Udostępnij

Reportaż poświęcony szkołom refleksologii w Polsce. Informacje do niego zbierałem ponad 3 miesiące…. nie było łatwo.
Zapraszam do lektury… przede wszystkim przyszłych adeptów tej trudnej sztuki….

Reportaż poświęcony szkołom refleksologii w Polsce. Informacje do niego zbierałem ponad 3 miesiące…. nie było łatwo.
Zapraszam do lektury… przede wszystkim przyszłych adeptów tej trudnej sztuki….

Refleksologia, o której właśnie mam zamiar napisać jest…. no właśnie czym jest  refleksologia?
Czy refleksologia jest masażem? Zapewne stricte to nim nie jest! Ale skoro w internecie czytamy:

Refleksologia to uciskowy masaż punktowy wykonywany w tych miejscach dłoni, stóp i twarzy, które odpowiadają poszczególnym punktom ciała.

i refleksologia to dotyk… znaczy się, że ma sporo cech odpowiednich masażowi.

 

[ads-strefe:6]

 

Na wszelki wypadek, by rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytałem się osób związanych z terapiami naturalnymi:

Pan Zbigniew Dąbrowski, założyciel DARING pierwszej  prywatnej szkoły masażu w Polsce:

Refleksologia to masaż. Chyba, że ktoś ma podejście klasyczne do masażu, wtedy masaż to mięśnienie, a mięśnienie to nie już refleksologia!

Pani Beata Sekuła, założyciel MIRT-u:

Profesjonaliści używają wymiennie określeń refleksologia i masaż refleksoryczny. Nie jest to błędem. Refleksolog uciska akupunkty i w zależności od części ciała na których pracuje – rozciera,ugniata i głaszcze poszczególne receptory korespondujące z narządami wewnętrznymi/układami organizmu. Refleksologia to terapia odruchowa, gdzie poprzez techniki manualne (masaż) uruchamia się mechanizmy regulacji i regeneracji ustroju co w efekcie prowadzi do przywracania mu równowagi energetycznej i tym samym samouzdrawiania.

Pani Ewa Budzanowska-Bratko, założyciel PIR-u:

Refleksologia nie jest masażem….

Pan Dariusz Ruder, założyciel IARAMT:

Tak, refleksologia jest formą terapeutycznego masażu stóp (lub innych tzw. mikrosystemów ciała), w którym stymulowane są punkty odruchowe (refleksoryczne) na stopach, a także na dłoniach, głowie lub małżowinie usznej. Stymulacja tych punktów pobudza organizm i jego narządy do samoregulacji w celu osiągnięcia homeostazy, czyli równowagi fizjologicznej. Procesy te zachodzą na drodze odruchowej neurologicznej (łuk odruchowy w układzie nerwowym) i energetycznej (poprzez sieć meridianów).

Jednakże nie można mylić refleksorycznego masażu stóp ze zwykłym masażem stóp wykonywanym w ramach np. całościowego masażu klasycznego.

W zależności od metody refleksologii wykonuje się różne techniki uciskowe. Na przykład w metodzie Eunice Ingham jest tzw. ruch gąsienicowy kciukiem po stopie, w metodzie Ingi Dougans ruch obroty kciuka, najbardziej przypominający stymulację akupresurową lub z shiatsu, gdzie stymulacja receptorów stóp jest bardzo głęboka.

 

Co to jest refleksologia/refleksoterapia?

Znalezione w necie:

Refleksologia to nauka o punktach/strefach odruchowych znajdujących się na stopach, dłoniach i twarzy, które są projekcją energetyczną i pomniejszeniem energetycznym narządów i układów ciała ludzkiego.

W książce pt: „Historia masażu w zarysie” autorstwa Leszka Magiery, czytamy:

Refleksoterapia to dział medycyny alternatywnej, w której leczenie oparte jest na odruchach nerwowych i ich efektach,dlatego wchodzi w zakres medycyny odruchowej. Odruch nerwowy powstaje podczas stymulowania receptorów nerwowych  zlokalizowanych w skórze ( dermatom), mięśniach (miotom), okostnej (sklerotom) i bezpośrednio pochodzących z nerwów (neurotom).

Nie będę się rozpisywał na temat samej refleksologii (refleksoterapii)… zapraszam na google lub do poczytania odpowiednich publikacji oraz na  Serwis Masażysta (SM) gdzie dostępne są artykuły:

http://serwis-masazysta.pl/artykuly/art35,1,refleksologia.html
http://serwis-masazysta.pl/artykuly/art53,1,refleksoterapia_wg_inge_dougans.html

 

Dlaczego refleksologia?

Od dawna interesuje się akupresurą, refleksologią po prostu masażem punktowym, strefowym. Sam korzystam z dobrodziejstw tych masaży, wplatam je niekiedy w wykonywany masaż, podpieram się możliwościami terapeutycznymi tych technik.
Tak sobie pomyślałem, że gdybym chciał nauczyć się  np.: refleksologii, to gdzie powinienem się udać? Gdzie w Polsce można ukończyć kurs refleksologii? Jakie to są kursy i jakie szkoły uczą refleksologii?

 

Wyjaśnienia na wstępie.

Zanim jednak odpowiem na pytania, pragnę poinformować czytelników, że ów artykuł nie jest w żadnym wypadku pisany pod dyktando kogoś lub/i…. czegoś (mam tu na myśli jakąś tam szkołę refleksologii), jest  swoistym  informatorem kursów refleksologii w Polsce, jest bazą wiedzy o szkołach je organizujących… przy czym informacje do tego reportażu zdobywałem drogą mailową, telefoniczną i w rozmowach w cztery oczy z dyrektorami poszczególnych szkół. Proszę zatem nie doszukiwać się u mnie jednostronności!

Postanowiłem nie bawić się w ocenianie wybranych jednostek szkoleniowych, podaje „suche” fakty a ocenę pozostawiam czytelnikowi.

Każda ze szkół dostała te same pytania (a przynajmniej podobne). Ze szkołami MIRT i IARAMT spotkałem się osobiście, jeśli chodzi o PIR, sprawa była nieco trudna gdyż główna siedziba jest w Kanadzie…. więc w tym przypadku kontakt był mailowy. Co prawda wykonałem kilka telefonów (na terenie PL) w poszukiwaniu informacji o PIR, ale o tym w tekście poniżej.

Niniejszy artykuł zawiera nie tylko to, co właściciele napisali (zachowałem całą korespondencję mailową z konkretną szkołą), powiedzieli o sobie i o swoich szkołach, ale także informacje zawarte na ich stronach www.

 

Zatem do dzieła!

Oczywiście pierwsze co zrobiłem to zajrzałem do … netu 🙂 (druga moja pasja). W google wpisałem – refleksologia – i znalazłem tak:

 [page-break]

Szkoły refleksologii w Polsce

logo PIR, serwis-masazysta.plPIR  (Polski Instytut Refleksologii)
dane zdobyte przez: kontakt mailowy, strona www, informacje telefoniczne

Historia:

PIR jest szkołą, która działa w Polsce od 1995 r, wtedy to po raz pierwszy, co prawda na łamach rodziny i przyjaciół były prowadzone szkolenia z zakresu refleksologii. Od 1995 roku do dziś w sesjach wiosenno- jesiennych są prowadzone kursy, to już 12 lat. Po resztę informacji z zakresu historii PIRu zapraszam na http://www.refleksologia.com/histpol.html

 

Dane szkoły (firmy):

PIR – jedyne dane jakie udało mi się zdobyć to:
http://www.refleksologia.com/kontakt.htm
w podanym adresie www, widnieje adres Rzeszowski wraz z telefonem. Zadzwoniłem tam i dowiedziałem się, że jest to „tymczasowa” siedziba PIR-u podczas nie obecności jej właścicieli w Polsce. 
Nie poprzestałem na tym i drążyłem temat u źródła. Napisałem do PIR-u w Kanadzie.
Prośba mailowa o informacje, o firmie spotkała się z takim o to komentarzami, cytuję:

…nie jesteśmy zmuszeni do podawania tych informacji w tych okolicznościach. Jak podpisuje Pan z nami umowę, wystawiamy rachunek – wszystko Pan dostanie…

oraz:

Na razie nie przekonał nas Pan o swoich jak to nazwano uczciwych , "reporterskich" zamiarach a wiec sprawę pozostawiamy za zamknięta do czasu ustania siania nieprzychylnych opinii o  PIR przez osoby Panu znane. (niewiem o kogo chodzi? Ale się domyślam) Mieliśmy i mamy olbrzymią ilość prowadzonych wywiadów, programów TV, radiowych w różnych miastach Polski, Pan jest pierwszy który dopomina się o Nr wpisu do działalności gosp., regon i NIP. Coś tu nie tak z Pańskiej strony. (cytaty z korespondencji z PIR)

Natomiast była jeszcze informacja, która ma uwiarygodnić formalne istnienie PIR-u, cytuję:

Zapewniamy Pana, jesteśmy zarejestrowani, mamy regon, wpis do działalności gospodarczej jako PIR, nie jesteśmy jednostką "krzak". Jak można działać na terenie kraju nielegalnie bez rejestracji tyle lat ? My tego nie znamy…
…Nieprawdą jest, że nie wystawiamy rachunków  jako PIR- są one  wydawane potrzebującym i rozliczane przez nasze Biuro Rachunkowe. Czy sądzi Pan, że po 12 latach pracy z refleksologią potrzebne nam są kombinowania z Urzędem Skarbowym ? …
(cytat z korespondencji z PIR)

 

Certyfikaty, uprawnienia szkoły:

Z tego co zdołałem się dowiedzieć, PIR opiera swój program w większości na Metodzie Ingham, oraz ma prawa autorskie do polskiego tłumaczenia podręcznika technicznego „Lepsze zdrowie z refleksologia stóp” autora D.C.Byers z którego korzystają kursanci.

 

Certyfikaty dla kursantów:

PIR po ukończeniu kursów wystawia dyplomy  ukończenia nauki zawodu – Dyplomowany Refleksolog.   Dokumenty podpisywane są przez Panią Wandę Budzanowską-Bratko.

Cytuję:

…dokumenty podpisuje ja sama z pełną odpowiedzialnością . Jestem odpowiedzialna w całości za program praktycznej i teoretycznej pracy PIR… (cytat pochodzi z wywiadu dla Serwisu Masażysta)

 

Baza dydaktyczno – szkoleniowa:

W sumie brak. Nie ma stałej bazy. Brak sprzętu, np.: stołów do masażu. Szkoła korzysta najczęściej z sal dydaktycznych szkolnictwa ogólnego. Na czas kursu, wynajmowane są sale, gdzie prowadzone są zajęcia teoretyczne jak i praktyczne. Dlatego też w warunkach uczestnictwa napisane jest, że:

należy przynieść ze sobą małą poduszkę, duży ręcznik, puder dziecięcy, papucie domowe, wygodne ubranie….

zdjęć niestety nie posiadam, chociaż poprosiłem o nie, cytuję:

Zdjęć Panu wysyłać nie będziemy, …. Zdjęcia na ławkach  po co Panu?… (cytat z korespondencji z PIR)
 

Nauczyciele:

Państwo Wanda i Andrzej Bratko: http://www.refleksologia.com/bratko.html
zapraszam także na wywiad.

 

 Rodzaje kursów:

Kursy prowadzone są w sesjach wiosenno – jesiennych – ponieważ Państwo Bratko, mieszkają na stałe w Kanadzie i przyjeżdżają do Polski dwa razy w roku, konkretnie na te szkolenia lub egzaminy. Poza tymi terminami, kontakt mailowo, bądź telefonicznie.

PIR prowadzi kursy wielostopniowe refleksologii stóp. W sumie mamy cztery stopnie. Pierwsze trzy, przygotowują kursantów do tytułu – Praktykujący refleksolog tj.

 • seminarium I stopnia dla początkujących, gdzie uczymy się o samej refleksologii, uczymy się zasad  pracy, uczymy się  podstaw pracy kciukami, podstawowych technik relaksu, uczymy się jak czytać mowę stóp, przeprowadzamy pierwsze zabiegi pomiędzy sobą.
 • seminarium II stopnia dla kontynuujących naukę, gdzie utrwalamy swoje umiejętności, podnosimy swoje kwalifikacje i technikę pracy palcami i kciukiem
 • seminarium III stopnie, gdzie (jak jest napisane na stronie www) jesteśmy partnerami w rozmowie z wykładowcą i po dostarczeniu odpowiedniej ilości dokumentacji naszej pracy refleksologicznej, możemy przystąpić do egzaminu. Uwaga! Egzamin nie jest konieczny.

A ostatni stopień to właściwie przygotowanie do egzaminu:

 • Seminarium IV stopnia to warsztat dla zaawansowanych, przygotowujący do testu egzaminacyjnego. Egzaminem jest praca pisemna z zakresu refleksologii, którego zdanie nadaje tytuł Dyplomowanego refleksologa.

PIR prowadzi również kursy uzupełniające refleksologii twarzy i głowy. Kurs składa się z dwóch etapów, części po 16 godz. każda. Warunkiem uczestnictwa w tym kursie jest ukończenie przynajmniej I seminarium refleksologii stóp.

Terminy i szerzej opisane kursy – http://www.refleksologia.com/szkolenia.html

Ceny kursów:

niskie, np: kurs I stopnia – 450 PLN (dane z roku 2007)

[page-break]

logo MIRT, serwis-masazysta.plMIRT (Międzynarodowy Instytut Refleksologii Twarzy)
dane zdobyte przez: kontakt mailowy, strona www, spotkanie

Historia:

Międzynarodowy Instytut Refleksologii Twarzy MIRT w Warszawie działa na licencji Instituto de Reflexologia Facial/Podal Internacional z Barcelony. Przygotowania do otwarcia ośrodka szkoleniowego w Polsce trwały od grudnia 2003 roku. Pierwsze w Polsce profesjonalne kursy refleksologii twarzy odbyły się w marcu 2005 roku. MIRT to placówka szkoleniowo-terapeutyczna, która zajmuje się również doradztwem biznesowym dla początkujących terapeutów. Wspieranie obejmuje pomoc marketingową i public relations oraz organizację i zarządzanie gabinetami refleksoterapii w Polsce i za granicą. MIRT prowadzi terapię refleksoryczną dla dzieci i dorosłych oraz doradztwo dla rodziców dzieci z różnego typu problemami natury psychicznej i fizycznej ( w tym m.in. niepełnosprawności ).

Szerzej, zapraszam tu – http://www.refleksoterapia.net.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=45&Itemid=37

 

Dane szkoły (firmy):

 

 • Międzynarodowy Instytut Refleksologii Twarzy (MIRT)
 • Wpis do ewidencji dzialalnosci gospodarczej nr 3168 wydany przez Wojta Gminy Lesznowola
 • NIP 712-188-36-05
 • Regon 015520736 , woj.mazowieckie, powiat piaseczynski z numerem PKD 8042 B
 • autoryzacja: Lone Sorensen,Instituto de Reflexologia Facial y Podal Internacional, Barcelona, Hiszpania

 

Certyfikaty, uprawnienia szkoły:

MIRT posiada (jako jedyny w Polsce) certyfikat i referencje wydane są przez Instituto de Reflexologia Facial/Podal Internacional de Lone Sorensen-Lopez

Referencje od Lone Sorensen  – http://facialreflexologyinpoland.blogspot.com/2004/09/facial-reflexology-in-poland.html

 

Certyfikaty dla kursantów:

Kursanci po ukończeniu kursów opartych na licencji Sorensen, otrzymują dyplom Instituto de Reflexologia Facial/Podal Internacional de Lone Sorensen-Lopez sygnowany jej nazwiskiem.. Dyplom który jest gwarantem poznania właściwej metody z pełnym zapleczem teoretycznym i praktycznym stworzonym przez jej autorkę. Metoda jest rozpoznawana na świecie a oryginalny dyplom Instytutu zapewnia uznanie wiedzy i umiejętności w ten sposób wykształconego refleksologa.

 

Baza dydaktyczno – szkoleniowa:

MIRT mieści się w Warszawie, ul. Marszałkowska 3/5, 00-624 Warszawa , IV piętro (dawny budynek „Życia Warszawy”)
Byłem tam, budynek nic specjalnego, powiedziałbym, że raczej ponury, nieprzyjemny. Natomiast same pomieszczenie szkoły, urządzone ze smakiem, po swojsku, domowo, przytulnie. Stoją tam stoły do masażu, pod ręką wszelkie potrzebne pomoce naukowe, dydaktyczne –

http://www.refleksoterapia.com.pl/kontakt.htm

Zapraszam również do obejrzenia zdjęć

 

Nauczyciele:

Beata Sekuła – zapraszam na wywiad

 

Rodzaje kursów:
 
Zajęcia prowadzone są tylko w kameralnych 6 – 8 osobowych grupach!

Refleksologia twarzy i głowy:
 

 • I i II moduł   32 + 60 godz. (praktyki refleksologiczne)
 • III i IV moduł   32 + 60 godz. (praktyki refleksologiczne)

 
Inne kursy – podstawowe lub dokształcające:

 • refleksologia klasyczna rąk      
 • refleksologia neurologiczna rąk (kurs z Lone Sorensen)
 • Praxis Vertebralis na stopach I   
 • Praxis Vertebralis na stopach II,III,IV (kursy z Lone Sorensen)
 • Linie intestinalne na twarzy i stopach    (kurs z Lone Sorensen)
 • Refleksologia twarzy w przygotowaniu do ciąży, w porodzie i połogu
 • Lifting twarzy (kurs z Lone Sorensen)

 

Ceny kursów:

 • refleksologia twarzy i głowy cz. I/II – 2200PLN
 • refleksologia twarzy i głowy cz.III/IV – 1800PLN
 • Lifting twarzy do wykonania w gabinecie i w domu (dla profesjonalistów i amatorów) – 1100PLN
 • Praxis Vertebralis na stopach (neurorefleksologia) – 1100PLN
 • Neurorefleksologia rąk – 1100PLN
 • Linie jelitowe na twarzy (tylko dla refleksologów twarzy) – 550PLN

dla zainteresowanych szerszymi informacjami –

http://www.refleksoterapia.net.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=51&Itemid=43
 

[page-break]

logo IARAMT, serwis-masazysta.plIARAMT (The International Academy of Reflexology and Meridian Therapy)
Międzynarodowa Akademia Refleksologii i Terapii Meridianowej

 Historia:

Międzynarodowa Akademia Refleksologii i Terapii Meridianowej ( The International Academy of Reflexology & Meridian Therapy) powstała w 1983 r. w Johannesburgu. Jej założycielką jest Inge Dougans.
W Polsce IARAMT oddział główny szkoły znajduje się w Warszawie. Wyłącznym licencjonowanym przedstawicielem Inge Dougans i jej autorskiego programu nauczania refleksologii w Polsce jest Pan Dariusz Ruder – dyrektor polskiego oddziału IARAMT.

Prace przygotowawcze nad utworzeniem szkoły w Polsce trwały od 1998 roku. Oficjalnie IARAMT Poland (tak brzmi skrócona nazwa szkoły) została założona w Warszawie 2 lutego 2002 roku. Szkoła jest zarejestrowana w odpowiednich urzędach i władzach oświatowych Rzeczpospolitej Polski.

Więcej – http://www.refleksoterapia.pl/index.php?chm=1

 

Dane szkoły (firmy):

 • Nazwa – The International Academy of Reflexology and Meridian Therapy (nazwa skrocona: IARAMT Poland)
 • Nazwa polska: Międzynarodowa Akademia Refleksologii i Terapii Meridianowej
 • Nr wpisu do Ewidencji szkol i placówek niepublicznych m. st. Warszawy: 754 K
 • NIP 521-202-61-07
 • Regon 012569966

 

Certyfikaty, uprawnienia szkoły:

Akademia w Warszawie posiada międzynarodową licencję na nauczanie refleksologii, wydaną przez Oddział Główny w Jahanesburgu oraz tamtejsze ministerstwo oświaty. Program nauczania  IARAMT jest zatwierdzony przez Biuro Edukacji m. st. Warszawy oraz Mazowieckie Kuratorium Oświaty.

 

Certyfikaty dla kursantów:

Sprawa nie co złożona bo:
oddział IARAMT w Polsce realizuje program nauczania w systemie 2-stopniowych kursów trwających około pół roku. Po kursie refleksologii 1 stopnia słuchacze otrzymują certyfikat ukończenia szkolenia w języku polskim, natomiast po ukończeniu kursu 2 stopnia i pozytywnie zdanym egzaminie końcowym – dwa certyfikaty: polsko- i anglojęzyczny (wydany przez Akademię w Johannesburgu i podpisany przez Inge Dougans). IARAMT ma także prawo do wydawania dyplomów na drukach MENiS.

 

Baza dydaktyczno – szkoleniowa:

Oddział Główny:
01-383 Warszawa, ul. Sternicza 57
http://www.refleksoterapia.pl/index.php?chm=48

Szkoła nowoczesna, pełne oprzyrządowanie sal dydaktycznych – teoretycznych jak i praktycznych. Wszelkie pomoce naukowe, stoły, taborety… jednym słowem wszystko co jest potrzebne do nauki refleksologii i nie tylko.

zapraszam do obejrzenia zdjęć

Oddziały Regionalne:
Międzynarodowa Akademia Refleksologii w Warszawie posiada oddziały regionalne w Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Tychach i Wrocławiu – http://www.refleksoterapia.pl/index.php?chm=5

 

Nauczyciele:

Pan Darek Ruder, dyrektor IARAMT, jest także wykładowcą – zapraszam na wywiad
Szkoła posiada liczną grupę nauczycieli –  http://www.refleksoterapia.pl/index.php?chm=6
 


 

Rodzaje i zakres kursów:

Słuchacze kursów zostają wyposażeni w kompletną wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu refleksoterapii – reflektorycznego masażu stóp wspartego chińską teorią meridianów.

Zawodowe kursy refleksologii stóp odbywają się na trzech poziomach zaawansowania:

 • Kurs refleksologii I° – podstawowy
 • Kurs refleksologii II° – zaawansowany
 • Kurs refleksologii metodą Vacuflex III° – specjalistyczny

Dla osób bardzo samodzielnych, IARAMT przygotował kursy indywidualne

dla ciekawskich – http://www.refleksoterapia.pl/index.php?chm=7

ponadto IARAMT prowadzi także:

 • Warsztaty "Mobilizacje stawów stopy"
 • Kurs I stopnia – masaż układu narządów ruchu
 • Kurs I i II stopnia – j/w + masaż narządów wewnętrznych
 • Kurs III stopnia – nauka "medycznego chi kung"
 • Warsztaty "Dietetyka chińska według Pięciu Przemian"

 

Ceny kursów:

Kurs podstawowy I° (130 godzin) – 1800PLN (w Warszawie drożej o 300PLN)
Kurs zaawansowany II° (150 godzin) – 2400PLN
Kurs specjalistyczny III° (Vacuflex) – 2100PLN

Warsztaty "Mobilizacje stawów stopy" (16 godzin) – 550PLN
Kurs I stopnia – masaż układu narządów ruchu (24 godziny) – cena jeszcze nie uzgodniona
Kurs I i II stopnia – j/w + masaż narządów wewnętrznych (48 godzin) – 1680PLN
Kurs III stopnia – nauka "medycznego chi kung" (24 godzin) -cena jeszcze neu zgodniona
Warsztaty "Dietetyka chińska według Pięciu Przemian" (1 weekend) – 490PLN

http://www.refleksoterapia.pl/index.php?chm=10

autor:

Marcin Banasiński

autor: Marcin.Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze