Udostępnij

Koleje pytanie skierowane do Pana Leszka Magiery, tym razem chodzi o leczenie stłuczonego mięśnia…

Koleje pytanie skierowane do Pana Leszka Magiery, tym razem chodzi o leczenie stłuczonego mięśnia…

Pan Bartosz K. nick – koras18

Pytanie:

Dzień dobry jestem Pana uczniem i powoli zaczynam działać w tym zawodzie. Jednak jak zawsze na początku pracy nasuwa sie wiele pytań. Ja mam taki dylemat bo co chwile widze i słysze inne wersje. Chodzi dokładnie o to że mam osobe która doznała stłuczenia mięśnia dwugłowego uda, to jest sportowiec wysokiej klasy, po paru dniach wyszedł krwiak mineło dokładnie tydzień od wypadku i tak sie teraz zastanawiam masować to czy nie?
Jak narazie zrobiłem lekkie głaskanie rozcieranie i wibracje na to, porozluźniałem poprostu mięśień. Zastanawim sie czy ingerować w to bardziej czy zostawić to w spokoju? Prosze o porade i odpowiedź jak najszybciej z góry dziekuję.

 

Odpowiedź:

 

Witam!
 
Dzięki za pytanie postawione do rozwiązania.

W relacji kolegi masażysty jest mało informacji dotyczących stłuczonego mięśnia dwugłowego uda w związku z tym przedstawię klasyfikację uszkodzeń mięśni i postępowanie lecznicze w trzech przypadkach.
Uszkodzenia mięśni mogą wystąpić w obrębie brzuśca, przejścia mięśnia w ścięgno, ścięgna albo w miejscu przyczepu ścięgna do kości, dzieli się je na: naciągnięcia, naderwania i rozerwania.

Naciągnięcia mięśnia, czyli uszkodzenie lekkie spowodowane jest urazem pośrednim powodującym uszkodzenie mięśnia w miejscu, w którym w momencie wykonywania gwałtownego ruchu dochodzi do zmniejszenia rozciągliwości. Naciągnięcie może dotyczyć każdej części brzuśca, a miejscem szczególnie wrażliwym jest połączenie mięśniowo-ścięgniste. Uszkodzeniu ulega mała ilość włókien mięśnia lub ścięgna i towarzyszy temu powstanie krwiaka.

Naderwania mięśnia, czyli uszkodzenie średnie mięśnia spowodowane jest urazem pośrednim, przy którym dochodzi do rozerwania dużej liczby włókien mięśniowych. Uszkodzenie to przebiega podobnie do naciągnięcia mięśnia, przy czym okres unieruchomienia bezwzględnego i względnego jest dłuższy. Usprawnianie lecznicze przebiega podobnie jak w uszkodzeniach lekkich, przy czym ćwiczenia czynne z oporem i całkowite obciążanie chorej kończyny może być rozpoczęte dopiero po 3 miesiącach od wystąpienia urazu.

Rozerwanie mięśnia, czyli uszkodzenie ciężkie mięśnia jest to całkowite przerwanie włókien mięśnia czy ścięgna. U sportowców wyczynowych stosuje się leczenie operacyjne, zespalające oba końce mięśnia czy ścięgna, po którym następuje usprawnianie lecznicze podobne do usprawniania naderwanego mięśnia.

W postępowaniu leczniczym należy zwrócić uwagę na to, aby nie nastąpiło zbyt wczesne uruchamianie, ponieważ spowoduje uszkodzenie tworzących się nowych naczyń i świeże krwawienie. Natomiast zbyt długie unieruchomienie wpływa na tworzenie się nadmiernej ilości tkanki ziarninowej, mogącej ulegać zwłóknieniu. Błędy lecznicze wpływają również na ograniczenie ruchomości stawu lub jego destabilizację, powstanie blizny, która wyłącza mięsień z pracy, upośledzając jego rozciągliwość, siłę i wytrzymałość.

Po stłuczeniu i naciągnięciu mięśnia z małym krwiakiem stosuje się unieruchomienie i zimne okłady, w celu obkurczenia naczyń krwionośnych i zapobieżenie nawrotom krwiaka. Korzystnie to wpłynie na wygojenie, pozostawiając małą bliznę i minimalną dysfunkcję stawu czy kurczliwość mięśnia. Przy krwiakach dużych stosuje się miejscowe zimne okłady uciskowe i unieruchomienie całej kończyny – głównie dwa sąsiednie stawy na okres ok. 10 dni. Po tym czasie unieruchomienie zdejmuje się tylko w celu przeprowadzenia zabiegów fizykalnych i ćwiczeń czynnych wykonywanych do granicy bólu. Przy krwiakach rozległych stosuje się miejscowe zimne okłady uciskowe i unieruchomienie kończyny przez kilka tygodni.

W pierwszych dniach po urazie przeprowadza się masaż i ćwiczenia kontralateralne oraz ćwiczenia oddechowe. Pod koniec okresu unieruchomienia stosuje się masaż i ćwiczenia izometryczne do granicy bólu kończyny chorej, a także masaż i ćwiczenia kontralateralne z maksymalnym obciążeniem, kilka razy dziennie oraz tyle samo razy ćwiczenia ipsilateralne z maksymalnym oporem.

Po okresie unieruchomienia bezwzględnego następuje czas unieruchomienia względnego, które na czas rehabilitacji jest ściągane. Przeprowadza się ćwiczenia czynne wolne, a po nich zimne okłady na miejsce urazu albo po ćwiczeniach w celu likwidacji obrzęku stosuje się drenaż limfatyczny lub w celu zmniejszenia bólu i resorpcji krwiaka można zastosować masaż klasyczny powyżej i poniżej miejsca stłuczenia czy naciągnięcia. Stosuje się głaskanie, rozcieranie, ugniatanie podłużne i wibrację. Kolejno wykonuje się masaż od obwodu w kierunku brzegów krwiaka (głaskanie, rozcieranie) oraz głaskanie wokół brzegów krwiaka.

Po ok. 3 tygodniach od wystąpienia urazu przystępuje się do masażu klasycznego i ćwiczeń czynnych z oporem uszkodzonego mięśnia, a w przypadku występowania obrzęku w dalszym ciągu należy wykonywać drenaż limfatyczny, kilka razy dziennie. W tym okresie następuje całkowite obciążenie kończyny chorej. 

Tak przedstawia się postępowanie rehabilitacyjne, które niekiedy znacznie odbiega od rehabilitacji w klubie sportowym, ze względu na brak czasu, goniące terminy zawodów i gorące głowy młodych zawodników.
   
Pozdrawiam, Leszek Magiera

 

autor: Marcin.Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze