Udostępnij

Tak jak zapowiadaliśmy kolejna część serii o plastrowaniu dynamicznym dotyczyć będzie budowy i roli skóry. Zacznijmy od kilku ciekawych faktów na temat naszej skóry. Skóra tworzy najbardziej zewnętrzną część powłoki naszego ciała ( tak jakby ktoś o tym nie wiedział :)) , ale już nie każdy z nas wie, że zarówno pod względem masy jaki powierzchni stanowi największy narząd człowieka. Powierzchnia skóry wynosi około 1,5 do 2 m2,  a grubość waha się w granicach od 300 mikrometrów do 4 milimetrów.

Tak jak zapowiadaliśmy kolejna część serii o plastrowaniu dynamicznym dotyczyć będzie budowy i roli skóry. Zacznijmy od kilku ciekawych faktów na temat naszej skóry. Skóra tworzy najbardziej zewnętrzną część powłoki naszego ciała ( tak jakby ktoś o tym nie wiedział :)) , ale już nie każdy z nas wie, że zarówno pod względem masy jaki powierzchni stanowi największy narząd człowieka. Powierzchnia skóry wynosi około 1,5 do 2 m2,  a grubość waha się w granicach od 300 mikrometrów do 4 milimetrów. Nasza skóra stanowił około 15% procent wagi naszego ciała i może ważyć około 18kg.

Nasza skóra jest nazywana narządem, nie bez przyczyny, bierze ona udział w wielu czynnościach:

1)      Bierze udział w melanogenezie – wytwarzanie melaniny, zaburzenia w wytwarzaniu tego pigmentu mogą prowadzić do Albinizmu, warto nadmienić iż w Afryce osoby z albinizmem są prześladowane;

2)      Amortyzacja sił działających od zewnątrz – za tę funkcję odpowiadają włókna klejorodne, sprężyste, podściółka tłuszczowa;

3)      Gospodarce witaminowej – wytwarzanie witaminy D3, działającej przeciwkrzywiczo;

4)      Gospodarce tłuszczowej – magazynowanie tłuszczu w tkance podskórnej;

5)      Gospodarce wodno- mineralnej – gruczoły potowe, podścielisko tkanki łącznej;

6)      Chemicznej barierze – gruczoły łojowe, płaszcz kwasowy i lipidowy powierzchni, keratyna naskórka;

7)      Resorpcji – ograniczone i kontrolowane wchłanianie, niektórych związków chemicznych;

8)      Wydzielaniu dokrewnym – komórki tuczne (heparyna i histamina)

9)      Termoregulacji – POWIERZCHOWNE SPLOTY NACZYNIOWE, GŁÓWNIE ŻYŁY, biernie – owłosienie gruczoły potowe

10)    PERCEPCJI BODŹCÓW – RECEPTORY W SKÓRZE I NASKÓRKU, WŁÓKIENKA NERWOWE.

Cały ten wstęp piszę po to aby łatwiej było nam zrozumieć istotę, sens naklejania taśm. Skupimy się teraz na dwóch ostatnich podpunktach. Są one dla współpracy plaster – skóra, skóra – plaster, najważniejsze. Za jaką teorią nie pójść ( ostatnio jest ich kilka na polskim rynku) zawsze dojdzie się do podstawy, którą przekazał Kenzo Kase. Dlaczego powstało plastrowanie dynamiczne? Ponieważ twórca zaobserwował, że sztywny taping nie pomaga, nie wspiera wchłanianiu się czy to obrzęku czy to krwiaka. Dlaczego nie? Ponieważ jest sztywny. Dlatego wraz z technologami wymyślił plastry, które są pod względem grubości, ciężaru, rozciągliwości i przepuszczalności maksymalnie zbliżone do tych właściwości dla skóry ludzkiej. W kolejnych wpisach dokładnie omówimy jakie ma to znaczenie na odczuwanie bólu i  dlaczego po naklejeniu taśmy odczuwamy mniejszy ból.

Ostatnie o czym chcę wspomnieć w tym wpisie to percepcja! Jakże ważna, w funkcjonowaniu człowieka, w utrzymywaniu równowagi, postawy pionowej, w chodzie, w biegu, w każdej czynności. Już w latach 1995- 1997 powstały pierwsze badania na temat wpływu plastrowania na czucie pozycji w stawie. W kolejnym wpisie omówimy układ limfatyczny oraz wpływ plastrowania dynamicznego na ten układu. Skóra tak naprawdę jest odbiorcą czterech różnych rodzajów czucia: uczucie bólu (włączając kłucie, swędzenie, pieczenie), dotyku (ważną informacją jest to, że ucisk jest odmianą dotyku, ucisk występuje również wtedy kiedy po urazie mamy np. obrzęk), czucie zimna i ciepła.

Podaje tutaj ogólne informacje dla stworzenia zarysu i początku w kolejnych wpisach dokładnie omówimy relacje plaster – ból, plaster – obrzęk, plaster – napięcie skóry czy mięśnia. Jednak cały czas zwracam uwagę i staram się iść z informacjami w taki sposób aby wasze plastrowanie było zasadne i efektywne.

Pozdrawiam

Martyna Zaguła

Podobne tematy:

Historia Kinesiotapingu

Kinesiotaping a układ limfatyczny


Udostępnij

Komentarze

komentarze