Udostępnij

Refleksologia Czaszkowo-Krzyżowa (Cranio-sacral Reflexology) jest terapią komplementarną. Jako zabieg nieinwazyjny jest bardzo skuteczna dla pacjentów w każdym wieku. Metoda została opracowana przez dr Martine Faure-Alderson – osteopatkę, specjalizującą się w terapii czaszkowo-krzyżowej.

Refleksologia Czaszkowo-Krzyżowa (Cranio-sacral Reflexology) jest terapią komplementarną. Jako zabieg nieinwazyjny jest bardzo skuteczna dla pacjentów w każdym wieku. Metoda została opracowana przez dr Martine Faure-Alderson – osteopatkę, specjalizującą się w terapii czaszkowo-krzyżowej.

dr Martine Faure-Alderson, Serwis-Masazysta.plRCK – Refleksologia Czaszkowo-Krzyżowa (Cranio-sacral Reflexology) jest terapią komplementarną. Jako zabieg nieinwazyjny jest bardzo skuteczna dla pacjentów w każdym wieku. Metoda została opracowana przez dr Martine Faure-Alderson – osteopatkę, specjalizującą się w terapii czaszkowo-krzyżowej.

Dr Faure jest także lekarzem homeopatii, specjalistką akupunktury i refleksologiem, która praktykuje i naucza refleksologii od prawie 40 lat. Jako pierwsza we Francji założyła swoją Szkołę Refleksologii w 1974 roku w Paryżu…

Pod koniec września br.  było mi dane spotkać dr Martine na kursie RCK, organizowanym po raz pierwszy w Polsce przez Międzynarodową Akademię Refleksologii i Terapii Meridianowej – Dariusza Rudera.

Dr Faure to bardzo sympatyczna osoba, zaraza swoim entuzjazmem a w czasie szkolenia (byłem przez chwile na nim) jest bardzo skrupulatna, dogłębnie tłumaczy, dokładnie pokazuje i nie ruszy z programem dalej póki wszyscy nie ogarną przekazanej wcześniej wiedzy. Kursanci byli zadowoleni.

Dr Faure znalazła chwilę czasu, przerwa w szkoleniu, bym mógł zadać jej kilka pytań. Rozmawialiśmy w siedzibie IARAMT.
 

 1. Co to jest za skrót RCK/CSR?
  Czym jest RCK/CSR można przeczytać np: na Serwis-Masazysta.pl 🙂 … Refleksologia jest to zabieg wykonywany na stopach, gdzie stymulujemy całe ciało. Terapia czaszkowo – krzyżowa jest inną terapią i tutaj pracuje się na głowie i wpływa się na resztę ciała poprzez ruch płynu mózgowo – rdzeniowego. Natomiast refleksologia czaszkowo – krzyżowa jest połączeniem tych dwóch metod.
 2. Rozumiem zatem, że jest to połączenie dwóch osobnych terapii w jedną całość?
  Tak stworzyłam terapie przez połączenie dwóch innych… teraz to już całość.
 3. Skąd pomysł na takie połączenie, dwóch osobnych terapii – Cranio Sacral i refleksologii stóp?
  Przypadek. Pewnego dnia do mojego gabinetu przyszła mama z małą dziewczynką. Mała bardzo płakała… zdarzył się wypadek. Dziewczynka upadła i uderzyła się bardzo mocno w brodę zaburzając tym samym cały układ szczęki, żuchwy i potylicy…Bardzo wpłynęło na układ kości w czaszce ból był ogromny. Chciałam jej pomóc ale dziecka w żaden sposób nie można było ani położyć, posadzić… nic, nie chciała w ogóle puścić mamy. Pozostało mi tylko… pracować na stopach. To jedyna część ciała, którą dziewczynka pozwoliła dotknąć. Tam znalazłam bardzo dużo bolesnych punktów, odpowiadających strefie głowy… zaświtał mi wtedy pomysł na połączenie tych dwóch technik w jedną całość, tym bardziej, że po 3 zabiegach na stopach zmniejszył się ból w czaszce.
 4. Czy refleksologia stóp w wykonaniu terapeutów RCK jest inna niż pozostałe. Chodzi tu bardziej o mapy stóp?
  Tak, to zupełnie coś innego. To inny system. To refleksologia lecznicza. Bardziej niż w innych refleksologiach wykorzystujemy wiedzę z anatomii i fizjologii, uciskamy specyficzne, odpowiednie dla terapii RCK, punkty na stopach. Mapy RCK są zupełnie inne niż te stosowane w innych technikach refleksologii.
 5. Delikatny i nie inwazyjny dotyk używany w TCK oznacza, że jest ona jedną z najbezpieczniejszych form terapeutycznych, czy tak samo jest w przypadku RCK?
  To trochę inaczej, choć diagnostyka w RCK opiera się na tych samych impulsach mózgowo-rdzeniowych co w TCK… z tym, że w RCK badanie palpacyjne, diagnostykę przeprowadzamy na stopach. Dotyk diagnostyczny jest co prawda delikatny ale już sama  terapia nie… pracujemy w końcu na bolesnych punktach, więc nacisk, dotyk jest jednak odczuwalny, bolesny.
  RCK jest bezpieczną terapią. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że RCK mogą stosować tylko wyszkoleni terapeuci tej metody… i to nie dlatego, że istnieje niebezpieczeństwo jakiś powikłań a dlatego, że tylko ci wyszkoleni wiedzą jak pomóc.
 6. Szukając informacji o RCK w internecie znalazłem taki cytat: „RCK jest to forma "słuchania" poprzez dłonie…” co tzn?
  Tak, dokładnie tak. Refleksologia używa się zmysłu dotyku jako jedynego narzędzia, którym odbieramy sygnały z ciała w związku z tym jakość tego sygnału w dużej mierze zależy od jakości naszego zmysłu dotyku… od umiejętności dotykowej terapeuty.
 7. Czy trzeba mieć predyspozycje do wykonywania RCK?
  Na pewno trzeba mieć pragnienie żeby robić to dobrze, żeby wyszkolić się prawidłowo, mieć zaufanie do receptorów w swoich palcach, że dostaniemy te informacje, które potrzebujemy i ostatnia rzecz – potrzebujemy cierpliwości do wyszkolenia, wytrenowania swojego ciała.
 8. Zdaje sobie sprawę, że jest to trudne pytanie, ale proszę spróbować na nie odpowiedzieć –  czy RCK należy do terapii konwencjonalnych czy raczej niekonwencjonalnych?
  Należy do terapii konwencjonalnych…ponieważ opiera się na anatomii i fizjologii i opiera się też na zasadzie, która znana jest w medycynie konwencjonalnej: nie krzywdzić. Metoda ta jest wprowadzana do szpitali
 9. Jeżeli należy ona do terapii konwencjonalnych to czy są prowadzone badania naukowe by udowodnić jej działanie?  
  Bardzo dużo w Ameryce, w Anglii. Bardzo dużo badań pilotażowych. Ja też prowadziłam takie badanie pilotażowe w zespole osób, które zajmują się terapiami naturalnymi na pacjentach z nowotworami – nie leczymy raka, leczymy pacjentów z nowotworem. Pacjenci mają normalne leczenie: chemioterapie, radioterapie jakie stosuje się przy walce z nowotworem, natomiast ta terapia zapewnia pomoc przy objawach takich jak zaparcia, nudności i innych objawach związanych z „chemioterapią” leczeniem konwencjonalnym takich jak: przeczulica, brak czucia, mrowienie w palcach – to jest problem neurologiczny, wiadomo też, że pacjenci przebywający długo w szpitalu mają depresję, i to też jest metoda, która pomaga im ulżyć. To jest wsparcie, pomaga w leczeniu efektów ubocznych terapii konwencjonalnych. W Londynie jest grupa lekarzy, która współpracuje z grupą pielęgniarek przeszkolonych w refleksologii, żeby wspierać i leczyć pacjentów.
 10. Na stronie Serwis- Masażysta.pl w artykule o RCK czytamy: „Dzięki RCK potrafimy zbalansować tzw. 3 diafragmy i autonomiczny układ nerwowy. W tym celu używamy tzw. podstawy protokołu RCK…” O co chodzi z 3 diafragmami Co to w przypadku RCK znaczy) i ile jest protokołów w RCK?
  Autonomiczny układ nerwowy współczulny i przywspółczulny jest stymulowany, jest wykorzystywany w tej terapii poprzez stopy, ponieważ niektóre strefy na stopie odpowiadają układowi współczulnemu a niektóre układowi przywspółczulnemu. I jeżeli przeprowadzamy zabieg czyli ten protokół – to jest sekwencja zabiegowa – utrzymujemy równowagę, gdzie obydwie części układu autonomicznego zaczynają współpracować –  równoważyć się. Cały zabieg ma na celu w dużej mierze stymulowanie stref mózgu. Na stopie i też na dłoni mamy receptory, które odpowiadają strefie mózgu – to o co chodzi w zabiegu to tam się stymuluje nerwy czaszkowe, stymuluje się szwy na czaszce, stymuluje się gruczoły, między innymi przysadkę, szyszynkę, stymuluje połączenia, neuro-przekaźniki, wszystko co jest związane z układem nerwowym, również wydzielanie hormonów, które są wydzielane w mózgu – to wszystko jest stymulowane przy zabiegu.
 11. Czytając artykuł o Pani i RCK można się dowiedzieć o szerokim spectrum możliwości tej terapii, jak się ona ma do niedosłuchu?
  Zależy jaka jest podstawa problemu, jeżeli jest to problem neurologiczny to prawdopodobnie niewiele będzie można zrobić, żadna medycyna nie pomoże za bardzo, ale jeżeli jest to problem z zaleganiem wydzieliny w zatokach albo trąbkach słuchowych lub przewodach słuchowych to tą terapią można pomóc.  Musi Pan wiedzieć czy to jest niedosłuch wynikający z neurologii, czy to jest problem z nerwami. Ta terapia jest szczególnie stworzona i bardzo skupia się na problemach dzieci, które miały jakieś zaburzenia przy porodowe i dzieci, które cierpią później na dolegliwości, które powstały przy porodzie. Jeżeli jest tak, że taki nerw obumiera – to nie możemy nic zrobić. Jeżeli to jest tak, że nerw  ma jeszcze jakieś szansę, żeby się uleczyć jest to bardzo rzadkie ale jest taka szansa – to otoczka nerwowa może się zregenerować… wie Pan co? Jeżeli istnieje jakakolwiek możliwość regeneracji tego nerwu to spróbowałabym pomóc…. poprosiłabym osobę z niedosłuchem o 3 zabiegi, jeżeli przez te 3 zabiegi byłaby jakaś zmiana to kontynuowałabym je dalej, jeżeli natomiast nie byłoby żadnego efektu, żadnej zmiany to nie byłoby sensu w tym przypadku ciągnąć ich dalej… nie ma w takim razie żadnej terapii, która byłaby wstanie tutaj pomóc, nie da się odtworzyć nerwu który jest zniszczony, bądź obumiera… tak jak mówiłam wcześniej, neurologiczny problem z niedosłuchem jest nie do przeskoczenia… RCK to terapia która jest wstanie pomóc w chorobach funkcjonalnych, nieorganicznych.
 12. Co by Pani powiedziała, co by Pani chciała przekazać przyszłym adeptom RCK? Słowo na koniec?
  Powiedziałabym, że jest to wspaniała terapia ale wymaga bardzo dużo pracy by się w niej dobrze wyćwiczyć… a później to już doświadczenie, doświadczenie, doświadczenie…

Podziękowania dla Dariusza Rudera i tłumaczki Maji Molskiej

Rozmawiał Marcin Banasiński

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z kursu – fotoreportaż

autor: Marcin.Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze