Udostępnij

Masaże relaksacyjne, usprawniające, kosmetyczne, aromaterapeutyczne stanowią zaledwie część oferty gabinetów masażu i odnowy biologicznej…

Masaże relaksacyjne, usprawniające, kosmetyczne, aromaterapeutyczne stanowią zaledwie część oferty gabinetów masażu i odnowy biologicznej…

dr.Beta - Circarol, Serwis-Masazysta.plWe współczesnym świecie, w którym większość z nas prowadzi siedzący tryb życia te techniki, znane przecież od lat, zyskują coraz większe grono zwolenników. Obok ćwiczeń fizycznych są doskonałym sposobem na wzmocnienie sił witalnych organizmu, odprężenie po ciężkim dniu pracy czy wreszcie skutecznym zabiegiem odmładzającym i upiększającym nasze ciała. Pomagają przy bólach kręgosłupa czy przemęczonych mięśniach.

Poszczególne rodzaje masażu wymagają specjalistycznych środków, oliwek czy innych akcesoriów, które pozwalają na uzyskanie oczekiwanego przez terapeutę rezultatu.

Firma Pollena-Aroma z myślą o masażystach przygotowała zestaw oliwek na bazie olejków eterycznych, które w połączeniu z masażem zwalczają poszczególne dolegliwości. Preparaty z serii Dr Beta® zawierają naturalne substancje roślinne i pozbawione są jakichkolwiek środków syntetycznych. Dodatkowo, ich przyjemny zapach działa niezwykle pozytywnie na psychikę klienta, pomagając mu zrelaksować się i odprężyć.

Do masażu relaksującego polecana jest oliwka Circarol®. W jej składzie znalazły się przede wszystkim olejki: rozmarynowy i geraniowy, posiadające właściwości pobudzające aktywność organizmu. Dlatego też warto ją stosować do masażu ciała u osób o słabym krążeniu. Doskonale sprawdza się przy urazach i stłuczeniach, działa relaksująco na mięśnie i system nerwowy. W połączeniu z masażem poprawia krążenie i ukrwienie skóry i mięśni.

Inną propozycją Dr Beta® do masażu relaksującego jest oliwka Spinarol®. Zawiera ona między innymi olejki: majerankowy i lawendowy o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Świetnie sprawdza się przy wszelkiego rodzaju bólach i schorzeniach kręgosłupa.

Do grona oliwek o podobnym działaniu należy również Aroma® Relax. Dzięki zawartym w niej olejkom: neroli i cytrynowemu masaż ma działanie odprężające, usuwa zmęczenie i przynosi wyciszenie. Oliwka o kwiatowo-cytrusowym zapachu dobrze rozprowadza się na skórze, wchłaniając się stopniowo. Poprawia jej elastyczność i sprężystość.

W masażu sportowym a także przy sforsowanych i zmęczonych na skutek nadmiernego wysiłku mięśniach warto zastosować oliwkę dr.Beta - muscarol, Serwis-Masazysta.plMuscarol®. Preparat zawiera między innymi olejki: rozmarynowy i bazyliowy, posiadające właściwości pobudzające, ożywiające mięśnie a także przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Należy nadmienić, iż bazą dla wszystkich omówionych oliwek do masażu jest olej z nasion winogron, bogaty w fitosterole i witaminy E i F. Preparaty te polecane są do każdego rodzaju skóry, a wzbogacone o naturalne, pachnące olejki eteryczne nie tylko nadają doskonały poślizg powierzchni masowanej, ale sprawiają, iż dla naszego klienta zabieg jest przyjemny i niezwykle relaksujący. Wszystkie oliwki były przebadane dermatologicznie i są zarejestrowane w Krajowym Systemie Informowania o Kosmetykach. Zostały również sprawdzone w praktyce w Lecznicach Rehabilitacyjnych uzyskując wysoką ocenę skuteczności i szybkiego osiągania efektu terapeutycznego (już po pierwszych zabiegach wiele dolegliwości całkowicie ustępowało).

W ofercie Dr Beta znalazły się także naturalne oleje roślinne do masażu i pielęgnacji, o właściwościach zmiękczających skórę. Oleje te stosowane są również w aromaterapii, jako nośniki do rozpuszczania wybranych olejków eterycznych.

Do masażu skóry suchej polecany jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe Olej z Avokado, natłuszcza ją i pielęgnuje, przywracając funkcje ochronne skóry. Dla każdego rodzaju skóry, szczególnie zaś dla suchej przeznaczony jest Olej z Jojoby. Doskonale ją natłuszcza, zmiękcza i odżywia. Olej z Nasion Winogron, bogaty w fitosterole i witaminy polecany jest przede wszystkim do skóry normalnej ze skłonnością do przetłuszczania się. Nie zatyka porów, a dodatkowo wygładza i uelastycznia skórę. Skórę suchą i starzejąca się należy masować Olejem ze Słodkich Winogron, bogatym w witaminy i fitosterole, który opóźnia efekty starzenia.

Cellulite to coraz bardziej powszechny problem naszych czasów.  Poza produktami, które mogą być stosowane samodzielnie – kremami czy żelami antycellulite, doskonałą metodą likwidującą „pomarańczową skórkę” jest specjalistyczny masaż, który w połączeniu z właściwie dobranym preparatem może okazać się niezwykle skuteczny w walce z tą jakże niechcianą przypadłością. W serii Dr Beta znalazła się specjalna Oliwka JG® przeciw Cellulite do masażu, która zawiera między innymi olejki: jałowcowy i geraniowy. Regulują one gospodarkę płynami i przyspieszają wydalanie toksyn. Oliwka poprawia napięcie skóry, nadając jej miękkość i sprężystość.

Masażysta może również wykorzystując omówione wcześniej oleje bazowe skomponować specjalny zestaw dla swojego klienta, uwzględniając potrzeby i lubiane przez niego zapachy.

Roztwory olejków do masażu przyrządzane są każdorazowo przed zabiegiem. Na jeden masaż zużywa się zwykle łyżkę stołową roztworu, czyli około dziesięciu mililitrów, zawierającego dwie do pięciu kropli mieszaniny olejków. Można także przyrządzić większą ilość roztworu – pięćdziesiąt do stu mililitrów, używając średnio od piętnastu do trzydziestu kropli mieszaniny olejków na pięćdziesiąt mililitrów oleju. Roztwory należy przechowywać w ciemnych, szczelnie zamkniętych butelkach, najlepiej w lodówce nie dłużej niż trzy miesiące.

Przykładem samodzielnie skomponowanego preparatu do masażu jest oliwka skuteczna w walce z otyłością i zatrzymywaniem płynów. Do pięćdziesięciu mililitrów oleju bazowego należy dodać po trzy krople olejków: geraniowego i cytrynowego, dwie krople olejku jałowcowego i po jednej kropli olejków: mięty pieprzowej i rozmarynowego. Masaż należy stosować codziennie w serii minimum 10 zabiegów.

Masaż jest jedną z metod stosowaną w terapii schorzeń narządów ruchu. W połączeniu z właściwie dobranymi olejkami eterycznymi może okazać się niezwykle skuteczny.

dr. Beta - spinoral, Serwis-Masazysta.plPrzy dolegliwościach wynikających ze stresu czy długotrwałego napięcia do zabiegu najczęściej wykorzystuje się olejki o działaniu rozluźniającym i odprężającym. Olejki po zaaplikowaniu na skórę rozgrzewają masowane miejsce. Zabieg ten zmniejszając przykurcze likwiduje ból. Olejki eteryczne działają nie tylko przeciwbólowo posiadają również aktywność przeciwzapalną.

Do substancji stosowanych w likwidowaniu dolegliwości mięśniowych i objawów towarzyszących schorzeniom kosto-stawowym należą olejki: lawendowy, geraniowy, miętowy, rozmarynowy, majerankowy i goździkowy. Używa się je nie tylko do masażu, ale także do kąpieli i miejscowych aplikacji.

Mieszanka do masażu przy sforsowanych mięśniach, ścięgnach i stawach zawierać będzie trzy krople olejku majerankowego i po jednej kropli olejków: lawendowego i rozmarynowego. Olejki rozpuszcza się, jak już wspomniano, w łyżce stołowej oleju bazowego.

Przy bólach mięśni spowodowanych skurczem i zmęczeniem można zastosować roztwór, w którego składzie znajdą się trzy krople olejku majerankowego i po jednej kropli olejków: rumianku rzymskiego i muszkatołowego z gałki.

Mieszanka używana przy bólach kręgosłupa, mięśni i skręceniu stawów zawierać może dwie krople olejku majerankowego i cztery krople olejku rozmarynowego. Przy bólach reumatycznych i artretycznych stosuje się natomiast mieszankę olejków: eukaliptusowego – trzy krople, jałowcowego – dwie krople i rozmarynowego – jedną kroplę.

Masaż aromaterapeutyczny wykorzystujący leczniczą moc olejków może być również doskonałym uzupełnieniem dla kinezyterapii, szczególnie w dolegliwościach takich jak: zespół bólowy w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa (tu warto wykorzystać omówione już wcześniej oliwki Spinarol® i Muscarol®), zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa, stan po przebytym uszkodzeniu mięśni, ścięgien, więzadeł i torebek stawowych, w chorobach reumatoidalnych czy uszkodzeniach obwodowego układu nerwowego.

W masażu aromaterapeutycznym wykorzystuje się zazwyczaj dwie techniki: głaskanie i rozcieranie, choć gdy jest to niezbędne dla procesu terapeutycznego można dodać również technikę wyciskania, ugniatania i oklepywania. Połączenie w terapii dotyku, zapachu i ruchu może być niezwykle skuteczną metodą leczenia wielu dolegliwości.

Preparaty aromaterapeutyczne, oliwki, oleje do masażu czy wreszcie same olejki, dodawane  do olejów bazowych, z pewnością wzbogacą ofertę każdego gabinetu masażu. A przyjemny zapach, rozchodzący się z kominków aromaterapeutycznych, sprawi zapewne, iż każda nowoprzybyła osoba pozostanie na długo klientem naszego gabinetu.

DR BETA

UWAGA! NIE NALEŻY STOSOWAĆ NIEROZCIEŃCZONYCH OLEJKÓW ETERYCZNYCH BEZPOŚREDNIO NA SKÓRĘ!

LITERATURA

  • Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud,  Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007
  • Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2009 
  • Władysława St. Brud, Iwona Konopacka-Brud, Pachnąca Apteka – Tajemnice Aromaterapii,  Łódź 2008
  • Aromaterapia – jesień 2005, nr 4 (42), t. 11
  • Aromaterapia – 2008, nr 1/2 (51/52), t. 14

autor: Marcin.Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze