Udostępnij

Kto choć trochę interesuje się danymi statystycznymi będzie wiedział, że społeczeństwo, w porównaniu do wcześniejszych lat starzeje się a proces ten niestety postępuje. Wszystko wskazuje na to, że tendencja ta się nie zmieni. Z roku na rok będziemy coraz to starszym społeczeństwem. Ponadto, wydłużyła się średnia długość naszego życia. W przypadku mężczyzn w ubiegłym roku wyniosła ona 73,3 a w przypadku kobiet, które żyją dłużej to 80,6 , mimo wszystko to szmat czasu!

Kto choć trochę interesuje się danymi statystycznymi będzie wiedział, że społeczeństwo, w porównaniu do wcześniejszych lat starzeje się a proces ten niestety postępuje. Wszystko wskazuje na to, że tendencja ta się nie zmieni. Z roku na rok będziemy coraz to starszym społeczeństwem. Ponadto, wydłużyła się średnia długość naszego życia. W przypadku mężczyzn w ubiegłym roku wyniosła ona 73,3 a w przypadku kobiet, które żyją dłużej to 80,6 , mimo wszystko to szmat czasu!

Starzejemy się z kilku przyczyn. Po pierwsze społeczeństwo starzeje się bo młodzi nie „mają czasu” założyć rodziny … jest wiele innych „ważnych” rzeczy do zrobienia a właściwie do zarobienia. Bo przecież chodzi o pieniądze. Młodzi nie podejmą wyzwania jakim jest założenie rodziny póki nie zabezpieczą sobie i potomstwu choć nie dalekiej przyszłości. Co w dzisiejszych czasach łatwym nie jest. Czynnikiem determinującym taką sytuację jest m.in. bezrobocie, brak środków do życia. Co z tego wynika? Zmniejsza się liczba urodzeń, statystycznie (od 20 lat) rodzi się o połowę mniej dzieci i dalej liczba urodzin ciągle maleje. Brak młodych, średnia wieku rośnie.

Kolejnym zauważalnym faktem jest ogólny brak ruchu. Kolejny powód starzenia się. Jak już pracujemy, to stanowczo za długo. Ciśnienie finansowe wymusza pracę ponad siły, często w jednej pozycji (np: siedzącej), brak ruchu, odpowiedniej diety i snu (odpoczynku) … robi swoje. Weekendy też zajęte, studiujemy zaocznie, dokształcamy się się na kursach, warsztatach i różnych szkoleniach. Za chęć bycia lepszym, wykształconym, bardziej wziętym specjalistą, płaci się czasem, który w normalnych warunkach byłby wykorzystany do odpoczynku, regeneracji swoich sił. Jak już mamy wolne, jesteśmy już zbyt zmęczeni by zająć się sobą, o zgrozo.

… ale, co jest pocieszające – bogacimy się 🙂 Wraz z dynamicznym rozwojem gospodarki przybywa pieniądza w naszych kieszeniach. Powiecie sobie, że nie jest to zauważalne, ale tak jest! Statystycznie jesteśmy bogatsi niż z przed 20 lat.

Mamy więc obraz naszej populacji – starzenie się, wydłużenie średniej długości życia i bogacenie się. Te nieubłagane, ciągle postępujące procesy demograficzne są sprzyjające dla … masażystów 🙂

Nic tylko zostać masażystą, bo wszystko na to wskazuje, że popyt na tego rodzaju usługi będzie rósł, zapotrzebowanie będzie coraz większe … a do prowadzenia gabinetu odnowy biologicznej nie są potrzebne specjalne uprawnienia. Wystarczy skończyć odpowiednie kursy i zacząć pracować. Osoby chcące zajmować się masażem leczniczym muszą ukończyć min. technikum masażu.
Nie trzeba szukac pracy u kogoś. Można założyć własną działalność gospodarczą, otworzyć gabinet i przyjmować potrzebujących. Warunki jakie muszą spełniać gabinety wyszczególnione są w rozporządzeniu – http://www.serwis-masazysta.pl/publikacje/434/wymogi-dotyczace-gabinetow-masazu – nie są jakoś bardzo wymagające. Koszt modernizacji takiego gabinetu nie jest wysoki i możemy zrobić to we własnym zakresie. Najem lokalu (bo to najłatwiej) to koszt przeciętnie ok. 1000zł z opłatami, mam tu na myśli Warszawę – pomieszczenie 12-15 m2 i jak na warszawskie warunki by utrzymać taki gabinet musimy obsłuzyć ok. 10 klientów. Potrzebujemy co prawda jeszcze, w zależności od wykonywanych zabiegów, wyposażenia a więc leżanki, łóżka składanego,  maty, krzesła do masażu, parawanów oraz  elementów wspomagających nasze proponowane zabiegi: różnego rodzaju wałków, półwałków, klinów, poduszek, ręczników, jednorazowych prześcieradeł, oliwek itp. Nie jest to drogi biznes, myślę, że inwestycja nie przekroczy 8-10 tys zł – http://www.serwis-masazysta.pl/aktualnosci/127/jak-urzadzic-gabinet-masazu
Pozostaje jeszcze problem naszego kierunkowego wykształcenia, które ze wszystkich wypisanych tu elementów jest najważniejsze. Primum non nocere! (po pierwsze nie szkodzić!) Obowiązkowa zasada dla wszystkich którzy pracują z ciałem! Co niestety dalekie jest od rzeczywistości. Często osoby wykonujące zabiegi mają niewystarczającą wiedzę, bo skończyły zaledwie 3dniowy (albo wręcz 1weekendowy) np: kurs masażu klasycznego, o zgrozo. Pozostawiam to na razie bez komentarza, ale pewnie jeszcze o tym będę pisał…

Pisząc te parę zdań, chciałem Wam przekazać to, że jesteśmy potrzebni i że będzie co raz lepiej 🙂 Podsumujmy zatem moją myśl.

Podsumowanie:
społeczeństwo starzeję się i bogaci, nieunikniony proces demograficzny, który otwiera możliwości dla profesjonalnych masażystów, terapeutów pracujących z ciałem. Zapotrzebowanie na tego typu terapie będzie rosło a rynek (przynajmniej w Polsce) jest jeszcze nie nasycony.
Moim zdaniem, jest zbyt mało osób profesjonalnie zajmujących się pracą z ciałem. Przy odpowiednim przygotowaniu masażysty zarówno pod względem merytorycznym jak i miejsca jego pracy, biznes ten ma duże szanse powodzenia … czego serdecznie życzę Wam życzę
pozdrawiam
Marcin Banasiński


Udostępnij

Komentarze

komentarze