Udostępnij

Dotychczas większość opracowań na temat urządzania gabinetów masażu skupiała się głównie na funkcjonalności i ergonomii pomieszczeń. Dopiero epoka Spa&Wellness świadomie wykreowała kategorie potrzeb psychologicznych. Należy pamiętać, że gabinet masażu to nie tylko miejsce odnowy fizycznej.

Dotychczas większość opracowań na temat urządzania gabinetów masażu skupiała się głównie na funkcjonalności i ergonomii pomieszczeń. Dopiero epoka Spa&Wellness świadomie wykreowała kategorie potrzeb psychologicznych. Należy pamiętać, że gabinet masażu to nie tylko miejsce odnowy fizycznej.

Dotychczas większość opracowań na temat urządzania gabinetów masażu skupiała się głównie na funkcjonalności i ergonomii pomieszczeń. Dopiero epoka Spa&Wellness świadomie wykreowała kategorie potrzeb psychologicznych. Należy pamiętać, że gabinet masażu to nie tylko miejsce odnowy fizycznej.

Profesjonalny gabinet masażu powinien uczestniczyć w zaspokajaniu głębokich potrzeb psychologicznych, a często nawet psychoterapeutycznych.

Relaks, odprężenie ciała i umysłu w zaciszu pachnącego, pieknego i intymnego miejsca.

To wartości, które bezwarunkowo należy dostarczać klientom na niezmiennie wysokim poziomie.

 

Jak tego dokonać?

 
Oprócz umiejętności profesjonalnego masowania, predyspozycji osobowościowych takich jak: empatia, przyjazność, komunikatywność, należy odpowiednio zlokalizować i przygotować gabinet masażu.
Należy pamiętać, że przy tworzeniu gabinetu masażu należy opierać się na zatwierdzonym przez Sanepid projekcie budowlanym sporządzonym przez specjalistę.
Z pewnością warto zainwestować w profesjonalny projekt aranżacji wnętrza, który z jednej strony zapewni odpowiednie warunki sanitarne, a z drugiej nada gabinetowi intymny i przyjazny charakter.
Szczegółowe wymagania sanitarne określa rozporządzenie ministra zdrowia z  dnia 17 lutego 2004 r., które udostępniamy tutaj.
 

Lokalizacja 

 
Jeśli gabinet działa samodzielnie i nie jest częścią ośrodka SPA, hotelu, klubu fitness itp. należy zwrócić uwagę na jego lokalizację biorąc pod uwagę klika istotnych czynników.
Przede wszystkim klient powinien mieć możliwość zaparkowania samochodu.
Dzielnica, w której będzie zlokalizowany gabinet powinna być bezpieczna i spokojna.
Okalająca architektura lub środowisko naturalne powinne zapewniać klienta, że trafił we właściwe, bezpieczne, przyjazne i gustowne miejsce.
Należy również pamiętać o dostępności gabinetu dla osób niepełnosprawnych.
 

Metraż 

 
Wielkość gabinetu powinna być uzależniona od jego przeznaczenia.
Klient w gabinecie powinien czuć się bezpiecznie i swobodnie.
Jeśli wykonujemy masaż mokry, powinien posiadać poczekalnie (min. 5m2), gabinet masażu (min. 12m2) oraz toaletę z prysznicem i garderobą (min. 5m2).
Jeśli koncentrujemy się na masażach suchych i nie mamy zbyt wielkich możliwości inwestycyjnych, wystarczy nam lokal bez prysznica.
W przypadku, gdy planujemy jednoczesne masowanie większej ilości klientów, warto w celu zachowania intymnego klimatu i poczucia bezpieczeństwa, wyodrębnić osobne gabinety masażu.
 

Wystrój wnętrz

 
Efekt pierwszego wrażenia jakie powinniśmy wywrzeć na naszym kliencie zapewni udana aranżacja wnętrza gabinetu.
Pomieszczenie powinno przede wszystkim posiadać swój intymny klimat.
Harmonia przyjaznych, pastelowych barw, atmosfera bezpiecznego ogniska domowego to koncepcja na udaną aranżację gabinetu.
Lokal powinien oczywiście dodatkowo spełniać wymogi sanitarne.
Wyzwaniem dość trudnym jest projekt przyjaznego wystroju gabinetu masażu nie posiadającego oddzielnego pomieszczenia sanitarnego.
Umywalka ze środkami dyzefekującymi często burzy intymny nastrój gabinetu i nadaje mu surowy, nieprzyjazny charakter.
Warto posłużyć się w takich sytuacjach gustownymi, drewnianymi parawanami HABYS dostępnymi w kompletch z leżankami.
Parawanami możemy oddzielić część sanitarną i szatnię (jeśli nie posiadamy odrębnego pomieszczenia na ten cel).
Wymogi sanitarne nakazują, aby podłoga i ściany gabinetu były trwałe, nienasiąkliwe i łatwe do czyszczenia. Wykładziny podłogowe , farby powinne być odporne na działanie środków dezynfekujących. Toaleta (lub gabinet, jeśli nie ma toalety) musi posiadać umywalkę z ciepłą wodą bieżącą, mydło w płynie i jednorazowe ręczniki papierowe. Ściana w toalecie o wysokości co najmniej 160 cm (lub w gabinecie wokół umywalki, jeśli nie ma toalety) powinna być łatwozmywalna.
 

Oświetlenie

 
W gabinecie masażu oświetlenie naturalne w postaci okien powinno stanowić około 15% powierzchni podłogi. W okresie nadmiernego nasłonecznienia warto stosować żaluzje.
W okresie niedoświetlenia, niezbędne jest stosowanie oświetlenia sztucznego, dającego minimum 150 luksów.
Warto zastanowić się również na odkrywaną przez branżę SPA – koloroterapią.
Polega ona na wykorzystywaniu oświetlenia do wywoływania efektu odprężenia u klienta.
Jako oświetlenie stosuje się światłowody symulujące między innymi świecące na niebie gwiazdy.

 

Zapach

 
Dziedzina jeszcze niedoceniana, ale już z powodzeniem stosowana w branży SPA to marketing zapachowy. Zapach w gabinecie nie powinien być pochodną stosowanych kosmetyków, aromatycznych herbatek, czy też przypadkowo wybranych środków aromatyzujących.
Popularną praktyką do aromatyzowania pomieszczeń jest wykorzystywanie olejków do masażu, świec zapachowych, kadzielnic itp. Jest to jednak rozwiązanie niepełne.
Warto aby zapach kojarzył się klientom tylko z tym jednym miejscem.
Warto aby zapach był niepowtarzalną wizytówką.
Dobór zapachu powinien nastąpić po zakończeniu aranżacji wnętrza.
Zapach powinien korespondować z kolorystyką i detalami gabinetu. Np. dekoracje kwiatowe powinne znaleźć odzwierciedlenie w zapachu kwiatów, kolorystyka pomarańczowa pomieszczenia może być uzupełniona zapachem pomarańczy itd.
Wymierne efekty stosowania aromatyzacji to lepsze samopoczucie klientów, przyzwyczajenie, rozpoznawalność gabinetu, oraz większa chęć powrotu.
Stosując aromatyzację warto zadbać o identyczny zapach gadżetów reklamowych typu: wizytówki, ulotki, kartki świąteczne itp. W obecnym etapie raczkującego marketingu zapachowego, będzie to z pewnością silny i zauważalny wyróżnik na rynku.
 

Klimatyzacja i wentylacja

 
Przed każdą wizytą powinniśmy zadbać o przewietrzenie pomieszczenia.
W przypadku stosowania marketingu zapachowego starajmy się dbać o to żeby w pomieszczeniu dominował tylko świadomie wybrany zapach.
W okresach upałów warto zadbać o utrzymanie temperatury na poziomie ok. 220C.
Warto, więc wyposażyć pomieszczenie w klimatyzator.
 

Wyposażenie

 
Kluczowa część wyposażenia gabinetu to wybór stołu do masażu. Wybierając stół należy zastanowić się, czy będziemy używali go do masażów w gabinecie czy też będziemy go przenosić na masaże w domu klientów. Należy równiez wziąć pod uwagę kolorystykę i materiał, z którego stół będzie wykonany. Drewno zdecydowanie łatwiej niż metal wkomponować w koncepcję przyjaznego, domowego pomieszczenia. Kolorystyka stołu powinna znajdowac odzwierciedlenie w kolorystyce pozostałych elementów takich jak parawany, taboret, elementy dekoracji itp.
 

Leżanki

 
Jeśli masować będziemy tylko w gabinecie, warto skupić uwagę na
leżankach HABYS często stosowanych w SPA lub gabinetach kosmetycznych.

Drewniane leżanki naturalnie wkomponowują się w aranżację gabinetu, dodatkowo podkreślając jego przyjazność i intymność. Wybrane leżanki HABYS posiadają możliwość podwójnej regulacji leżyska oraz posiadają wygodne półki.
 

Składane stoły do masażu

 
Jeśli zamierzamy masować zarówno w gabinecie jak i u klientów, warto wyposażyć się w stół składany. Dla masażystów czesto podróżujących ze stołem, polecamy lekkie stoły drewniane Panda lub Gallo.

Dla masażystów, którzy rzadko podróżują ze stołami i dodatkowo potrzebują maksymalnie dużej stabilności polecamy stoły z 3 nogami – drewniany Alba lub aluminiowy Medmal.

Obszerny poradnik wyboru stołu zamieszczony jest na tutaj.
Do stołu warto również dobrać odpowiednie wałki i półwałki.
 

Krzesła do masażu

 
Dla zagonionych klientów, którzy nie mają zbyt wiele czasu na masaż, warto wyposażyć się w
krzesło do masażu.
Masaż na krześle, w ubraniu, na sucho, zapewni klientowi oczekiwany, minimalnie krótki czas masażu.
 

Taborety

 
Istotnym elementem wyposażenia jest
taboret z ruchomym siedziskiem, który podczas masażu umożliwia zachowanie masażyście odpowiednią pozycję pracy. Kolor taboretu powinien oczywiście korespondowac z kolorem stołu.
 

Parawany

 
Ważnym elementem wyposażenia są parawany, które oprócz swoich podstawowych funkcji maskująco-zakrywających, stanowią ważną część dekoracji gabinetu. Parawany należy oczywiście dobrać kolorystycznie do pozostałych elementów wyposażenia.
 

Schodki

 
Warto zadbać o doposażenie gabinetu w schodki, umożliwiające mniej sprawnym klientom swobodne wejście i zejście ze stołu. Podobnie jak parawany, schodki warto dobierać wg koloru pozostałych elementów wyposażenia.
 

Kosmetyki i dezynfekcja

 
Wykonując masaż mokry – z olejkiem, warto zaopatrzyć się w dobre, sprawdzone olejki do masażu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych kosmetyków rewitalizujących, wielowitaminowych, antycellulitowych itp.

W celu zachowania higieny w gabinecie masażu, należy stosować odpowiednie środki dezynfekujące. Dezynfekcja powinna odbywac się wyłącznie za pomocą bezpiecznych i sprawdzonych środków.

Krzysztof Urba
krzysztof.urba@habys.pl
HABYS Sp. z o.o.


Udostępnij

Komentarze

komentarze