Udostępnij

Jeden z naszych użytkowników skierował pytanie do Pana Leszka Magiery dotyczące masażu w przypadku „wstawienia” endoprotezy biodrowej.

Jeden z naszych użytkowników skierował pytanie do Pana Leszka Magiery dotyczące masażu w przypadku „wstawienia” endoprotezy biodrowej.

Pan Rafał Kopacz, nick – arni

Pytanie:

Witam serdecznie
Jestem swiezo upieczonym masazysta i chcial bym sie dowiedziec troche wiecej od kogos z duzo wiekszym doswiadczeniem niz ja. Przechodzac do sedna sprawy 29 czerwca tego roku moja mama miala operacje wstawienia endoprotezy biodrowej. W tym momencie juz chodzii i i nie odczuwa zadnego bolu. Czy jest wskazane zeby po takiej operacji masowac chore miejsce a jesli tak to jakich technik uzyc. Z gory dziekuje za odpowiedz.

 

Odpowiedź:

 

Witam!
Prawdopodobnie endoproteza została zastosowana w związku z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego. Jeżeli tak, to w czasie choroby powstaje przykurcz w stawie biodrowym, powodujący pozorne skrócenie kończyny dolnej. Podczas rehabilitacji najważniejsze są ćwiczenia wzmacniające mięśnie kończyny dolnej chorej, a masaż jest zabiegiem wspomagającym te ćwiczenia. Zaleca się masaż klasyczny kręgosłupa i grzbietu z zastosowaniem wszystkich technik. Dużo uwagi należy poświęcić masażowi pośladka i stawu biodrowego oraz kończyny dolnej. Przy masowanie pośladka i uda nie powinno się wykonywać intensywnego, silnego oklepywania. Należy również zwrócić większą uwagę na masaż stawu kolanowego. Zawsze należy kierować się odczuciami osoby masowanej i tak dobierać techniki, aby masaż nie sprawiam bólu.
Pozdrawiam, Leszek Magiera
 

 

autor: Marcin.Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze