Udostępnij

Data: 24-26.10.2014

miejsce: Lublin, hotel Victoria

co?
II Ogólnopolska Konferencja Kinesiotaping®.

Data: 24-26.10.2014

miejsce: Lublin, hotel Victoria

co?
II Ogólnopolska Konferencja Kinesiotaping®.

To było bardzo ciekawe doświadczenie, tym bardziej, że gościem specjalnym tej konferencji był sam dr Kenzo Kase. Przedstawiać osoby chyba nie muszę, znają go wszyscy, którzy mają cokolwiek wspólnego z KT. Ale dla tych co nie wiedzą, to dr Kenzo (tak w skrócie) jest wynalazcą taśmy tapingowej. Opatentował ten produkt w latach 70. Wtedy też ruszyła produkcja tych wysoko elastycznych taśm bawełnianych z klejem akrylowym, które bardzo przypominają w swojej strukturze naszą skórę. Ich fenomen może uda się opisać w innym artykule.

25.10.2014, zaczynamy o 10.00.
Dr Kenzo Kase, był pierwszym wykładowcą tej konferencji. Co prawda przemawiał w języku angielskim ale miał tłumacza. Opowiadał o taśmach, ich działaniu i zastosowaniu. Taki wykład wprowadzający. Instruował jak poprawnie oklejać w zależności od potrzeby. Jego prezentacja zawierała informacje dot. budowy naszej skóry, powięzi i powiązań z mięśniami podczas stosowania KT. Co prawda był to jak pisałem wyżej wykład wprowadzający ale dowiedziałem się naprawdę dużo. Były informacje o zastosowaniu KT w obrzękach nie tylko limfatycznych ale i pourazowych. Były informacje o nowościach i sukcesach terapeutycznych po zastosowaniu KT w różnych przypadkach. Ciekawy wykład.
Dowiedziałem się również że pan Kenzo lubi polską wódkę … ale to tak na marginesie 🙂

Kolejne wykłady były poświęcone aspektom zastosowania i wpływu metody KT na poszczególne problemy. I tak Pani Emilia Karczewska z CKTI wystąpiła z tematem wpływu KT na priopriorecepcję stawu skokowego i równowagi dynamicznej kończyny dolnej. Z przeprowadzonych  badań wynikało jednoznacznie, że specjalistyczne oklejanie odpowiednich miejsc przynosi b. dobre rezultaty.

Podobne rezultaty, czyli poprawę stanu chorobowego przynoszą aplikacje w wybranych zespołach neurologicznych. O czym przekonywali Panowie mgr Tomasz Klonecki i mgr Rafael Marczak, który z kolei badał wpływ KT na skoliozę. Odpowiednie i często stosowane aplikacje „antyskoliozowe” dają wymierne korzyści. Na prezentacji widać było różnicę, tzw. przed/po przy zastosowaniu oklejenia. Wniosek, że przy skrzywieniach bocznych także z powodzeniem możemy aplikować KT.

Zastosowanie plastrowania i jego wpływ na mięsnie antygrawitacyjne i równowagę ciała człowieka to temat i badanie trójki fizjoterapeutów z AM z Poznania. Martyna Zaguła, Dagmara Mozdzanowska i Piotr Deja przeprowadzili takie właśnie badania których rezultat był zgodny z założeniem, znaczy się KT pomaga!

To, że KT działa przeciwbólowo to wiemy wszyscy. Kolejna para mgr Tomasz Wilk i mgr Magdalena Niewęgłowska-Wilk przeprowadzili badanie działania przeciwbólowego przy zastosowaniu plastrów na stopie. To kolejny wykład wykład udowadniający że KT jest pomocny.

Problem skolioz pojawił się jeszcze raz. Również z pozytywnym oddźwiękiem. Dla mnie osobiście skoliozy to ciekawy temat z racji tego że sam się nimi zajmuję. Cieszy mnie fakt, że pojawiają się badania udawadniające korzyści ze stosowania KT w tej jednostce chorobowej. Ja chętnie z nich skorzystam. Dr Aleksandra Zientala i dr Urszula Górecka, przekonywały o swoich racjach, tym bardzie, że ich badania to potwierdzają. Obie Panie dr, stosują KT w leczeniu skolioz jako zakończenie danego dnia terapii z zadowalającym skutkiem. Ja również mam zamiar tak właśnie robić 🙂

No proszę Państwa! To moim zdaniem clou programu! Zastosowanie KT u zwierząt – opowiadała zoofizjoterapeutka – Agata Siczek. Pani Agata, oprócz zabiegów fizjoterapeutycznych, takich samych jak w przypadku ludzi stosuje z powodzeniem u koni taping. Tak, tak, wiem co chcecie powiedzieć 🙂 Wydawało by się, że KT dotyczy tylko zastosowania u ludzi a tu o zwierzętach mowa. W końcu to konferencja o Kinesio Tapingu … a w dodatku na łamach serwisu opisywaliśmy zastosowanie masażu u koni , także temat rehabilitacji zwierząt jest nam znany.  Dodam jeszcze, że znam refleksologa zwierząt 🙂 Wracając do „tejpowania” koni, jak pisałem wyżej, temat był interesujący, czego dowodem była jedyna reakcja Kenzo Kase, podczas trwania wszystkich wykładów – jego wypowiedź pozytywna a propos KT u zwierząt. Były też pytania do Pani Agaty. W porównaniu z innymi wykładami to była dyskusja. Ciekawe.

Następny wykład dotyczył badania, oceny skuteczności KT w bolesnym obkurczeniu górnego aktonu m. czworobocznego wg Kenzo Kase. Wykład w bardzo swobodny sposób prowadził mgr Jacek Hernik, zajmujący się tą oceną. Owe obkurczenie to zjawisko napięcia tzw „kaptura” występujące … chyba u każdego, tym bardziej  badanie jest na czasie. Cóż moi drodzy się okazało? Oczywiście, przy odpowiednim „otejpowaniu” bóle łagodniały lub zanikały wcale.

Ostatnim wykładem dnia teoretycznego była prezentacja przygotowana przez Pana Jacka Sasinowskiego z CTKP mówiąca o dwóch ważnych sposobach klejenia dynamicznego taśm, o aplikacjach powięziowych i mięśniowych. Elementarne, ważne wiadomości w formie przypomnienia, powtórzenia.

Podczas trwania konferencji, organizatorzy zapewnili odpowiedniej długości przerwy kawowe. Była tez przerwa obiadowa dla tych co taki pakiet wykupili. Można było na miejscu zakupić asortyment do KT, taśmy, podręczniki, nożyczki … skorzystałem oczywiście. Na koniec pierwszego dnia konferencji, organizatorzy zapraszali na uroczystą kolację z Kenzo Kase, na dachu hotelu Victoria … 150zł od osoby 😀 Nie skorzystałem.

26.10.2014 – Drugi dzień konferencji to dzień warsztatowy. Uczestnicy podzieleni na dwie sale. W jednej „grupa polska” w drugiej „grupa japońska”. Później ma być zmiana, Ci co w polskiej idą do japońskiej i odwrotnie. Byłem i tu i tu, trochę zdjęć zrobiłem i zobaczyłem kolosalną różnicę. U Kenzo Kase, spokój, cisza, wszyscy uważnie słuchają, tłumacz, który się zresztą spóźnił – tłumaczy na bieżąco, nawet nawet. Wszyscy siedzą w swoich wcześniej wybranych miejscach, tylko niektórzy latają po sali w poszukiwaniu miejsca na lepsze ujęcie tego co ważne, ja też latam. Ale cisza jak makiem zasiał, Kenzo nie używa mikrofonu i mimo że szyja boli (mówił, że po wczorajszej popijawie 🙂 ) słychać go doskonale. Był pokaz jego umiejętności, najgorzej (najdłużej) szło z przygotowaniem taśm. Te cięcie go męczy 🙂 Mówił, że na miejscu ma asystenta … do Polski jednak nie przyjechał, teraz żałuje i tnie z mozołem dalej, wzdycha 🙂 Pokazywał oklejenia neurologiczne, przeciw obrzękowe, przeciw bólowe. Ponad 30 lat doświadczenia … idzie mu naprawdę sprawnie, klei z dokładnością … Japończyka 🙂 Modelka cierpliwie znosi jego naklejanie, widać że jest zadowolona, w końcu okleja ją sam Kenzo Kase.

Druga sala, ta „grupa polska”, prowadziła warsztaty znacznie różnice się od „grupy japońskiej”. Raczej gwar, na miejscach siedzących prawie nikogo, trzech prowadzących, każdy coś pokazuje. Akurat jak wszedłem to tematem było wyprzedzanie stawów|: stawu krzyżowo-biodrowego i stawu żuchwowego-skroniowego i odpowiednio zastosowany tapingu. Każdy próbuje, inni tylko siedzą, widocznie sprawa im znana. Patrzę dalej. Uczestnicy naprawdę ciekawi, o coś pytają, coś pokazują o czymś rozmawiają.

Wracam do Kenzo Kase.  Ostanie ujęcia aparatem i nagle słyszymy – bye! Kenzo się żegna, uciął warsztaty jak prawdziwy samuraj mieczem samurajskim. Czas do domu.
Moim zdaniem. To były naprawdę ciekawe 2 dni. Dobrze zorganizowana impreza, może ciut więcej praktyki a mniej teorii … wiem z autopsji, bo przecież o to samo prosicie na naszych konferencjach. Ale spoko, podobało mi się. Tych co pytałem też nie mieli złego zdania, byli zadowoleni.

Moim skromnym zdaniem, My masażysći powinniśmy nauczyć się tapingu u najlepszych, czyli  – http://kinesio.com.pl/
do następnej takiej konferencji
pozdrawiam
Marcin Banasiński


Udostępnij

Komentarze

komentarze