Udostępnij

Pozycje, którą chce opisać nie jest stricte związana z masażem jednak podejmuje wiele ciekawych kwestii. Bez względu na to czy ktoś wierzy w pojęcie karmy czy nie może odnaleźć w niej wiele istotnym aspektów zdrowia i choroby, podanych w bardzo ciekawy i optymistyczny sposób.

Pozycje, którą chce opisać nie jest stricte związana z masażem jednak podejmuje wiele ciekawych kwestii. Bez względu na to czy ktoś wierzy w pojęcie karmy czy nie może odnaleźć w niej wiele istotnym aspektów zdrowia i choroby, podanych w bardzo ciekawy i optymistyczny sposób.

Książka jest o tyle wciągająca, że czytając ją, skłaniamy się nieustannie do refleksji nad samym sobą,  swoim życiem i postępowaniem. Uświadamia nam, że w wielu przypadkach to my ponosimy odpowiedzialność za nasze życie, za łamanie praw natury choć wydawałoby się że te kwestie w ogóle nas nie dotyczą.

Książka podejmuje bardzo ważną kwestię, o której często zapomina medycyna akademicka, a mianowicie psychologiczne podłoże wielu chorób. Tradycyjna medycyna za pewnik uważa tylko fakty potwierdzone badaniami klinicznymi. Wszelkie możliwości leczenia ciężkich chorób za pomocą medycyny alternatywnej neguje i kwestionuje jako dawanie złudnych nadziei i okazję do zarobkowania na naiwności i desperackiej walce o życie pacjentów i ich rodzin. Przypadki wyleczenia osób skazanych na śmierć określa mianem cudu, nie biorąc pod uwagę właśnie możliwości samouzdrawiania dzięki pracy nad sobą i likwidowaniu negatywnych wzorców we własnej osobowości czy przeszłych wydarzeniach.

Pocieszającym jest fakt, że już na pierwszych kartkach tej książki na temat diagnostyki karmicznej wypowiadają się pochlebnie dwaj lekarze akademiccy.

Dr. N med. Ana Verovnik (neuropsychiatra) pisze, że medycyna daje nam ogromne pole manewru, jednak czasem powinniśmy pochylić się nad własnym życiem i zastanowić nad przyczynami prowadzącymi nas do chorób. Nie tylko przyczynami organicznymi, ale również psychologicznymi.

Dr. N. med. Ivica Flis Smaka (traumatolog narządu ruchu i rehabilitacji) twierdzi natomiast, że wielopoziomowa diagnostyka karmy daje nam odmienne podejście jakiego nie uczy medycyna klasyczna. Mówi też:  „osobiście popieram to odmienne podejście, które potrafi otwartemu umysłowi lekarza rozszerzyć horyzonty medycyny klasycznej.”

O wpływie psychiki na powstawanie chorób mówił już psychiatra Lowen, który poświęcił całe życie na badanie tych korelacji. Mówi o tym również medycyna hawajska „Huna” i bez względu czy nazywamy to programami, które należy usunąć z naszej podświadomości czy oczyszczaniem karmy i biopola powinniśmy więcej uwagi przykładać  do tego co niezbadane.

Zawsze stawiam sobie przy tym temacie pytanie dlaczego medycyna alternatywna nie odrzuca tej klasycznej a ta klasyczna w większości całkiem zamyka się na podejście inne niż akademickie?

Ignorancja? Konflikt interesów? Skłaniam się ku temu drugiemu po ostatnich działaniach Unii Europejskiej w celu zakazania sprzedaży suplementów naturalnych. A podobno dobro pacjenta jest najważniejsze…  (tekst można przeczytać TUTAJ)

Wracając do książki , Ogorevc opowiada w niej jak zetknął się z bioenergoterapią dzięki chorobie, na którą cierpiał i jak długą drogę musiał przejść aby badać i szukać ciągle to nowych ścieżek do poznania natury problemów zdrowotnych. Książka dotyczy karmy jednak kwestie, których dotyka możemy postrzegać nawet nie będąc mocno zagłębionym w temacie.

W jednym z rozdziałów, gdzie opisuje warstwy biopola człowieka ukazane są wzorce w podświadomości odziedziczone po ojcu i matce.  Ich rola i następstwo w naszym życiu. Dokładnie opisuje wpływ rodziców na swoje dzieci, podkreśla rolę pozytywnych emocji w życiu każdego z nas, rolę miłości na zdrowie, traumatyczne przeżycia w trakcie ciąży czy po porodzie, konflikty między rodzicami ,mający wpływ na dziecko czy nawet wpływ dziadków na nowo narodzone dziecko.

Opisuje również wpływ kultury i sztuki oraz otaczającego nas świata na nasze zdrowie. Sam autor w rozdziale zatytułowanym dlaczego chorujemy mówi o roli medycyny:

„Niewątpliwie współczesna medycyna osiąga wyjątkowe sukcesy zarówno w diagnostyce jak i leczeniu. (…) wydaje się, że medycyna wie więcej na temat funkcjonowania poszczególnych części ciała i tym bardziej traci z pola widzenia organizm jako całość. Równocześnie jest bardziej niż oczywiste ze wymiar duchowy człowieka jest współodpowiedzialny za przyczyny powstawania chorób i stan zdrowia. „

Można by cytować naprawdę wiele wersów tej książki , bo są szalenie trafne i skłaniające do refleksji nawet osoby sceptycznie nastawione do tematu.

Autor podjął też temat wpływu różnego rodzaju uzależnień na nasze zdrowie i nie mówi tu tylko o uzależnieniach od alkoholu czy narkotyków, ale także od osób, duchowości, świata materialnego , władzy etc. W swej książce wiele razy odnosi się również do wiary, Boga, co może wzbudzać wiele kontrowersji.

Opisuje związek między charakterem, przeznaczeniem, a choroba, podejmuje tematykę etyki zawodowej i możliwości wprowadzania zmian w swoim życiu.

Książkę polecam z czystym sumieniem każdej osobie, która chce wykraczać poza tradycyjne pojmowanie choroby. Osobom, które chcą zatrzymać się na chwile i zadumać nad własnym życiem, postępowaniem, bądź wprowadzić w nim zmiany. Polecam też osobom, dla których ciało i zdrowie to nie tylko układy , narządy i funkcje lecz także osobowość, dusza i emocje.

Pozdrawiam

Rafa ł Uryzaj


Udostępnij

Komentarze

komentarze