Udostępnij

Powszechnie wiadomo, że masaż przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i jest świetnym uzupełnieniem alternatywnych i konwencjonalnych metod leczenia raka. Jeżeli jednak ktoś z jakiegoś powodu nie może lub nie chce korzystać z masażu całego ciała, warto wziąć pod uwagę masaż stóp albo masaż refleksyjny przy użyciu olejków eterycznych.

Powszechnie wiadomo, że masaż przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i jest świetnym uzupełnieniem alternatywnych i konwencjonalnych metod leczenia raka. Jeżeli jednak ktoś z jakiegoś powodu nie może lub nie chce korzystać z masażu całego ciała, warto wziąć pod uwagę masaż stóp albo masaż refleksyjny przy użyciu olejków eterycznych.

Refleksologia i olejki eteryczne
Określenia „masaż stóp” i „refleksologia” bywają używane zamiennie, choć nie zawsze jest to poprawne. Refleksologia obejmuje masaż stóp, ale jest terapią uzupełniającą, która bazuje na tym, że stopy (i dłonie i uszy) mają obszary, refleksy i strefy, które odpowiadają bezpośrednio wszystkim partiom ciała. Fizyczne manipulowanie tylko refleksami, przez nacisk na określone punkty palcami lub ręką, wywołuje obniżenie poziomu stresu. Uciski te powodują zmiany fizjologiczne w organizmie i wspierają leczenie.

Refleksologia i olejki eteryczne, były obecne w praktykach medycznych starożytnych kultur, w tym w Chinach, Indiach i Egipcie. Jednym ze znanych zapisów refleksologii jest egipski obraz pokazujący pacjentów podczas leczenia rąk i stóp. Istnieje kilka teorii dotyczących zasad działania refleksologii. Zazwyczaj uważa się, że rozluźnia punkty (lub refleksy), które są połączone z innymi częściami ciała. W ten sposób poprawia się krążenie, drenaż limfatyczny, stymulowane są połączenia nerwowe i rozluźniane mięśnie.

Część badaczy twierdzi, że stres jest odpowiedzialny za powstawiania 90% chorób. Refleksologia przez odprężenie może wspierać profilaktykę i leczenie schorzeń powstałych w wyniku stresu. Zakończenia nerwów mogą być zwiotczałe i dysfunkcyjne. Dzięki refleksologii szlaki nerwowe organizmu są ożywiane przez detoksykację i poprawę krążenia. W każdej nodze mamy aż 7.200 zakończeń nerwowych. Ich stymulowanie ma wpływ na cały organizm. Dzięki refleksologii komunikacja nerwowa jest zharmonizowana. Przez stosowanie celowego i uspokajającego dotyku, ciało się wycisza i odpręża. Na podstawie przeglądu literatury poświęconej refleksologii, zauważa się, że może ona:

  • Korzystnie wpływać na poszczególne organy. Podczas obserwacji odczytów MRI zauważono lepszy przepływ krwi do jelit i nerek.
  • Zmniejszać objawy chorobowe. U pacjentów z dializą zaobserwowano poprawę funkcjonowania nerek. Wszyscy pacjenci chorzy na raka także zauważyli zmniejszenie objawów po zaledwie trzech zabiegach refleksologicznych. Poprawa dotyczyła takich symptomów, jak zmęczenie, apetyt, samopoczucie, nudności, sen i ból.
  • Relaksować. Po przeprowadzonej serii zabiegów część badań wykazała, że refleksologia obniża niepokój i ciśnienie krwi.
  • Pod pewnymi warunkami zmniejszać ból. Przeprowadzono 27 badań, które wskazują na niwelację bólu. Przykłady obejmują: ból w klatce piersiowej, kamienie nerkowe, AIDS, neuropatię obwodową cukrzycy oraz zapalenie kości i stawów.
  • Łagodzić bóle głowy. Jedno z badań wykazało, że po trzech miesiącach refleksologii, 81% pacjentów stwierdziło, że zabiegi obniżyły poziom bólu lub całkowicie go wyeliminowały. W tej samej grupie badawczej 19% pacjentów było w stanie odstawić leki przeciwbólowe.
  • Poprawa pracy układu sercowo-naczyniowego. Refleksologia sprzyja lepszemu zdrowiu serca przez zmniejszenie lęku, stresu oraz bólu, które są wywoływane przez stres.

Jak korzystać z refleksologii w leczeniu?
Refleksologia, podobnie jak masaże i olejki eteryczne, stanowi doskonałe uzupełnienie konwencjonalnych i alternatywnych terapii. Poza korzystaniem z zabiegów w gabinecie, część technik można samodzielnie zastosować w domu. Poniżej znajduje się krótki poradnik na temat tego, jak wykonać podstawowy masaż refleksologiczny. Jeżeli pojawi się ból, należy zmniejszyć naciski. Z biegiem czasu ból będzie się zmniejszał, co będzie oznaczało, że obszar jest odblokowany i organizm w pełni korzysta z masażu. Dla utrzymania efektu, trzeba kilka głównych punktów naciskać codziennie, używając przy tym kilku kropel olejku.

Jak zastosować masaż stóp z użyciem olejku?
Krok 1: Wybierz olejki eteryczne. Masaż zacznij środkiem łuku jednej nogi, zataczaj kręgi w prawo. W ciągu kilku minut zwiększ rozmiar kręgów i naciski. Następnie zrób to samo na drugiej stopie.

Krok 2: Wciśnij dłoń do środka stopy i masuj obszar małymi kręgami, następnie zamień stopy. Dzięki temu przez lewą stopę uaktywni się śledziona, przez prawą wątroba.

Krok 3: Masuj kulki stóp (podeszwy między palcami a łukiem stopy) za pomocą kciuków i dłoni. Zmniejszysz przez to ciśnienie i usprawnisz serce.

Krok 4: Pracuj od środka stopy, u podstawy i szyi dużego palca w celu odblokowania obszarów kontrolnych mózgu. Użyj kciuka, aby uciskać palec robiąc okrągły ruch w dół. Można ten sam ruch stosować na każdym palcu stopy. Spowoduje to zmniejszenie stresu i odblokowanie emocji.

Krok 5: Popracuj nad piętą. Zacznij od nacisków od środka, następnie przejdź do uciskania kości znajdujących się od zewnętrznej strony stopy. Ten masaż wpływa na prostatę u mężczyzn, a także narządy rozrodcze kobiet i mężczyzn.

Krok 6: Wykonaj masaż całych stóp, zajmij się górną częścią stopy i kostką, po paru minutach zmień stopę. Jeżeli dana osoba odczuwa ból w określonej strefie, należy zmniejszyć nacisk. Ból jest wskaźnikiem, na czym się skoncentrować.

Źródło: https://thetruthaboutcancer.com/reflexology-foot-massage-essential-oils/


Udostępnij

Komentarze

komentarze