Udostępnij

Pytanie od jednego z naszych użytkowników, dotyczy luźnej skóry u pacjentki po drastycznym odchudzaniu się. Spójrzmy co na to eksperci KMM

Pytanie od jednego z naszych użytkowników, dotyczy luźnej skóry u pacjentki po drastycznym odchudzaniu się. Spójrzmy co na to eksperci KMM

Pytanie zadane do wszystkich Ekspertów:

Witam serdecznie.
Ostatnio na swojej drodze zawodowej spotkalem się z problemem, z którym nie miałem wcześniej bezpośrednio do czynienia.

Mianowicie zgłosiła się do mnie Pani , która w wyniku bardzo drastycznego odchudzania stracila kilkanaście kilogramów.
Efektem tego jest znaczna ilość luźnej skóry na brzuchu, pośladkach udach. Dodam, że pacjentka jest juz po trzydziestce i zależy Jej na pozbyciu się nadmiaru skóry.

Jest gotowa na długotrwałe uczęszczanie na zabiegi jeśli efekty będą zadowalające. Osobiście masażu stricte liftingującego nie wykonywałem.

Pracując w SPA i wykonując masaże ujędrniające opierałem się na intensywnych technikach masażu klasycznego z elemantami masażu izometrycznego oraz z zastosowaniem bardzo drogich i ponoć skutecznych preparatów ściągających. Nigdy jednak ilośc luźnej tkanki nie była tak znacząca. Chcialbym w takim razie zapytać o opinie eksperta.

Co powinienem zastosować prócz intensywnego rozcierania, ugniatania poprzecznego, wibracj, wałkowania i szczypania? Czy zastosowac tylko masaż izometryczny?

Oczywiście prócz masażu zastosuję preparaty ujędrniające oraz zalecę pacjentce naprzemianne prysznice ciepłą i zimną wodą?

Chciałbym dowiedzieć się także ile warta jest tzw dieta kolagenowa?

Czy warto to takze dodać do całości terapii?

A może suplementację hydrolizatem kolagenu?

Nosze się równiez z zamiarem zalecenia pacjentce cwiczen siłowych (oczywiście dostosowanych do mozliwosci płci pieknej) w celu rozwinięcia bardzo ubogiej muskulatury co powinno ułatwić proces ściągania skóry. Zdaję sobię sprawę, o czym poinformowałem pacjentkę, że cudów nie możemy oczekiwać i tylko komplementarna terapia moze przynieść porządane efekty.

Bardzo proszę o odpowiedź na zadane przeze mnie pytania, bedę bardzo wdzięczny.
Z wyrazami szacunku
Grzegorz Wróblewski

 

tutaj odpowiedzi od Ekspertów.
W pierwszej kolejności Piotr Szczotka:

Do pewnego stopnia da się poprawić stan skóry, ale pytanie w jakim stopniu jest faktycznie porozciągana, a w jakim ma np słabe mięśnie tych okolic. Często można usłyszeć że ktoś wykonuje "intensywny klasyk". Ale co to oznacza? Klasyk ma niestety rózne oblicza. Często masazyści popełniają błąd z ugniataniem w okolicy np bioder (okolica krętarzowa!) i wykonują silne ruchy tzw. ugniatania ze skręceniem. Efekt? Niby mniej tkanki tłuszczowej, ale w rezultacie mozna takim masażem doprowadzić jeszcze mocniej do rozciągnięcia skóry.

Jak wykonywać taki masaż? Popatrzcie na przebieg np lini Langera, jak ukształtowane są kierunki włókien mięśni powierzchownych w obszarze w którym masujecie. To podstawa!

Pomocna jest znajomość masazy skupionych na tkance łącznej, nie zawsze intensywny siłowy masaż jest dobrym rozwiązaniem. Masaż izometryczny np daje rezultaty jedynie na wybranych partiach mięśni.

Opcjonalnie: techniki warstwowe, nie zapominajcie o powięzi, no i specjalistyczne techniki, np prowadzony lub stabilizowany fałd skórny
lub też technika z podtrzymaniem.

Dodatkowe pytanie jaka jest sytuacja z naczynkami?  Poza tym, co chcesz uzyskać przez tzw "szczypanie"?

Więcej min w książce Dynamiczny Masaż Antycellulit – modelowanie sylwetki.

powodzenia Piotr Szczotka

 

w drugiej kolejności, odpowiedź Grzegorza Lewandowskiego:

odpowiadam na to pytanie w ten sposób:
może warto zastanowić się w tym wypadku (utrata kilkunastu kilogramów) czy nie mając do czynienia z fartuchem brzusznym należy postarać się o konsultację chirurga plastyka celem :

  1. nakreślenia szans wykonania zabiegu liftingującego powłoki jamy brzusznej przez chirurga-plastyka?
  2. może taki zabieg pozwoli na redukcję fartucha brzusznego?

Grzegorz Lewandowski
www.ckm-akson.edu.pl

 

kolejna odpowiedź Leszka Magiery:

Witam!
W takich przypadkach różnego rodzaju masaże stosowane z preparatami ściągającymi to zabiegi tylko wspomagające, prowadzące do przywrócenia normalnej sylwetki.

Najlepsze efekty uzyskuje się po systematycznych ćwiczeniach (np.aquarobik, aerobik, bieganie na bieżni i ćwiczenia na mięśnie brzucha).
W kulbach fitnes instruktorzy dobiorą odpowiedni zestaw ćwiczeń do aktualnych możliwości tej Pani, stopniowo zwiększając obciążenia.

I to jest sprawdzony sposób na piękną sylwetkę.

Trudno jest określić jak długo ta Pani będzie musiała ćwiczyć, żeby osiągnąć zadawalające efekty.

Jeżeli wejdzie w rytm systematycznych ćwiczeń to później nie bedzie miała problemów z nadwagą i nie będzie musiała sie drastycznie odchudzać

Pozdrawiam, Leszek Magiera

autor: Marcin.Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze