
Masaż działa uspakajająco lub energetyzująco w zależności do tego co potrzebujesz w danej chwili 
Czy to znaczy ze tyle traum nosimy w sobie? A gdzie radość z życia? Wszyscy mamy traumy?
Każdego z nas spotkało przykre i nieprzyjemne doświadczenie w życiu, które mogło przerwać przepływ energii i skutkować założeniem ochronnej zbroi.
Od poczęcia do ok. 2 roku życia zapisujemy wszystkie traumatyczne doświadczenia w ciele potem mamy możliwość dokonania wyboru.  Trauma oraz Zbroja są wyjątkowe, unikalne i  dla każdego inne.
Dla jednej osoby może to być złamanie nogi, a dla innej wypadek samochodowy.
Radość jako doświadczenie ekspansji energii pobudza nas, inspiruje, sprawia że idziemy dalej, rozwijamy się. Przykre doświadczenie zapisywanie w ciele blokują przepływ energii i mogą wpływać na nasze zdrowie i rozwój. Zbroja, która została założona np. w trakcie dzieciństwa w celach bezpieczeństwa może być  w obecnym życiu już nie potrzeba.  Zbroja przejawia się we wzorcach postępowania, napięciu mięśniowym, problemach emocjonalnych i objawach psychosomatycznych.
Dlatego ważne jest połączenie terapii werbalnej z pracą z ciałem gdzie poprzez dotyk i rozmowę uwalniana jest pamięć zapisana w naszym ciele. 
Czy poprzez Dotyk Motyla możemy usunąć zazdrość, nienawiść, a może cięższe traumy związane z molestowaniem czy przemocą? Czy może się to okazać niewystarczające?
Dotyk w masażu Dotyk Motyla jest bardzo delikatny i subtelny.  Klient w każdej chwili może  powiedzieć  STOP i kończymy masaż. Zawsze pytamy czy są części ciała, które mamy omijać. Wszystko to sprawia że masaż ten będzie bardzo dobry w przypadku osób z doświadczeniem nadużyć fizycznych i seksualnych. 
Idealnie nadaje się również przy nawiązywaniu więzi między rodzicami, a adoptowanymi dziećmi.
Co takie zmiany mogą wnieść w życie naszych pacjentów, klientów, nas samych?
Gentle Bio-Energetics pozwala odzyskać siły witalne, rozpoznać i przekształcić nieświadome systemy obronne i blokady, przepracować traumy, żałobę, trudne doświadczenia życiowe oraz zaburzenia rozwoju nawet z najwcześniejszych okresów życia.
Zatem podsumowując praca nad sobą jest niezbędna do samorealizacji, wzrostu naszej świadomości i wartości nas samych?
TAK.
Dziękuje Ci Marto za rozmowę i cudowny masaż 
Marto może na początek kilka słów o sobie w kontekście Twojej praktyki zawodowej.
Jestem refleksoterapeutą.  Od kilku lat interesuję się różnymi technikami pracy z ciałem, dietetyką, ziołolecznictwem i rozwojem duchowym.  Wszystkie zdobyte umiejętności wykorzystuje w swej praktyce łącząc elementy terapeutyczne, duchowe oraz energetyczne. 
Jak zaczęła się Twoja przygoda z tym typem terapii?
Od dłuższego czasu pracując jako refleksoterapeuta szukałam czegoś co uzupełni moją terapię. 
Usłyszałam o masażu Dotyk Motyla i tak natknęłam się na terapię Gentle Bio-Energetics. Poszukiwania kontynuowałam poprzez Internet i znalazłam obszerny kurs, który odbywał się w USA. Odległość jednak przeszkodziła w moim uczestnictwie. Byłam natomiast w tym roku na Litwie, na zjeździe naturoterapeutów i tam poznałam Litwinkę, która pokazała mi Masaż Dotyk Motyla. Próbowałam nawet obserwując nauczyć się samodzielnie wykonania tego masażu jednak nie udało mi się ta sztuka. Masaż Dotyk Motyla jest bardzo łatwy i prosty, ale trzeba wpierw poznać całą sekwencję.  Jednocześnie dowiedziałam się, że Richard Overley przyjeżdża do Łotwy aby poprowadzić 8 dniowy kurs terapii Gentle Bio-Energetics. Natychmiast po powrocie do domu wysłałam maila z zapytaniem do Richarda i ku mojemu zaskoczeniu odpowiedź otrzymałam równie szybko. Otrzymałam termin kursu i zmieniłam swoje plany urlopowe aby móc wziąć w nim udział. Zatem wróciłam z Litwy i chwilę później pojechałam na Łotwę 
Powiedz mi  Kim jest Richard?
Richard jest założycielem instytutu  Gentle Bio-Energetics w USA. Jest trenerem i terapeutą  metody.  Uczył się bezpośrednio od twórczyni metody Pani Evy Reich, córki Wilhema Reicha.  Autor  książki „Gentle Bio-Energetics – Theory and Tools for Everyone”  którą napisał razem z Eva. 
Częścią tej terapii jest Masaż Dotyk Motyla (zobacz film poniżej – przyp. Red.)
Jak były Twoje wrażenia po kursie?
To był ciężki czas… 
Dlaczego?
W trakcie kursu oprócz tego, że poznawaliśmy nowe metody pracy to również pracowaliśmy sami ze sobą. Nie jest to łatwy proces, ponieważ wraca mnóstwo wspomnień, zauważamy coraz więcej programów, wzorców postępowania. Kurs poza tym był prowadzony w języku angielskim co wymagało ode mnie wielkiego skupienia aby zrozumieć dokładny przekaz Richarda. Byłam tam sama i nie mogłam z nikim porozmawiać po polsku. Trzeciego dnia kursu zadałam sobie pytanie co ja tutaj w ogóle robie? Poczułam się zagubiona i zmęczona, chciałam wracać do domu. 
Za chwilę przyszło zrozumienie, że nie trafiłam tutaj przez  przypadek, a wszystko wydarzyło się w odpowiednim  dla mnie czasie i momencie,  uspokoiłam się i wiedziałam że bycie tu i teraz ma sens dla mnie, dla mojego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i duchowego i przygotowuje mnie do  dalszej pracy terapeutycznej. 
Do domu wróciłam odmieniona.
Co się kryje pod nazwą Gentle Bio-Energetics?
Słowo “Gentle = Delikatny” w Gentle Bio-Energetics odnosi się do delikatnego, nieinwazyjnego podejścia, dotyku i rozmowy osoby praktykującej (rodzic, opiekun lub terapeuta, profesjonalista). Słowo „Bio-Energetics” odnosi się do energii życiowej. 
Dzięki delikatnemu dotykowi możemy wrócić do najstarszych i najgłębiej skrywanych wspomnień zapisanych w komórkach i tkankach naszego ciała. 
Istotnym elementem terapii jest wzajemne powiązanie trzech elementów: przepływu energii, traumy i zbroi.
Energia życiowa płynie nieskrępowanie przez całe życie – pulsacja, ładowanie/rozładowanie, kurczenie się i ekspansja za wyjątkiem kiedy doświadczamy traumy. 
Trauma jest doświadczeniem, które zakłóca przepływ energii. Niektóre traumatyczne doświadczenie, głównie te powstałe we wczesnym okresie naszego życia skutkują założeniem Zbroi, która ma nas chronić. Traumy takie jak np.: operacje w późniejszym okresie życia mogą przerywać przepływ energii i nie koniecznie skutkować powstaniem zbroi. 
Trauma jest wyjątkowa, unikalna i  dla każdego inna. 
W wyniku traumatycznych doświadczeń podejmujemy nieświadomą i instynktowną decyzję o założeniu Zbroi (pancerza). Zbroja jest sumą wszystkich metod jakich używamy aby chronić siebie. Mimo to, że zbroja zakładana jest w celach bezpieczeństwa, przerywa przepływ energii i uniemożliwia w pełni cieszyć się życiem. Zbroja może przejawiać się w naszych wzorcach postępowania, napięciu mięśniowym, problemach w wyrażaniu emocji czy objawach psychosomatycznych.
Naturalny przepływ energii przywracany jest dzięki delikatnym, nieinwazyjnym technikom (dotyk, rozmowa) tak dobranych aby rozpuściły zbroję, przywołały i uzdrowiły wspomnienia, uwolniły blokady i pomogły zrozumieć jak przeszłe doświadczenia wpływają na nasze obecne życie. 
Delikatne i nie inwazyjne podejście przejawia się w subtelnym dotyku, rozmowie,  szacunku dla zbroi klienta, nie ocenianiu, zrozumieniu i pełnej akceptacji. Klient w każdej chwili może przerwać  zabieg/ terapię jeżeli okaże się to dla niego za dużo – nie ma nacisku i przymusu aby kontynuować dalej.
 
Co wchodzi w skład całej terapii Gentle Bio-Energetics? Możesz mi krótko opowiedzieć?
W skład terapii Gentle Bio-Energetics wchodzi szereg metod i technik  (jest ok. 30) wspomagających zdrowie i rozwój od poczęcia aż do śmierci. Terapię możemy zastosować zaraz po doświadczeniu traumy, kilka lat po aby uwolnić traumatyczne doświadczenia zapisane w ciele lub jako profilaktykę.
Wybrane metody:
Masaż Dotyk Motyla, Balans, Metamorfoza, Linia Traum Życiowych, Psychodrama Narodzin, Oddech Psychofoniczny, techniki rozładowania emocjonalnego, Rozbrajanie Segmentowe, Uzdrawiająca Modlitwa, esencje Bacha, Brazylijski masaż palców.  
 
Czy można nauczyć się pojedynczych technik, o których mówisz czy należy uczyć się całej filozofii Gentle Bio Energetics?
Zawsze dobrze jest  poznać filozofię i to co stoi u podstaw danej terapii.  
Głównym celem terapii Gentle Bio-Energetics  jest przywrócenie naturalnego przepływy energii, jej pulsacji , procesu ładowania i rozładowania oraz ekspansji i kurczenia się.  Eva uważała, że jeżeli nie zrozumiesz tej podstawowej zasady to nie zajdziesz daleko w terapii.
Czy każdy może się tego nauczyć? Czy trzeba mieć konkretne predyspozycje?
Tak. Bezwarunkową miłość do drugiej osoby. 
Co odróżnia tę terapię od innych? W podobnym temacie pracuje się metodami Lowena, hawajską metodą Huny czy ustawienia Hellingerowskie. 
Obecnie jest szereg metod, które umożliwiają nam nawiązanie kontaktu ze swoim wewnętrznym ja i odnalezieniu się w tym życiu. Co mnie bardzo cieszy, bo każdy może znaleźć  coś dla siebie. Jednak to my musimy zrobić ten pierwszy krok. Każdy z nas jest inny, doświadczył innych traum i założyliśmy inne zbroje. Zachęcam każdego do podążania za głosem serca i odszukania metody, która jest dla niego na danym etapie rozwoju odpowiednia.
Dlaczego Gentle Bio-Energetics?  Delikatne i nieinwazyjne podejście. Możliwość poznania Siebie. Akceptacja i zrozumienie. Różnorodność metod i technik, które można zastosować w zależności od zaistniałej sytuacji.  W każdym momencie możesz powiedzieć STOP – nie ma nacisku i przymusu aby kontynuować dalej.
Czy, a jeśli tak to jak taka forma pracy może urozmaicić warsztat pracy masażysty?
Przychodzi do ciebie osoba, która jest bardzo spięta i zablokowana, aby dostać się do głębszych warstw musisz użyć więcej siły i pracy. To może spowodować ból i kolejne napięcia. Dana osoba myśli dam sobie radę, to ma tak boleć. Jeżeli w przeszłości doświadczyła nadużycia np.: fizycznego może dojść do kolejnego powtórzenia tej sytuacji i zamknięcia się w sobie lub wycofania się, napięcie mięśniowe pozostanie.
 Zamiast głębokiego i intensywnego nacisku możemy zastosować subtelny dotyk motyla. Eva Reich zaobserwowała, że zbroja (np.: napięcie mięśniowe) ponad 100 kilowych mężczyzn rozpuszcza się pod wpływem lekkiego dotyku i ponownie doświadczają oni i uzdrawiają wspomnienia traumy pierwotnej.
 
 
 
