Udostępnij

Mam na imię Kasia czytelnicy portalu Serwis Masażysta kojarzą mnie lub znają z Ogólnopolskich Konferencji Masażu (byłam na każdej J). Dla przypomnienia nie jestem masażystą ani fizjoterapeutą a pacjentką z powodu mózgowego porażenia dziecięcego. Jakoś tak wyszło, że oprócz tego że muszę ćwiczyć to jeszcze się tym interesuje jednym słowem trudny pacjent…

Mam na imię Kasia czytelnicy portalu Serwis Masażysta kojarzą mnie lub znają z Ogólnopolskich Konferencji Masażu (byłam na każdej J). Dla przypomnienia nie jestem masażystą ani fizjoterapeutą a pacjentką z powodu mózgowego porażenia dziecięcego. Jakoś tak wyszło, że oprócz tego że muszę ćwiczyć to jeszcze się tym interesuje jednym słowem trudny pacjent…

W dniach 5-6 grudnia 2015 uczestniczyłam w III Ogólnopolskiej Konferencji Kinesiotaping. Organizator Kinesio Polska. Konferencja oraz warsztaty odbywały się w klimatyzowanych salach hotelu Courtyard Marriott przy lotnisku Okęcie w Warszawie (dostępny dla osób na wózkach inwalidzkich).

To były dwa dni bogate w wiedzę i doświadczenie. Gośćmi honorowymi byli Stefano Frassine oraz Robert Jager.

Dzień pierwszy rozpoczął się kilkanaście minut po 10 a zakończył po 18. Zebranych powitał Bartłomiej Flis z Kinesio Polska. Następnie Stefano Frassine zaprezentował pierwszą z prac „EDF and Clinical Reasoning” były jeszcze „Kinesio and trigger points of the upper trapezius” i „ Kinesio and post cardiac surgery pain”.

Technika EDF to wiodący temat konferencji i warsztatów. Ze zrozumiałych względów nie czuje się na siłach aby pisać o niej szerzej wybaczycie mi ? 🙂 dr Andrzej Markowski z Krakowa wygłosił dwa referaty „Wpływ Kinesio Taping na markery i uszkodzenia mięśni po koncentrycznych i ekscentrycznych skurczach mięśnia czworogłowego uda wśród zdrowych nie pracujących meżczyzn” i „Wpływ techniki korekcji limfatycznej Kinesio Taping na rozwój obrzęku po zabiegu artroskopowym na stawie kolanowym”.

O możliwościach zastosowania metody kinesiotapig w leczeniu narządu żucia mówił Łukasz Radziszewski.

Pracę zbiorową przygotowaną na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym „Termowizyjna ocena zmian ucieplenia okolicy L1-L5 po zastosowaniu kinesiotapingu” wygłosił Bartosz Słomka. Wpływ metody Kinesiotaping na zmianę rzutu środka ciężkości u kobiet po mastektomii jednostronnej omówiła mgr Emilia Karczewska. mgr Grzegorz Szlachta dokonał oceny skuteczności aplikacji Kinesiotaping na długość mięśni kulszowo – goleniowych u piłkarzy nożnych.

Angelina Łukaszenko z Carolina Medical Center zaprezentowała wyniki badań stabilograficznych nad wpływem aplikacji Kinesiotapingu na parametry stabilizacyjne stawu skokowego. Pani Angelina przedstawiła także wpływ Kinesiotapingu na wybrane parametry biegu i chodu.

Wpływ zastosowania kinesiotapingu na rozkład obciążeń stóp u osób po plastyce hallux valgus, w ujęciu badań pedobraskowych omówiła mgr Karolina Załoga certyfikowany terapeuta manualny (Kaltenborn-Evjenth OMT).

Studenckie koło naukowe Laboratorium Analizy Ruchu AWF w Katowicach zaprezentowało wpływ tapingu terapeutycznego na stabilność posturalną i asymetrię obciążeniową kończyn dolnych.

Kolejna praca to „Zmienność aplikacji Kinesiotapingu, jako odpowiedź na efekty terapii u pacjentki z koślawością pięt” dr Urszula Górecka – Fligiel (Łódź).

O wpływie kinesiotapingu metodą Kenzo Kase na ruchomość kręgosłupa lędźwiowego i dolegliwościach bólowych w bólach krzyża mówił mgr Jacek Hernik.

Sobotę zakończyła Agata Siczek z referatem o Kinesio dla koni i wiecie co konie mają swoje plastry. Uwaga ludzkie kinesio nadają się dla koni, ale końskie dla ludzi już nie pamiętajcie! Niedziele rozpoczęliśmy o 9 Robert Jager drugi gość specjalny poprowadził Warsztat: kombinacja akupunktury, refleksoterapii i Kinesiotapingu.

Robert to Master of Chiropractic, CKTP, CKTI Certificated Kinesio Taping Instructor Somatotope Regulation, Kinesiotaping Therapy. Należy zauważyć, że oprócz ogromnej wiedzy i doświadczenia ma też duży dystans do siebie. Do historii konferencji przeszło sformułowanie „wdechnij” – chodziło o wdech podczas klejenia przepony techniką EDF.  Bardzo fajny pokaz. Nie da się ukryć, że język polski dla obcokrajowca jest skomplikowany.

Po krótkiej przerwie warsztaty poprowadzili Stefano Frassine i Emilia Karczewska. Kilka minut po 15 pamiątkowym zdjęciem zakończono konferencje.

Trochę prywaty dla tych co jeszcze nie są przekonani do pozytywnego wspomagania terapii plastrami kinesio od ponad 4,5 roku jestem oklejana w celu zmniejszenia silnych dolegliwości bólowych odcinka L-S spowodowanych wzmożonym napięciem mięśniowym, hiperlordozą i skrzywieniem. Dodatkowo sporadycznie klejona jest lewa bardziej spastyczna dłoń. I to bardzo miłe uczucie kiedy trochę mniej boli lub łatwiej posługiwać się dłonią która nie zawsze chce słuchać właścicielki J. Zdarzało się też, że po aplikacji na przeponę czułam się zdecydowanie gorzej niż zwykle.

Podsumowując bardzo udana konferencja, a metoda kinesiotaping w rękach osób po specjalnie ukończonych kursach może przynieść pacjentowi ulgę. Podkreślić należy, że nie wolno myśleć schematycznie to co jednemu pomoże innemu nie zawsze. Zatem nastawiamy się na rozwiązanie konkretnego problemu i bardzo uważnie słuchamy pacjenta mówię to ja użytkownik.

 

Do zobaczenia za rok

Katarzyna Rocka

Więcej o mnie na stronie http://kasiarocka.prv.pl


Udostępnij

Komentarze

komentarze