Masaż Dotyk Motyla, który wykonałaś na mnie wywołał u mnie radosny śmiech i stan euforii. Czy taki efekt często się zdarza?
Tak zdarza się.
Często pojawia się smutek, opuszczenie. Wracają wspomnienia  dawno zapomniane i głęboko schowane. Wychodziły rzeczy, które osoby myślały, że już przepracowały, a tu okazuje się że jeszcze coś pozostało. Osoby wspominają dotyk matki. 
Znaczna większość czuje się cytuję „błogo”, mocno zrelaksowana.  Doświadczają oni rozpuszczenia lub rozpłynięcia się. W trakcie pojawiają się dreszcze, oddech staje się pełniejszy i głębszy. Ciało wibruje. Czuć jak energia przemieszcza się z naszego  centrum do powierzchni skóry.  
Dzieci uspakajają się i z wielkim zainteresowaniem śledzą moje ruchy. Obserwują i wyczekują  tego co będzie dalej.  
Masaż działa uspakajająco lub energetyzująco w zależności do tego co potrzebujesz w danej chwili 
Czy to znaczy ze tyle traum nosimy w sobie? A gdzie radość z życia? Wszyscy mamy traumy?
Każdego z nas spotkało przykre i nieprzyjemne doświadczenie w życiu, które mogło przerwać przepływ energii i skutkować założeniem ochronnej zbroi.
Od poczęcia do ok. 2 roku życia zapisujemy wszystkie traumatyczne doświadczenia w ciele potem mamy możliwość dokonania wyboru.  Trauma oraz Zbroja są wyjątkowe, unikalne i  dla każdego inne.
Dla jednej osoby może to być złamanie nogi, a dla innej wypadek samochodowy.
Radość jako doświadczenie ekspansji energii pobudza nas, inspiruje, sprawia że idziemy dalej, rozwijamy się. Przykre doświadczenie zapisywanie w ciele blokują przepływ energii i mogą wpływać na nasze zdrowie i rozwój. Zbroja, która została założona np. w trakcie dzieciństwa w celach bezpieczeństwa może być  w obecnym życiu już nie potrzeba.  Zbroja przejawia się we wzorcach postępowania, napięciu mięśniowym, problemach emocjonalnych i objawach psychosomatycznych.
Dlatego ważne jest połączenie terapii werbalnej z pracą z ciałem gdzie poprzez dotyk i rozmowę uwalniana jest pamięć zapisana w naszym ciele. 
Czy poprzez Dotyk Motyla możemy usunąć zazdrość, nienawiść, a może cięższe traumy związane z molestowaniem czy przemocą? Czy może się to okazać niewystarczające?
Dotyk w masażu Dotyk Motyla jest bardzo delikatny i subtelny.  Klient w każdej chwili może  powiedzieć  STOP i kończymy masaż. Zawsze pytamy czy są części ciała, które mamy omijać. Wszystko to sprawia że masaż ten będzie bardzo dobry w przypadku osób z doświadczeniem nadużyć fizycznych i seksualnych. 
Idealnie nadaje się również przy nawiązywaniu więzi między rodzicami, a adoptowanymi dziećmi.
Co takie zmiany mogą wnieść w życie naszych pacjentów, klientów, nas samych?
Gentle Bio-Energetics pozwala odzyskać siły witalne, rozpoznać i przekształcić nieświadome systemy obronne i blokady, przepracować traumy, żałobę, trudne doświadczenia życiowe oraz zaburzenia rozwoju nawet z najwcześniejszych okresów życia.
Zatem podsumowując praca nad sobą jest niezbędna do samorealizacji, wzrostu naszej świadomości i wartości nas samych?
TAK.
Dziękuje Ci Marto za rozmowę i cudowny masaż 
Rafał Uryzaj – Serwis-Masażysta.pl: Marto może na początek kilka słów o sobie w kontekście Twojej praktyki zawodowej.
Marto może na początek kilka słów o sobie w kontekście Twojej praktyki zawodowej.
Jestem refleksoterapeutą.  Od kilku lat interesuję się różnymi technikami pracy z ciałem, dietetyką, ziołolecznictwem i rozwojem duchowym.  Wszystkie zdobyte umiejętności wykorzystuje w swej praktyce łącząc elementy terapeutyczne, duchowe oraz energetyczne. 
Jak zaczęła się Twoja przygoda z tym typem terapii?
Od dłuższego czasu pracując jako refleksoterapeuta szukałam czegoś co uzupełni moją terapię. 
Usłyszałam o masażu Dotyk Motyla i tak natknęłam się na terapię Gentle Bio-Energetics. Poszukiwania kontynuowałam poprzez Internet i znalazłam obszerny kurs, który odbywał się w USA. Odległość jednak przeszkodziła w moim uczestnictwie. Byłam natomiast w tym roku na Litwie, na zjeździe naturoterapeutów i tam poznałam Litwinkę, która pokazała mi Masaż Dotyk Motyla. Próbowałam nawet obserwując nauczyć się samodzielnie wykonania tego masażu jednak nie udało mi się ta sztuka. Masaż Dotyk Motyla jest bardzo łatwy i prosty, ale trzeba wpierw poznać całą sekwencję.  Jednocześnie dowiedziałam się, że Richard Overley przyjeżdża do Łotwy aby poprowadzić 8 dniowy kurs terapii Gentle Bio-Energetics. Natychmiast po powrocie do domu wysłałam maila z zapytaniem do Richarda i ku mojemu zaskoczeniu odpowiedź otrzymałam równie szybko. Otrzymałam termin kursu i zmieniłam swoje plany urlopowe aby móc wziąć w nim udział. Zatem wróciłam z Litwy i chwilę później pojechałam na Łotwę 
Powiedz mi  Kim jest Richard?
Richard jest założycielem instytutu  Gentle Bio-Energetics w USA. Jest trenerem i terapeutą  metody.  Uczył się bezpośrednio od twórczyni metody Pani Evy Reich, córki Wilhema Reicha.  Autor  książki „Gentle Bio-Energetics – Theory and Tools for Everyone”  którą napisał razem z Eva. 
Częścią tej terapii jest Masaż Dotyk Motyla (zobacz film poniżej – przyp. Red.)
Jak były Twoje wrażenia po kursie?
To był ciężki czas… 
Dlaczego?
W trakcie kursu oprócz tego, że poznawaliśmy nowe metody pracy to również pracowaliśmy sami ze sobą. Nie jest to łatwy proces, ponieważ wraca mnóstwo wspomnień, zauważamy coraz więcej programów, wzorców postępowania. Kurs poza tym był prowadzony w języku angielskim co wymagało ode mnie wielkiego skupienia aby zrozumieć dokładny przekaz Richarda. Byłam tam sama i nie mogłam z nikim porozmawiać po polsku. Trzeciego dnia kursu zadałam sobie pytanie co ja tutaj w ogóle robie? Poczułam się zagubiona i zmęczona, chciałam wracać do domu. 
Za chwilę przyszło zrozumienie, że nie trafiłam tutaj przez  przypadek, a wszystko wydarzyło się w odpowiednim  dla mnie czasie i momencie,  uspokoiłam się i wiedziałam że bycie tu i teraz ma sens dla mnie, dla mojego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i duchowego i przygotowuje mnie do  dalszej pracy terapeutycznej. 
Do domu wróciłam odmieniona.
Co się kryje pod nazwą Gentle Bio-Energetics?
Słowo “Gentle = Delikatny” w Gentle Bio-Energetics odnosi się do delikatnego, nieinwazyjnego podejścia, dotyku i rozmowy osoby praktykującej (rodzic, opiekun lub terapeuta, profesjonalista). Słowo „Bio-Energetics” odnosi się do energii życiowej. 
Dzięki delikatnemu dotykowi możemy wrócić do najstarszych i najgłębiej skrywanych wspomnień zapisanych w komórkach i tkankach naszego ciała. 
Istotnym elementem terapii jest wzajemne powiązanie trzech elementów: przepływu energii, traumy i zbroi.
Energia życiowa płynie nieskrępowanie przez całe życie – pulsacja, ładowanie/rozładowanie, kurczenie się i ekspansja za wyjątkiem kiedy doświadczamy traumy. 
Trauma jest doświadczeniem, które zakłóca przepływ energii. Niektóre traumatyczne doświadczenie, głównie te powstałe we wczesnym okresie naszego życia skutkują założeniem Zbroi, która ma nas chronić. Traumy takie jak np.: operacje w późniejszym okresie życia mogą przerywać przepływ energii i nie koniecznie skutkować powstaniem zbroi. 
Trauma jest wyjątkowa, unikalna i  dla każdego inna. 
W wyniku traumatycznych doświadczeń podejmujemy nieświadomą i instynktowną decyzję o założeniu Zbroi (pancerza). Zbroja jest sumą wszystkich metod jakich używamy aby chronić siebie. Mimo to, że zbroja zakładana jest w celach bezpieczeństwa, przerywa przepływ energii i uniemożliwia w pełni cieszyć się życiem. Zbroja może przejawiać się w naszych wzorcach postępowania, napięciu mięśniowym, problemach w wyrażaniu emocji czy objawach psychosomatycznych.
Naturalny przepływ energii przywracany jest dzięki delikatnym, nieinwazyjnym technikom (dotyk, rozmowa) tak dobranych aby rozpuściły zbroję, przywołały i uzdrowiły wspomnienia, uwolniły blokady i pomogły zrozumieć jak przeszłe doświadczenia wpływają na nasze obecne życie. 
Delikatne i nie inwazyjne podejście przejawia się w subtelnym dotyku, rozmowie,  szacunku dla zbroi klienta, nie ocenianiu, zrozumieniu i pełnej akceptacji. Klient w każdej chwili może przerwać  zabieg/ terapię jeżeli okaże się to dla niego za dużo – nie ma nacisku i przymusu aby kontynuować dalej.
 
Co wchodzi w skład całej terapii Gentle Bio-Energetics? Możesz mi krótko opowiedzieć?
W skład terapii Gentle Bio-Energetics wchodzi szereg metod i technik  (jest ok. 30) wspomagających zdrowie i rozwój od poczęcia aż do śmierci. Terapię możemy zastosować zaraz po doświadczeniu traumy, kilka lat po aby uwolnić traumatyczne doświadczenia zapisane w ciele lub jako profilaktykę.
Wybrane metody:
Masaż Dotyk Motyla, Balans, Metamorfoza, Linia Traum Życiowych, Psychodrama Narodzin, Oddech Psychofoniczny, techniki rozładowania emocjonalnego, Rozbrajanie Segmentowe, Uzdrawiająca Modlitwa, esencje Bacha, Brazylijski masaż palców.  
 
Czy można nauczyć się pojedynczych technik, o których mówisz czy należy uczyć się całej filozofii Gentle Bio Energetics?
Zawsze dobrze jest  poznać filozofię i to co stoi u podstaw danej terapii.  
Głównym celem terapii Gentle Bio-Energetics  jest przywrócenie naturalnego przepływy energii, jej pulsacji , procesu ładowania i rozładowania oraz ekspansji i kurczenia się.  Eva uważała, że jeżeli nie zrozumiesz tej podstawowej zasady to nie zajdziesz daleko w terapii.
Czy każdy może się tego nauczyć? Czy trzeba mieć konkretne predyspozycje?
Tak. Bezwarunkową miłość do drugiej osoby. 
Co odróżnia tę terapię od innych? W podobnym temacie pracuje się metodami Lowena, hawajską metodą Huny czy ustawienia Hellingerowskie. 
Obecnie jest szereg metod, które umożliwiają nam nawiązanie kontaktu ze swoim wewnętrznym ja i odnalezieniu się w tym życiu. Co mnie bardzo cieszy, bo każdy może znaleźć  coś dla siebie. Jednak to my musimy zrobić ten pierwszy krok. Każdy z nas jest inny, doświadczył innych traum i założyliśmy inne zbroje. Zachęcam każdego do podążania za głosem serca i odszukania metody, która jest dla niego na danym etapie rozwoju odpowiednia.
Dlaczego Gentle Bio-Energetics?  Delikatne i nieinwazyjne podejście. Możliwość poznania Siebie. Akceptacja i zrozumienie. Różnorodność metod i technik, które można zastosować w zależności od zaistniałej sytuacji.  W każdym momencie możesz powiedzieć STOP – nie ma nacisku i przymusu aby kontynuować dalej.
Czy, a jeśli tak to jak taka forma pracy może urozmaicić warsztat pracy masażysty?
Przychodzi do ciebie osoba, która jest bardzo spięta i zablokowana, aby dostać się do głębszych warstw musisz użyć więcej siły i pracy. To może spowodować ból i kolejne napięcia. Dana osoba myśli dam sobie radę, to ma tak boleć. Jeżeli w przeszłości doświadczyła nadużycia np.: fizycznego może dojść do kolejnego powtórzenia tej sytuacji i zamknięcia się w sobie lub wycofania się, napięcie mięśniowe pozostanie.
 Zamiast głębokiego i intensywnego nacisku możemy zastosować subtelny dotyk motyla. Eva Reich zaobserwowała, że zbroja (np.: napięcie mięśniowe) ponad 100 kilowych mężczyzn rozpuszcza się pod wpływem lekkiego dotyku i ponownie doświadczają oni i uzdrawiają wspomnienia traumy pierwotnej.
 
 
 
Masaż Dotyk Motyla, który wykonałaś na mnie wywołał u mnie radosny śmiech i stan euforii. Czy taki efekt często się zdarza?
Tak zdarza się.
Często pojawia się smutek, opuszczenie. Wracają wspomnienia  dawno zapomniane i głęboko schowane. Wychodziły rzeczy, które osoby myślały, że już przepracowały, a tu okazuje się że jeszcze coś pozostało. Osoby wspominają dotyk matki. 
Znaczna większość czuje się cytuję „błogo”, mocno zrelaksowana.  Doświadczają oni rozpuszczenia lub rozpłynięcia się. W trakcie pojawiają się dreszcze, oddech staje się pełniejszy i głębszy. Ciało wibruje. Czuć jak energia przemieszcza się z naszego  centrum do powierzchni skóry.  
Dzieci uspakajają się i z wielkim zainteresowaniem śledzą moje ruchy. Obserwują i wyczekują  tego co będzie dalej.  
Masaż działa uspakajająco lub energetyzująco w zależności do tego co potrzebujesz w danej chwili 
Czy to znaczy ze tyle traum nosimy w sobie? A gdzie radość z życia? Wszyscy mamy traumy?
Każdego z nas spotkało przykre i nieprzyjemne doświadczenie w życiu, które mogło przerwać przepływ energii i skutkować założeniem ochronnej zbroi.
Od poczęcia do ok. 2 roku życia zapisujemy wszystkie traumatyczne doświadczenia w ciele potem mamy możliwość dokonania wyboru.  Trauma oraz Zbroja są wyjątkowe, unikalne i  dla każdego inne.
Dla jednej osoby może to być złamanie nogi, a dla innej wypadek samochodowy.
Radość jako doświadczenie ekspansji energii pobudza nas, inspiruje, sprawia że idziemy dalej, rozwijamy się. Przykre doświadczenie zapisywanie w ciele blokują przepływ energii i mogą wpływać na nasze zdrowie i rozwój. Zbroja, która została założona np. w trakcie dzieciństwa w celach bezpieczeństwa może być  w obecnym życiu już nie potrzeba.  Zbroja przejawia się we wzorcach postępowania, napięciu mięśniowym, problemach emocjonalnych i objawach psychosomatycznych.
Dlatego ważne jest połączenie terapii werbalnej z pracą z ciałem gdzie poprzez dotyk i rozmowę uwalniana jest pamięć zapisana w naszym ciele. 
Czy poprzez Dotyk Motyla możemy usunąć zazdrość, nienawiść, a może cięższe traumy związane z molestowaniem czy przemocą? Czy może się to okazać niewystarczające?
Dotyk w masażu Dotyk Motyla jest bardzo delikatny i subtelny.  Klient w każdej chwili może  powiedzieć  STOP i kończymy masaż. Zawsze pytamy czy są części ciała, które mamy omijać. Wszystko to sprawia że masaż ten będzie bardzo dobry w przypadku osób z doświadczeniem nadużyć fizycznych i seksualnych. 
Idealnie nadaje się również przy nawiązywaniu więzi między rodzicami, a adoptowanymi dziećmi.
Co takie zmiany mogą wnieść w życie naszych pacjentów, klientów, nas samych?
Gentle Bio-Energetics pozwala odzyskać siły witalne, rozpoznać i przekształcić nieświadome systemy obronne i blokady, przepracować traumy, żałobę, trudne doświadczenia życiowe oraz zaburzenia rozwoju nawet z najwcześniejszych okresów życia.
Zatem podsumowując praca nad sobą jest niezbędna do samorealizacji, wzrostu naszej świadomości i wartości nas samych?
TAK.
Dziękuje Ci Marto za rozmowę i cudowny masaż 
Marta Targońska: Jestem refleksoterapeutą.  Od kilku lat interesuję się różnymi technikami pracy z ciałem, dietetyką, ziołolecznictwem i rozwojem duchowym.  Wszystkie zdobyte umiejętności wykorzystuje w swej praktyce łącząc elementy terapeutyczne, duchowe oraz energetyczne. 
Jak zaczęła się Twoja przygoda z tym typem terapii?
 
R.U.: Od dłuższego czasu pracując jako refleksoterapeuta szukałam czegoś co uzupełni moją terapię. 
M.T.: Usłyszałam o masażu Dotyk Motyla i tak natknęłam się na terapię Gentle Bio-Energetics. Poszukiwania kontynuowałam poprzez Internet i znalazłam obszerny kurs, który odbywał się w USA. Odległość jednak przeszkodziła w moim uczestnictwie. Byłam natomiast w tym roku na Litwie, na zjeździe naturoterapeutów i tam poznałam Litwinkę, która pokazała mi Masaż Dotyk Motyla. Próbowałam nawet obserwując nauczyć się samodzielnie wykonania tego masażu jednak nie udało mi się ta sztuka. Masaż Dotyk Motyla jest bardzo łatwy i prosty, ale trzeba wpierw poznać całą sekwencję.  Jednocześnie dowiedziałam się, że Richard Overley przyjeżdża do Łotwy aby poprowadzić 8 dniowy kurs terapii Gentle Bio-Energetics. Natychmiast po powrocie do domu wysłałam maila z zapytaniem do Richarda i ku mojemu zaskoczeniu odpowiedź otrzymałam równie szybko. Otrzymałam termin kursu i zmieniłam swoje plany urlopowe aby móc wziąć w nim udział. Zatem wróciłam z Litwy i chwilę później pojechałam na Łotwę 🙂 
 
R.U.: Powiedz mi kim jest Richard?
M.T.: Richard jest założycielem instytutu  Gentle Bio-Energetics w USA. Jest trenerem i terapeutą  metody. Uczył się bezpośrednio od twórczyni metody Pani Evy Reich, córki Wilhema Reicha.  Autor  książki „Gentle Bio-Energetics – Theory and Tools for Everyone”  którą napisał razem z Eva. 
 
R.U.: Jak były Twoje wrażenia po kursie?
M.T.: To był ciężki czas… 
 
R.U.: Dlaczego?
M.T.: W trakcie kursu oprócz tego, że poznawaliśmy nowe metody pracy to również pracowaliśmy sami ze sobą. Nie jest to łatwy proces, ponieważ wraca mnóstwo wspomnień, zauważamy coraz więcej programów, wzorców postępowania. Kurs poza tym był prowadzony w języku angielskim co wymagało ode mnie wielkiego skupienia aby zrozumieć dokładny przekaz Richarda. Byłam tam sama i nie mogłam z nikim porozmawiać po polsku. Trzeciego dnia kursu zadałam sobie pytanie co ja tutaj w ogóle robie? Poczułam się zagubiona i zmęczona, chciałam wracać do domu. 
Za chwilę przyszło zrozumienie, że nie trafiłam tutaj przez  przypadek, a wszystko wydarzyło się w odpowiednim  dla mnie czasie i momencie,  uspokoiłam się i wiedziałam że bycie tu i teraz ma sens dla mnie, dla mojego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i duchowego i przygotowuje mnie do  dalszej pracy terapeutycznej. 
Do domu wróciłam odmieniona.
 
R.U.: Co się kryje pod nazwą Gentle Bio-Energetics?
M.T.: Słowo “Gentle = Delikatny” w Gentle Bio-Energetics odnosi się do delikatnego, nieinwazyjnego podejścia, dotyku i rozmowy osoby praktykującej (rodzic, opiekun lub terapeuta, profesjonalista). Słowo „Bio-Energetics” odnosi się do energii życiowej. 
Dzięki delikatnemu dotykowi możemy wrócić do najstarszych i najgłębiej skrywanych wspomnień zapisanych w komórkach i tkankach naszego ciała. 
Istotnym elementem terapii jest wzajemne powiązanie trzech elementów: przepływu energii, traumy i zbroi.
Energia życiowa płynie nieskrępowanie przez całe życie – pulsacja, ładowanie/rozładowanie, kurczenie się i ekspansja za wyjątkiem kiedy doświadczamy traumy. 
Trauma jest doświadczeniem, które zakłóca przepływ energii. Niektóre traumatyczne doświadczenie, głównie te powstałe we wczesnym okresie naszego życia skutkują założeniem Zbroi, która ma nas chronić. Traumy takie jak np.: operacje w późniejszym okresie życia mogą przerywać przepływ energii i nie koniecznie skutkować powstaniem zbroi. 
Trauma jest wyjątkowa, unikalna i  dla każdego inna. 
W wyniku traumatycznych doświadczeń podejmujemy nieświadomą i instynktowną decyzję o założeniu Zbroi (pancerza). Zbroja jest sumą wszystkich metod jakich używamy aby chronić siebie. Mimo to, że zbroja zakładana jest w celach bezpieczeństwa, przerywa przepływ energii i uniemożliwia w pełni cieszyć się życiem. Zbroja może przejawiać się w naszych wzorcach postępowania, napięciu mięśniowym, problemach w wyrażaniu emocji czy objawach psychosomatycznych.
Naturalny przepływ energii przywracany jest dzięki delikatnym, nieinwazyjnym technikom (dotyk, rozmowa) tak dobranych aby rozpuściły zbroję, przywołały i uzdrowiły wspomnienia, uwolniły blokady i pomogły zrozumieć jak przeszłe doświadczenia wpływają na nasze obecne życie. 
Delikatne i nie inwazyjne podejście przejawia się w subtelnym dotyku, rozmowie,  szacunku dla zbroi klienta, nie ocenianiu, zrozumieniu i pełnej akceptacji. Klient w każdej chwili może przerwać  zabieg/ terapię jeżeli okaże się to dla niego za dużo – nie ma nacisku i przymusu aby kontynuować dalej.
 
R.U.: Co wchodzi w skład całej terapii Gentle Bio-Energetics? Możesz mi krótko opowiedzieć?
M.T.: W skład terapii Gentle Bio-Energetics wchodzi szereg metod i technik  (jest ok. 30) wspomagających zdrowie i rozwój od poczęcia aż do śmierci. Terapię możemy zastosować zaraz po doświadczeniu traumy, kilka lat po aby uwolnić traumatyczne doświadczenia zapisane w ciele lub jako profilaktykę.
Wybrane metody:
Masaż Dotyk Motyla, Balans, Metamorfoza, Linia Traum Życiowych, Psychodrama Narodzin, Oddech Psychofoniczny, techniki rozładowania emocjonalnego, Rozbrajanie Segmentowe, Uzdrawiająca Modlitwa, esencje Bacha, Brazylijski masaż palców.  
 
R.U.: Czy można nauczyć się pojedynczych technik, o których mówisz czy należy uczyć się całej filozofii Gentle Bio Energetics?
M.T.: Zawsze dobrze jest  poznać filozofię i to co stoi u podstaw danej terapii.  
Głównym celem terapii Gentle Bio-Energetics  jest przywrócenie naturalnego przepływy energii, jej pulsacji , procesu ładowania i rozładowania oraz ekspansji i kurczenia się.  Eva uważała, że jeżeli nie zrozumiesz tej podstawowej zasady to nie zajdziesz daleko w terapii.
R.U.: Czy każdy może się tego nauczyć? Czy trzeba mieć konkretne predyspozycje?
M.T.: Tak. Bezwarunkową miłość do drugiej osoby. 
 
R.U.: Co odróżnia tę terapię od innych? W podobnym temacie pracuje się metodami Lowena, hawajską metodą Huny czy ustawienia Hellingerowskie. 
M.T.: Obecnie jest szereg metod, które umożliwiają nam nawiązanie kontaktu ze swoim wewnętrznym ja i odnalezieniu się w tym życiu. Co mnie bardzo cieszy, bo każdy może znaleźć  coś dla siebie. Jednak to my musimy zrobić ten pierwszy krok. Każdy z nas jest inny, doświadczył innych traum i założyliśmy inne zbroje. Zachęcam każdego do podążania za głosem serca i odszukania metody, która jest dla niego na danym etapie rozwoju odpowiednia.
Dlaczego Gentle Bio-Energetics?  Delikatne i nieinwazyjne podejście. Możliwość poznania Siebie. Akceptacja i zrozumienie. Różnorodność metod i technik, które można zastosować w zależności od zaistniałej sytuacji.  W każdym momencie możesz powiedzieć STOP – nie ma nacisku i przymusu aby kontynuować dalej.
 
R.U.: Czy, a jeśli tak to jak taka forma pracy może urozmaicić warsztat pracy masażysty?
M.T.: Przychodzi do ciebie osoba, która jest bardzo spięta i zablokowana, aby dostać się do głębszych warstw musisz użyć więcej siły i pracy. To może spowodować ból i kolejne napięcia. Dana osoba myśli dam sobie radę, to ma tak boleć. Jeżeli w przeszłości doświadczyła nadużycia np.: fizycznego może dojść do kolejnego powtórzenia tej sytuacji i zamknięcia się w sobie lub wycofania się, napięcie mięśniowe pozostanie.
Zamiast głębokiego i intensywnego nacisku możemy zastosować subtelny dotyk motyla. Eva Reich zaobserwowała, że zbroja (np.: napięcie mięśniowe) ponad 100 kilowych mężczyzn rozpuszcza się pod wpływem lekkiego dotyku i ponownie doświadczają oni i uzdrawiają wspomnienia traumy pierwotnej.
 
R.U.: Masaż Dotyk Motyla, który wykonałaś na mnie wywołał u mnie radosny śmiech i stan euforii. Czy taki efekt często się zdarza?
M.T.: Tak zdarza się.
Często pojawia się smutek, opuszczenie. Wracają wspomnienia  dawno zapomniane i głęboko schowane. Wychodziły rzeczy, które osoby myślały, że już przepracowały, a tu okazuje się że jeszcze coś pozostało. Osoby wspominają dotyk matki. 
Znaczna większość czuje się cytuję „błogo”, mocno zrelaksowana.  Doświadczają oni rozpuszczenia lub rozpłynięcia się. W trakcie pojawiają się dreszcze, oddech staje się pełniejszy i głębszy. Ciało wibruje. Czuć jak energia przemieszcza się z naszego  centrum do powierzchni skóry.  
Dzieci uspakajają się i z wielkim zainteresowaniem śledzą moje ruchy. Obserwują i wyczekują  tego co będzie dalej.  
Masaż działa uspokajająco lub energetyzująco w zależności do tego co potrzebujesz w danej chwili
 
R.U.: Czy to znaczy ze tyle traum nosimy w sobie? A gdzie radość z życia? Wszyscy mamy traumy?
M.T.: Każdego z nas spotkało przykre i nieprzyjemne doświadczenie w życiu, które mogło przerwać przepływ energii i skutkować założeniem ochronnej zbroi.
Od poczęcia do ok. 2 roku życia zapisujemy wszystkie traumatyczne doświadczenia w ciele potem mamy możliwość dokonania wyboru.  Trauma oraz Zbroja są wyjątkowe, unikalne i  dla każdego inne.
Dla jednej osoby może to być złamanie nogi, a dla innej wypadek samochodowy.
Radość jako doświadczenie ekspansji energii pobudza nas, inspiruje, sprawia że idziemy dalej, rozwijamy się. Przykre doświadczenie zapisywanie w ciele blokują przepływ energii i mogą wpływać na nasze zdrowie i rozwój. Zbroja, która została założona np. w trakcie dzieciństwa w celach bezpieczeństwa może być  w obecnym życiu już nie potrzeba.  Zbroja przejawia się we wzorcach postępowania, napięciu mięśniowym, problemach emocjonalnych i objawach psychosomatycznych.
Dlatego ważne jest połączenie terapii werbalnej z pracą z ciałem gdzie poprzez dotyk i rozmowę uwalniana jest pamięć zapisana w naszym ciele. 
 
 
R.U.: Czy poprzez Dotyk Motyla możemy usunąć zazdrość, nienawiść, a może cięższe traumy związane z molestowaniem czy przemocą? Czy może się to okazać niewystarczające?
M.T.: Dotyk w masażu Dotyk Motyla jest bardzo delikatny i subtelny.  Klient w każdej chwili może  powiedzieć  STOP i kończymy masaż. Zawsze pytamy czy są części ciała, które mamy omijać. Wszystko to sprawia że masaż ten będzie bardzo dobry w przypadku osób z doświadczeniem nadużyć fizycznych i seksualnych. 
Idealnie nadaje się również przy nawiązywaniu więzi między rodzicami, a adoptowanymi dziećmi.
 
R.U.: Co takie zmiany mogą wnieść w życie naszych pacjentów, klientów, nas samych?
M.T.: Gentle Bio-Energetics pozwala odzyskać siły witalne, rozpoznać i przekształcić nieświadome systemy obronne i blokady, przepracować traumy, żałobę, trudne doświadczenia życiowe oraz zaburzenia rozwoju nawet z najwcześniejszych okresów życia.
 
R.U.: Zatem podsumowując praca nad sobą jest niezbędna do samorealizacji, wzrostu naszej świadomości i wartości nas samych?
M.T.: TAK.
 
R.U.: Dziękuje Ci Marto za rozmowę i cudowny masaż 🙂
 

Udostępnij

Komentarze

komentarze